Gebelik için ne yapmam gerekiyor lütfen fikir verin

mavi390

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2024
13
4
28
Merhaba ben uzun zamandır burayı takıp ediyorum ama bir türlü yazmadım ben 3.5 yıldır evliyim ilk yıl çocuk düşünmedik o yüzden korunduk ama 1 yıldan sonra düşündük oncesinde prolaktinim yüksekti onu duzelttik sonrasında yaklaşık 2 yıldır ne denediysek çocuk olmadı 2 defa da klomen kullandım yumurta gelişsin diye ama doktor hiç bir sorun yok diyor ne yapayım bilmiyorum tüp bebekte önermiyor doktorum şuan da yaşım 27 bu arada yıpratıcı bir süreç o yüzden biraz daha bekle dedi ne yapayım fikirleriniz çok önemli lütfen yorum yazın.

Merhaba ben uzun zamandır burayı takıp ediyorum ama bir türlü yazmadım ben 3.5 yıldır evliyim ilk yıl çocuk düşünmedik o yüzden korunduk ama 1 yıldan sonra düşündük oncesinde prolaktinim yüksekti onu duzelttik sonrasında yaklaşık 2 yıldır ne denediysek çocuk olmadı 2 defa da klomen kullandım yumurta gelişsin diye ama doktor hiç bir sorun yok diyor ne yapayım bilmiyorum tüp bebekte önermiyor doktorum şuan da yaşım 27 bu arada yıpratıcı bir süreç o yüzden biraz daha bekle dedi ne yapayım fikirleriniz çok önemli lütfen yorum yazın.
Ovulasyon denediniz mi hiç yumurtlama gününü bilerek?

Ovulasyon denediniz mi hiç yumurtlama gününü bilerek?
Tabi ki çok denedim hatta bir ara hic pik görmedim doktora sordum test bozuktur dedi çünkü düzenli adet görüyorum 28 günde bir ve çatlama olmaması imkansız dedi ama ben çatlatma ilacı ısrarla istedim o yüzden iki defa verdi her iki defadada ısrarla doktor senin catlamanda sıkıntı yok dedi

Tabi ki çok denedim hatta bir ara hic pik görmedim doktora sordum test bozuktur dedi çünkü düzenli adet görüyorum 28 günde bir ve çatlama olmaması imkansız dedi ama ben çatlatma ilacı ısrarla istedim o yüzden iki defa verdi her iki defadada ısrarla doktor senin catlamanda sıkıntı yok dedi
Farklı doktora gidin? 2 yıl düzenli her ay deneyip olmuyorsa zaten başka tedavilere yönlendiriyorlar

Üç doktor değiştirdim denemediğim hiç bir yol kalmadı ama ısrarla bekletiyorlar çatlatma ilacı dışında başka bir yol önermediler
Rahim filmi temiz çıktı tüpler açık bir sıkıntı yok yumurtalik sayısı yeterli düzeyde ama bir türlü olmuyor 🤦

Hersey sorunsuz ise kafaya cok taktiginiz için olmuyor da olabilir, 3-4 ay hic umursamadan ya seks orucu yapin ya da takip etmeden, cocuk olsun diye hedeflemeden seks yapin amaçsızca.

Bosalma olduktan sonra spermler yumurtaya ulaşsın diye 15 dk poponuzu bir yastikla destekleyerek ayaklari havaya kaldirip sirt ustu yatmayi denediniz mi?

Ovulasyon takibi icin vucut isisi yontemini denediniz mi?

Hersey sorunsuz ise kafaya cok taktiginiz için olmuyor da olabilir, 3-4 ay hic umursamadan ya seks orucu yapin ya da takip etmeden, cocuk olsun diye hedeflemeden seks yapin amaçsızca.

Bosalma olduktan sonra spermler yumurtaya ulaşsın diye 15 dk poponuzu bir yastikla destekleyerek ayaklari havaya kaldirip sirt ustu yatmayi denediniz mi?

Ovulasyon takibi icin vucut isisi yontemini denediniz mi?
Evet kafaya çok takıyorum iki yıl süre olunca ister istemez takıyor insan. Bazen takmamaya çalışıyorum ama takip etmeyi hiç bırakamadım.
Yastık olayını çok duydum yaptim o da ise yaramadı ovulasyon için yumurtlama olunca bariz belli oluyor bende aslında kasık şişliği ve ağrısı, uzayıp giden şeffaf akıntı

Evet kafaya çok takıyorum iki yıl süre olunca ister istemez takıyor insan. Bazen takmamaya çalışıyorum ama takip etmeyi hiç bırakamadım.
Yastık olayını çok duydum yaptim o da ise yaramadı ovulasyon için yumurtlama olunca bariz belli oluyor bende aslında kasık şişliği ve ağrısı, uzayıp giden şeffaf akıntı
Isi takibini denediniz mi?

Isı takibi dediğiniz nasıl oluyor anlamadım
Regl sonrasi vucut isinizi her gece ayni saatte olcuyorsunuz, muhtemelen arti eksi 1 derece kadar farkeden degerler gorebilirsiniz, ama illaki bir ortalamasi olur, bir gun 36.0 ilen ertesi gun 36.2 sonra 35.7 gibi degerler olcersiniz, ancak ovulasyon zamaniniz geldiginde o ay herhangi bir atesli rahatsizliginiz yoksa ortalama 36.0-36.5 gibi sabit degerler olcersiniz, unutmayin her gece aynı saatte olceceksiniz.

Ovulasyon gununuzun pik saatinde (testte de en koyu rengin ciktigi saat) vucut isiniz 0.5 derece ile 1 derece arasinda bir artisa sahip olur. Bu artisi yakaladiginizda bebek calismasi yapacaksiniz.

Aslinda ovulasyon testi ile ayni mantik fakat testlerin hatali cikma riski her zaman var, bunda hata yok, bilimsel de bir uygulama, cunku vucut aktif yumurtlama yaptiginda metabolizma hizlandigi icin vucut isiniz artiyor.

Tam bu saati degerlendirip, ardindan seks sonrasi 15 dk popoya yastik koyup ayaklari da havaya dikip bekleyin.

Bir de bundan bagimsiz, bebek planladiginiz surecte siz asla hicbir kosulda rafine seker, cikolata gibi gidalar tuketmeyin. Saglikli beslenmek ozellikle de protein agirlikli beslenmek yine yumurta kalitesini, tutunmayi arttiran faktorler.

Esinizin kronik bir rahatsizligi var mi ilac kullandigi? Ornegin romatoit artrit gibi? Ya da sigara kullaniyor musunuz kari koca? Bunlar var ise sigaralari cope atin, is ya da aile hayatinizda stres var ise yok sayin. Ilac kullaniminiz var ise doktora danisin, bazi ilaclarin yan etkisi sizin durumunuzu etkiliyor olabilir.

Bunlar benim 34 ve 37 yasinda istedigim anda gebe kalmami saglayan bilgilerimdi. Ben ilk gebeligimden once bebek planlamaya basladigimizda ketojenik beslenmeye gecis yapmistim, yillarca korundugum ve ailemde akranlarimin hepsi tup bebek/ asilama benzeri yontemlerle gebe kaldigi icin korkuyordum, o yuzden uzun bir hazirlik surecimiz olmustu.

Temiz beslenme bence gebe kalmak icin yapılabilecek en dogru ve guzel adim. Ben ketojenik beslenmeyi sectim, siz tas devri modelini secersiniz, baskasi raw beslenmeyi secer vs ama onemli olan temiz beslenmek.

Uzun yazdim evet ama zihninizdeki gebelik baskisini, cocuk istegi stresini yok saymaniz aslinda sizi kolayca hedefinize ulastiracaktir.

Dilerim Allah kucağınızı doldurur tez vakitte 💕

X