folik asit ne işe yarar?

efnanim

eşim ve oğlum
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2010
3.609
1
arkadaşlar kafam çok karışık folik asit kullanıyorum ancak sebebini tam bilmiyorum dr 3 ay onu kullanmalısın dedi ben 2 ay kullanmak istesem ve sonra bıarkıp hamile kalsam olmaz mı? neden illaki 3 ay merak ediyoeum ayrıca bu ilaç adetliyken içilebiliyo mu? lütfen bildiklerinizi yazın

slm canım folik asit vücuduna destek için ya en basiti demir ihtiyacı çünkü bebek bütün vücudun kalsiyum demir vs vs bunları kendisi alır bu da bizim gerekli folik ihtiyacını almamız gerektiğini gösteriyor bunun içinde folik asit destek amaçlı kullanılıropuyorumnanaktan ayrıca illa 3 ay kullanacaksın diye birşey yok en az iki ay kullanırsan iyi olur tabi.bu arada folik asit kilo yapıyor ama herkeste diil.

Son düzenleme:

teşekkür ederim cevabın için ceylinaz valla sevindim ben 3 ayı bekleyemeyecek gibiyim psikolojikmen iki adetim geçsin başlayım çalışmalara diyorum eşim müsade etmyo sen hazır değilsin diyo bana inşallah dua edin hayırla geçsin bu günler

canım bende araştırıyorum folik asiti hamile kalmayı düşünmeden en az 3 ay öncesinden bu ilacı kullunmuyu başlamak gerekiyormuş ben doğal besinlerden başlayacağım daha sonra doktor ilacını gerek görürse kullunırım ama önce doğallık... bende bi yaklaşık 3-4 ay içerisinde bebek düşünüyorum ama önce folik asidimi almam lazım :)
Folik asitin bulunduğu bezinler:
-Yeşil ve kuru fasülye
-Fındık,ceviz,badem
-Yumurta sarısı
-Portakal,mandalina,greyfurt,kavun,karpuz,çilek
-Ispanak,brokoli,enginar,yeşil yapraklı sebzeler
-Mercimek,bezelye,buğday tohumu
-Maydanoz,nane,ton balığı
-Turunçgiller ve suları

Bunlarda varmış folik asit en azından doğal olarak biraz takviye yapabililriz sanırım

ayrıca hamilelik öncesi 3 ay ve hamileliğin ilk 12 haftası folik asit alınması gerekiyormuş

ya bende başladım folik asite ama ben 7 haftalıkhamileyim yeni başladım..ama düzenli alamıyorum düzenli beslenemediğim için..midem hiç bir yemeği kabul etmiyor..ne yesem çıkartıyorum..felaket durumdayım..buzdolabını açmak istemiyorum(sizce bunu bi sakıncası olur mu?yani düzensiz almamın bebeğime bi zararı olur mu??

folic asit eksikliginden dolayi bebekte Spina Bifidia diye bir sakatlik olusma riski vardir,bu omurilikle ve beyinle ilgili bir hastalik bildigim kadariyla.Bizim gunluk folik asit ihtiyacini besinlerden karsilamamiz cok zor oldugundan hamilelik planlayan her bayanin gunluk takviye almasi gerekiyor.Neden 3 ay sorusuna gelince,aslinda folic asit sadece hamileligin ilk 28 gunu cok gereklidir,ama o ilk 28 gun genelde henuz hamile oldugumuzdan haberimiz olmadigindan,en iyisi korunmadigimiz sure boyunca her gun bir tablet almaktir.Ondan sonra da 3 ay devam etmemizi soyluyor doktorlar ama bunun sebebni bende anlamiyorum,belki de yanlis gebelik haftasi hesabi olabilir diyedir.

Folic asit adetliyken,yada baska ilaclar alirken de kullanabilirsin,belli bir saatte icmeyi de aliskanlik edin.Ben 3 yil boyunca kullandim,en sonunda hamile kaldim ve ilk 3 ay devam ettim.Bebegin icin yapabilecegin ilk sey duzenli folic asit alimidir,besinlerden yeterli alim yaparsin deslerde sen isi sansa birakma.

Spina bifida, ana karnındaki dölütün omurgasının iyi gelişememesi, bunun sonucu olarak da sinir sisteminin hasar görmesidir. Spina bifidalı çocuklar deforme doğar, ya doğmadan önce yada hemen sonra ölür. Yaşayabilenler uzun süreli tıbbi tedaviye gereksinim gösterirler.

Folik asit hamilelik öncesi ve ilk 12 hafta çok önemliymiş ama eksikliği varsa fazlasıda zararlıymış diye okumuştum.

oylum27 doktorunla bir konuş istersen sonuçta bebeğin gelişimi için düzenli beslenmem çok önemli sendeki folik asit düzeyi nedir bilemiyorum hap verildiğine göre eksiklik vardır o yüzden o ilacı kullunmanda çok önemli diye düşünüyorum canım

ay yemek yiyemiyorum ki onu da içeyim..dün olsun yemek yemesemde içeyim dedim ama çok afedersiniz sabah ilk uyandığımda çıkardım ve sırf hap tadı geldi ağzımdan...Allahım esirgesin ya..umarım bi sorunu olmaz bebeğimin((

inşallah olsaz canım sen hep iyi düşün :) doktorunla konuştunmu yemek yiyememeni belki yapabileceği bişey vardır

berre oylum sofika cevaplar için çok teşakkür ederim genelde anladığım kadarıyla kullanmak şart ee bende devam edeyim o halde ama hala 3 ayda takıldım 3 ay çok fazla bi süre yaa bekleyemezsem sabretmek çok zor o halde bebişim zarar görür mü acaba

canım yaa bebeğin için kendine çok dikkat et Allah göstermesin ona bişi olursa vicdan azabı çekersin senin için ilk 3 ay önemli bebğin tutunması için 7 haftalık hamileydin yanılmıyosam doktora gittin mi gördün mü bebeğini?

Folik asitin beni ne kadar rahatsız ettiğini tahmin bile edemezsin.AAMA MECBUREN KULLANIYORUM sende kullanmaya devem et ne olursa olsun.Folik asiti yüzünden kabız oldum ilaç kullanıyorum.Folik asit yüzünden yağladım.Folik asit yüzünden devamlı şişkinliğim var 1 bardak su bile davul gibi olmama yetiyor.12. haftadan sonra kimse bana bu ilacı kullandıramaz.

carna bu belirtiler bence hamişsin ya ondandır folk asitin bu tarz yan etkilerinin olduğunu sanmıyorum

carna bu belirtiler bence hamişsin ya ondandır folk asitin bu tarz yan etkilerinin olduğunu sanmıyorum

Canım bünyeden bünyeye değişiyor ama bana kan ilacı vitamin ilacı, folik asit gibi ilaçlar yaramıyor.Midemi alt üst ediyor.Ama maalesef önümüzdeki ay senelerden beri kaçtığım kan ilacını kullanmaya başıycağım : (

anladım canım Allah derdi verdiyse demekki kaldırabilrsin bunu öyle düşün sabret inşallah tek bebğim olsun bende çekmeye razıyım diyen çok insan vardır umarım Allah bebeğini sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah

doğal yollarla almaya çalışsan canım gerçi yemekte yiyemiyordun dimi ben şimdilik normal besin kaynaklarıyla takviye yapıyorum...

folik asidi hamile kalmak için tedaviya başladığım gün doktorum hemen yazmıştı.doktorum hamileliğin ilk üç ayında folik asid çok önemli bebek için demişti.bende hamileliğimde üç ay kullandım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…