Gerçekten böyle hayatı olan var mı?

Bazıları temizlik için yaşıyor diye düşünüyorum ben de.
Hiç öyle olamadım.
Yapım da müsait değil.
Evi komple temizlesem üç gün kendime gelemem.
Biraz zorlasam arka arkaya misafir alsam başağrısından kalkamam.
Yapım bu ve buna göre yaşıyorum.
Ha bir de sergilemek için bu şekilde düzenli yapanlar da var.
Sosyal medyada pohpohlansin için.
Bana göre değil hiç olmasın da.
Olduğu kadar yapar keyfime bakarım.

Konu bu aralar baya bu aslında hayatımdan genel anlamda memnunum hatta bazı şeyleri çok takmıyorum(temizlik, yemek vs.) ama inanın yapanı görünce içimden "yav arkadaş millet bunu nasıl başarıyor." diyorum. Millet dediğim şu sosyal medyada her şeyi düzenli olanlar. Aslında konuyu açmayacaktım ama az önce bir sosyal medyada yemek vs bakarken üst üste karşıma 3 4 kez çıktı bu durum aaaaaa oldum
Mesela çekmiş kadın yemek yapılmış, her yer süpürüp silinmiş, çamaşır yıkanmış, yıkanan ütülenmiş, ütüler kaldırılmış hatta parka gidilmiş😑 kıskanmak mı değil içimdeki ama hayret etmek diyelim ya ben temizlik yapsam yemek yapamıyorum, yemek yapsam her yer dağılıyor. İki kızım var. Çocuk odalarını toplayıp tam yatak odasına geçerken bir tanesi odasını dağıtıp diğerine geçiyor dağıtmaya, çamaşır yıkasam asılmadan kalıyor yemeğe koşarken, süpürge bitti derken bir şey dökülüyor yok ben tamam gayet kabulüm ama yapan cidden nasıl yapıyor valla meraktan yapacağımdan değil.
İki yıldır evliyim. Öncesinde üniversitedeyken kendi evimde temizlik takıntım vardı şimdi üstüne bir de düzen takıntısı olmaya başladı. İki yıldır evde kendi sorumluluklarımı asla askıya almadım. Eşim memur akşam beş buçukta evde olur ve yapılacak ne varsa birlikte bir an önce yapmayı olan bütün vakti ikimize ayırmayı ister. Bu durum benimde çok hoşuma gidiyor. Şu anda çalışmadığım için gün içerisinde temizlik ütü çamaşır yemek hatta keyif yapmak için yiyeceklere kadar hazır ediyorum ve akşam tek işimiz sofra kurup toplamak oluyor. Çocuk olunca değişir mi bilmem ama kısacık olan hamilelik sürecimde de böyleydim. Sosyal medyada genel olarak göstermelikte olsa gerçekte böyle hayat yaşayanlar var kendimden biliyorum ve bu durumdan çok mutluyum asla yorulmuyorum gün içinde planlı bir şekilde işlerimi yapınca kitap okumaya film izlemeye hatta dışarı çıkıp yürüyüş yapmaya bile zamanım kalıyor. Ben çalışma hayatını çok seven bir kadınım ama ev hanımı olmakta çok büyük mutluluk ve bana göre tam zamanlı bir iş hele ki karşınızda ev içinde yaptığınız her şeye harcadığınız her emeğe saygı duyan bir adam varsa bu işlerin hepsi aşkla yapılıyor asla amaaann bırak kalsın diyemiyorum 😀😀

Ev düzeni, temizlik, yemek, bunlara yetişememe ilgili konularıniz vardı aynı kapıya çıkıyor bu konuda bir şekilde, takmıyor olsanız bu konuları açmazdınız :)

Ben çok titiz, evin düzeni neredeyse hiç aksamayalardan değilim ama iş yapmamayı tercihten öte marifet gibi görmeyi, yapanları bir şekilde gömme ihtiyacı duymayı da itici buluyorum, yazmadan geçemedim.
Sanırım okuduğum en doğru yorum bu.👏👏 İş yapmayan kadınlar her daim alaycı bir modda yapan ile dalga geçiyorlar gibi ya da hayatını sanki hep temizliğe adamış gibi konuşuyorlar oysa belli bir düzende olan kadın ya da insan bana göre hayatını çok daha iyi yaşıyor. Benim çevremde bir çok arkadaşım sen hastalık boyutundasın diye söylenirler kendini çok yoruyorsun gibisinden konuşurlar ama bir yandan da olan enerjime ve evliliğimizde birbimize harcadığımız zamana özenirler. Bence her şey tercih meselesi ben yıllardır böyleydim ne evimi boş bırakırım ne de eşimi ilgisiz bırakırım. 😊

Böyle insanlara kadınlık=ev işi ve çocuk bakımı olarak empoze edilmiş çünkü. Hatta eskiler ev işi yapmayanlara ne biçim kadın falan der maalesef ömürlerini bu şekilde çürütüyorlar 🤷‍♀️

Titiz olmak güzel bir şeydir ona lafım yok ama bütün hayatı ev işi olanlara üzülüyorum.
Ben sizin gibi düşünmüyorum bana göre hayatı çok daha mutlu ve güzel yaşıyorum. T
Herşeyi düzenli yaparsanız işiniz birikmez sizide zorlamaz mesela ütüleri hemen yapın biriktirmeyin evi düzenli toplayın . Ben temizlik konusunda çok takıntılıyım herşeyi düzenli yapıp biriktirmem ve evim hep temizdir
Bende sizin gibi düşünüyorum ev işinin asla zorlayıcı bir yanı yok. Sürekli düzenli bir şekilde temizliğimi yaptığım için evimin dip köşe asla kirlendiğini kışın bile kirli camdan dışarıya baktığımı bilmem dolabımdan kıyafet alırken bozmadan aldığım için sürekli bir dolap dök yerleştir gibi işlere girişmem sadece tozunu alır geçerim. Yemeğimi hep bir gün önceden planlarım diğer gün için en büyük kolaylık benim için kafamda oluşturduğum menüdür😊 bunlar çok basit örnekler ama gerçekten kadın için kolaylaştırıcı şeyler

Ben sizin gibi düşünmüyorum bana göre hayatı çok daha mutlu ve güzel yaşıyorum. T

Bende sizin gibi düşünüyorum ev işinin asla zorlayıcı bir yanı yok. Sürekli düzenli bir şekilde temizliğimi yaptığım için evimin dip köşe asla kirlendiğini kışın bile kirli camdan dışarıya baktığımı bilmem dolabımdan kıyafet alırken bozmadan aldığım için sürekli bir dolap dök yerleştir gibi işlere girişmem sadece tozunu alır geçerim. Yemeğimi hep bir gün önceden planlarım diğer gün için en büyük kolaylık benim için kafamda oluşturduğum menüdür😊 bunlar çok basit örnekler ama gerçekten kadın için kolaylaştırıcı şeyler
Altına imzamı atarım 🤩 kesinlikle herşey düzenli ve zamanında yapılırsa evler her zaman temiz olur akşamdan heryeri toparlamak bile ertesi güne kolaylıktır

Aynı durumdayız üstüne bende cocuk filan da yok :KK70:Evden calısıyorum ama yogun bir işim var vallahi ne temizliğe ne de yemek yapmaya vaktim var. Ütü filan maalesef hayal edemiyorum. Azıcık vaktim olunca da hobiyle ilgili şeyler yapıyorum. Eşimin calısma duzeninden dolayı vakti biraz daha fazla o yemek yapıyor arada. 2 haftada bir de temizliğe bir abla geliyor idare ediyoruz. Çift olarak bu açıdan enerjimiz de biraz dusuk maalesef.

Yıllarca hem evi tertemiz tuttum hem çeşit çeşit yemek yaptım.Hem çalışıyordum hem küçük iki çocuk vardı.Hiç bir zaman da kimselerin gözüne sokmadım çok saçma değil mi zaten.Bugün gücün var yaparsın yarın yapamazsın insanız hepimiz.Sosyal medyam yok oradaki gösterişçi tiplerden hazetmediğim için var olan hesaplarımı da kapadım gitti.
Geçmişe bakınca ne gerek vardı diyesim geliyor ama yapmadan duramıyordum şimdi ise gerçekten artık o enerjim yok.
Yine de benim kızdığım nokta yemek yaparsam kendime, ev temizlersem yine kendime, çocukları parka çıkarırsam keza.Bu gösterişçi insanlara hakkaten dayanamıyorum.Sosyal medya maalesef gösteriş mekanı olmuş çoğu yalan hayatlar.Yazıkkk

Altına imzamı atarım 🤩 kesinlikle herşey düzenli ve zamanında yapılırsa evler her zaman temiz olur akşamdan heryeri toparlamak bile ertesi güne kolaylıktır
Aynen öyle ama bazı hemcinslerimiz erteledikleri işlerinin acısını büyük uzun temizliklerle ödüyor işte o zaman ev hanımlığı zor iş diye akşam kocalara surat asılıyor 😀😀

İki yıldır evliyim. Öncesinde üniversitedeyken kendi evimde temizlik takıntım vardı şimdi üstüne bir de düzen takıntısı olmaya başladı. İki yıldır evde kendi sorumluluklarımı asla askıya almadım. Eşim memur akşam beş buçukta evde olur ve yapılacak ne varsa birlikte bir an önce yapmayı olan bütün vakti ikimize ayırmayı ister. Bu durum benimde çok hoşuma gidiyor. Şu anda çalışmadığım için gün içerisinde temizlik ütü çamaşır yemek hatta keyif yapmak için yiyeceklere kadar hazır ediyorum ve akşam tek işimiz sofra kurup toplamak oluyor. Çocuk olunca değişir mi bilmem ama kısacık olan hamilelik sürecimde de böyleydim. Sosyal medyada genel olarak göstermelikte olsa gerçekte böyle hayat yaşayanlar var kendimden biliyorum ve bu durumdan çok mutluyum asla yorulmuyorum gün içinde planlı bir şekilde işlerimi yapınca kitap okumaya film izlemeye hatta dışarı çıkıp yürüyüş yapmaya bile zamanım kalıyor. Ben çalışma hayatını çok seven bir kadınım ama ev hanımı olmakta çok büyük mutluluk ve bana göre tam zamanlı bir iş hele ki karşınızda ev içinde yaptığınız her şeye harcadığınız her emeğe saygı duyan bir adam varsa bu işlerin hepsi aşkla yapılıyor asla amaaann bırak kalsın diyemiyorum 😀😀
Kendiniz de yazmışsınız çocuk olunca değişir mi diye?
Cooook uslu gece uykusu uyuyan bir bebek çocuk olursa tabi devam ettirebilirsiniz.
Üstelik arkadaş iki çocuktan bahsediyor.
Gerçekten insanın enerjiyi bırakın takati kalmıyor artık.
Tabii çocuk varken de düzeni en iyi korumanın yolu sade olmak, az eşya ve her eşyanın yerinin belli olması.
Böylece bir nebze de olsa temizlik, düzen, derleyip toplama daha kolay oluyor.
Ama evin temizliğini halledeyim de pencereler önemli değil diyebiliyorsunuz mesela.
Çünkü hicbirsey dört dörtlük olmuyor çocukla bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Kendiniz de yazmışsınız çocuk olunca değişir mi diye?
Cooook uslu gece uykusu uyuyan bir bebek çocuk olursa tabi devam ettirebilirsiniz.
Üstelik arkadaş iki çocuktan bahsediyor.
Gerçekten insanın enerjiyi bırakın takati kalmıyor artık.
Tabii çocuk varken de düzeni en iyi korumanın yolu sade olmak, az eşya ve her eşyanın yerinin belli olması.
Böylece bir nebze de olsa temizlik, düzen, derleyip toplama daha kolay oluyor.
Ama evin temizliğini halledeyim de pencereler önemli değil diyebiliyorsunuz mesela.
Çünkü hicbirsey dört dörtlük olmuyor çocukla bunu anlatmaya çalışıyoruz.
Yani bu konuda haklısınız tabiki 😊

X