Gebelikle ilgili sorular

hocam öncelikle iyi hafta sonları dilerim. ben 15 haftalık hamileyim dün troit tahlili yaptırdım sonucu t3 2.83, t4 1.27 ,tsh 0. 10 çıktı geçen ay yaptırdığım tahlildede yine sadece tsh düşük çıktı diğerleri normaldi dahiliyeye gittim doktor ilaca gerek yok takip edelim dedi acaba ne yapmam gerek çocuğun üzerinde olumsuz etkisi olurmu cevaplarsanız sevinirim hocam saygılar.

doktor bey merhaba, benim adetim 13 gün geçti.bir hafta önce bhcg 79 cıkmıştı.Bir hafta sonra yani bu sabah idrar testi yaptım 2.çizgi silik çıktı..tamam dedim hamileyim,kan veririrm yarın diye düşünürken aynı adet şeklinde kanamam olmaya başladı...bebeğimi mi kaybettim ,normal mi yoksa hala hamile olabilir miyim?

hocam öncelikle iyi hafta sonları dilerim. ben 15 haftalık hamileyim dün troit tahlili yaptırdım sonucu t3 2.83, t4 1.27 ,tsh 0. 10 çıktı geçen ay yaptırdığım tahlildede yine sadece tsh düşük çıktı diğerleri normaldi dahiliyeye gittim doktor ilaca gerek yok takip edelim dedi acaba ne yapmam gerek çocuğun üzerinde olumsuz etkisi olurmu cevaplarsanız sevinirim hocam saygılar.

Dahiliye doktoru normal olduğunu söylemiş, ben de katılıyorum. Sağlıklı bir gebelik ve doğum dilerim...

doktor bey merhaba, benim adetim 13 gün geçti.bir hafta önce bhcg 79 cıkmıştı.Bir hafta sonra yani bu sabah idrar testi yaptım 2.çizgi silik çıktı..tamam dedim hamileyim,kan veririrm yarın diye düşünürken aynı adet şeklinde kanamam olmaya başladı...bebeğimi mi kaybettim ,normal mi yoksa hala hamile olabilir miyim?

Gebelik testinin pozit,f olması gebe olduğunuzu gösterir. Nasıl bir gebelik olduğu ise muayene ile anlaşılır. Doktorunuza başvurmalısınız...

merhaba hocam,
nereye yazacagimi bilemedim..
ben ivf tedavisiyle hamile kaldim 11+4 haftamizda bebegin kalp atisinin durdugunu ogrendik,bebegin dusmesi icin ilac verdi doktorum ilac kullandiktan 2 gun sonra dustu bebek( buarada asiri kanama yasadim )
1 hafta sonra kontrolum vardi ugsde parca kaldigini gorduler hemen kurtaja alindim..
kurtajdan sonra hemen kesildi kanamam

hocam adet duzenim icin ilk bebegin dustugu gunumu,yoksa kurtaj gununumu baz alacagim?:26:

Merhaba doktor bey,
Ben tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım.
Hamileliğimin 15. haftasında plesentamda kanama oldu fakat 3 hafta sonraki muayenede geçmiş olduğunu gördük
Şuan hamileliğimin 22+1. günündeyiyim. Karnım daha önceleri sertleşiyordu ancak bunun kasılma olduğunu ilk hamileliğim olduğu için anlayamadım.
Gögüslerimden 21. haftada sarımtırak bir sıvı gelmişti ancak kasılmalarım arttığında göğsümden daha süt gibi ve daha genişe yayılan sıvı geldi.
21. haftamda Detaylı ultrasona girdiğimde doktor kasılmalarım olduğunu dile getirdi. Ancak çocuğun geilişiminin normal düzeyde olduğunu söyledi.
Previa olmadığımı ancak plesentamın aşağıda olduğunu dile getirdi. kanamamında bundan olmuş olabileceğini söyledi.
Zaten tüp bebek olduğu için Crinone jel, coraspin, elevit ilaçlarını kullanıyorum. Şimdi bu ilaçlara ilaveten magnorm magneyzum ilacı kullanmaya başladım.
Kasılmalarım sürekli ve uzun süreli olduğu için doktorum devamlı yatmamı söyledi ve bunun anneden yada çocuktan kaynaklanmadığını bazı hamileliklerin bu şekilde olabileceğini söyledi. Son kontrolde sanırım rahim boyuydu 37 olarak ölçtü.
Bunlara ilaveten yapmam gereken birşey varmı.
ya da yazdıklarım neticesinde yapmam gereken başka şeyler varmı? çok endişeliyim...
ilginiz için şimdiden teşekkürler..

merhaba doktor bey daha önce size bunları yazmıştım,sorum şu ki benim başka bi doktora daha görünmemi tavsiye eder misiniz?
kendi gittiğimiz doktorumuz gözlem için yeterli midir yani bi başka gözünde incelemesi gerekli midir bu durumda sizce?şimdiden teşekkürler..

merhaba hocam,
nereye yazacagimi bilemedim..
ben ivf tedavisiyle hamile kaldim 11+4 haftamizda bebegin kalp atisinin durdugunu ogrendik,bebegin dusmesi icin ilac verdi doktorum ilac kullandiktan 2 gun sonra dustu bebek( buarada asiri kanama yasadim )
1 hafta sonra kontrolum vardi ugsde parca kaldigini gorduler hemen kurtaja alindim..
kurtajdan sonra hemen kesildi kanamam

hocam adet duzenim icin ilk bebegin dustugu gunumu,yoksa kurtaj gununumu baz alacagim?:26:

Geçmiş olsun. Hiçbirini alamayacaksınız. Adetinizi 25-40 gün arasında görürsünüz. İlk adet düzeninize uymayabilir. Gebe kalmanız dilğiyle...

merhaba doktor bey daha önce size bunları yazmıştım,sorum şu ki benim başka bi doktora daha görünmemi tavsiye eder misiniz?
kendi gittiğimiz doktorumuz gözlem için yeterli midir yani bi başka gözünde incelemesi gerekli midir bu durumda sizce?şimdiden teşekkürler..

İkinci görüş için başka bir doktor tarafından değerlendirilmek sizin kararınız olmalı. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

mrb doktor bey ben şuan 14 haftalık ikizlere hamileyim neredeyse 12. haftaya kadar düşüşk riskim vardı çok şükür atlattık size sormak istediğim 1. si rahim ağzı ölçümü nasıl ve kaçıncı haftada yapılmaya başlanıyor 2.si ise daha önceden ayarlanmış tatilimiz vardı tam 23. haftam bitmiş oluyor doktor şuanki gibi olursa gidebilirsin dedi sizce bir sakınca varmıdır teşekkürler

doktor bey benim vajinamda 3 hafta önceden kaşıntı başladı adetliyken başlamıştı. doktora gittiğimde söyledim oda akıntı yok diye geçer kendiliğinden alerjidir dedi. krem verdi ama kremi sürdüğüm gün çok sızladı ve kaşıntı arttı o gün bıraktım. sonra kendiliğinden azalmıştı ilişki sırasında çok acı ve kaşınma hissettim 2 gündürde çok kaşınıyor dış tarafta kabarma var iç tarafa doğru kabarma olmuş böyle iki taraflı. otururken yürürken bile kaşınma yanmadan dolayı rahatsız oluyorum. huzursuzluk ve isteksizlik yaptı. sızlama ve yanmada var. yarın devlet hatanesine gidicem burda. ama sizin cvb önemli benim için...
bana ilaç olarak ne önerirsiniz.
bide bu enfeksiyonlardan korunmak için önerilerininz var mı?
bazı arkadaşlar 1 litre suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi katıyor muş temizlemek için haftada 1 , bazılarıda batikonla siliyormuş haftada 1doğru bir uygulamamıdır?

merhaba doktor bey,ben şuan 24+4 günlük hamileyim.23 haftalıkken doktora gittiğimde bebeğin biraz zayıf olduğunu söyledi,500 gr olarak ölçtü kilosunu.ertesi gün detaylı ultrasona girdiğimde oradaki radyoloji uzmanı da 470 gr olarak ölçtü ve 22 haftalık gebelikle uyumlu yazıyor raporda.ancak herhangibir sorun olduğunu söylemedi.açıkçası gelişme geriliği olma durumunu aklıma getirmelimiyim yoksa bu durum normalmi?ayrıca gebelik şekerimde var ve henüz karnım büyümedi pek bunları kafama takmalımıyım? şimdiden çok teşekkür ederim...

merhaba doktor bey,ben şuan 24+4 günlük hamileyim.23 haftalıkken doktora gittiğimde bebeğin biraz zayıf olduğunu söyledi,500 gr olarak ölçtü kilosunu.ertesi gün detaylı ultrasona girdiğimde oradaki radyoloji uzmanı da 470 gr olarak ölçtü ve 22 haftalık gebelikle uyumlu yazıyor raporda.ancak herhangibir sorun olduğunu söylemedi.açıkçası gelişme geriliği olma durumunu aklıma getirmelimiyim yoksa bu durum normalmi?ayrıca gebelik şekerimde var ve henüz karnım büyümedi pek bunları kafama takmalımıyım? şimdiden çok teşekkür ederim...

Adetlerinizin düzenini (kaç günde bir olurdunuz?) öğrenebilir miyim?

doktor bey benim vajinamda 3 hafta önceden kaşıntı başladı adetliyken başlamıştı. doktora gittiğimde söyledim oda akıntı yok diye geçer kendiliğinden alerjidir dedi. krem verdi ama kremi sürdüğüm gün çok sızladı ve kaşıntı arttı o gün bıraktım. sonra kendiliğinden azalmıştı ilişki sırasında çok acı ve kaşınma hissettim 2 gündürde çok kaşınıyor dış tarafta kabarma var iç tarafa doğru kabarma olmuş böyle iki taraflı. otururken yürürken bile kaşınma yanmadan dolayı rahatsız oluyorum. huzursuzluk ve isteksizlik yaptı. sızlama ve yanmada var. yarın devlet hatanesine gidicem burda. ama sizin cvb önemli benim için...
bana ilaç olarak ne önerirsiniz.
bide bu enfeksiyonlardan korunmak için önerilerininz var mı?
bazı arkadaşlar 1 litre suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi katıyor muş temizlemek için haftada 1 , bazılarıda batikonla siliyormuş haftada 1doğru bir uygulamamıdır?

Kaşıntının sebebini bilemediğim için (görmeden) tedavi önerebilmem de mümkün değil. Muayene sonucunda uygun tedaviyi vereceklerdir...

mrb doktor bey ben şuan 14 haftalık ikizlere hamileyim neredeyse 12. haftaya kadar düşüşk riskim vardı çok şükür atlattık size sormak istediğim 1. si rahim ağzı ölçümü nasıl ve kaçıncı haftada yapılmaya başlanıyor 2.si ise daha önceden ayarlanmış tatilimiz vardı tam 23. haftam bitmiş oluyor doktor şuanki gibi olursa gidebilirsin dedi sizce bir sakınca varmıdır teşekkürler

12. gebelik haftasında ilk ölçümü yapıyorum. Takiben 22. gebelik haftasına kadar her kontrolde hastamı değerlendiriyorum. Doktorunuz gibi ben de tatili öneriyor ve destekliyorum. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Adetlerinizin düzenini (kaç günde bir olurdunuz?) öğrenebilir miyim?

benim adetlerim düzensizdi,klomen+çatlatma iğnesi ile hamile kaldım.yumurtanın çatladığı güne göre hesap ettiğimde ve gebeliğimin ilk dönemlerinde birbiriyle uyumlu oluyordu herzaman.sadece son gittiğimde böyle bir fark oluştu.

benim adetlerim düzensizdi,klomen+çatlatma iğnesi ile hamile kaldım.yumurtanın çatladığı güne göre hesap ettiğimde ve gebeliğimin ilk dönemlerinde birbiriyle uyumlu oluyordu herzaman.sadece son gittiğimde böyle bir fark oluştu.

Takibinizi yapan doktorunuzun yorum yapması daha doğru. Kendi hastalarımda ilk takiplerde yaptığım US ölçümlerini karşılaştırıyor ve bilgi veriyorum. Bazen son adet tarihini revize ediyorum. Bu haftalarda gelişme geriliği sık rastlanan bir durum değildir. Eğer ilk US larla uyumsuzluk varsa amniosentez öneriyorum...

Takibinizi yapan doktorunuzun yorum yapması daha doğru. Kendi hastalarımda ilk takiplerde yaptığım US ölçümlerini karşılaştırıyor ve bilgi veriyorum. Bazen son adet tarihini revize ediyorum. Bu haftalarda gelişme geriliği sık rastlanan bir durum değildir. Eğer ilk US larla uyumsuzluk varsa amniosentez öneriyorum...

anladım,teşekkürederim.amniosentez önerme sebebiniz nedir peki,hangi teşhise yardımcı olacak?

Doktor Bey merhabalar, günler geçti ve nihayet gebeliğimin sonuna gelmek nasip oldu. Siz de her konuda bize ışık tuttunuz,sorularımıza sabırla cevap verdiniz bunun için minnettarım size.
Son bir soru kaldı aklımda, tabi ki nasıl doğum yapacağım konusu.
Şu an 37. haftamızdayız ve bebek makat geliş pozisyonunda.
Doktorum 38.haftada son kez bakacağını ve bebek hala baş aşağı dönmediyse 39. haftada beni sezaryene alacağını söyledi. Oysa ki hep normal doğum hayal etmiştim, görünüşe bakılırsa olmayacak..
Ben bebeğimin 40 haftayı doldurmasını, ne zaman doğmaya hazır olursa o zaman sezaryene alınmayı istiyorum. Sancılarımı ,doğum hareketinin başlamasını beklememin ters duran bebeğe bir zararı var mıdır? Ayrıca 38. haftadan sonra bebeğin dönme ihtimali az da olsa yok mudur?
Başarılarınızın devamını dilerim

hocam sorum ceevap verirseniz çok mutlu olurum...
hamileliğimin 29+0 haftasındayım. dün ileri ultrasona girdim. bebekte herşey normal çıktı.. daha önce 18. haftamda koroid kistleri vardı çift taraflı.. 12mm ve 5mm.. koroid kistlerinin tamamen yok olduğunu öğrendim. ancak ventrikülde genişleme gözlendi.. sol lateral ventrikül 10.2 mm, sağ lateral ventrikül 8.7mm olarak tespit edildi.. bu durumda sizce ne yapmalıyım.. bu durum sorun oluşturur mu, ne gibi sorunlar olabbilir.. çok teşekkür ederim...

X