Gençliğime Yazık 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mune Mune de sağ olsun hiç bakmıyor kavgayı kim çıkarmış kim kışkırtmış diye :))
Çünkü şöyle bir kural mevcut:
  • Kurallara aykırı bir durum görüldüğünde, başka kullanıcıların konuya müdahil olması üzücü sonuçlar doğurduğundan, doğru davranışın RAPOR tuşu ile yöneticilere bildirilmesi olduğunu hatırlatırız.
Kaldı ki site sadece bdvden ve bdvde açılan tek bir topikten ibaret değil, tartışmalarda kavgayı kim başlattı, ilk taşı kim attı bakmaya 100 tane moderatör olsa bile yetişemez sistem, bu sebeple tartışma varsa bu tartışmaya katılan herkes kurallar gereği ceza alır.
Kışkırtmalara uyup hakaret etmek, üslup bozmak yerine sekme kapatıp kurallara uymayan yorumları rapor etmelisiniz, kışkırttı hakaret ettim, üslubumu bozdum bir savunma olamaz, otokontrolümüzü kendimiz sağlayabilecek canlılarız çünkü.

16 sene okuyoruz devlet bize iş vermek zorunda o zaman eğitimi zorunlu tutmucaklar. Okumadan da iş fırsatı sunucaklar ben çok mu meraklıyım elin başka şehrine gidip okumaya
Hayatımda böyle saçma şey duymadım. Devlet herkesi zorla üniversiteye sokmuyor, hele hele ilahiyat gibi hiç bir geçerliliği olmayan bölümleri kafanıza vura vura okutmuyor. Herkes tutturmuş bi atanma türküsü, kimse zorlanmak istemiyor. Ondan sonra burada saçma sapan dert yanıyorsunuz. Bölümünüzü bilmeden şu yazdıklarınızı okuyan zanneder ki Harvard hukuk mezunusun da bunca yıl saçını süpürge ettin, yine de iş bulamadın. Ayrıca bu ego ile iş bulamamana da şaşırdım, kibirden bulamadın sanırım.

Ne sistem eleştirisi yapamamasi ya, insanlar burda sistemi övüyor ve normal olduğunu söylüyor. Şu anda bir milyona yakın atanamamis öğretmen var, öğretmen ihtiyacı 100 bin. Devlet geri kalan bu kadar öğretmeni ne yapacak g.tüne mi sokacak afedersiniz? Maalesef birileri açıkta kalıp farklı işler yapacak haliyle. Ama iş ayrı kölelik apayrı. Kasiyer ve tuvalet temizliği ne alaka? Niye 12 saat çalışıp mobbinge can atsın ki? Tamam burda sosyalizmi ilan etmiycez ama normalleştirmek de yersiz. Tabii ki sikayet edecek çalışanlar da. Siz konu sahibine tembel diyorsunuz bahane buluyor diyorsunuz tamam hadi haklısınız diyelim ama ben de kpss çalışmama, evde boş durmamama, her işi yapmama rağmen dört sene atanamadim dört sene sonunda öğretmen oldum. Ve benle mezun olup atanamayan insanlar var? Hepsi mi bahane buluyor mizmizlik ediyordu. Yani sistemi eleştirmeyin ama güzellemeyin de onu diyorum. Sistem bu eşşek gibi çalışacaksin diyorsunuz. Onu konu sahibi de biliyoedur zaten çok parlak bir fikir sunmadiniz. İnsanlar dert anlatmaya geliyor biraz rahatlarim diye ama dert sahibi olarak cikiyorlar siteden:)
Sistem zaten korkunç, sırf genç işsizliği azaltmak için her mahalleye üniversite. kurdular, meslek eğitimi desen öyle bir şey zaten yok ama arkadaşım azıcık da yaşadığımız zorlukların farkında olmak lazım. Ben de eğitim fakültesi mezunuyum hem de çok iyi bir üniversiteden ama daha okurken biliyordum ki atanmak çok zor, hem de mezun olmadan bi sene önce mülakat sistemi gelince zaten atanma planını eledim. Çünkü ben “makbul” vatandaş olamayacaktım o mülakat sisteminde. Bekleyip sistemi, devleti, onu, bunu suçlayacağıma daha mezun olmadan anlaştım bir özel okulla yoluma baktım. Evet maaşı azdı, çalışma ortamı daha zordu ama gereken buydu. Zamanı geldi ayrıldım, 8 buçuk aylık hamike halimle evlere özel derslere gittim, gayet de güzel kazandım. Devlet kontenjanı veriyor diye millet de o bölüme hücum etmek zorunda değil, azıcık öngörülü olsunlar. Ben memur olcam, olamıyosam küstüm oynamıyorum, yok böyle bir dünya.

Sistem zaten korkunç, sırf genç işsizliği azaltmak için her mahalleye üniversite. kurdular, meslek eğitimi desen öyle bir şey zaten yok ama arkadaşım azıcık da yaşadığımız zorlukların farkında olmak lazım. Ben de eğitim fakültesi mezunuyum hem de çok iyi bir üniversiteden ama daha okurken biliyordum ki atanmak çok zor, hem de mezun olmadan bi sene önce mülakat sistemi gelince zaten atanma planını eledim. Çünkü ben “makbul” vatandaş olamayacaktım o mülakat sisteminde. Bekleyip sistemi, devleti, onu, bunu suçlayacağıma daha mezun olmadan anlaştım bir özel okulla yoluma baktım. Evet maaşı azdı, çalışma ortamı daha zordu ama gereken buydu. Zamanı geldi ayrıldım, 8 buçuk aylık hamike halimle evlere özel derslere gittim, gayet de güzel kazandım. Devlet kontenjanı veriyor diye millet de o bölüme hücum etmek zorunda değil, azıcık öngörülü olsunlar. Ben memur olcam, olamıyosam küstüm oynamıyorum, yok böyle bir dünya.
Ben de benzerlerini yaptım zaten, burda bir sıkıntı yok. Sistemi değiştiremeyiz zaten ama şikayet edeni de az buçuk anlayışla karşılayıp sırtını sivazlasak hiçbir yerimiz eksilmez. Konu sahibi küçük bir ilçede yaşıyormuş muhtemelen özel okul falan da yoktur.

Bugün bir zincir markete iş görüşmesi için gittim .Bölge sorumlusu bayaa konuştu benimle ilgili sorular sordu kendisini tanıttı falan filan. Burda çalışanlar her işi yapıyor dedi palet taşımaktan tutun tuvalet temizliğine kadar. Tuvalet temizlemekten nefret ediyorum. Hadi onu geçtim . Benim kas gücüm 0 . Palet asla tasiyamam. Bana hep böyle sessiz misin diye sordu. Bende evet dedim. Herkesin mizacı farklı. Allah Allah sessizlik kötü bir şey mi ? Bana tempolu çalışan lazım dedi. Kardeşim işimi yaparım hızlı calisirim tempolu enerjik olmaya ne gerek var ? Sanki müşterilerle muhabbet mi edeceğim. Bugün regl dim . Bu yüzden yorgun halsizdim konuşacak halim yoktu ve 4 saat uyumuştum. Ki bunlar olmasa bile sabahları asla enerjik olamam benim elimde olan bir şey değil kaldı ki D vitamini kullanıyorum. Ben 5 sene okudum üniversite. Karşılığı bu mu mutfak tuvalet temizlemek mi palet taşımak mi ? İş arıyorum 1 senedir sebebi ailemin baskısı. Kredi borçlarımiz var . Borçlar olmasa asla aramam çünkü amelelik kölelik yapmak istemiyorum. Gençliğime Yazık her yerde torpil geçiyor Nasıl iş bulacağım ben 🤦🏻
E atan arkadasım

Ben de benzerlerini yaptım zaten, burda bir sıkıntı yok. Sistemi değiştiremeyiz zaten ama şikayet edeni de az buçuk anlayışla karşılayıp sırtını sivazlasak hiçbir yerimiz eksilmez. Konu sahibi küçük bir ilçede yaşıyormuş muhtemelen özel okul falan da yoktur.
Evet benzer şeyleri demişiz sizinle. Ben konu sahibine üslubundan ötürü takıldım aslında ya, bir de hiç çalışası yok bence, gelmiş burada esip gürlüyor.

hanımefendi mağaza görevlisinin iş tanımı bu, bunun için destan yazmanıza gerek yok. öğretmenin işi ne belli, mağaza görevlisinin de işi ne belli. işi bu.

mağaza görevliliği zaten ortaokul mezununun yapacağı sıradan, kalifikasyon istemeyen bir iş ama işin ne olduğu belli yapamayacaksa (ki olabilir) hiç başvurmasın.

ne diye 3 kişinin yapacağı işe 4. kişiyi alsınlar yahu? ister a101 olsun ister şen bakkal. işletme mantığı bu, son derece de normal.

buradan yok doktor da tuvalet temizlesine konuyu getirmeniz gerçekten gereksiz demagoji başka bir şey değil...iş arkadaşlarımın çoğu doktor, doktorların çalışma koşullarını konuşacaksak onu ayrı konuşuruz.

ha parakende sektörünü eleştireceksek de
bu arkadaşların vardiyaları tam saatlerine göre yazılıp, çıkan fazla mesaileri veriliyor mu -çünkü verilmiyor, biliyorum
fazla mesai istemese bile zorla yaptırılıyor mu -normalde işçiye zorla mesai yaptıramazsın

böyle şeylerle gelin. tamamen saçmasapan şeylerle gelmeyin bari.
Onlarla da gelirim çünkü öyle absürt durumlar da var. Ya çok konuşmaya gerek yok kimse itiraz etmediği hele ki halktan normal insanlar bile emek sömürüsünü normal karşıladığı sürece zaten böyle gelir böyle gider. İnsanlar da günde 12 saate asgari ücrete çalışır. Ezilir. Çünkü hak ediyoruz.

Ablanız neden temizlikçi almıyor haftada bir? Veya tuvalet eğitimi mi zayıf da her gün birine temizletecek kadar batıyor o tuvalet. Kalfa mi arıyor yoksa temizlikci mi? İkisi farklı işler bildiğim kadarıyla. Bu arada kaç saat çalıştırıp kaç para maaş verecekti bu işler karşılığında?
Bu zihniyet çalışmasın zaten ya. Gerçekten gerek yok. Ama oturup ağlamayın iş yok diye de. Bir çırak asgari ücret alır. Çalışma saatleri de ona göre bellidir. Ve günlük WC temizligini de genel günlük dükkan temizliğini de çırak yapar. Temiz WC yi de günlük temizlik de temizlemeyen de lütfen iş arıyorum demesin. O zincir marketlerde her işi yapanlar kendi kullandiklari WC için temizlikçi cagirmiyorlardir eminimin.

Onlarla da gelirim çünkü öyle absürt durumlar da var. Ya çok konuşmaya gerek yok kimse itiraz etmediği hele ki halktan normal insanlar bile emek sömürüsünü normal karşıladığı sürece zaten böyle gelir böyle gider. İnsanlar da günde 12 saate asgari ücrete çalışır. Ezilir. Çünkü hak ediyoruz.
iş tanımının içinde yer alan wc temizlemek, palet çekmek emek sömürüsü değildir hanımefendi. işin tanımı bu, bunun için para alıyor.

ama parasını vermeyip fazla mesai yaptırmak 9da işbaşı gösterip aslında 8de açış yaptırtmak, öğle arasını 15 dakika kullandırıp sisteme işlerken 1.5 saat mola yaptırtmış gibi göstermek, bölge müdürünün hoşlanmadığı personeli havuza toplayıp hangi mağazada lazımsa bir gün o ilçeye birgün bu ilçeye 50-60 km uzağa göndermek -ki servisler toplaya toplaya getirince 4te çıkan personel 8de evine zor gelebiliyor böyle

işte bunlar emek sömürüsüdür

ama benim canım halkım takar "üniveriste mezunu neden wc temisliyor"a, asıl takması gereken şeylere takmaz....

Bu zihniyet çalışmasın zaten ya. Gerçekten gerek yok. Ama oturup ağlamayın iş yok diye de. Bir çırak asgari ücret alır. Çalışma saatleri de ona göre bellidir. Ve günlük WC temizligini de genel günlük dükkan temizliğini de çırak yapar. Temiz WC yi de günlük temizlik de temizlemeyen de lütfen iş arıyorum demesin. O zincir marketlerde her işi yapanlar kendi kullandiklari WC için temizlikçi cagirmiyorlardir eminimin.
Yav sizin gibilerin verdiği işte ne calisicam ben zaten memurum. Haftalık 45 saati aşınca fazla mesai ücreti veriyor mu ablan mesela onu konusalim :) sigortasıni tam yapıyor mu. Hele hele çırak asgari ücret alirmiş sanki çırak olmasa fazla vereceksiniz. Eczacı kalfalarinin çalışma şartlarından haberdarim bacım sen kafanı yorma 16 yaşında değilim ben :) ve o çocuğun ne sebeplerden işi biraktigini da çok iyi tahmin ediyorum. Ablam çocuğa nefes aldırmıyordu demiyor da şimdiki ginçlir çilişmiyi sivmiyiiir diyor 😁

iş tanımının içinde yer alan wc temizlemek, palet çekmek emek sömürüsü değildir hanımefendi. işin tanımı bu, bunun için para alıyor.

ama parasını vermeyip fazla mesai yaptırmak 9da işbaşı gösterip aslında 8de açış yaptırtmak, öğle arasını 15 dakika kullandırıp sisteme işlerken 1.5 saat mola yaptırtmış gibi göstermek, bölge müdürünün hoşlanmadığı personeli havuza toplayıp hangi mağazada lazımsa bir gün o ilçeye birgün bu ilçeye 50-60 km uzağa göndermek -ki servisler toplaya toplaya getirince 4te çıkan personel 8de evine zor gelebiliyor böyle

işte bunlar emek sömürüsüdür

ama benim canım halkım takar "üniveriste mezunu neden wc temisliyor"a, asıl takması gereken şeylere takmaz....
Eee zaten marketlerde bu koşullar da var, konu sahibi tuvalet temizleme konusunu acmayip bunlarla gelseydi "napalim şartlar bunlar sen de sıkıya gelemiyorsun" diyeceklerdi yine yalan mı Allah askina? Burda konuyu kisiselleştirmjyorum toplumun bakış açısı tamamen böyle, sözüm sadece size de değil. Ve gerçekten uyuz oluyorum..

Eee zaten marketlerde bu koşullar da var, konu sahibi tuvalet temizleme konusunu acmayip bunlarla gelseydi "napalim şartlar bunlar sen de sıkıya gelemiyorsun" diyeceklerdi yine yalan mı Allah askina? Burda konuyu kisiselleştirmjyorum toplumun bakış açısı tamamen böyle, sözüm sadece size de değil. Ve gerçekten uyuz oluyorum..
ha sapı samanı hepsini birbirine katalım yani?
böyle saçmasapan mevzuları gündem yapalım asıl yasada da yeri olan hakları filan takmayalım?

Yav sizin gibilerin verdiği işte ne calisicam ben zaten memurum. Haftalık 45 saati aşınca fazla mesai ücreti veriyor mu ablan mesela onu konusalim :) sigortasıni tam yapıyor mu. Hele hele çırak asgari ücret alirmiş sanki çırak olmasa fazla vereceksiniz. Eczacı kalfalarinin çalışma şartlarından haberdarim bacım sen kafanı yorma 16 yaşında değilim ben :) ve o çocuğun ne sebeplerden işi biraktigini da çok iyi tahmin ediyorum. Ablam çocuğa nefes aldırmıyordu demiyor da şimdiki ginçlir çilişmiyi sivmiyiiir diyor 😁
Bence bu yazdığınızdan eczane çalışma şartları hakkında bilginizin olmadığı belli çünkü bir dukkan olarak eczaneden daha hassas iş yeri olamaz. Sürekli denetlenen bir yerden bahsediyoruz. Haftaljk 40 saat çalışma, günlük 1 buçuk saat molalari var. ve çıraklık da hatta kalfa bile olsa çalışma ortamında çırak yoksa o WC yi temizlemek personele ait bir iş tanimidir. Bu zihniyetle yaptığınız memuriyet halka bile zarar ziyan o zaman. Çok üzgünüm. Bilmiyorsunuz bir de uzun uzun martaval okuyorsunuz. Yazık size. Edit: sigortasız bir gün bile deneme için işçi calistiramaz eczane.

ha sapı samanı hepsini birbirine katalım yani?
böyle saçmasapan mevzuları gündem yapalım asıl yasada da yeri olan hakları filan takmayalım?
Ya farkında mısınız ben zaten normal bulmuyorum çalışma şartlarını, sanki tuvalet temizliği olmasa diğer şartlar çok normal. Hizmet sektörü komple kölelik zaten.

Bence bu yazdığınızdan eczane çalışma şartları hakkında bilginizin olmadığı belli çünkü bir dukkan olarak eczaneden daha hassas iş yeri olamaz. Sürekli denetlenen bir yerden bahsediyoruz. Haftaljk 40 saat çalışma, günlük 1 buçuk saat molalari var. ve çıraklık da hatta kalfa bile olsa çalışma ortamında çırak yoksa o WC yi temizlemek personele ait bir iş tanimidir. Bu zihniyetle yaptığınız memuriyet halka bile zarar ziyan o zaman. Çok üzgünüm. Bilmiyorsunuz bir de uzun uzun martaval okuyorsunuz. Yazık size.
Aynen sizinle ters düştüm diye memuriyetim zarar ziyan oluyor, o konuyla bunun ne alakası var ve karar mercii siz misiniz :) ben Türkiye'deki işveren zihniyetini herkes gibi çok iyi biliyorum söylediğiniz şartlarda iş veriyorsunuz ve yaşı çok da ileri olmayan bir genç burun kiviriyor işten ayriliyor falan zerre inandırıcılığı yok. Haftalık 40 saat günde 1.5 saat mola ve tam sigorta yapıyorsanız kusura bakmayın kimse o işi birakmaz.
Olası kalfalık ilanları şu şekilde çünkü :)

Eklentiler

• IMG_20240825_222448.jpg
    IMG_20240825_222448.jpg
    52,8 KB · Görüntüleme: 64
Ben mühendisim. Kötü bi ünide okursam iş bulamam diye 50 kitap bitirip sınava girdim. En iyi ünilerden birini bitirdim. 3 yıl askeri ücrete çalıştım, yeri geldi maaş alamadım. Ama tecrübem olsun diye .Sonra iyi bir iş buldum. Çok emek verdim. Bizim canımız yok mu? Ülke şartları zaten kötü, bunu düşünüp niye eşeği sağlam kazığa bağlamadın? İşletme okusan en azından bankaya felan girerdin. İlahiyat okuyarak seni diyanete memur olarak almalarını mı bekledin yoksa öğretmen olarak atanmayı mı? Kaç yıl kpss'ye çalışıp atanamayan öğretmenler var.

Aynen sizinle ters düştüm diye memuriyetim zarar ziyan oluyor, o konuyla bunun ne alakası var ve karar mercii siz misiniz :) ben Türkiye'deki işveren zihniyetini herkes gibi çok iyi biliyorum söylediğiniz şartlarda iş veriyorsunuz ve yaşı çok da ileri olmayan bir genç burun kiviriyor işten ayriliyor falan zerre inandırıcılığı yok. Haftalık 40 saat günde 1.5 saat mola ve tam sigorta yapıyorsanız kusura bakmayın kimse o işi birakmaz.
Olası kalfalık ilanları şu şekilde çünkü :)
7 gün eczane bile açık değil. Saçmalık resmen. Ama evet gençler calismadan para ve mevki sahibi olmak istiyor. Düzgün bir meslek sahibi olamamış biri de bu şartları ya kabul etmek zorunda ya da oturup yatağında ağlasın. Dünyanın her yerinde bu böyle. İyi meslek sahibi olanlar boşuna mı zamaninda dirsek çürüttü. Konu sahibi de azıcık kendini sıkıp kpss çalışıp ya da kendine değer katıp başka bir konuda kendini yetiştirip yine hayatın başka zorluklariyla mücadele edip WC temizlemek zorunda kalmasaymis. Diğer gençler içinde durum böyle. Hepsi evinde bile boş boş yatan tipler. Yatağını toplamaktan aciz kişilerin dertleri bunlar. Yani yapacak birşey yok. Yazık ülkemin haline. Millet okusa da okumada da eşek gibi çalışıyor. Herkesde ekmek istiyorsa çalışacak. Yoksa gitsin kucağına bebek alıp dilensin. Anca öyle oturduğu yerden kazanabilir belki

Ben mühendisim. Kötü bi ünide okursam iş bulamam diye 50 kitap bitirip sınava girdim. En iyi ünilerden birini bitirdim. 3 yıl askeri ücrete çalıştım, yeri geldi maaş alamadım. Ama tecrübem olsun diye .Sonra iyi bir iş buldum. Çok emek verdim. Bizim canımız yok mu? Ülke şartları zaten kötü, bunu düşünüp niye eşeği sağlam kazığa bağlamadın? İşletme okusan en azından bankaya felan girerdin. İlahiyat okuyarak seni diyanete memur olarak almalarını mı bekledin yoksa öğretmen olarak atanmayı mı? Kaç yıl kpss'ye çalışıp atanamayan öğretmenler var.
"Asgari ücret"i yanlış yazma nedeniniz inşallah telefonunuzun otomatik düzeltmesinden kaynaklanmıştır. Yalnız telefonunuz "felan"ı da düzeltmemiştir herhalde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X