Gerçekten böyle hayatı olan var mı?

Sosyal medyadakileri bilmem ama bir sürü böyle insan var benim tanıdığım. Yani onları da gömmeye gerek yok o da öyle rahat ediyor ve alışmış bu düzene.
Bu işin ilk şartı eli hızlı olmak ikincisi de işleri hiç bekletmeden yapmak ve bir rutine oturtmak. Bir de genelde gözlemlediğim çocuklara çok dağıtılacak oyuncak almıyorlar ve en baştan sadece odada oynamasına ve oyun bitince oyuncakları toplamaya alıştırıyorlar.

Yok hocam, olmuyor!! ben zaten ev isi sevmem yaparsam da cok kaptiriyorum canim cikiyor, son donemde evden calisma ve evden okul uc kurusluk duzenimi de alt ust etti. Hamarat hanimlari alinlarindan operim, ben yarin temizlikci ablayi bekliyorum

fenomenlerin çoğu gayet iyi kazanıyor, hepsinin düzenli yardımcısı var.
zaten bir video çekip editlemek, yüklemek vs baya iş; hem onu hem bunu yap ve yetiştir zor.
o nedenle tek başlarına nasıl yetişiyorlar demeyin :)

ha ama influencer olmayıp bu düzeni tutturan var mı ? var.
ya çok geç yatıyor ya çok erken kalkıyorlar. işleri biriktirmiyorlar.
çocuklarına yürümeye başladıkları anda oda toplamayı öğretiyorlar, elleri çok hızlı oluyor vs vs

açıkçası ben başkasının yapabileceği bir işi yada daha sonra yapılsa kimsenin ölmeyeceği bir işi kalkıp yapıp enerji tüketmeme taraftarıyım.
bulaşıklar sabunluyken canım bir yere gitmek istese o halde bırakır çıkar giderim misal.
evin içi her türlü toplanıp temizlenir ama dışarıdaki dünya kaçar :)
*sadece tatile çıkmadan evi iyi temizlerim, çünkü tatil dönüşü dağınık bir ev sinir bozucu geliyor bana.

takılmayın gördüklerinize, keyfinizce halledin işlerinizi.

4 4 lük olana da madalya takmıyorlar.
Bende ilk başlarda senin gibi düşünürdüm ama saldım artık yapsan ne olacak ertesi gün yine aynı :KK70:
Rahat olmak en güzeli.

Bunu benim annem yapardı. Ev tertemiz it gibi çalışır bir de gelip benimle oynardı. Fedakardı, yorulurdu ama severek yapardı her şeyi. Her şeye yetişmek gibi bir gayeniz olmasın? İki cocuğunuza zaman ayırın yeter bence. Daha az yorulursunuz. Canım istediğinde işe gittiğim günler 7 buçuk gibi uyanıp, sabah uyanır uyanmaz makineyi çalıştırıyorum, makinesini boşalt yerleştiriyorum tuvaletleri yıkıyorum çıkan çamaşırı da kurutmaya atıp, robot süpürgeyi çalıştırıp evden çıkıyorum genelde akşama iş kalmasın diye. ama bazı günler oluyor mesela bugün, uyandım kahvaltı yaptım ve evden cıktık eşimle. kahvaltıyı da o kaldırdı ben uzandım koltukta. insanın her günü aynı olmuyor maalesef.

Hic umrum değil valla, ev tertemiz olunca bana ödül mü verecekler,boynuma madalya mi takacaklar? Ayrıca iki çocuk varsa bunlardan bazıları da eşin görevidir. Görev de demeyelim,yardım da demeyelim iş bölümü diyelim. Mesela çamaşırları asmak, en çok utulenecek şey onunsa çamaşırları ütülemek... Anca işe gidip eve gelen , ev işi diyince iki adım öteye giden bir kocam varsa salarım zaten her şeyi, ona çok bile. İki lokma yediğine sukretsin.
Ama kendi sorumluluklarindan- iş bolumlerinden kaçmayan bir kocam varsa zaten üstümden yükü alacaktır, en zaten daha temiz olacaktır.
Bneim de hep karşıma çıkıyor düzenli ev postları. Hatta yeni gelin arkadaşlarım da atıyorlar "kocam bey gelmeden önce dip bucak temizlik" diye falan. Hiç de ozenmiyorum. Evi dipbucak temizlemeye mi evlenmiş? Kim için bunca çaba? Bu performansı gundelikcilige kullansa en azından adı duyulurdu,daha fazla ücrete giderdi de kazandığı parayla tatile falan çıkardı. Ev işi hem nankör, görülmüyor (işte görülsün diye gozunuze soka soka paylaşıyor), hem de bir kuruş getirmiyor. Hiç benlik degil.
Ayrıca şu meşhur kitap ismine katılmamak elde değil; "kusursuzca düzenli tutulmuş bir ev boşa harcanmis bir hayatin isaretidir"
Ve son olarak böyle hesapları ataerkillige, kadına zorla verilen ev ici hizmetçilik rolünün iyice benimsenmesine katkıda bulunduğunu düşündüğüm icin hiç de masum bulmuyorum
images (15).jpeg

Valla bu benim. Hiç de kendimi parçalamıyorum, sadece zaman yönetimim çok iyi ve eşimle işbirliği içindeyiz. 2.5 yaşında bir oğlum var, çalışıyorum. Evim tertemiz ve düzenlidir, her gün akşam yemekten sonra oğlumla parka da gidiyoruz. Sporumu da yapıyorum, kendime de bakıyorum, eşimle de vakit geçiriyoruz. Bunları yapamayan insanlar, yapanları kendilerini parçalıyormuş gibi sanmasına anlam veremiyorum. Yardımcım filan da yok. Hatta 150 kg domates biberden ve salça, kış için tarhana ve sarma yapmaya başlıyorum bu hafta. Cidden planlı olunca hiç zor değil böyle şeyler.

Çalışıyorum, kendime göre gayet titiz bi insanım ama o kadar abartı değilim, mesela mutfağım amerikan mutfak sürekli temiz düzenlidir, tuvalet banyo da öyle her gün temizlenir, Ama camlar kapılar kirliymiş, tv ünitesinde 1 karış toz varmış onu çok takmam (özellikle toz göstermeyen mobilya yaptırdım :KK70: ), ama çıplak ayak gezerken evde ayağıma bişey yapışmasına falan gıcık kaparım, Haftada 1 veya 2 evi eşim süpürür, haftada en az 1-2 kere dışardan yemek söylenir.. düzen takıntım bayaa var, herkes aldığı şeyi yerine koymalıdır vs.. Tabi bunlar bebeğim olmadan önceki hayatımdı. Bebek olunca herşey tepetaklak oldu tabiri caizse evi .ok götürmeye başladı, çünkü bebeğim bize yapışık bir bebek, tuvalete gitmekte zorlanırken temizlik düzen hayal oldu gitti :KK70: Bir de toz falan bebeğe zararlı diye şu robot süpürgelerden aldık gayet de iyi gidiyorduk aslında ama bebeğim 8 aylık falan olunca ondan korkmaya ağlamaya başladı tabi bizim süpürge yalan oldu ev yine toz duman, mutfak banyo harabe anca gece toplanabiliyor :işsiz: Yemek desen annem evinde yapıp getiriyor ya da dışardan yiyoruz, evde anca bebeğin yemekleri yapılabiliyor, çünkü bebeğim asla bırakmıyor yanındaki insan bişey yapsın. Baktım böyle olmayacak ben de 1 aydır bi yardımcı buldum haftada 5 gün yarım gün geliyor. Süpürüp siliyor ne iş varsa yapıyor falan. Baya eski düzenimiz geri geldi şimdi gayet mutluyum :KK37: Yoksa çoluk çocukla olacak işler değil yani o sosyal medya insanlarının ya çocukları çocuk değil biblo, ya da zombi gibi uyumayıp herşeyi gece yapıyorlardır. Ha bi de tabi o kadar abartmaya ne gerek var ona hiç değinmiyorum bile :kahve:

Konu bu aralar baya bu aslında hayatımdan genel anlamda memnunum hatta bazı şeyleri çok takmıyorum(temizlik, yemek vs.) ama inanın yapanı görünce içimden "yav arkadaş millet bunu nasıl başarıyor." diyorum. Millet dediğim şu sosyal medyada her şeyi düzenli olanlar. Aslında konuyu açmayacaktım ama az önce bir sosyal medyada yemek vs bakarken üst üste karşıma 3 4 kez çıktı bu durum aaaaaa oldum
Mesela çekmiş kadın yemek yapılmış, her yer süpürüp silinmiş, çamaşır yıkanmış, yıkanan ütülenmiş, ütüler kaldırılmış hatta parka gidilmiş😑 kıskanmak mı değil içimdeki ama hayret etmek diyelim ya ben temizlik yapsam yemek yapamıyorum, yemek yapsam her yer dağılıyor. İki kızım var. Çocuk odalarını toplayıp tam yatak odasına geçerken bir tanesi odasını dağıtıp diğerine geçiyor dağıtmaya, çamaşır yıkasam asılmadan kalıyor yemeğe koşarken, süpürge bitti derken bir şey dökülüyor yok ben tamam gayet kabulüm ama yapan cidden nasıl yapıyor valla meraktan yapacağımdan değil.
Sosyal medyayı ciddiye almayarak yasamayı ögrenmemiz lazım.
Alırsak hayat kalitemiz düser.
Muhtemelen yardım alıyordur birilerinden.
Ben de aksam meshur bi influecerin 3 ay yaz tatilinin yarısında cocuklarını bırakıp bırakıp cocuksuz tatile nasıl cıktıgını merak ediyorm:KK70:
Kadın yazlıktan geliyor,tatile cıkıyor,tatilden geliyor cocuksuz tatilee cıkıyor:KK70:
Cidden ne güzel hayatlar var.
Cocuklara da genelde kız kardesler bakıyr,biri de ben niye bakıyorm senin cocuklarına sürekli demiyor demek.D
Bizde de olsa ilk anamız babamız der kardesi gectim:KK70:

motivasyonu bunu paylaşmak ve sizler gibi takipçilerinin görüp gıpta etmesi olabilir:KK43: ama bu her zaman kötü olmayabilir ya, kız arkadaşlarımla konuşurken biz bile yapıyoruz bunu bazen motive olmak için. şunu yapıcam, bunu tamamladım, aa bak ne güzel oldu gibi. siz de bunları yapma ihtiyacı duyuyorsanız bir motivasyon edinebilirsiniz, başkası yapıyor diye kendinizi kalıplara sokmayın da üzmeyin de :KK43:

Sosyal medyayı ciddiye almayarak yasamayı ögrenmemiz lazım.
Alırsak hayat kalitemiz düser.
Muhtemelen yardım alıyordur birilerinden.
Ben de aksam meshur bi influecerin 3 ay yaz tatilinin yarısında cocuklarını bırakıp bırakıp cocuksuz tatile nasıl cıktıgını merak ediyorm:KK70:
Kadın yazlıktan geliyor,tatile cıkıyor,tatilden geliyor cocuksuz tatilee cıkıyor:KK70:
Cidden ne güzel hayatlar var.
Cocuklara da genelde kız kardesler bakıyr,biri de ben niye bakıyorm senin cocuklarına sürekli demiyor demek.D
Bizde de olsa ilk anamız babamız der kardesi gectim:KK70:
Ay benim arkadaşımın annesi çocuğu 1 yaşından beri her yıl 3-4 ay alıp yazlığa götürüyor yaa millette ne analar bacılar var :KK70:

1-10 gün yalnız tatil iyi olurdu ama 3-4 ay yollamam ya büyük konusmayayım da:)
Ama su 3 gün bile olsa cocuksuz tatil fikrine yükseliyorum:KK70:
Kadın her yıl gidiyor işte emekli kafası, arkadaşım da çalışıyor günde 9-10 saat, çocuğa da o bakınca başka çare bulamadılar heralde ama alışınca rahat oluyor valla yılın 3-4 ayı çocuksuz bi hayat.. kafalar tertemiz enerjiler tavan falan.. Ne bileyim ben de zorlanırdım ama düşüne de bilirdim imkan olsa neden olmasın :KK70:

Konu bu aralar baya bu aslında hayatımdan genel anlamda memnunum hatta bazı şeyleri çok takmıyorum(temizlik, yemek vs.) ama inanın yapanı görünce içimden "yav arkadaş millet bunu nasıl başarıyor." diyorum. Millet dediğim şu sosyal medyada her şeyi düzenli olanlar. Aslında konuyu açmayacaktım ama az önce bir sosyal medyada yemek vs bakarken üst üste karşıma 3 4 kez çıktı bu durum aaaaaa oldum
Mesela çekmiş kadın yemek yapılmış, her yer süpürüp silinmiş, çamaşır yıkanmış, yıkanan ütülenmiş, ütüler kaldırılmış hatta parka gidilmiş😑 kıskanmak mı değil içimdeki ama hayret etmek diyelim ya ben temizlik yapsam yemek yapamıyorum, yemek yapsam her yer dağılıyor. İki kızım var. Çocuk odalarını toplayıp tam yatak odasına geçerken bir tanesi odasını dağıtıp diğerine geçiyor dağıtmaya, çamaşır yıkasam asılmadan kalıyor yemeğe koşarken, süpürge bitti derken bir şey dökülüyor yok ben tamam gayet kabulüm ama yapan cidden nasıl yapıyor valla meraktan yapacağımdan değil.
Eve yardımcı alıyolardır haftalık ağır işleri onlar yapıyordur onlarada süpürüp silmek kalıyordur
Bir diğer ihtimalde sabah kalkar kalkmaz işe koyuluyorlardır yemek yapıp parka gidiyorlardır
Ben mesela napıyorum
Sabahtan beri kahvaltı sonrası çay keyfi yapıyorum 😁
Halbuki kahvaltıyı yapar yapmaz işe koyulsam işi yarılamıştım bile
Oyuncak dağınıklığı olur fakat dip temizlik şart her zaman
İnsanın içinden gelecek ya gerisi boş

fenomenlerin çoğu gayet iyi kazanıyor, hepsinin düzenli yardımcısı var.
zaten bir video çekip editlemek, yüklemek vs baya iş; hem onu hem bunu yap ve yetiştir zor.
o nedenle tek başlarına nasıl yetişiyorlar demeyin :)

ha ama influencer olmayıp bu düzeni tutturan var mı ? var.
ya çok geç yatıyor ya çok erken kalkıyorlar. işleri biriktirmiyorlar.
çocuklarına yürümeye başladıkları anda oda toplamayı öğretiyorlar, elleri çok hızlı oluyor vs vs

açıkçası ben başkasının yapabileceği bir işi yada daha sonra yapılsa kimsenin ölmeyeceği bir işi kalkıp yapıp enerji tüketmeme taraftarıyım.
bulaşıklar sabunluyken canım bir yere gitmek istese o halde bırakır çıkar giderim misal.
evin içi her türlü toplanıp temizlenir ama dışarıdaki dünya kaçar :)
*sadece tatile çıkmadan evi iyi temizlerim, çünkü tatil dönüşü dağınık bir ev sinir bozucu geliyor bana.

takılmayın gördüklerinize, keyfinizce halledin işlerinizi.
Bi influcerda görmüstüm.
Tabak kırılmıs yerde icindekiler dagılmıs,biz parka gidiyoruz gelince temizlerim diye stoıry atınca linc yemisti:KK70:
Linc yiyecek bisey tabiki yok da ben de temizler öyle cıkarım ne bilim:)
En basiti ayağımza flan batar diye korkarım gelince.

Yav bide ev işi sadece süpürüp silmek, yemek-bulaşıkla bitmiyor ki, ovalanacak yerler oluyor özellikle mutfakta. Dolapları sildin fırın kirli, fırını sildin, baharatlık ovalanmalı, makine her şeyi çıkarmıyor. Evin camlarını sildin, kapılar var, avizeler var, vitrinin içi var, balkonu yıkadın korkuluğu, duvarları var. Evde duvarda asılı objeler, buzdolabında magnetler bile temizlenmeli. Vantilatörün bile korumalıkları bi baktım toz, tüy(kedimin) toplamış. Daha bir sürü şey sayabilirim, yani o kadar çok ayrıntı, o kadar çok ince iş var ki evde. Şıkır şıkır olması için her gün, gün boyu arı gibi çalışmanız lazım, o zaman da kendinize bakmaya gücünüz kalmaz ki. Ben yerleri temizlediğim gün mobilyaların tozunu alamıyorum, halim kalmıyor 2+1 evde ve bekarım, üç kişiyiz. Ama olduğu kadar diyorum yani napiim kendimi mi parçaliyim. Biz evlerimizi içinde yaşadığımız yer değil de minik sarayımız olarak görmek istiyoruz, bence sorun bu.
Okurken kalp krizi geçirdim 🤣

Sabah 5 te kalkıyorlar...ben 18 yıldır evli çalışan bir anne olarak o eksiksiz düzeni sabah 5 te kalkarsam yurutebiliyorum, 6 da kalkarsam bir hafta sonra ev düğüm oluyor....erken kalk :-)
Sabah saat 5 veya 6 kalkmayi eşim izin vermez.Bizi uyutmuyorsun der ,günün suyumu cikti der ,çokmu önemliğmiş ve ben yalnizmu yatacağim der (tabi küs olmazsak)

X