Gençliğime Yazık 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bugün bir zincir markete iş görüşmesi için gittim .Bölge sorumlusu bayaa konuştu benimle ilgili sorular sordu kendisini tanıttı falan filan. Burda çalışanlar her işi yapıyor dedi palet taşımaktan tutun tuvalet temizliğine kadar. Tuvalet temizlemekten nefret ediyorum. Hadi onu geçtim . Benim kas gücüm 0 . Palet asla tasiyamam. Bana hep böyle sessiz misin diye sordu. Bende evet dedim. Herkesin mizacı farklı. Allah Allah sessizlik kötü bir şey mi ? Bana tempolu çalışan lazım dedi. Kardeşim işimi yaparım hızlı calisirim tempolu enerjik olmaya ne gerek var ? Sanki müşterilerle muhabbet mi edeceğim. Bugün regl dim . Bu yüzden yorgun halsizdim konuşacak halim yoktu ve 4 saat uyumuştum. Ki bunlar olmasa bile sabahları asla enerjik olamam benim elimde olan bir şey değil kaldı ki D vitamini kullanıyorum. Ben 5 sene okudum üniversite. Karşılığı bu mu mutfak tuvalet temizlemek mi palet taşımak mi ? İş arıyorum 1 senedir sebebi ailemin baskısı. Kredi borçlarımiz var . Borçlar olmasa asla aramam çünkü amelelik kölelik yapmak istemiyorum. Gençliğime Yazık her yerde torpil geçiyor Nasıl iş bulacağım ben 🤦🏻
Elif hanım maalesef herkes üniversite mezunu. O yüzden üniversite mezunu olmak bir ayrıcalık değil. Mezun olduğunuz üniversite iyi mi, üniversite boyunca kendinize ne kattığınız, yaptığınız stajlar, aldığınız ekstra eğitimler veya sertikalar var mı? Yoksa kusura bakmayın ama vasıfsızsınız.

Kaldı ki ilahiyat mezunusunuz neden mezun olduğunuz bölümle ilgili bir meslekle ilgilenmiyorsunuz? Market çalışanı olmak için ilahiyat mezuniyeti şartı aranmıyor. Lise mezunu olup zehir gibi olan, sizden daha iyi olup bu işin hakkını verecek insanlar var.

Zaten torpiliniz varsa bir üniversiteden bile mezun olmanıza gerek yok. Bir bakıyorsunuz ilkokul mezunu hademe kadrosundan iş bulan kişi ertesi gün genel sekreter oluyor. Yıllardır böyle dün bir anda değişen bir düzen değil bu.

Zincir market çalışanı olarak iş başvurusunda bulunmuşsunuz. İşveren alacakları işçide aradıkları özellikleri sormuş. Ee siz taşımıyorsunuz zaten. Ne bekliyorsunuz anlamadım gerçekten.

Öğrenciyken zincir markette çalıştım,hatta yanımda ki arkadaşta öğrenciydi.
Enerjik ve sosyal olmanı istemeleri gayet normal.
Ürünü sadece kasadan okutup vermiyorsun ki,insanlara güleryüz gösterip devamlı gelen müşteriyle sohbetin de oluyor.Bize gelip dondurma ısmarlıyordu bazı teyzeler:))
Biz haftada bir broşür dağıtıyorduk,sabahçı gelen paspas atar temizler, kapanışta diğer arkadaş paspas wc temizler. Her gün bir kişiye yüklemiyorlar bunu,dönüşümlü.
Yemek dahi küçük tüple her gün birimiz yapıyorduk.Yani genel olarak iletişim çok çok önemli.
Sabahları çoğu insan gergin ama nerde çalışırsanız çalışın bunu yansıtmamak zorundasınız.
Yani şuan adı duyulmamış okullar dahi var her genç bir şekilde farklı bir işe yoğunlaşıyor geçim derdinden.Kpss gruplarında sırf lisans mezunu olduğu için temizlikçi olarak başvuramıyorum diye diplomasını yırtıp atmak isteyenler gördüm utanılacak bir iş değil.
Ben yapamam derseniz görüşmeye gitmeyin.
Kendinizi özel de iş bulabilmek için nasıl geliştirebilirim onu araştırın,kpss geçti mesela sınava girdiniz mi? Şuan günümüzde herkes minimum önlisans mezunu zaten o yüzden herkes alanında nasıl öne çıkarım bunun kavgasında,sizde buna yoğunlaşın.

Hayır hiçbir umudn

16 sene okudum ben . tuvalet mutfak temizlemek amelelik yapmak için okumadım bunları yapmak isteseydim zaten okumazdim. Senin tuzun kuru galiba amelelik kölelik yapmıyorsundur sen
Hanımefendi mesele okumaksa örneği şuradan vereyim size, Tıp fak mezunu cerrahi asistanı adamlar(yani zorun zoru, okuma üstüne okuma) hasta sedyesi çekiyor personel sayısı az diye. hastaları taşıyor sedyeden sedyeye. bu onların işi mi sizce , hayır değil ama yapıyorlar çünkü her işte zorluklar var böyle saçma sapan ekstra işler yıkılıyor. evet kötü, evet ülkenin her yönde gidişatı kötü ama 3 milyonmilyar insanın üniversite okuduğu dönemde sizin ilahiyat mezunu olmanız seçici bi özellik değil maalesef. doğal olarak ne iş bulursanız yapışın. keşke başta bi zanaat öğrenseydiniz, ama ona da tamam değilsiniz fabrika olayından anladığım kadarıyla

Pardonda siz ve dahi olumsuz yorum yapanlar 21. Yy da sistem neden kadınları çalışmaya mecbur bırakıyor diye sorgulasaniza. Burda bana laf yetiştireceginize sistemi araştırın. Neler dönüyor neler oluyor ..bı ailede tek kişinin maaşı neden tüm ev halkına yetmiyor da kadın neden çalışmak zorunda kalıyor ya çocuk işçilere ne diyeceksiniz onlarada laf etsenize edin bakalım
21.yy da erkek neden çalışıyor? 21.yyda tek kişinin maaşını bırak iki kişinin maaşı neden yetmiyor? Nas var nas:) oy kullandın mı genç kiz:) bunları sorgulayacagin yer burası mı? Tek atanamayan sen kalmışsın atan da memleket rahatlasın

Hanımefendi mesele okumaksa örneği şuradan vereyim size, Tıp fak mezunu cerrahi asistanı adamlar(yani zorun zoru, okuma üstüne okuma) hasta sedyesi çekiyor personel sayısı az diye. hastaları taşıyor sedyeden sedyeye. bu onların işi mi sizce , hayır değil ama yapıyorlar çünkü her işte zorluklar var böyle saçma sapan ekstra işler yıkılıyor. evet kötü, evet ülkenin her yönde gidişatı kötü ama 3 milyonmilyar insanın üniversite okuduğu dönemde sizin ilahiyat mezunu olmanız seçici bi özellik değil maalesef. doğal olarak ne iş bulursanız yapışın. keşke başta bi zanaat öğrenseydiniz, ama ona da tamam değilsiniz fabrika olayından anladığım kadarıyla

Nokta atisi yorum. Gecen hafta sedyemi anestezi uzmani ameliyathaneye götürdü. Diger sedyeye gecis yapabilmem icin iki sedyenin boyunu ayni hizaya getirme isinide o yapti. Ustelik gayet pozitifti, espri yaptik, güldük.

21.yy da erkek neden çalışıyor? 21.yyda tek kişinin maaşını bırak iki kişinin maaşı neden yetmiyor? Nas var nas:) oy kullandın mı genç kiz:) bunları sorgulayacagin yer burası mı? Tek atanamayan sen kalmışsın atan da memleket rahatlasın
Eğer erkeksen sürüm sürüm sürün..... Eğer kadınsan sürüm sürüm sürün...

Hanımefendi mesele okumaksa örneği şuradan vereyim size, Tıp fak mezunu cerrahi asistanı adamlar(yani zorun zoru, okuma üstüne okuma) hasta sedyesi çekiyor personel sayısı az diye. hastaları taşıyor sedyeden sedyeye. bu onların işi mi sizce , hayır değil ama yapıyorlar çünkü her işte zorluklar var böyle saçma sapan ekstra işler yıkılıyor.
Yazmazsam içimde kalacak 🙈 Biz de labın buzdolabını cifleyip yerlerine paspas atıyorduk. İşimiz değildi sonuçta. Bir arkadaşın pencereye çıkıp cam silmişliği de vardı 🤣 Özledim o günleri 😢

Tuvalet değildi yıkadığımız belki ama gocunmadık da yaptığımız işten. Yeri geldi malzeme yüklü koli taşıdık ama kimse de ben lisansüstü öğrencisiyim veya doktoralıyım demedi. Bizde de kerizlik vardı sanırım.

Ayy buraya genel bir yorum yapacağım...Şimdiki gençler armut piş ağzıma düş bu nedir ya..Gençler okul okur ünv.mezunuyum her işi yapamam ...Okul okumaz elinde meslek yok 20 li yaşlara gelmiş ana baba parası ile eee ne iş yapçan ben asgari ücretle kölelik yapamam der evde asalak gibi oturmaya devam eder...Yok arkadaş yok artık herkes ünv.mezunu ama özellik yok..13 yaşında tekstilde köpek gibi çalıştım...çocuğum demedim...Okullarımı okudum ünv.bitirdim çay da servis ettim wc de yıkadım gocunmadım..Şuan da Bölüm sorumlusuyum tırnaklarımla kazıdım ekmeğimi kazandım kimseye muhtaç olmadım..İşsiz kalsam üç kuruş beş kuruş demem pazrcılıkta yaparım marketçilikte gocunmam..Gençler tembel ve kolay para kazanma derdinde..Evet düzen başlı başına bozuk ülkede ama napalım değiştiremedik malesef oturup hepimiz ağlayalımmı..

Yazmazsam içimde kalacak 🙈 Biz de labın buzdolabını cifleyip yerlerine paspas atıyorduk. İşimiz değildi sonuçta. Bir arkadaşın pencereye çıkıp cam silmişliği de vardı 🤣 Özledim o günleri 😢

Tuvalet değildi yıkadığımız belki ama gocunmadık da yaptığımız işten. Yeri geldi malzeme yüklü koli taşıdık ama kimse de ben lisansüstü öğrencisiyim veya doktoralıyım demedi. Bizde de kerizlik vardı sanırım.
Sormayın🥲 daha 1 yıl önceye kadar 36 saat köle gibi çalıştırılıyordu insanlar ve kaza yapıp vefat eden arkadaşa kadar ses çıkaran da yoktu, tam kerizlik. (Ki hala mevcut yerler var). Eşim 400 küsur saat çalışıyordu ayda çömez asistanken.(hesaplamayın haftalık saati falan, şok olmayın😁) Yani emek olmadan yemek olmuyor, tabii ki birçok işte zorluk var herkes yıpranıyor , Allah helalinden alın teriyle kazanmayı harcamayı nasip etsin diyelim. Konu sahibi rahat bir iş istiyor ama zor öylesi

Ayy buraya genel bir yorum yapacağım...Şimdiki gençler armut piş ağzıma düş bu nedir ya..Gençler okul okur ünv.mezunuyum her işi yapamam ...Okul okumaz elinde meslek yok 20 li yaşlara gelmiş ana baba parası ile eee ne iş yapçan ben asgari ücretle kölelik yapamam der evde asalak gibi oturmaya devam eder...Yok arkadaş yok artık herkes ünv.mezunu ama özellik yok..13 yaşında tekstilde köpek gibi çalıştım...çocuğum demedim...Okullarımı okudum ünv.bitirdim çay da servis ettim wc de yıkadım gocunmadım..Şuan da Bölüm sorumlusuyum tırnaklarımla kazıdım ekmeğimi kazandım kimseye muhtaç olmadım..İşsiz kalsam üç kuruş beş kuruş demem pazrcılıkta yaparım marketçilikte gocunmam..Gençler tembel ve kolay para kazanma derdinde..Evet düzen başlı başına bozuk ülkede ama napalım değiştiremedik malesef oturup hepimiz ağlayalımmı..
Aynen ben de üniversite tekrar okuyorum ben her derse neredeyse gidiyorum ama tek işi öğrencilik olanlar benden not istiyor ya da haftasonu çalışmalarını söylüyorum koton lcw vs alıyor ya da cafeler yok derse engel diyorlar yani hem okudum hem çalıştım sonra tekrar çalışıyorum iki çocukla okuyorum yine de engel olmuyor. Aynı anda iki iş yapma yetenekleri yok burunları çok yukarıda asgari ücret beğenmeyip hiç ücret ile yaşıyorlar yazık cidden bence her üniversite öğrencisinin 20 saat Dalan haftalık çalışması zorunlu olsa süper olur azıcık hayatı görürler

Bugün bir zincir markete iş görüşmesi için gittim .Bölge sorumlusu bayaa konuştu benimle ilgili sorular sordu kendisini tanıttı falan filan. Burda çalışanlar her işi yapıyor dedi palet taşımaktan tutun tuvalet temizliğine kadar. Tuvalet temizlemekten nefret ediyorum. Hadi onu geçtim . Benim kas gücüm 0 . Palet asla tasiyamam. Bana hep böyle sessiz misin diye sordu. Bende evet dedim. Herkesin mizacı farklı. Allah Allah sessizlik kötü bir şey mi ? Bana tempolu çalışan lazım dedi. Kardeşim işimi yaparım hızlı calisirim tempolu enerjik olmaya ne gerek var ? Sanki müşterilerle muhabbet mi edeceğim. Bugün regl dim . Bu yüzden yorgun halsizdim konuşacak halim yoktu ve 4 saat uyumuştum. Ki bunlar olmasa bile sabahları asla enerjik olamam benim elimde olan bir şey değil kaldı ki D vitamini kullanıyorum. Ben 5 sene okudum üniversite. Karşılığı bu mu mutfak tuvalet temizlemek mi palet taşımak mi ? İş arıyorum 1 senedir sebebi ailemin baskısı. Kredi borçlarımiz var . Borçlar olmasa asla aramam çünkü amelelik kölelik yapmak istemiyorum. Gençliğime Yazık her yerde torpil geçiyor Nasıl iş bulacağım ben 🤦🏻
Bölümün neydi? Maalesef ülkede herkes üniversite okumalı stratejisinden dolayı üniversite okumuş olmak artık bir işe yaramıyor. Belki market değil de mağazaya başlasan daha rahat edebilirsin

Hayır hiçbir umudn

16 sene okudum ben . tuvalet mutfak temizlemek amelelik yapmak için okumadım bunları yapmak isteseydim zaten okumazdim. Senin tuzun kuru galiba amelelik kölelik yapmıyorsundur sen

Kız 16 sene okumayan mı kaldı
Herkes üniversite mezunu zaten
market tuvaleti temizlemek istememeni çok iyi anlıyorum ama onun dışındaki durumlar bir işe alınmamak için sebep yani
İletişime açık değilsin, enerjik değilsin istekli görünmüyorsun, sabah kalkamam yorgun olurum falan diyorsun
Ee iş dediğin sabah 8 de başlayan bişey ve insanı yoran sıkan bişey
Öyle lay lay lom değil ki
O zaman vardiya usulü öğleden sonra falan gidilen bir atölye fabrika gibi bir şeyde çalışabilirsin
Bölüm dışı çalışmak zorundasın eğer kuran kursunda eğitmen, din kültürü öğretmeni falan olamıyorsan. Kpss de umudum yok düşünmüyorum girmeyi demişsin. Bence en iyisi evlen o zaman

Elif hanım maalesef herkes üniversite mezunu. O yüzden üniversite mezunu olmak bir ayrıcalık değil. Mezun olduğunuz üniversite iyi mi, üniversite boyunca kendinize ne kattığınız, yaptığınız stajlar, aldığınız ekstra eğitimler veya sertikalar var mı? Yoksa kusura bakmayın ama vasıfsızsınız.

Kaldı ki ilahiyat mezunusunuz neden mezun olduğunuz bölümle ilgili bir meslekle ilgilenmiyorsunuz? Market çalışanı olmak için ilahiyat mezuniyeti şartı aranmıyor. Lise mezunu olup zehir gibi olan, sizden daha iyi olup bu işin hakkını verecek insanlar var.

Zaten torpiliniz varsa bir üniversiteden bile mezun olmanıza gerek yok. Bir bakıyorsunuz ilkokul mezunu hademe kadrosundan iş bulan kişi ertesi gün genel sekreter oluyor. Yıllardır böyle dün bir anda değişen bir düzen değil bu.

Zincir market çalışanı olarak iş başvurusunda bulunmuşsunuz. İşveren alacakları işçide aradıkları özellikleri sormuş. Ee siz taşımıyorsunuz zaten. Ne bekliyorsunuz anlamadım gerçekten.
Okuduğum bölümle ilgili atama yok . Ayrıca ücretli öğretmenlik yapayım dedim onda bile torpil geçiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X