Gastrit ve diyet

Masal58

Aynaya bakan yüzünü, Kalbe bakan özünü görür
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2017
575
397
Merhaba arkadaslar gastrit sikintilari olan ayri zamanda kilo vermek isteyenler.. nasil besleniyorsunuz? Ben karataya baslayacaktim bugun fakat dün acile mide yanmasi kusma ve asiri agriyla gittim bana gastrit oldugumu soylediler...
Bana ne onerirsiniz? Diyeti nasil uygulamam gerek?
Zira yemek yemekten korkuyorum suan ayni yanmalari ve agrilari cekerim diye...
Simdikten tesekkurler

Merhaba arkadaslar gastrit sikintilari olan ayri zamanda kilo vermek isteyenler.. nasil besleniyorsunuz? Ben karataya baslayacaktim bugun fakat dün acile mide yanmasi kusma ve asiri agriyla gittim bana gastrit oldugumu soylediler...
Simdikten tesekkurler
Merhaba. Yoğurt,rendelenmiş havuç,haşlanmış ıspanak vs mideye iyi gelecek şeyler. Protein ağırlıklı beslenirseniz daha kolay kilo verirsiniz. İsveç diyeti var,bi bakın ona. Uygulayabilecekseniz yaparsınız. Geçmiş olsun:))

Merhaba. Yoğurt,rendelenmiş havuç,haşlanmış ıspanak vs mideye iyi gelecek şeyler. Protein ağırlıklı beslenirseniz daha kolay kilo verirsiniz. İsveç diyeti var,bi bakın ona. Uygulayabilecekseniz yaparsınız. Geçmiş olsun:))
Allah razi olsun cevap verdiginiz icin. Tesekkurler bi arastiriyim isvec diyetini tekrar tesekkurler :)

Simdikten tesekkurler
Aynı problemi ben yaşadım ama diyetle bitti elhamdulillah. Tam hatırlayamıyorum ama galiba 7-8 ay önce doktora gitmiştim o zaman gastrit teşhisi kondu. Çok sıkıntı çekiyordum bende mide yanması olmuyordu ama sabahları mide bulantısı oluyordu kahvaltıdan önce. Açıkçası katlanılır bir durumdu fakat yemeklerden sonra boğazımda bir şey takılı kalmış gibi oluyordu çok sıkıntı çektim, yatıyordum ama boğazımdaki o baskı hissi nedeniyle boğulacak gibi oluyordum kalkıp su içiyordum ama geçmiyordu. Sonra dikkat ettim ne zaman hamur işi şekerli şeyler yesem daha da artıyor biraz azalttım o yiyecekleri ama tam geçmedi. Bahsettiğim 7-8 ay içinde ise önce doktor mide koruyucu hap verdi. Sıkıntılarım geçti tabi. Her ay yavaş yavaş dozu azalttı. En son ay artık haftada iki kere al ve bitir iyileştin dedi. Ancak o doz bana yetmedi. 3 gün daha dolmadan yaşadığım sıkıntılar geri geliyordu. Mecburen dozun tekrar artması gerekecek herhalde derken Karatay diyeti ile tanıştım. Haftada iki defa hapımı kullanıyordum. Diyetten sonra 3 gün geçti baktım rahatsızlığım gelmiyor. Ben de deneyeyim dedim bakalım kaç gün idare edecek. Ama o rahatsızlıklarım hiç geri gelmedi. 13 Mayıs'ta başladım diyete neredeyse bir ay olacak hiç ilaç almadım ve çok rahatım. Aslında ben polikistik over hastasıyım onun tedavisi için başlamıştım fakat gastrite çözüm oldu hemen elhamdulillah. Hormonlarıma da aynı şekilde iyi geleceğini düşünüyorum.

Yalnız diyet esnasında geçen hafta bir olay yaşadım. Yemekten sonra tekrar boğulacak gibi öyle rahatsızlık geldi anlayamadım önce, sonra başka bir gün aynı şeyi yaşadım ve farkettim ikisinde de nohut yemeği yemiştim. Şimdi nohutu da bıraktım. Karatay diyetini açıklamıyorum zaten sormuşsun biliyorsundur. Ama ben gerçekten Canan Karatay'ın yiyebilirsiniz ama yemeseniz daha iyi dediği şeyleri bile asla yemiyorum. Mesela geçen gün kahvaltıda yarım armut yedim mahvoldum 3 saat geçmeden açlık krizim tuttu elim titremeye başladı. Kuru incir yiyin diyordu Canan Karatay meyve yerine. Onu yiyordum önce dün onu da bıraktım. Çünkü Karatay kahvaltısı sonrası bir adet kuru incir yediğimde 4,5-5 saate açlık bastırıyor, o bir adet kuru inciri bugün yemedim ve 7 saat sonra açlığım hafif hafif gelmeye başlamıştı. Bu da günde iki öğün yememi kolaylaştırıyor. Saat 10 da kahvaltı, 6 da akşam yemeği, günde 2 litre su da bu iki öğün arasında rahatlıkla içiliyor. Daha bir ay dolmadı ama ben vücudumu ve midemin neleri isteyip neleri istemediğini epey anladım. Karatay diyetine başlayıp deneme yanılma yöntemiyle bize en uygun diyet menüsünü kendimiz oluşturmak zorundayız. Bu sürede bunu anlamış oldum. Çok geçmiş olsun.

X