Tatlı Tarifi Firin sütlaç (resimli)

ilayda26

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2007
922
3
Pirinci yıkayıp iki bardak suyla kısık ateşte pilav pişirir gibi haşlayalım.Sütü bir tencerede kaynatalım.İyice pişen ve suyunu çeken pirinci kaynayan süte ekleyelim.Pirinçte az su kalmış olsada ayırmadan onuda ekleyelim.Sütle pirinci 10 dk. kadar kaynatıp şekerini katalım,şeker miktarını damak tadınıza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz..Bir kasede soğuk suyla ezdiğimiz nişastayıda ekleyelim.Bİr iki taşım kaynatıp altını kapatalım,vanilyayı katalım.Küçük güveç kaplarına veya fırına dayanıklı kaplara paylaştıralım.Yarım kase ılık hale gelmiş sütlaça bir yumurta sarısı karıştırıp her kasenin üzerine bir parça paylaştıralım.

Fırında kızarıp kahverengi olması için.Su dolu tepsiye kaseleri yerleştirip fırında üzeri kızarana kadar pişirelim.Fırında yapmak istemezseniz,küçük kaselere paylaştırıp yumurta eklemeden tarçınla soğutarak servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun.

en lezzetli fırın sütlaç tarifi

Buyurun resmini

Son düzenleyen: Moderatör:
canım bunu denedim ve çok güzel oldu eşim çok sever fırın sütlacı emeğine sağlık canım

Yumurta ekleme işini anlayamadım.
Birde ben 1 ç. bardağı pirinç 6 bardak süt koyduğum halde çok koyu kıvamlı oluyor, sütlü pirinç yemiş gibi oluyoruz nedeni ne acaba?

arkadaşım sütlacı yaptım tadı harika oldu ama ben fırına koymadım içinede nişasta degil pirinç unu koydum çok güzel oldu daha önce ben hep pirinçi sütle birlikte kaynatıp yapardım ilkkez ayrı bir yerde haşlayıp süte kattım teşekkür ederim.
küçükken hep rahmetli anneannem yapardı bizler yerdik onun ördügü yıldızlı örgüyüde kasenin altına koydum çok güzel oldu nur içinde uyu anneannecim keşke eskilere dönebilsek :çok üzgünüm:
[/IMG]

sütlaç,ın pirincini illaki çiğden koymak gerekmiyor hatta yaptığınız pilavdan kalan kısmı sütün içine koyup yapabilirsiniz daha pratik oluyor ama içine illaki pirinç unu koyun nişasta değil bu şekilde lezzeti daha farklı oluyor,vanilyasınıda ateşten almaya yakın ,fırına koymadan öncede bir müddet dinlensinki üstü kabuk bağlasın ondan sonra fırına koyun.....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…