Gebelik kolestazı geçiren varmı ,yardım lütfennn:(

devilakrep

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2011
103
1
Mrb arkadaslar aranıza yenı katıldım 36 haftalık hamıleyım brkaç gün önce kaşıntılarım başladı aşırı derece ve kan tahlıllerım sonucunda karaciğer enzimlerim yuksek çıktı.gebelık kolestazı denılen bir hastalıkmış aranızda duyan bılen varmı.doktorum 37.hafta gibi doğum dedi .:KK43:

Arkadaşlar kaşıntıyla başlıyor bu hastalık başına gelen yokmu?genelde 30.haftadan sonra ortaya çıkıyor

Arkadaşım çok geçmiş olsun. Bu hastalığı daha önce hiç duymadım. Öncelik annenin sağlığı. Ama doktor teşhis konulur konulmaz alalım demediğine göre bir şeylere güveniyordur. Yani anladığım kadarıyla, bebeğinize sağlıkla kavuşmanız için bir engel oluşturmuyor bu rahatsızlık. Hamilelikte en iyi gelen şey bol dua ve içinizi ferah tutmanız, Allah'a güvenmeniz. Allah bir avazda kurtarsın. :nazar:

Ben gecirdim canim. 38 hafta olmadan almalari gerekiyor. Riske atilacak bir sey degil. Ilac kullaniyor musun? Ursofalk diye bir ilac kullanmamn gerekiyor. Doktoruna sor istersen.

Allah razı olsun arkadaşlar..bende ursofalk kullanıyorum canım,geçen gün hastanedeydimve enzimlerim yarı yarıya düşmüş en son referans değeri 31 olması gerekırken biri 33 ,34 olması gereken degerde 106dan 63e düşmüş .bu hafta tekrar tahlıl vereceğim acaba normal degerlere dönüş varsa beklenebılirmi normal doğum haftasına kadar?çok şükür son 2 gündür kaşınmıyorum hiç kaşıntımda geçti

Allah razı olsun arkadaşlar..bende ursofalk kullanıyorum canım,geçen gün hastanedeydimve enzimlerim yarı yarıya düşmüş en son referans değeri 31 olması gerekırken biri 33 ,34 olması gereken degerde 106dan 63e düşmüş .bu hafta tekrar tahlıl vereceğim acaba normal degerlere dönüş varsa beklenebılirmi normal doğum haftasına kadar?çok şükür son 2 gündür kaşınmıyorum hiç kaşıntımda geçti

Onu bilemiyorum canim, doktorum bir daha test yaptirmamisti. En dogru cevabi doktorun verecektir :KK71:

Merhaba, bana da 10 gün önce gebelikte karaciğer kolestazı teşhisi konuldu. Şuan 33+0 haftalık hamileyim.10 gün önceki test sonuçlarım çok çok yüksekti, ALT 575 - AST 350 civarındaydı. Bilirubin düzeylerim de yüksekti, kandaki safra asitlerim de 0-10 aralığında olması gereken değer 45 çıktı. 10 gündür, günde 3 adet Ursofalk kullanıyorum. Kaşıntılarım 4 gün önce bir anda kesildi, rahatladım diyebilirim :) Bugün yeniden kan değerlerime bakıldı. Bilirubin değerlerim normale gelirken AST ve ALT değerlerim de yarı yarıya düşmüş (AST 320 / ALT 110) Doktorum erken doğum riskine karşı da 2 tane Celestone iğne yaptı bebeğin akciğer gelişimini tamamlamak için. Fakat bebeği riske atmamak adına 37+0'da alacağını söylüyor doktor. Benim de takıldığım nokta, bu ilaçla değerlerim 2-3 hafta içinde tamamen normale dönerse yine de 37+0'da alınması zorunlu mu ? Miyadını beklesek cidden sorun çıkar mı? İkinci doğumum olacak ve ilki normal doğumdu. İkincisini de miyadını bekleyip normal doğurmak istiyorum, erken ve sezeryan doğum yapmak istemiyorum. Sizin gittiğiniz doktorlar bu konuda birşeyler söylediler mi?

Arkadasım bende bu hastalık 35. haftamda cıkmıştı ALT:58 AST:106 idi banada ursofalk verdiler ve doktorum düşmezse degerler 37 .haftamda doğum dedi çok üzülmüştüm günde 1 tane ursofalk kullanıyordum 4 gün sonra çağırdı ve degerler acaip düşmüştü ALT:33 AST:53 referans degerlerde olmalarına çok az kalmıştı doktorumda çok iyi dedi 1 hafta sonra tekrar gel dedi şuankı duruma göre erkenden almayacagız bekleyebılırız gibi görünüyor dedi bakalım yarın kontrolum var bu 1 hafta içinde kaşıntılarım kesıldı degerlerım kaç oldu çok merak edıyorum ama düşerse bekleyeceğimizi söylemıştı doktorum

Arkadasım bende bu hastalık 35. haftamda cıkmıştı ALT:58 AST:106 idi banada ursofalk verdiler ve doktorum düşmezse degerler 37 .haftamda doğum dedi çok üzülmüştüm günde 1 tane ursofalk kullanıyordum 4 gün sonra çağırdı ve degerler acaip düşmüştü ALT:33 AST:53 referans degerlerde olmalarına çok az kalmıştı doktorumda çok iyi dedi 1 hafta sonra tekrar gel dedi şuankı duruma göre erkenden almayacagız bekleyebılırız gibi görünüyor dedi bakalım yarın kontrolum var bu 1 hafta içinde kaşıntılarım kesıldı degerlerım kaç oldu çok merak edıyorum ama düşerse bekleyeceğimizi söylemıştı doktorum

kaşıntının kesilmesi çok güzel,bende de 1 haftadır var kaşıntı ve testler normal çıkmış,dr um bebeği erken almamıza gerek yok dedi. şu kaşıntıdan kurtulmak için nerdeyse erkenden alın diycem.işkence

bu kaşıntılar çok mu şiddetli oluyor arada bende de oluyor ama hiç üstünde durmadım karnımda filan..:KK15:

çok kötü,geceleri uyutmayacak şekilde,ayaklarım yara içinde kaşınmaktan. garibime giden de değerlerimin normal çıkması. ursofalk mı ne diye bi ilaç varmış,bidahaki gidişimde dr a sorucam kullanayım mı diye.

yaaaa bendede çıktıııııııııııııııı kolestaz az önce doktordan geldım hap verdı günde 3 kere. ıkı gebelık benımkı 30. haftadayım. uyuzlu gibi kaşınıyorum, acayip bir durum. Allah herkesin yardımcısı olsun. bende bide safra kesemde taş var. doktora o yaparmı dedım hersey den olabılır Allah muhafaza ultrason çekelim içimiz rahat olsun dedı salı günü bidaha gidicem kısmetse. degerlerım 2 katı çıktı yaaaaa :KK43:
kadın doğumcum olagan bır durum diyor. ama kasıntı cok kötü. vede evhamlı bı ınsanım ansıyete bozuklugu var bende herseyı kötüye
yoruyorum üffff inşaallah hayırlı temız sonuclar alırız :KK43:

arkadaşlar benim gebelik kolestazı çok erken dönemde çıktı. ilk önce gözlerim sarardı kustum ..hemen tahliller yapıldı... ve kadın doğum doktorum ciddiye almadı bu durumu... kaşınmalarım başladı...5-6 dan sonra kaşınmalarım şiddetleniyordu ve geceleri kaşınmakdan uyuyamıyordum. araştırdık... ve cerrahpaşa da bölüm balkanlığı yapmış..professör hakan şentürke gittim..İGEME hastanesi ... pahalı bir profesör..şu an 400 tl alıyor vizite ücreti...ama tehişi koydu..gebelik kolestazı... zaten ast alt safra enzimleri ve diğer bulgulardan teşhis edilebilen bir rahatsızlık..sıkı diyet gerekiyor...yağ yemeyin ama kırmızı et yiyin ama et suyu tüketmeyin...ben ilk başlarda et-tavuk bile yiyemiyordum..ursafalk kullanıyorum..günde dört tane ..doğuma kadar kullanacağım...

ciddiye alın kaşınmanızı ve rahatsızlığınızı..kaşıntı diye geçmeyin...sıkı diyet...doktor takibi..aylık değerler...güvenilir bir doktor bulun...illede bir professör olması şart değil ama gebelik kolestaında tecrübeli olsun..kadın doğumla gebelik kolestazın ilgisi yok..ayrı branşlar...

Tekrar merhaba, konuyla ilgili hamileyken yazmıştım, sonucu da bildirmek istedim. 30. hafta gebelik kolestazı teşhisiyle 20 katına çıkan enzimlerim Ursofalk ilacıyla ancak 2 katına kadar indi. Doğuma kadar günde 3 adet kullandım ve her hafta ultrason ve NST'ye girdim. Bebekteki gelişim yakından takip edildi. İlaçla birlikte kaşıntılarım kesildi. Doktor riske girmemek adına bebeği 38+0'da almak istedi. İkinci doğumum olduğu için ve ilk doğumum da normal olduğu için 38+0'da suni sancı verilerek 3 saat içerisinde normal doğum ile sağlıklı bir erkek çocuk doğurdum. Şu an 5 aylık :) Bu hastalık beni çok korkutmuştu. Ama herşey olumlu gelişti. Yakın takip çok önemli. Umarım sizler de sorunsuz bir şekilde atlatırsınız. Bu arada doğumdan sonra ilacı bıraktım fakat enzimlerim ancak 3 ay içinde eski haline döndü :KK43:

İlk gebeliğinde gebelik kolestazı geçiren kişi 2. gebeliğinde de aynı hastalığı geçirme riski %50 deniliyor.Ben ilk gebeliğimde olmuştum.Şimdi 2. bebeği düşünüyorum ve korkuyorumm...:44:

Merhaba, bana da 10 gün önce gebelikte karaciğer kolestazı teşhisi konuldu. Şuan 33+0 haftalık hamileyim.10 gün önceki test sonuçlarım çok çok yüksekti, ALT 575 - AST 350 civarındaydı. Bilirubin düzeylerim de yüksekti, kandaki safra asitlerim de 0-10 aralığında olması gereken değer 45 çıktı. 10 gündür, günde 3 adet Ursofalk kullanıyorum. Kaşıntılarım 4 gün önce bir anda kesildi, rahatladım diyebilirim :) Bugün yeniden kan değerlerime bakıldı. Bilirubin değerlerim normale gelirken AST ve ALT değerlerim de yarı yarıya düşmüş (AST 320 / ALT 110) Doktorum erken doğum riskine karşı da 2 tane Celestone iğne yaptı bebeğin akciğer gelişimini tamamlamak için. Fakat bebeği riske atmamak adına 37+0'da alacağını söylüyor doktor. Benim de takıldığım nokta, bu ilaçla değerlerim 2-3 hafta içinde tamamen normale dönerse yine de 37+0'da alınması zorunlu mu ? Miyadını beklesek cidden sorun çıkar mı? İkinci doğumum olacak ve ilki normal doğumdu. İkincisini de miyadını bekleyip normal doğurmak istiyorum, erken ve sezeryan doğum yapmak istemiyorum. Sizin gittiğiniz doktorlar bu konuda birşeyler söylediler mi?

arkadaşlar aynı şikayetten bende 1 hafta hastahanede yattım. dün çıktım gebeliğimin 30.haftasında kaşıntı ile başladı değerlerim 1100 e çıkmıştı o yüzden acil yatış yapıldı.safra asitlerim de 340 civarındaydı. bebekte sıkıntı yok ama benim kaşıntılarım devam ediyor sadece el ve ayaklarımdaki kaşıntı geçti ama vücudumda kaşıntı devam ediyor.dr evde istirahat et ilaçlarını al 10 gün sonra kontrole gel dedi. bebeği de 36. 37.haftalar gibi alacaklar belki daha da erken.

bende de 3 gün önce başladı kaşıntılar ayak ve el parmaklarım ile ayak tabanım ve avuç içim özellikle geceleri felaket derecede kaşınıyor 28 haftam yeni bitti internette araştırırken öğrendim bu hastalığı yarın doktora gidicem inşallah başka sebeptendir kaşıntı içime bir korku düştü kadın doğum uzmanı teşhis koyabilir demi bir arkadaş farklı branşlardaki doktorların alanı demiş ama

X