Geçmişi düşününce kızgınlığım geçmiyor

Gerçekten çok rahatsız edici bir kelime ya. Eşini kıskanmayan erkek g. vat olmuyor, eşine ve kendine güvenen erkek oluyor.
Ay ben de bayılmıyorum bu kelimeye, örnek için kullandım. Lütfen konu buradan devam etmesin ya😂 Ayrıca uzatmak istemiyorum konu buraya sapmasın diye ama eski sevgiliyle görüşmeyi benim için mesela normal kabul eden biri, bence hakediyor bu kelimeyi.

Son düzenleme:
Boşamayacaksanız( ki bir süre boşamayın derim) devamlı altın döviz ne varsa alın, alışverişe vurmuş gibi devamlı para isteyin sizde.Ayrı ve gizli birikim yapın.Böyle savsak harcayanlar yarın bir gün çocuğuna bir kuruş vermemek için direniyor kendinize garantiye alın.

Merhaba herkese,
Eşimle geçmişte yaşadığımız problemleri aşamıyorum, ara ara bazı kıskançlık mevzularından kavga ediyoruz. Kıskanç olan benim, kendisi beni hiç kıskanmaz yani afedersiniz ama g.vat mertebesinde diyebilirim.

Kavga ettiğimiz zamanlar geçmişte yaşananlar aklıma geliyor, benden gizli herkesin işine koşuyor bana pek bir şey anlatmıyor ben tepki gösterdiğim için, bazen gerçekten toksik yapıda bir insanım diyorum, bazen de kim olsa müsaade etmez rahatsız olur diyorum. Kafayı yemek üzereyim. Geri dönüşü çok zor bir depresyona girdim bir süredir. Konular genelde kıskançlık ve eşimin eli açıklığının haddi hesabının olmaması.

Eşim ticaretle uğraşıyor, gelirimiz iyi ama bir evimiz bile yok. Har vurup harman savuruyoruz. Bizim yerimizde başkası olsa şimdiye her sene ufak halli bir ev alırdı. Bizden çok daha düşük gelirli olanlar bir sürü yatırım yapıyor, benim kocam milleti eğlendirme, yedirme, içirme derdinde ve inanılmaz paralar harcıyor. Bir ara bu yüzden de kavga ettik, baktım anlamıyor ben de acımıyorum ben de harcıyorum. Ama çok rahatsızım bu durumdan bir evimiz olsun, istediğim gibi dayayıp, döşeyeyim istiyorum, ekonomi zaten berbat, bugün alamadığını yarın hiç alamazsın. Benim çocuktan sonra kariyerim epey aksadı, büyük ölçüde hala bakımı bende, eşimden çok çok az kazanıyorum. O yüzden karışma hakkı da görmemeye başladım kendimde ben kazanmıyorum bu parayı diye.

Eşimin kendi ailesine karşı da eli çok açıktır, annesine babasına laf etmem asla, ama mesela eltimin arabasının kaskosunu yıllardır biz ödüyoruz, sormasam bilmeyeceğim, benden habersiz sürekli böyle şeyler yapıyor millete. Çalışıyor eltim, banane o kendi ödesin yani, onlar da benim kaskomu ödesin öderler mi diyorum? Tamam artık ödemem diye kestirip atıyor. Ya da bir ara telefonlarını yenileyip duruyordu iPhone, ilk evlendiğimizde ona da laf etmiştim. Şimdi bu tarz şeyleri muhtemelen hep benden gizli yapıyor, ya da yapmıyor. Karıştığım için bana kızgın ve gizliyor artık, çok ağır konuşuyormuşum sinirlenip. Tamam da buna kim sakin kalabilir😂

Yani ne yapmalıyım bilmiyorum, geleneksel Türk ailesi konularını konu edinmeyi hiç yakıştıramıyorum kendime ama yoruyor beni, içten içe kuruluyorum ve sürekli gerginim. Arkadaşlarına da böyle biraz. Bunların çoğu geçmişte kaldı ama devam ediyor mu bilmiyorum, boşver deyip geçiyorum bazen ama olmuyor. Sizler neler yapardınız? Evlilik terapisi fayda eder mi acaba, daha mı beter olur?

Eşinize gavat diyorsunuz o paraları kimin üstünden kazanıyor diye sorarlar size. Çünkü kelimenin anlamı çok çirkin. Sakın bunu başka birinin yanında söylemeyin.

Bu kelimeyi çok geniş, rahat kimseler için kullanırız biz, çok rahat birisi, karışmaz ve kıskanmaz, kıskansa da belli etmez. Mesela ben tanısam da bazı insanlara güvenmem dediğimde, evli insanlara yanaşanların olmasını doğal karşılar, olabilirmiş insan doğası gereği normalmiş, önemli olan karşındakine güvenmekmiş gibi saçma argümanları var.
Hayır, "g.vat"kelimesini çok geniş, rahat anlamında kullanamazsınız; kullanmamalısınız da. Eşinizi tanımlamak için bu kelimeyi kullanarak kendinizi çok çirkin bir konuma düşürüyorsunuz.

Eşinizin eğitim seviyesini, bulunduğu çevre ve sosyal statüsünü bilmiyorum. Konularınıza bakarak; aranızda sosyal, kültürel ve yaş farkından kaynaklanan farklılıklar var gibi görünüyor.

Ay ben de bayılmıyorum bu kelimeye, örnek için kullandım. Lütfen konu buradan devam etmesin ya😂 Ayrıca uzatmak istemiyorum konu buraya sapmasın diye ama eski sevgiliyle görüşmeyi benim için mesela normal kabul eden biri, bence hakediyor bu kelimeyi.
O kelimeyi kullanana kadar boşanın, eski sevgili ile görüşme örneği nedir ya.

Ga*at: karisini pazarlayarak gecimini saglayan erkek. Her ne kadar tdk sadece pe*evenk olarak ifade etse de halkimizin gunluk dilindeki karsiligi nikahli karisini pazarlayan demektir.

Yani ben neden kullandiniz diye sormuyorum, cunku bunu bilerek kullanmis olacaginizi dusunemiyorum.

Bu kismi geciyorum.

Esinizin savurganligi anlattiginiz boyuttaysa buyuk cinnet gecirilebilir bir konu ama acik ve net birsey sormak istiyorum;

Eltinizin kaskosunu odemesi, esinizin erkek kardesini rahatsiz etmiyor mu? Ya da bu eltinin olayi ne ki boyle bir ikramda bulunuluyor kendisine.

Ga*at: karisini pazarlayarak gecimini saglayan erkek. Her ne kadar tdk sadece pe*evenk olarak ifade etse de halkimizin gunluk dilindeki karsiligi nikahli karisini pazarlayan demektir.

Yani ben neden kullandiniz diye sormuyorum, cunku bunu bilerek kullanmis olacaginizi dusunemiyorum.

Bu kismi geciyorum.

Esinizin savurganligi anlattiginiz boyuttaysa buyuk cinnet gecirilebilir bir konu ama acik ve net birsey sormak istiyorum;

Eltinizin kaskosunu odemesi, esinizin erkek kardesini rahatsiz etmiyor mu? Ya da bu eltinin olayi ne ki boyle bir ikramda bulunuluyor kendisine.
Anlıyorum ama biz de bu kelimeyi geniş ve fazla rahat insanları ifade etmek için kullanırız. Sildim neyse.

Kasko meselesi falan ufak kalıyor inanın, onların durumu normal aslında, ama yine de herkes bir şekilde destek oluyor. Sadece eşim değil, ailesi de.

Rumuzunuzu görünce şarkıyı dinlemeye başladım. Çok olmuştu dinlemeyeli 😊
Kesinlikle terapide dile getirin sizin, çocuğunuzun rızkıyla neler yaptığını, çekirdek ailesinin önceliği olması gerektiğini. Çok ayıp yaptığı. O daha fazla da kazansa sizin ikinizin parası o. Evlilik gereği böyle.
Terapiye gitmedim hiç bu konuda, bana da sorması haber vermesi gerektiğini söylüyorum. Söyleyince kızıyorum diye söylemiyor artık. Terapiye siz gitmiş miydiniz?

Anlıyorum ama biz de bu kelimeyi geniş ve fazla rahat insanları ifade etmek için kullanırız. Sildim neyse.

Kasko meselesi falan ufak kalıyor inanın, onların durumu normal aslında, ama yine de herkes bir şekilde destek oluyor. Sadece eşim değil, ailesi de.
Kiskanmamak (ben de asla kiskanmam esimi, evli degilken de kiskanmazdim) genislik degil yalniz, guven duymak bana kalirsa ve saglikli da bir duygu durumu. Neyse kelime icin asla elestirmiyorum, kendi esiniz isterseniz daha agir ithamlarda da bulunursunuz kim ne diyebilir? Ben sadece konuyu anlamaya calistigim icin kelime anlamlarina takildim.

Esinizden sevgi, ask, cinsellik, sehvet vs vs vs konularinda beklentinizi karsilayabiliyor musunuz? Yani aranızdaki tek problem esinizin savurganligi mi?

Krediyle ev borcuna girmeyi denediniz mi? Belki borc tarzi bir sorumluluk kendisini dizginleyebilir?

Kiskanmamak (ben de asla kiskanmam esimi, evli degilken de kiskanmazdim) genislik degil yalniz, guven duymak bana kalirsa ve saglikli da bir duygu durumu. Neyse kelime icin asla elestirmiyorum, kendi esiniz isterseniz daha agir ithamlarda da bulunursunuz kim ne diyebilir? Ben sadece konuyu anlamaya calistigim icin kelime anlamlarina takildim.

Esinizden sevgi, ask, cinsellik, sehvet vs vs vs konularinda beklentinizi karsilayabiliyor musunuz? Yani aranızdaki tek problem esinizin savurganligi mi?

Krediyle ev borcuna girmeyi denediniz mi? Belki borc tarzi bir sorumluluk kendisini dizginleyebilir?
Kıskançlık benim de katlanabildiğim bir şey değil, ama fazla rahatlığı da sevmem. Evli birine yanaşan, yaklaşan insanlardan rahatsız olurum mesela. Eşim bunları doğal karşılar, eski sevgiliyle görüşmeyi normal bulur. Bu konuda o kadar rahat değilim, karşı tarafın da olmasını istemem o anlamda kullandım.

Aramızdaki sorunlardan biri kıskançlık oluyor, diğeri bu tarz maddi konuları gizlemesi. Bana anlattığında tepki gösteriyorum, bu kez anlatmıyor ama anlıyorum, yakalıyorum. Bunlar haricinde aslında genelde çocuğuyla vakit geçiren, kendi halinde mutlu olabilen bir aileyiz. İlgisiz bir eş, baba değil yani.

Hayır ev almayı denemedik, geçiştiriyor hep. Bu parayı eve ayırmak istemiyorum, yatırım yaparım, ev alırsak böyle rahat yaşayamayız diyor. Tamam yaşamayalım dediğimde konu kapanıyor. Babamdan destek istemeyi düşündüm, ama bilmiyorum ne kadar doğru.

Kıskançlık benim de katlanabildiğim bir şey değil, ama fazla rahatlığı da sevmem. Evli birine yanaşan, yaklaşan insanlardan rahatsız olurum mesela. Eşim bunları doğal karşılar, eski sevgiliyle görüşmeyi normal bulur. Bu konuda o kadar rahat değilim, karşı tarafın da olmasını istemem o anlamda kullandım.

Aramızdaki sorunlardan biri kıskançlık oluyor, diğeri bu tarz maddi konuları gizlemesi. Bana anlattığında tepki gösteriyorum, bu kez anlatmıyor ama anlıyorum, yakalıyorum. Bunlar haricinde aslında genelde çocuğuyla vakit geçiren, kendi halinde mutlu olabilen bir aileyiz. İlgisiz bir eş, baba değil yani.

Hayır ev almayı denemedik, geçiştiriyor hep. Bu parayı eve ayırmak istemiyorum, yatırım yaparım, ev alırsak böyle rahat yaşayamayız diyor. Tamam yaşamayalım dediğimde konu kapanıyor. Babamdan destek istemeyi düşündüm, ama bilmiyorum ne kadar doğru.
Aylik gelirinizin buyuk bir yuzdesini cocugunuz adina acilacak bir hesaba yatirsaniz mesela? Cocuk kozu etki edecektir bence.

Sizin kiskanclik dediginiz sanirim, evli olusunuzun bir agirligi olmasi, esinizin "ben evli bi adamim bekar gibi eski sevgilimle gorusmeyim" gibi bir fren mekanizmasi olmasi. Bu konuda da haksiz bulamadim sizi. Bu kiskanclik degil aslinda bu sadece saygi beklentisi.

Aylik gelirinizin buyuk bir yuzdesini cocugunuz adina acilacak bir hesaba yatirsaniz mesela? Cocuk kozu etki edecektir bence.

Sizin kiskanclik dediginiz sanirim, evli olusunuzun bir agirligi olmasi, esinizin "ben evli bi adamim bekar gibi eski sevgilimle gorusmeyim" gibi bir fren mekanizmasi olmasi. Bu konuda da haksiz bulamadim sizi. Bu kiskanclik degil aslinda bu sadece saygi beklentisi.
Belki bu olabilir, aylık belli bir para ayırmak kenara.

Evlenmeden bazı şeyleri farkedemedim, gerçekten rahat bi tip, ben normal karşılasam eski sevgilisiyle oturup görüşür, bana iyi ayrıldıysan sen de oturup kahve içebilirsin eski sevgilinle ne var bunda dedi, evliliğin başında ilk kavgamızda anladı benim hayat görüşüme çok ters olduğunu 🤷‍♀️ Yani dediğiniz gibi evliliğin ağırlığını kaldıramıyor sanki

Konunuzu Narzisst eski nişanlıma benzettim.
Baştan sona ex nişanlımı anlatmışsınız.

Ben buna “el iyisi” diyorum. Dışarıya düşkün eve küskün tiplerden..
Aşırı narsistkik özellikler taşıyor eşiniz.

Sürekli sizi kıskançlık konularında manipüle eder(sorunun sizde olduğuna sizi bile inandırır)

Siz son damla noktaya gelince tam o sırada sizi bazen de kraliçe gibi hissettirmeye başlar yani paraysa, ilgiyse ilgi.. Neye ihtiyacınız varsa o an.

İnanırsınız yani sevdiğiniz içiiin..
(Aslında siz de sürekli onun umrunda olmak için uğraştığınızı farkındadır)

Exim de sürekli iş için Ankara’ya giderdi.
Kendisi gece hayatını da severdi. (Meğersem Gay barlara da gidiyormuş) 🫨

Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama manipülasyonlarına gelmemenizi ve mantıklı düşünmenizi öneririm..

Belki bu olabilir, aylık belli bir para ayırmak kenara.

Evlenmeden bazı şeyleri farkedemedim, gerçekten rahat bi tip, ben normal karşılasam eski sevgilisiyle oturup görüşür, bana iyi ayrıldıysan sen de oturup kahve içebilirsin eski sevgilinle ne var bunda dedi, evliliğin başında ilk kavgamızda anladı benim hayat görüşüme çok ters olduğunu 🤷‍♀️ Yani dediğiniz gibi evliliğin ağırlığını kaldıramıyor sanki
Bazi insanlar evlenmemeli, cok tatli cok iyi olabilirler ama evlilik herkese gore degil ki sanirim esinizde tam olarak boyle biri.

Kendisine gelecek kaygisi, cocugunuzun gelecegi temali (cok ustune gitmeden), minik minik tohumlar ekmelisiniz.

Ve bir de bu asiri rahatliginin siz de yasattigi hissi yasatacak birseyler yapabilirsiniz belki... eski sevgiliyle gorusmek gibi degil ama hani ortadan kaybolmak, ne bileyim bir sureligine ulasilamamak gibi.

X