gebelikte cinsel yaşam

Asortie

bun@luzumvar..
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
9.319
604
39
Soru: Gebelikte seks yapmak doğru mudur?

Cevap: Erken doğum veya düşük abort riski yoksa, plasenta normal yerleşimli ise, bireylerde genital enfeksiyon taşıyıcılığı yoksa gebeliğin son ayı haricinde normal cinsel ilişki önerilebilir.

Ancak ilişki sonrası karın ve kasık ağrısı veya kanama şikayeti olan kişiler ilişkiden kaçınmalıdır. Eğer gebe cinsel ilişki yönünden risk taşıyıp taşımadığını bilmiyorsa mutlaka bir doğum uzmanına gidip danışmalıdır.

Soru: Cinsel ilişki düşüğe sebep olur mu?

Cevap: Pek çok çift gebeliğin özellikle ilk üç ayı içerisinde cinsel ilişkiye girmenin düşüğe sebep olabileceğini düşünmektedir. Fakat bu dönem zarfında gerçekleşen düşüklerin pek çoğu ilişkiyle bağlı olmayıp, rahim içinde gelişmekte olan bebekteki genetik bozukluklarla ilişkilidir.

Soru: Orgazm olmak erken doğuma sebep olur mu?

Cevap: Orgazm olmak rahmin kasılmasına sebep olabilir. Fakat yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğuna göre, normal bir gebelikte cinsel ilişki olsun veya olmasın orgazmın, doğum eyleminin başlamasına veya erken doğuma sebebiyet vermediğini göstermektedir.

Eğer önceden prematüre erken doğum yaptıysanız, meme uçlarının uyarılması doğum ağrılarınızı başlatabilir.

Soru: Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Cevap: Kesinlikle hayır. İlişki esnasında erkeğin penisi fiziksel olarak bebeğe temas etmez. Çünkü bebek, rahim kasları, amniyon sıvı ve kesesi tarafından oldukça iyi korunmaktadır.

Ayrıca rahim kanalının girişindeki mukus tıkaç servikal mukus semenin ve bakterilerin rahim içine geçişini engeller. Ancak, derin ilişki veya zorlama, ağrıya sebep olursa bundan kaçınılmalıdır.

Soru: Gebelik süresince cinsel ilişkiden kaçınmanın tavsiye edildiği belli bir dönem var mıdır?

Cevap: Gebeliğin son haftalarında önlem amacıyla cinsel ilişkiden kaçınmayı tavsiye edilmektedir.

Gebeliğin son ayında haftada birden fazla cinsel ilişkiye girmenin, rahim içi enfeksiyon riskini arttırdığını ifade eden bir çalışma vardır.
Ancak bu çalışmayı destekleyen başka araştırmalar mevcut değildir.

Yine, gebeliğin herhangi bir döneminde;
Vajinal kanama
Amniyon suyunun gelmesi
Servikal yetmezlik Rahim kanalın normalden kısa ve geniş olması
Erken doğum ve düşük risklerinin varlığı veya önceki gebeliklerinde bu problemleri yaşamış olanlar
Plasenta previa plasentanın rahim kanalının ağzını tıkaması gibi durumlar ortaya çıkarsa, doğum uzmanı muhtemelen cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini söyleyecektir.

Örneğin, ikiz gebelik gibi erken doğum ihtimalinin yüksek olduğu diğer riskli durumlarda da, gebeliğin altıncı ayından sonra cinsel ilişkiden kaçınmak gerekebilir.

Eğer gebede daha önceden geçirilmiş düşük veya erken doğum hikayesi varsa yine cinsel ilişki tavsiye edilmeyebilir.

Soru:Gebelikte cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı önerilmekte midir?

Cevap: Gebe olsun veya olmasın, yeni veya birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren tüm kadınlar poligamik kadınlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapan tüm gebeler, bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonlara açıktır ve erken doğum yapma olasılıkları vardır. Hepatit B, Hepatit C, HIV AIDS ve Herpes mikroorganizmaları cinsel ilişki ile bulaşan ve doğum yoluyla bebeğe aktarılabilen enfeksiyon etkeni ajanlardır.

Soru: Kadının cinsel arzuları gebelikten nasıl etkilenir?

Cevap: Gebeliğin ilk üç ay, ikinci üç ay ve son üç ay olmak üzere üç ayrı dönemi vardır. Her dönemin özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi bu dönemlerdeki cinsel istek ve arzular da farklıdır.

Gebeliğin adaptasyon dönemi olan ilk üç ayında cinsel arzularda genel olarak bir azalma gözlenebilir ve bu durum çiftin cinsel hayatını etkileyebilir. Bu dönemde değişen hormon dengeleri, bitkinlik, halsizlik, bulantı ve kusmalar ile kadının kendini güçsüz ve çirkin hissetmesi cinsel arzuları olumsuz yönde etkileyebilir.

İkinci üç ay boyunca, cinsel dürtülerde bir takım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışıyla beraber cinsel dürtüler normale dönebilir. Hatta göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artması, kişinin kendisini daimi olarak cinsel ilişkiye hazır hissetmesine sebep olabilir. Bu nedenle ilişki esnasında dürtülerde artış bile meydana gelebilir.

Son üç aya girildiğinde ise gebeler genelde cinsel arzularının tekrar azalmaya başladığını hissederler. Büyük bir karın cinsel ilişkiyi fiziksel olarak zorlaştırabilir. Bunun yanında artan yorgunluk, sırt-bel-karın ağrıları, artan vajinal akıntı ve mantar enfeksiyonları, vajendeki ödemlenme sonucunda ilişki anında hissedilen acılar gebeyi yeniden cinsel ilişkiden uzaklaştırabilir.

Son dönemdeki bir çift, birbirini zorlamadan rahat hareket edebilecekleri pozisyonlarda sex yapmayı deneyebilir.

Soru: Gebelikte cinsel ilişki sırasında hangi pozisyonlar denenebilir?

Cevap: Değişik pozisyonları denemeniz gebelik boyunca faydalı olabilir. Örneğin çok kullanılan erkeğin üstte olduğu yol, son dönemlerdeki bir gebelikte karnın yaptığı basınca bağlı hem anneye rahatsızlık verecektir, hem de çocuğun kan dolaşımını bozacaktır.

İleri gebelik haftalarında, daha çoklukla kadının üstte veya yanda olduğu, kadının hareketlerine yön verebileceği pozisyonlar tercih edilebilir.

Gebelik hormonları etkisiyle vagina salgısının artması tüm vücutta olduğu gibi vaginada da oluşan ödem nedeniyle ilişki sırasında ağrı duyusu olabilir.

Soru: Çiftler tüm bu cinsel arzu değişiklikleriyle nasıl başa çıkabilirler?

Cevap: Gebe kadın, eşinden cinsel ilişki isteği olmaksızın şefkat bekleyebilir. Fakat erkek de bu isteksizliği bir reddedilme olarak algılayabilir.

Önemli olan çiftlerin birbirinin isteklerini ve arzularını açıkça konuşabilmesidir. Diğer sex yöntemleri de konuşulabilir. Örneğin oral seks, masaj veya mastürbasyon denenebilir.

Soru: Neden gebelikte seks konusunda fazla konuşulmamaktadır?

Cevap: Konu hakkındaki bilimsel yayınlar kafa karıştırıcıdır. Diğer bir neden ise bazı hekimlerin hastalarıyla cinsel konularda konuşmaktan rahatsızlık duyması olabilir. Bu sebeplerden dolayı, çiftler gebelik esnasında cinsel ilişkiden kaçınmaları gerektiği mesajını alabilirler.

Aslında cinsellik ve cinsel istek, insanın içinde doğuştan var olan içgüdülerden biridir. Bu güdünün amacı, varlıkların kendi soyunu devam ettirme isteğidir. Buna rağmen bu konu maalesef hala bir tabu konumundadır.

Soru: Doğumdan ne kadar süre sonra çiftler cinsel ilişkiye girebilirler?

Cevap: Doğru cevap çifte göre değişir. Genellikle, rahatsızlık veren bir sorun yok ve her şey yolunda gidiyorsa normal doğum veya sezaryenden 20-25 gün sonra cinsel ilişkiye başlanabilir. Fakat çiftler, anne-baba olduktan sonra cinsel ilişkilerinde de bir takım değişiklikler yaşarlar. Bu da çok normaldir ve eğer kafalarda bir takım soru işaretleri oluşmuş ise en iyisi çiftin güvendikleri bir jinekoloğa muayene olduktan sonra karar vermeleridir.

kızlar özel olmazsa kesen var mı bu işi
bize doktor haftada bir ya da iki kez yapabiirsiniz dedi:sm_confused:

bizdede sorun cikmadi ama insan tedirgin olmuyor degil ya ben hic doktoruma sormuyorum sorsammi ne nede olsa alman soruyum utanmam nede olsa gerci iki hamilelegimde sorun cikmadi ilk kizimda son bir ay kesmistik ikincide kesemedik doguma üc gün kalasi olmusdu heralde

kızlar ben korkuyorum bebişe bir zarar olur diye mümkün oldugunca aza indirdik.

gerci ben dogum yapali 3,5ay olucak ama biz son haftaya kadar devam etmistik bir sorun olmadi hatta gerginliginiz olmuyor kendinizi anne olma disinda hala o adamin sevip arzuladigi kadin oldugunuzu hissediyorsunuz

asortiecim bu dertten muzdarip olan bir ben varım sanırım..ilk haftalardan beri kanamam olduğu için dr tarafından yasaktı,şimdi de erken doğum dan korktuğum için 6 aydır tık yok canım..:icecream::icecream:

kiz eylül valla iyi dayaniyonuz gerci basa gelen cekiliyo da ya nohusayken zor dayaniyorlar simdidedn onu düsünüyo ama sen yinede doktora sor belki sorun yokturdur daha

Walla bizde 4-5 haftadır tık yok ama bizim bu aralar stresimiz çok ondan daha çok... Bi de benim gebelikten midir nedir o işler hiç aklıma bile gelmez oldu...

valla bizde de pek tıkırtı yok :) cinsel isteksizlik başgösterdi herhalde. daha çok şefkat hissi hakim ikimize de bu aralar :))

kiz eylül valla iyi dayaniyonuz gerci basa gelen cekiliyo da ya nohusayken zor dayaniyorlar simdidedn onu düsünüyo ama sen yinede doktora sor belki sorun yokturdur daha

valla elifcim napalım artık yaptıklarımıza sayalım..4-5 günlük adet dönemine zor dayanan adam kızı için fedakarlık etti herşeyden..ben ise zaten tedirginlikten dolayı aklıma bile getirmiyorum..

3 ay hamişlik 1 ay lohusalık 4 ay daha sabredicez sonra eskisi gibi devam artık:lepi:

ya bizde de sorun yok allaha şükür zaten eşimin istemesi hoşuma gidiyor
kendimi iyi hissediyorum o zaman doktorda devam dedikten sonra
inşallah bir sorun çıkmaz son aya kadar:jeyyar:

ya bizde de sorun yok allaha şükür zaten eşimin istemesi hoşuma gidiyor
kendimi iyi hissediyorum o zaman doktorda devam dedikten sonra
inşallah bir sorun çıkmaz son aya kadar:jeyyar:

evet canım ya bi ara adamdan ses soluk çıkmıyo ayy bi kötü oldum (tabi ona bişe demiyorum)dedim heralde benden soğudu e vücut haliyle bozulmaya başladı dedim heralde istemiyo beni ki benim adamceğizim adetimin bitmesini zar zor beklerdiama daha sonradan anladımki lala korkuyomuşşş:roflol:bebeğe bişe olcak diye :teytey:ama şu anda iyi adama zorla bişeleri kafasına sokmaya çalışıyorum ne kadar başarılıyım bilmiyorum sırnaşık şeysırnaşık şey

allahtan bizim ki doktora benimle geldiği için herşeyi o da duyuyor gelmese
belki o da yapamazdı ama yapmayınca da insan bi garip oluyor yaww yoksa
beni sevmiyor musun diyesi geliyor ama alakası yokmuş ben göbeğimi gördükçe
garip oluyordum

esım her kontrolumde yanımda
ılk baslarda dusuk tehdıdı var dıye 4.ay sonuna kadar yasatı sonra serbest dedı doktor
sımdı de esım nereden bılıyorsa artık bana bunun dogum egzersızı oldugunu soyluyor
yanı ona gore hıcbır sıkıntı yok

bize de dr hiç yasak koymadı bi sorun olmazsa bebiş dogana kadar devam dedi ama biz cekiniyoruz işte zaten isteksizlikte cok fazla aklımıza bile gelmiyo valla ama bilimsel olarak da bi sorun yoksa bunu acılma acısından yapmamız gerektigini okumuştum daha önce şimdilik kardeş kardeş takılıyoruz işte :dance::dance:

arkadasşımın kocasıda 8.aydan sonra bacı kardeş yatıyoz işte diyomuşkaydirigubbakcemile5ay çok gülmüştüm

ayyy ne güzel oldu bu işşşş... o bir yastığa ben bir yastığa sarılıp bir güzel uyuyoruz ki sormayın bacı kardeşden beteriz yani... adam oldu bildiğiniz bir kuzu sesi soluğpu çıkmıyor kıyamıyor ... böyle bir sessizlik çöktü yatak odasına...(iyide acaba adamın sesi başka yatak odalarında çıkıyor olmasın ? bak şlimdi aklıma fitnelik düştü... ne yapsam bunun bir nabzını mı yoklasam ?Şeniz:1hug:klava:

valla ılk aylarda cok korkuyordum ama artık bende alıstım bızımkı tam gaz devam

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…