gelin hatim edelim

Hatmin ıstılahtaki manası Kur'an'ı baştan sona dil ile yüzünden ya da ezberden telaffuz etmektir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bilgisayardan veya televizyondan hatim dinleme imkânı artmıştır. Bu durumda başkasının okuduğu Kur'an'ı dinleyerek hatim olur mu olmaz mı meselesi ortaya çıkıyor. Istılahi manada meseleye bakacak olursak olmaz gibi görünüyor ama günümüz şartlarını göz önüne aldığımız da meseleyi biraz geniş tutmanın faydalı olacağı anlaşılıyor.Netice olarak şunu söyleyebiliriz ki: Hatim indirirken faziletli ve makbul olanı hatmi okuyarak indirmektir. Okumanın ölçüsü ise kişinin kendisi duyacağı kadar bir sesle dudaklarını kıpırdatmasıdır. Kişi eğer hatim indirecekse kendisini okuyarak hatim indirmeye zorlamalıdır. Yavaş okumasını bahane ederek işin kolay yolu olan dinlemeye kaçmamalıdır. Zira Efendimiz (sas) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu: "Kur'ân'da mâhir olan (hıfzını ve okuyuşunu güzel yapan), Sefere denilen kerîm ve mutî meleklerle berâber olacaktır. Kur'ân'ı kekeleyerek zorlukla okuyana iki sevap vardır." (Buhârî, Tevhid 52; Müslim, Müsafirîn 244)
Fakat buna imkânı olmayanlar mesela Ramazan ayı içerisinde hatim bitirmek isteyip de okuması yavaş olduğundan dolayı buna güç yetiremeyenler dinleyerek hatim indirme yoluna gidebilirler. Bunun sevabının da olacağı muhakkak çünkü önemli olan okuyarak veya dinleyerek Kur'an'la meşgul olmaktır.
Diğer bir önemli husus da şudur: Kur'an okumayı veya hatim indirmeyi aynı oruçta olduğu gibi sadece Ramazan ayına hasretmemek lazım. Efendimiz (sas) ve ashabının yaptığı gibi her gün Kur'an okumalı ve hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Hasılı: Ramazanlar, Kur'an'ı hayatımızın her anında okunması istikametinde bir başlangıç olması için birer fırsat bilinmeli.

Bilgisayarda sesli okunan Kuranı Kerimi dinlemekle hatim indirilmiş olur mu? Meal okuyarak hatim indirilir mi?
Kuranı Kerimin baştan sona okunmasına hatim denir. Bilgisayardaki sesli Kuranı Kerimi dinlemekle hatim indirilmiş olunur. Kuranı Kerim meali Kuran yerine geçmediği için meal okumakla hatim indirilmiş olunmaz. Latin alfabesiyle yazılmış Kuran'ı okumanın veya mealini okumanın da sevabı vardır. Ancak orjinal arapçadan okumak kadar sevap olmaz. Arapçasından hatim yapmak elbette daha faziletlidir.

zelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalllllllllllllllllllllllllllllllllll
dediğin öneriyi uygulamaya koyalımmı????

Son düzenleme:
ahh canımm koyalım tabuu ins. sadece bikac bıgune kırmızılar gelce icin hemen yazmadım ama. paylasalım zaten gorup karar verip baslamak anca olur dimiii?

simdi kızlar
topık sahıbı arkadasımızında ıznıyle. burada kuranı kerim sayfalarımızın paylasırken birde baska bir veyın cetelesini tutalım istioruz. katılmak isteyen olursa ne ala biz aysenazzmla yapacaz insss

ınsan olarak hepımızın farklı istekleri, duaları, hacetleri var. helede bizler gibi bir can kaybı, evlat kaybı yasamıssanız. en buyuk destegın, tesellinin, sifanın rabbımde oldugunu bılıp ona yonelıyorsunuz. cok sukur.

kısaca gecmısı anlatayım. bır sohbette duydugum biseyi ihlasla denedım. ve rabbım nasip etti gecmiste. sohbette gecen DUALARIN BAZILARININ NEDEN KABUL OLMADIGI, COK İSTENEN, COK İSTENEN BAZI DUALARIN GERCEKLESMEMSININ NEDENLERİNİ SORMUSTU BİR ARAKADAS.
verilen cevaba istinaden aklıma cok yatan ibadeti yaptım bende. cevapta su idi, HANGİ İSTEYİNİZ, DUANIZ İCİN 40 GUN TEHECCUD NAAMZINA KALKIP DUA ETTİNİZ Kİ? OLMADI DİORSUNUZ. idi. teheccud namazı dualrın geri cevrılmedıgı en ozel anlardan biri cunku. rabbim kullarından o saatte ayakta olup ananlara, yok mu isteyeiniz vereyım dermis
bende universtdn sonra bir ay sonra is mevzusu icin buna niyetlenip yapmıstım ve koca bankadaki tek kıslık pozisyonda rabım bana nasip etmisti.

velhasıll
bır haceti olup dua etmek isteyen ya da sadece allah rızasını kzanmak icin katılmak isteyen olursa biz ins 40 gun teheccud namazına niyetliyiz aysenazzmlaa

beraber birbirimize destek verirsek kacırmamak ya da yapabilmek daha kolay olur ins. sonucta kolay bir ibadet degıl.zaten o yüzden duası cok makbul.
adet tarıhınız onemlı degıl. temız kaldıgınız gunlerı ,ve bir haftalık adet molanızdan sonrakı eksık kalan gunleri 40 tamamlayarak yapalıblıcek birsey.
aysenazım dedıgım gıbı hepımızın adet tarıhı farklı o yuzden bir yerden baslayalım...oydu buydu derken zaten nefse agır bisey sureklı erteletmesinn nefsimizzz

CANIM HADİ BASLAYAlım BU konu pek dikkat cekmedi nedense ama olsun 2 kişide 2 kişidir biz baslayalım.katılmak isteyen sonrada gelip katılsın aramıza.ne dersin??
ha bugün ha yarın derken zaman gene geciyo.

tamam ozamn aysenazcm bugece ilk niyet ediorum ben kalkmaya. bıkac gun sonra adet gırcek ama dedıgım gıbı seytana fırsat vermemk lazım...
hergun kacıncı gun oldugunu yazarız.kalktık mı kalkmadık mı dıe...ok mi,*
aysenazcımm hani psikolojımıze kacırabılırız mesajı vermeyelım ama. ınsanlık hali arada bir gun falan kalkamdıgmzda nıyet bozmaya gerek yok. onu da ole bılelım yani. cunku bu sefer o da seytanın sagdan yaklasması olacak. her pazartesi namaza baslayan yada bir vakit kacırınca hpsini bırakma mantıgı yani. onemli olan uykudan kalkıp dua etmek. niyetimizi rabbım bilio zaten. aarada nadir bir gun falam kalkamdıgında cok takılmadan devam edebılırız bence

aynen canım kesinlikle hakveriyorum sana.bu geceden Allahın izniyle baslayalım inş. gece 3e satt kurarım ben uyanırım.ilk zamanlar hep öle yapıyorsum ve rotam hiç şaşmamıştı.inş gene aynısı olur.hergün bildirimimizi yapar bçlece takibimizi kolay yapmıs oluruz.
bu arada suana kadar 6 sayfa kuran okudum. :!6:

aynen canım kesinlikle hakveriyorum sana.bu geceden Allahın izniyle baslayalım inş. gece 3e satt kurarım ben uyanırım.ilk zamanlar hep öle yapıyorsum ve rotam hiç şaşmamıştı.inş gene aynısı olur.hergün bildirimimizi yapar bçlece takibimizi kolay yapmıs oluruz.
bu arada suana kadar 6 sayfa kuran okudum.

evet canım bende uce kuruyorumm. hadı bakalım o zaman. rabbım hepımızın dualarını kabul etsinn..bırbımızede dua ederız zatenn
rabbım en hayırlı vakıtlerde dualarımızı kabul etsinn

canlarım bu teveccüh namazına çok sevindim bende katılmak isterim çünkü rabbimden çok istediğim şeyler var tabii rabbim önce hayırlısını versin.
Kuran hatmine gelince benim arabcam pek iyi değil onu yapamayabilirim ama gece namazına varım.

bana ayrıntılı olarak anlatsanız nasıl niyet edilir nasıl kılınır tabi namaz kılmayı biliyorum çok şükür namazlarımı kacırmadan kılmaya çalışırım ama bunu hiç denemedim bekliyorum cevabınızı:13:

Bende okumak istiyorum, 5-6 sayfa okuyabilirim . kacıncı cüzdesiniz.

canım belli bi paylasım yok.kendimiz için hatim etmek için acılmıs bi topik bu.hergün kuranı acıp okumak amac. hergün su kadar sayfa okudum diyorsun.

canım teveccüh değil teheccüd namazı ilahi sen cok sekersin. buna gece kalkıyoruz canım.2 rekatla 8 rekat arası kılınabiliyo.sen ne kadar istersen.40 gün kesintisiz yapıyoruz. niyetide niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya diye ediliyor.saat 3e kur saatini ve uykundan kalk.Allah için uykunu bölüyorsun.

evet canım bende uce kuruyorumm. hadı bakalım o zaman. rabbım hepımızın dualarını kabul etsinn..bırbımızede dua ederız zatenn
rabbım en hayırlı vakıtlerde dualarımızı kabul etsinn

zelalim kuran okuyormusun? bildirimlerinde yok merak ettim :13:

Son düzenleme:

amaan canım işte ondanTamam bu gece başlıyacağım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…