Gebelikle ilgili sorular

Merhaba Doktor Bey,
Dün ( 4 Haziran'da) dr kontrolündeydim.Keseyi gördük,yaklaşık 4+2'de olduğumu,10 gün sonra kalp atımı için gelebileceğimi söyledi.
Ancak kese etrafında ya da içinde (heyecandan bu kısmı tam olarak anlamadım) kanama alanı varmış.100 mlg. Progesteron,günde 2 adet kullanmaya başladım.

Sormak istediğim Dr istirahat edin dedi.Ancak bu pek de mümkün olmuyor.
İşe yürüyerek geliyorum.İşte de oturuyorum.Yorucu bir iş değil.Sizce yürümek ve oturmak sakınca yaratır mı yoksa en uygunu isrirahat halinde olmak mı? Buna göre rapor almaya çalışacağım.
Teşekkürler.

Doktorunuz sizi muayene etmiş ve istirahat önermiş. Bundan sonra bana laf düşmez, rapor almanızı öneririm. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Merhaba hocam,

Şu anda 10 haftalık hamileyim.
Bende iki MTHFR genimde de heterozigot mutasyon var (compound heterozigot deniyor sanırım).
Bu nedenle devamlı ecopirin içiyordum ve hamile kalır kalmaz Clexane 0.6 iğneye başladım.
Fakat muhtemel adet tarihimden başlayarak lekelenmelerim olmaya başladı.
Hatta altıncı haftada yoğun kanamaya dönüştü ve bir gün hastanede kaldım.
İğneyi kestiğimde kanamalarımın yoğunluğu azalıp rengi kahverengiye dönmeye başladı.
Bu nedenle son 4 haftadır iğne olmuyorum. Ecopirine ise devam ediyorum.
Bu durumdaki hastalarınıza nasıl bir tedavi önerirsiniz hocam?
Sizce ne olursa olsun iğneye başlamalı mıyım yoksa ecopirin tüm hamilelik boyunca benim için yeterli olur mu?

Not: sekiz saatte bir 100 mg progestan içiyorum. Ayrıca her gün 1 folbiol, 1 B12, 1 ecopirin

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba hocam,

Şu anda 10 haftalık hamileyim.
Bende iki MTHFR genimde de heterozigot mutasyon var (compound heterozigot deniyor sanırım).
Bu nedenle devamlı ecopirin içiyordum ve hamile kalır kalmaz Clexane 0.6 iğneye başladım.
Fakat muhtemel adet tarihimden başlayarak lekelenmelerim olmaya başladı.
Hatta altıncı haftada yoğun kanamaya dönüştü ve bir gün hastanede kaldım.
İğneyi kestiğimde kanamalarımın yoğunluğu azalıp rengi kahverengiye dönmeye başladı.
Bu nedenle son 4 haftadır iğne olmuyorum. Ecopirine ise devam ediyorum.
Bu durumdaki hastalarınıza nasıl bir tedavi önerirsiniz hocam?
Sizce ne olursa olsun iğneye başlamalı mıyım yoksa ecopirin tüm hamilelik boyunca benim için yeterli olur mu?

Not: sekiz saatte bir 100 mg progestan içiyorum. Ayrıca her gün 1 folbiol, 1 B12, 1 ecopirin

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

Daha önceki gebeliklerinizle ilgili öykünüzü öğrenebilir miyim?

Daha önce bir kere sekiz haftalık missed abortus geçirdim ve kürtaj oldum.
Bir de dış gebelik nedeniyle iç kanama geçirdim ve ameliyat oldum.
Onun dışında iki kimyasal gebeliğim var.

Çok teşekkürler..

Daha önce bir kere sekiz haftalık missed abortus geçirdim ve kürtaj oldum.
Bir de dış gebelik nedeniyle iç kanama geçirdim ve ameliyat oldum.
Onun dışında iki kimyasal gebeliğim var.

Çok teşekkürler..

Doktorunuzun önerdiği takip ve tedavi yeterli gözüküyor. bebeğinize kavuşmanız dileğiyle

Teşekkür ederim hocam.
Bu durumda kan pıhtılaşma seviyesini ölçtürebileceğim bir kan testi vs var mıdır?

merhabalar gebelikte kalıcı makyaj yaptırmanın sakıncası varmıdır? her yıl kaş kontür yaptırıyordum şimdi yenilenmesi gerek ama zararı varmıdır bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

Teşekkür ederim hocam.
Bu durumda kan pıhtılaşma seviyesini ölçtürebileceğim bir kan testi vs var mıdır?

Gebelik sürecinde pıhtılaşma doğal olarak yükselir. Pıhtılşamanın yükselmesi sonucunda doğum sonrası kanama azalır. O nedenle gebelerde (ilaç monitorizasyonu dışında) pıhtılşma bakılmasına gerek yoktur. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Merhaba Doktor Bey,
Beta Hcg 4. sonucumu aldım:
23 Mayıs'ta B-Hcg : 8,9
26 Mayıs'ta : 70,6 çıkmıştı.
31 Mayıs : 1044
Son olarak bugün 6 Haziran : 7516.00

2'ye katlama biraz geri kalmış.Değerler düşük mü ilerliyor sizce?

Merhaba doktor bey,
Ben tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım.
Hamileliğimin 15. haftasında plesentamda kanama oldu fakat 3 hafta sonraki muayenede geçmiş olduğunu gördük
Şuan hamileliğimin 22+1. günündeyiyim. Karnım daha önceleri sertleşiyordu ancak bunun kasılma olduğunu ilk hamileliğim olduğu için anlayamadım.
Gögüslerimden 21. haftada sarımtırak bir sıvı gelmişti ancak kasılmalarım arttığında göğsümden daha süt gibi ve daha genişe yayılan sıvı geldi.
21. haftamda Detaylı ultrasona girdiğimde doktor kasılmalarım olduğunu dile getirdi. Ancak çocuğun geilişiminin normal düzeyde olduğunu söyledi.
Previa olmadığımı ancak plesentamın aşağıda olduğunu dile getirdi. kanamamında bundan olmuş olabileceğini söyledi.
Zaten tüp bebek olduğu için Crinone jel, coraspin, elevit ilaçlarını kullanıyorum. Şimdi bu ilaçlara ilaveten magnorm magneyzum ilacı kullanmaya başladım.
Kasılmalarım sürekli ve uzun süreli olduğu için doktorum devamlı yatmamı söyledi ve bunun anneden yada çocuktan kaynaklanmadığını bazı hamileliklerin bu şekilde olabileceğini söyledi. Son kontrolde sanırım rahim boyuydu 37 olarak ölçtü.
Bunlara ilaveten yapmam gereken birşey varmı.
ya da yazdıklarım neticesinde yapmam gereken başka şeyler varmı? çok endişeliyim...
ilginiz için şimdiden teşekkürler..

birde bazen nefesim daralıyor nefes almakta güçlük çekiyorum,daralıyorum genelde akşam oluyor..

Merhaba Doktor Bey,
Beta Hcg 4. sonucumu aldım:
23 Mayıs'ta B-Hcg : 8,9
26 Mayıs'ta : 70,6 çıkmıştı.
31 Mayıs : 1044
Son olarak bugün 6 Haziran : 7516.00

2'ye katlama biraz geri kalmış.Değerler düşük mü ilerliyor sizce?

Hanımefendiz gebesiniz ve maalesef siz de sevinmiyorsunuz, bu kadar mı zor gebe olduğunuza sevinmek? Size yalvarıyorum sevinin! G-E-B-E-S-İ-N-İ-Z :emir_bebek:

Merhaba doktor bey,
Ben tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım.
Hamileliğimin 15. haftasında plesentamda kanama oldu fakat 3 hafta sonraki muayenede geçmiş olduğunu gördük
Şuan hamileliğimin 22+1. günündeyiyim. Karnım daha önceleri sertleşiyordu ancak bunun kasılma olduğunu ilk hamileliğim olduğu için anlayamadım.
Gögüslerimden 21. haftada sarımtırak bir sıvı gelmişti ancak kasılmalarım arttığında göğsümden daha süt gibi ve daha genişe yayılan sıvı geldi.
21. haftamda Detaylı ultrasona girdiğimde doktor kasılmalarım olduğunu dile getirdi. Ancak çocuğun geilişiminin normal düzeyde olduğunu söyledi.
Previa olmadığımı ancak plesentamın aşağıda olduğunu dile getirdi. kanamamında bundan olmuş olabileceğini söyledi.
Zaten tüp bebek olduğu için Crinone jel, coraspin, elevit ilaçlarını kullanıyorum. Şimdi bu ilaçlara ilaveten magnorm magneyzum ilacı kullanmaya başladım.
Kasılmalarım sürekli ve uzun süreli olduğu için doktorum devamlı yatmamı söyledi ve bunun anneden yada çocuktan kaynaklanmadığını bazı hamileliklerin bu şekilde olabileceğini söyledi. Son kontrolde sanırım rahim boyuydu 37 olarak ölçtü.
Bunlara ilaveten yapmam gereken birşey varmı.
ya da yazdıklarım neticesinde yapmam gereken başka şeyler varmı? çok endişeliyim...
ilginiz için şimdiden teşekkürler..

Herşeyi fazlasıyla yapıyorsunuz. Bi anne adayı daha ne yapabilir bilmiyorum. Sağlıklı bir gebelik ve doğum dilerim. Doğumunuzu da paylaşırsanız sevinirim.

peki göğsümden bu sabahta sıvı gelmiş..forumda okuduğum kadarıyla onlara doktorları başka ilaçlarda verm,şler kasılma için..peki başka bi ilacı yada kasılmayı kesecek bi ilaç var mı ve sürekli yatmam doğru mu sizce..ve muhakkak başka bi doktora daha görün diyorlar sizce gitmeli miyim?doktorumun aldığı önlemler yeterli mi,alınacak önlem zaten bu kadar mı..çok teşekkür ederim

Son düzenleme:
peki göğsümden bu sabahta sıvı gelmiş..forumda okuduğum kadarıyla onlara doktorları başka ilaçlarda verm,şler kasılma için..peki başka bi ilacı yada kasılmayı kesecek bi ilaç var mı ve sürekli yatmam doğru mu sizce..ve muhakkak başka bi doktora daha görün diyorlar sizce gitmeli miyim?doktorumun aldığı önlemler yeterli mi,alınacak önlem zaten bu kadar mı..çok teşekkür ederim

aĞRI ŞİKAYETİ OLAN HASTALARIMDA SERVİKAL UZUNLUK ÖLÇÜYOR VE UZUNLUĞA GÖRE HASTALARIMA TEDAVİ VERİYORUM. MUAYENE EDEMEDİĞİM İÇİN ANCAK BU KADARINI SÖYLEYEBİLİRİM. MUAYENE ETMEDEN İLAÇ ÖNERMEK HEKİMLİKLE BAĞDAŞMIYOR. SAĞLIKLI BİR GEBELİK DİLERİM...

hocam benim soruma da cevap verirseniz çok sevinirim...
26+3 günlük hamileyim. 2 gün önce ıslaklık hissettim.. çamaşırım ıslanmamıştı.. dün doktoruma gittim.. bebeğin rahim yolu kapalı imiş. kalp atışları düzgün. suyunda da bir azalma olmadığını söyledi.. ve antibiyotik verdi.. yatak istirahati verdi..
2 gündür çamaşırım ıslanmıyordu ama bugün birkaç damla şeklinde ıslaklıklar arttı.. sizce ne yapmalıyım.. gelen su bebeğimin suyu mu bunu da anlayamıyorum.. ayrıca kasılmam yok.. teşekkür ederim...

hocam benim soruma da cevap verirseniz çok sevinirim...
26+3 günlük hamileyim. 2 gün önce ıslaklık hissettim.. çamaşırım ıslanmamıştı.. dün doktoruma gittim.. bebeğin rahim yolu kapalı imiş. kalp atışları düzgün. suyunda da bir azalma olmadığını söyledi.. ve antibiyotik verdi.. yatak istirahati verdi..
2 gündür çamaşırım ıslanmıyordu ama bugün birkaç damla şeklinde ıslaklıklar arttı.. sizce ne yapmalıyım.. gelen su bebeğimin suyu mu bunu da anlayamıyorum.. ayrıca kasılmam yok.. teşekkür ederim...

Sizi muayene demediğim ve takibinizi de yapamadığım için gelenin ne olduğunu ben de bilemiyorum. Doktorunuzn önerileri makul, gebeliğinizin sağlıklı olduğunu ümit ediyorum. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

X