Galiba kocamı delirttim.

Bana çok tutarsız geldi. Görümcem bipolardı, kendini bilmeden çatıya çıktığı olmuş. Sanrılar gördüğünü bizzat şahit oldum. O halde bile yatış verilmedi. Sabah akşam 50mg veriyorlar, üzerine farklı ilacı daha vardı.

Tramva sonrasında hastalığın artması gibi bir durum oluyormuş. Görümcem için danıştığım psikiyatrist anlatmıştı. Muhtemelen hastaydı zaten. Üst üste gelince patladı 🙄

Ev içini saldım üzerine kaldı gibi birşey olmazdı, bahsettiğiniz usta kırma dökme işleri... Size ait değil zaten. Diğer tüm işler de üzerinde ise enfazka bunalır itiraz eder. Baktınız olmuyor yardımcı alırdınız.

Agrasif demişsiniz size Saldırı vs mi oldu?
Yok hayır, bana fiziksel olarak herhangi bir müdahalede asla bulunmaz. Kimseye bulunmaz zaten öyle birisi hiç değil.

Evliliklerinde büyük bir dengesizlik var ben öyle hissettim , sanki hickimse kendi görevini, sorumluluğunu üstlenmek istemiyor gibi...
Kendi açımdan bakarsam ben hissetmiyordum. Ama belki de çekinik bir karakter olmasının etkisi bu. Ben kendimi biraz daha kafasını, onu da biraz daha iş gücünü çalıştıran taraf gibi görüyordum. Dışarı çıkılacaksa, bir şey alınacaksa, tatil yapılacaksa, araba tamir edilecekse vs ben bütün planlarla tekliflerle giden kişiydim. Ama temizliktir yemektir, kimi zaman kalkıp kendime bir bardak su içirebilmektir buralarda çok eksik kaldım. En son ne zaman kendi isteğimle kalkıp kendime bir bardak kahve yaptım hatırlamıyorum. Ama başkası yapsın diye de değil, kimse yapmasa da olur sadece benim canım istemiyor o kahveyi içmek bile örneğin.

Valla bu abla bence fazlacana sorumluluk üstlenmiş. Biraz ağırlık herife kayınca yaşamak istemiyorum olmuş olay. Benim erkek kardeşimde çok tembel bir iş buyurduğun zamanla oflar poflar zor der yakınır ona benzettim açıkçası.
Ama konu sahibi eşime yüklendim diyor.

Ya aslında ortada hüküm gibi bir durum da yok. Benim bir şey yapacak gücüm yoktu, ona da sen yapacaksın ben yapamıyorum gibi bir dayatma yapmıyordum. Ama bir taraf yapmayınca diğer taraf kendinde ister istemez sorumluluk hissediyor. Örnek veriyorum ben kendimi çok zorlayarak bir iş yapmak için kalktığımda bi noktada yok yapamıyorum boşver kalsın diyip geri oturuyodum. Oturduğum zaman da kendi keyfime bakmak için değil, sokağa çıkıp gezip eğlenmiyordum. Yatakta oturup zaman öldürüyordum.
girlinred girlinred

Ay inanmıyorum. Yük mük dış etkenleri es geçersek psikolojik rahatsızlıklar da fiziksel olanlar kadar önemli ve ciddidir. Hiçbir zaman depresyon yaşamamış veya yaşayan birini görmemiş gibi konuşmuşsunuz. Kimin acı eşiği yüksek düşük bilemeyiz ancak pembe götlü diyerek büyük konuşuyorsunuz. Allah vermesin verdiğinde anlaşılır böyle şeyler. Çok ama çok kötü kalplisiniz.

Eğer konuyu eşim yüzünden hastaneye düştüm şeklinde açsaydı çok farklı konuşacaktınız sırf erkek diye böyle konuşmamalısınız. Erkeklerin de sırf kadın diyerek yaptığı dayatmadan yargılamadan kısıtlamadan bir farkı yok düşünce şeklinizin.
Hiç de kötü kalpli değilim. Alt tarafı temizlik yemek yaptı diye işten çıkıp çalışmayacağım bilmem ne diye şımarıklık yapan insanlara tahammülüm yok. Hayatında dert mert görmemiş, kendi başına hiçbir şey beceremeyen insan davranışı bu. Depresyona girdiyse gitsin tedavi olsun, kadını suçlayacağı bir konu yok. Oldum olası depresyondaysa da evlenmesin. Şu adamın yaptığını türkiyedeki kadınların %80i yapıyor, gündüz çalışıp akşam ev isi, adamın önüne meyvesine kadar getirme, üstüne çocuk bakma, kimse kendini hastanelere atmıyor. Düşük yapan karısını birkaç ay idare edemeyecek kadar rol çalıyor. Ne için? Temizlik yapmış vah vah.

Başta ev hanimi olup, işten gelen eşe birde ev işi yaptırdığınız falan sandım. Sizin mesai saatleri daha uzunsa esinizin ev işlerini biraz daha fazla yapması normal.
Üst üste düşük yaşamışsiniz. Bu süreçten erkeğin etkilenme oranı çok çok az kadın göre. İki düşük yaşadım daha önce. Kadınla erkeğin kıyası mümkün bile değil.
Bir şey tamir edilecekse çağrılır bir usta yaptırılır.
Normal bir hayatı,onun sorumluluklarini devam ettiremeyecek psikolojik güçte değilse bir insan başkasına bahane bulmaya gerek yok.

Teşekkür ederim geri dönüşünüz için. Ben zaten yardım almaya başlayacağım hem bu durumu daha kolay atlatmak hem de bizi bu duruma getiren etkenleri en azından azaltmak için.

Ben biraz daha planlama insanıyım. Evdeki yapılması gereken işlerin, temizliğin ya da örneğin kırılan dökülen yerlerin tamir edilmesi için plan yaparım. Bir iş için usta gerekecekse bin kişiyle konuşurum bulurum sonra eşimi gönderirim sorunu çözmesi için. Öyle olunca yapılan fiziksel aktivitelerde çok geri kaldım. Hep şunu yap bunu yap insanı oldum. Mesai saatlerim de biraz daha fazla eşimden, o da biraz bahanesi oldu bu işin açıkçası. Elle tutulur gerçekçi bir bahane olmadığını biliyorum tabi.
Ee siz de çalışıyor mussunuz. Hatta biraz kendime benzettim sizi. Eşiniz pasif biri mi? Ev isinde kendi kendine sorumluluk almayan insansa sizin de suçunuz yok bence.

Hiç de kötü kalpli değilim. Alt tarafı temizlik yemek yaptı diye işten çıkıp çalışmayacağım bilmem ne diye şımarıklık yapan insanlara tahammülüm yok. Hayatında dert mert görmemiş, kendi başına hiçbir şey beceremeyen insan davranışı bu. Depresyona girdiyse gitsin tedavi olsun, kadını suçlayacağı bir konu yok. Oldum olası depresyondaysa da evlenmesin. Şu adamın yaptığını türkiyedeki kadınların %80i yapıyor, gündüz çalışıp akşam ev isi, adamın önüne meyvesine kadar getirme, üstüne çocuk bakma, kimse kendini hastanelere atmıyor. Düşük yapan karısını birkaç ay idare edemeyecek kadar rol çalıyor. Ne için? Temizlik yapmış vah vah.
Adam anladığım kadarıyla zaten eşini suçlamıyor sadece konu sahibinin kendini sevmediğini düşünüyormuş. Bunu konu sahibi deseydi aa eşin sana hissettiremiyor demek ki suç onun derdim ben baya. Çok yanlı konuşuyorsunuz gibi geldi bana. Söylediğiniz türde bir evlilikte yok zaten burda ve ben kendi eşimden bahsedersem eğer epey ev işlerini yapar ancak depresyonda değil ben yapsam ben de depresyonda değilim burda başka etkenler var zaten ev işi yaptı ölmek istiyor diyip kestirip atamazsınız. Erkek savunacağım aklıma gelmezdi ama evliliğin temel sorununu adamın aldığı hasarı da ev işiyle sınırlandıramazsınız. İkisi de düşük konusunda yara almış belki başka rahatsızlıkları var konu sahibini savunucam diye niye hastanede yatan ilaç alan adama saydırıyorsunuz ?

Bu söylediklerinizi kadınlar yapıyor ama yapan erkekler de var. Bence kötü kalplisiniz, babam bir dönem depresyon geçirdi farklı bir zaman diliminde annemde lohusalık depresyonu yaşadı 2 yıl ve ikisini de gördüm. Depresyon söylediğiniz kadar yüzeysel bir şey değil. Düşünceler içinde kaybolan babamı gördüğümde bırakın ev işi düşünmeyi her sorunu her hatayı kendinde görüyordu. Ve dediğiniz gibi pembe götlü biri de değildi! Nerden bakarsam bakayım dağ gibi adam ancak depresyona girdi sonuç olarak.

Uzaktan yargılamak çok kolay. Depresyona ev işinden dolayı girdi diyen de konu sahibi. Ancak konu sahibi bile eşiyle ilgili çok bilgi sahibi gibi durmuyor. İçinde ne yaşadığını bilemezsin ve buna da yargılama denir.

Ben de çalışıyorum. Ama ev içinde sorumluluk almayan taraf biraz ben oldum ev işleri konusunda. Diğer genel işlerde de hep ben ittirdim.
Diğer genel işlerde hep siz ittirince ev işine enerji kalmıyor işte. Biraz manipüle mi edildiniz acaba. Kendinizi gereksiz suçluyorsunuz bence.
İki çalışan insanın ev işi ortak olmalı zaten. Dışarı işleri de o an kim müsaitse o halletmeli bence. Sürekli tek taraf sorumluluk olunca bir yerden de siz patlama yasamissiniz bence.

Bu söylediklerinizi kadınlar yapıyor ama yapan erkekler de var. Bence kötü kalplisiniz, babam bir dönem depresyon geçirdi farklı bir zaman diliminde annemde lohusalık depresyonu yaşadı 2 yıl ve ikisini de gördüm. Depresyon söylediğiniz kadar yüzeysel bir şey değil. Düşünceler içinde kaybolan babamı gördüğümde bırakın ev işi düşünmeyi her sorunu her hatayı kendinde görüyordu. Ve dediğiniz gibi pembe götlü biri de değildi! Nerden bakarsam bakayım dağ gibi adam ancak depresyona girdi sonuç olarak.

Uzaktan yargılamak çok kolay. Depresyona ev işinden dolayı girdi diyen de konu sahibi. Ancak konu sahibi bile eşiyle ilgili çok bilgi sahibi gibi durmuyor. İçinde ne yaşadığını bilemezsin ve buna da yargılama denir.
Buna ben de katılıyorum konu sahibi kendisi ev işinden dolayı vs demiş herkesi de öyle yönlendirmiş ancak içten içe neler oldu neler düşündü bilemeyiz gibi.

Herkese merhaba, hüsran dolu günler içerisindeyim.

Eşimle iki senedir kavga barış süren bir evliliğimiz var. Gerek onun içine çok atan birisi olması, gerek benim çok baskın bir karakter olmam derken olaylar epey karıştı. Ben evliliğe, ev işlerinin düzenine pek ayak uyduramadım. Sorumluluğun büyüğü onun sırtına yüklendi. Geçtiğimiz sene içerisinde hamileliklerim de hep düşük ile sonuçlanınca ben iyice kafayı yedim her şeyi saldım derken ortalık epey karıştı. Eşim bir süredir hayattan, çalışmaktan sıkıldığını söylüyordu zaten ama terapi, antidepresan yönlendirmelerimin de pek bir faydası olmuyordu.

Geçtiğimiz gün ufak bir tartışma yaşadık ve bu tartışma sonrasında ciddi bir buhran yaşadı. Bundan sonra yaşamayacağını, çalışmayacağını, kendisinin artık var olmadığını söylemeye başladı. Aynı gün bir doktora gittik ve yatış verdiler. Bir haftadan uzun zaman olmasına rağmen herhangi bir değişiklik yok duygu durumunda. Benim kendisinden nefret ettiğimi iddia ediyor düzenli olarak.

Belki benim yaşattıklarım, belki ailevi sorunları belki kaybettiğimiz çocuklarımız belki de iş hayatı çıldırttı eşimi bilemiyorum. Ama benim de çıldırmama ramak kalmış durumda. Ne yapmalı, nasıl yapmalı hiç bilemedim.
Ben ikinize de çok üzüldüm. Bence benim için ikinizda int@ra meyil halindesiniz. Görümce veya kaynananız yok mu? Gerçekten uzun bir süre ayrı kalmanız lazım. İkiniz de biraz toparlanana kadar farklı farklı yerlerde tedavi görmelisiniz.

Ben de çalışıyorum. Ama ev içinde sorumluluk almayan taraf biraz ben oldum ev işleri konusunda. Diğer genel işlerde de hep ben ittirdim.
Ben sizide anlayamıyorum açıkçası. Yukarıdaki yorumlarda normal zamanınızda yaptığınız işleri belirttiniz. Araba tamiratı konusunda bile siz adım atıyormuşsunuz. Sizin herif normalde evde tam olarak ne ise yarıyordu? Minder görevi falan mı? Normalde de ev içerisinde sorumluluğu fazla olan sizmissiniz. Siz önce burayı bir anlayın bence.

Sorumluluğun büyüğü onun sırtına yüklendi. Geçtiğimiz sene içerisinde hamileliklerim de hep düşük ile sonuçlanınca ben iyice kafayı yedim her şeyi saldım derken ortalık epey karıştı. Eşim bir süredir hayattan, çalışmaktan sıkıldığını söylüyordu zaten ama terapi, antidepresan yönlendirmelerimin de pek bir faydası olmuyordu
Sorun sadece eşindeymiş gibi terapiye yönlendirmen adamı hastanelere düşürmen müthiş…. Evliliğin sorumluluğunu alamayacaksan evlenmeyeceksin.

Depresyona tam olarak ev işinden girdiğini söylemiyorum aslında. Kendi aile bireyleriyle yaşadığı problemler, işinden sıkılması, evdeki işler, düşükler, yeni bir sosyal çevreye girmemiz, aramızdaki sorunlar hepsinin payı vardır. Ben sadece değiştirebileceğimi düşündüğüm şeyleri paylaştığım için öyle anlaşıldı biraz başlıkta.

Adam anladığım kadarıyla zaten eşini suçlamıyor sadece konu sahibinin kendini sevmediğini düşünüyormuş. Bunu konu sahibi deseydi aa eşin sana hissettiremiyor demek ki suç onun derdim ben baya. Çok yanlı konuşuyorsunuz gibi geldi bana. Söylediğiniz türde bir evlilikte yok zaten burda ve ben kendi eşimden bahsedersem eğer epey ev işlerini yapar ancak depresyonda değil ben yapsam ben de depresyonda değilim burda başka etkenler var zaten ev işi yaptı ölmek istiyor diyip kestirip atamazsınız. Erkek savunacağım aklıma gelmezdi ama evliliğin temel sorununu adamın aldığı hasarı da ev işiyle sınırlandıramazsınız. İkisi de düşük konusunda yara almış belki başka rahatsızlıkları var konu sahibini savunucam diye niye hastanede yatan ilaç alan adama saydırıyorsunuz ?
Konu sahibini savunmak değil derdim, bu kadar hayatta doğru düzgün hiçbir sorunu yokken birkaç ay bile olsa bir sürü düşük yapmış karısını idare edemeyecek kadar zayıf bir insana hak verilmesine hatta ne biçim insansınız kocaniza yazık denmesine sinir oldum. Adamın da yaptığı alt tarafi ev işi yani gerçekten ne büyük dert, ne var halbuki kadın bedeninde bir sürü şey yaşamış ne olacak.

X