Gebelikle ilgili sorular

Ödem gebeliğin sonunda artmaktadır. Ancak tansiyon yüksekliği de eşlik ederse önemlidir. Yazdığınızdan tansiyonlarınızın normal olduğunu anlıyorum. Ödemin giderilmesinde havuz ve denizin hastalarına çok faydası oluyor.

evet doktor bey tansiyonum düşük normaldede, hamileliktede düşük. şeker yüklemem düşük çıktığı için doktorum aç kalma iki saatte bir atırştır. Fazla yüklenme dedi bende uyguluyorum. Yemek aralarında lyte süt,meyve, ceviz, badem, kuru incir atıştırıyorum. Aç kalmamaya çalışıyorum.şu an 32. Haftamdayım. Ama 10 günde 2 kilo aldım. Hamur işleri ekmek fazla yemiyorum. Ama moralim çok bozuluyor. Bir yandan bebeğe nasıl kilo aldırcam diye uğraşıyorum. Düzenli et, balık, tavuk yemeye çalışıyorum. Ama ben kilo alıyorum bebek de 1,500 kiloydu 31.haftada.

Sol yumurtalığımın olduğu yerde ara sıra ağrı oluyor,şu an iki gündür eğilip kalkarken ve üstüne bastırınca şiddetlenen ağrısı var. acaba sebep ne olabilir, ne yapmalıyım?

Doktor Bey,
Ben 5,5 ay önce epudural normal doğum yaptım. Rahat bir doğum yapmama rağmen epizyotomi kesim dikildikten sonra rahimde yırtık farkedildi. Dikişlerim açılarak içerdeki yırtık tekrar dikildi. Bu arada çok kan kaybettim kan takviye edildi. Uzun bir süre dikişlerim acıdı. Eşimle 2 ay gibi bir süre sonra birlikte olduk. İlişki sırasında acı ve kanama oldu. Dikişlerimin tam iyileşmediğini düşündük ama hala ilişki sırasında kanamam oluyor doktorumla görüşmedim. Kötü bişey olabilir diye gitmeyi hep erteliyorum. Sizce ne olabilir?

İyileşmeye bağlı bir problem olabilir. Muay
ene olmanızı öneririm...

Doktor bey mrh.Ben suan 6 haftalık hamileyim.Keseyi gördük ama henüz kalp atımı duyulmadı.Genetik testte MTHFR C677T hETEROZİGOT mutasyon saptanmıştır yazıyor.Diğerlerinde saptanmamıştır diyor.Ben bir gün ecopirin 100mg,bir gün fraxiparina 0.4 iğne kullanıyorum.Bu yeterli bir dozmudur?Şimdiden teşekkür ederim.Kolay gelsin.

merhabalar bora bey,
ben geçtiğimiz şubat ayında merkezinizde 3 aylık murat berksoy kontrolünden ve mustafa bey'e laparoskopi oılduktan sonra. 4. tüp bebek denememi yapmıştım.hatta laparoskopiden sonra rahatsızlanınca sizde beni muayene etmiştiniz. bahçeci ekibinden hiç kimseyi unutamıyorum. biri kız biri oğlan ikiz bebeklerimi 24. haftada erken doğumla kaybettim.acımı anlatmaya kelimeler yetmez..tekrar tedaviye gelmeyi düşünüyoruz fakat kafamdaa çookkkkk sorular var. benim 18. haftada rahim ağzında açılma ve hafif bir ağrı oldu.riskli gebelik uzmanına gidiyordum.19. haftada acil serklaj yapıldı. idrarda bol bakteri çıktı rahimde incelme vardı.damar yoluyla magnezyum veridi. 1,5 ay hastanede yattım. ama 24. haftada doğum sancıları 5 dakikada bire düştü ve muayenede dikişlerin açıldığı,rahmin açıldığını doğumun artık kaçınılmaz olduğunu söylediler. ve 14 t4emmuzda normal doğum yaptım.
- -troidim vardı her ay endokrin uzmanı takip ediyordu
-- kan pıhtılaşamsı vardı clexan ve aspirin kullanıyordum
-- geçmişte 3 tüp bebeğimin ikisi kimyasal gebelik, üçüncüsü dış gebelikle sonuçlandı. ve hep kürtaj oldum. doğumdan sonra plesanta içeride kaldığı için yine kürtaj oldum.
-- doğal yolla olan bir gebeliğim vardı 10 haftalık düşük oldu. yine kürtaj oldum.
-- 3 defa laparoskopi. bir defa histereskopi oldumm.
sizce bu kadar işlem görmüş bir rahim, bebek taşıyabilirmi??. yeniden hamile kalsamda bebeğimi kucağıma almam mümkünmü?. serklaj erken haftalarda yapılsa bile, rahimin açılması ve doğum sancıları yine olurmu.. tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. bir daha bedenim ve ruhum bu acıyı kaldıramaz diye düşünüyorumm..

Tedaviniz uygun dozde planlanmış endşelenmeyin. Tatilden yeni döndüğüm için geç cevapladım. Kusura bakmayın.

Çok geçmiş olsun. İnanın çok üzüldüm.Tatilden yeni döndüğüm için geç cevapladım. Kusura bakmayın. Bundan sonra denemeye devam etmenizi öneririm. Tek gebelik öneririm. Gebe kalıp doğum yapacaksınız inancınızı yitirmeyin.

arkadşalar herkese iyi günler ben aranıza yeni katıldım yaşım 36 benimde bazı sorunlarım var bunları size danışacağım bora bey cevaplarsanız sevinirim
12 haftalık ikili testimde (nt 2.2) (crl 61.7mm) (gebelik haftası 12+3) ( hcg102) (PAPP-A 8.48)
kombile risk 1:382
ikili test 1:376
yaş riski 1:208
ikili testimin sonucu bu 18-23 hafta ultraosonografi incelemesinde
NF: 6.2mm çıktı?? ne olduğunu bilimyorum bi riski varmı şu anda 28. haftadayım su aldıramadım bu test sonuçları çok kötümü down sendromu riski nedir
lütfen acil cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

Down sendromu riskiniz ikili testinizde yaşa göre 1/208 ve kombine risk 1/382 olarak hesaplanmış. aYni sizin yaşınızda, gebelik haftanızda ve benzer değerlere sahip 382 kadına amniosentez yapılısa 1 bebekte Down sendromu bulunacak demektir. Ultrasonografinizi yapmadığım için ancak bu kadar yorum yapabiliyorum. Sağlıklı bir doğum dilerim.

merhaba doktor bey,
daha önce de size yumurtlama tarihlerimi sormuştum.Yine sorularım olacak.cevaplarsanız sevinirim.
30 yaşındayım.daha önce hamilelik/düşük yaşamadım. 28 günde bir adet oluyorum. en son adet tarihim 21 temmuz. adetimin 9-11-14-16 günlerini değerlendirdik.fakat yumurtlama belirtisi olan akıntıya hiç rastlamadım bu tarihlerde.yumurtlamamış olabilir miyim? şuaralar sık idrara çıkma ihtiyacı hissediyorum.yorgunluk ve halsizlik var.Sizce bunlar belirti olabilir mi?
beklenen adet tarihim 17 ağustos.22 ağustosta uçak yolculuğu yapmam gerekebilir.adete birkaç gün kala test yapsam olur mu? birde uçak yolculuğu sakıncalımıdır sizce ?

teşekkürler..

Bu kadar sorunun cevabını doktorunuzla yüzyüze görüşerek almanız daha iyi olacak. Bebeğinize kavuşmanız dileğiyle...

Merhaba Bora Bey,

Ben 22+3 günlük hamileyim, fakat bebeğin hareketlerini hissedemiyorum. 2'li, 4'lü,ayrıntılı usg bulguları normal, bebeğin gelişimi normal...

Kilolu biriyim, bir de bebeğin eşi önde... Bu kilo sorunu ve plasentanın önde olması bebeğin hareketlerini geç hissetmeme neden olur mu? Normalde bu dönemdeki hamileler kıpır kıpır oynadığını söylüyor, ama kıpırtıdan geçtim, içimde bir bebek olduğuna dair hiçbir his yok ben de bu durum normal midir?

Aslında hissetmeme nedenlerinizi yazmışsınız. 26. haftadan itibaren hissedeceksiniz, endişelenmeyin. sağlıklı bir gebelik dilerim

Hocam iyi günler ..esim is nedeniyle bazen 1 hafta 10 gün kadar disarda oluyor.. o geldiginde ovülasyon zamanim oluyor..benim aklima takilan bir erkek 1 hafta 10 gün bosalmazsa,spermler ölmüsmüluyor,yani o anki gün bos günmü.bir erkek kac günden sonra bosalmazsa,spermleri hareketsiz sper olur...cok sagolun..

Mastürbasyon yapmıyor mu?

37+5 günlük hamileyim.baştan beri bebeğim geriden geliyor.ilk aylarda 1 hafta idi sonra ara 2 haftaya çıktı ve öyle devam etti.hala 2 hafta küçük görünüyor ve s.a.t ile uyumlu değil.son adet tarihim 19 kasım günüm 25 ağustosta doluyor ve ilk doğumum sezeryan diye sezeryan olucam.devlet hastanesindeki doktorum eylül 6 sına kadar falan beklemek gerekir diyor.bebek 36+6 günlükken 2.400 dü.bilmek istediğim bu kadar beklemeye gerek var mı?yoksa sata göre gidip sezeryan da olabilir miyim yaparlarsa tabi.şimdiden cvp için tşk ler

aDET DÜZENİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİM?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…