Fikrinize cok ihtiyacim var

Şunu da anlamıyorm sağlam ev yok sağlam kiralık yokda sağlam satılık mı var ülkenin yarısı aynı şeyi yaşadı herkes yeni ev mi aldı ülke ömrüne göre iki yaşlı insana neden dünya risk alınarak ev alınsın ki kredi ödenecek mi ev babanın üstüne olsa kardeşler pay isteyecek mi bi ton tantana ne gerek var
Zaten ev hala yok temelden girilecek ev icin bu kredi cekilecek

Zaten ev hala yok temelden girilecek ev icin bu kredi cekilecek
Sen belliki eşine bu fikirle gidecen bari ev sizin üstünüze olsn bi garantiniz olsn bi de sen kocana konuyu açıp sonra ailen biz öyle şeyi kabul etmeyiz kendi kafasından kurmuş ödeyemeyz derseler de kötü duruma düşersn bunları da düşünerek herşeyi netleştir öyle aç konuyu umarm doğru yolu bulursunuz

Ailen başka eve kiraya çıkabilir, kredi ödeyebilecek durumdalarsa kira da öderler. Sen de ara ara yardımcı olursun sıkıntıda kaldıkları zaman.
Diğer türlü dediğin şey çok riskli. Görümcem araba almak için eşimi kefil gösterecek hop oturup hop kalkıyorum ödeyeceğinden emin olsam bile insan bi korkuyor, sıkıntılı durumlar bunlar.

Şimdi beni yanlış anlamayın ama Muğla açısından konuşuyorum illa ev almak istiyorlarsa zaten iki kişi olarak 1+1 leri düşünebilirler ve öyle 4 milyon falan da tutmaz ev. Muğlada bile ilçe belirtmeden söylüyorum belki sizin oralar depremden dolayı daha pahalıdır ama 1+1 evlere 1 milyon 600 civarına bakmıştım ben. Acaba alsakta şimdilik bir taşınmazımız mı olsa diye. 1 milyon 600 bin krediyi de bankalar aylık 48-50 bin civarında ödemesiyle istiyor. Evet ortalama bir maaş yatırmak gerekiyor ama seçeneklerinizi değerlendirirsiniz en azından. Fikir olsun diye diyorum allah yardımcıları olsun.

Arkadaşlar ev zaten konu sahibinin üzerine olacak, krediyi kim çekerse tapu onun üzerine olur.
Neresinden bakarsan risk konu sahini ev kredisi çekebilecek bir işte çalışıyor mu çalışmıyorsa eşi çalışıyorsa eşinin üstüne olacak ailesi ödeyecek sürekli araları iyi olacak mı bi de kendi hayalleri de var bir fırsat çıksa mesela birikimleri yetmese birazda kredi çekelm dese adam diyecek neyine çekiyoruz babangile çekmişiz limitimiz mi var bu fırsat da kaçtı biz biriktirdikçe herşey pahalı oluyor borçlanmadan bişey alınmıyor biz borçlanamıyorz da bi de anne baba hasta olsa bişey olsa kadın derdini eşiyle de paylaşamayacak adam içten içe diyecek yandk bu ay ödeyemezler o zaman malesefki böyle düşünmeyen erkek çok az ülkemizde acaba konu sahibinin eşi öyle biri mi ki öyle olsa muhtemelen soruyu da sormaz direkt eşine açardı konuyu demekki değil ki hiçbirimizin eşi öyle değil bizde öyle olamazdk kredi işi yaş biraz bi şekilde başka kardeş varsa tüm aile toplanıp evin parasını toplamaya çalışacaklar kalanı ortak çekecekler ya da kiraya çıkılacak başka bi yolu yok bence

Neresinden bakarsan risk konu sahini ev kredisi çekebilecek bir işte çalışıyor mu çalışmıyorsa eşi çalışıyorsa eşinin üstüne olacak ailesi ödeyecek sürekli araları iyi olacak mı bi de kendi hayalleri de var bir fırsat çıksa mesela birikimleri yetmese birazda kredi çekelm dese adam diyecek neyine çekiyoruz babangile çekmişiz limitimiz mi var bu fırsat da kaçtı biz biriktirdikçe herşey pahalı oluyor borçlanmadan bişey alınmıyor biz borçlanamıyorz da bi de anne baba hasta olsa bişey olsa kadın derdini eşiyle de paylaşamayacak adam içten içe diyecek yandk bu ay ödeyemezler o zaman malesefki böyle düşünmeyen erkek çok az ülkemizde acaba konu sahibinin eşi öyle biri mi ki öyle olsa muhtemelen soruyu da sormaz direkt eşine açardı konuyu demekki değil ki hiçbirimizin eşi öyle değil bizde öyle olamazdk kredi işi yaş biraz bi şekilde başka kardeş varsa tüm aile toplanıp evin parasını toplamaya çalışacaklar kalanı ortak çekecekler ya da kiraya çıkılacak başka bi yolu yok bence
Zor tabii ki, güllük gülistanlık bir konu değil.
Ama bir şekilde destek olmak lazım yine de.

benim tecrübeme göre aileye borç verilmez.. hem de borca girerek borç kimseye verilmez. bugün bir ev fiyatı temelden bile olsa dünya para. artık evlendiniz ilk önceliğiniz esinizle kurduğunuz aile olmalı. he ama durumumuz var, ev benim üzerime olur, bizim için de yatırım olur derseniz yapın tabii. ama bahsettiğinize göre durumunuz da müsait değil. bugün kredi faizlerinden haberiniz var mı? ben yapmazdım valla.

Suan o kadar caresiz hissediyorum ki. 6 subat depreminde ailem evsiz kaldi ve halamin bos olan dairesine yerlestiler. Basta bu artik sizin de eviniz tabi ki oturacaksiniz dendi ama son zamanlarda mirin kirin etmeye basladilar. Kira oduyoruz ama piyasadaki kadar yuksek degil. Onlari da cok iyi anliyorum sonucta kendi evleri ve oraya tasinma planlari vardi mani olmus olduk istemeden. Ben gectigimiz sene evlendim ve istanbuldayim, esimle araba icin para biriktiriyoruz. Dugun vs yapmadik zaten olanlardan dolayi.

Bugun annem beni aradi ve cok agladi. Evde istenmiyorlar ve 1 yildir para biriktirmeye calisiyorlar. Babam ticaretle ugrasiyor ve isleri iyi ancak 10 yil once Irakta savas ciktiginda orda calisiyordu ve iflas edip canini zor kurtardi. Durumlari duzelmis olsa da o zamandan beri bankalarda kara listedeler ve kredi cekemiyorlar.
Konunun nereye gittigini anlamissinizdir. Ne kadar biriktirseler de elde belli bir nakit olmadan temelden eve giremiyorlar. Yasadiklari yerde neredeyse her bina hasar aldigi icin yeni bina bakmak zorunda kaldik. Talep de arttigindan ev fiyatlari ucmus durumda. Babam esnaf, isini baska ilde yapabilmesi mumkun degil. Mihlanip kaldilar orda.
Esimle konusup ben kredi ceksem onlar odese nasil olur sorsam mi diye dusunuyorum. Ama bu cok hassas bir konu farkindayim ve gercekten arada kaldim. Ailemin odeyebilecegini biliyorum ancak esim benim kadar emin olmayacaktir bundan. Sizce ne yapmaliyim ?
Kredi taksitleri kira fiyatlarının çok üzerinde,krediyi ödeyebilecek durumdaysalar kirayı da rahatlıkla ödeyebilirler.Şu durumda sizin için gerçekten zor,kiraya çıkıp biraz daha toparlanmaları lazım bana göre.Ev almak şu an için size risk .

Arkadaşlar ev zaten konu sahibinin üzerine olacak, krediyi kim çekerse tapu onun üzerine olur.
Kurallar epey değişti temelden ev için kredi vermezler. Geçen sene inşaat ise bile yüzde 90 tamamlanma şartı istiyorlardı

Esyalari yok zaten kullanilabilecek durumda degil. Konteyner cikmadi onceligi olan baska da cok aile var :KK43:
Cok gecmis olsun, toprakları yerleri yok mu hiç, küçük prefabrikler var, kursunlar otursunlar. Her boy var, hesaplı. Kolay da ısınıyorlar. Hesaplı bir secenek bence.

Temelden girilecek ev 4 milyon mu? Nasil yani ultra mega luks 300 m² residence'a mi giriyorlar?

Ayrica ailenize cadir ya da konteyner cikmamis, Toki'ye yazilmadilar mi? Toki yok mu yasadiklari sehirde? Ayrica vakif konutu nedir?

Bu arada cok gecmis olsun.

Son düzenleme:
Suan o kadar caresiz hissediyorum ki. 6 subat depreminde ailem evsiz kaldi ve halamin bos olan dairesine yerlestiler. Basta bu artik sizin de eviniz tabi ki oturacaksiniz dendi ama son zamanlarda mirin kirin etmeye basladilar. Kira oduyoruz ama piyasadaki kadar yuksek degil. Onlari da cok iyi anliyorum sonucta kendi evleri ve oraya tasinma planlari vardi mani olmus olduk istemeden. Ben gectigimiz sene evlendim ve istanbuldayim, esimle araba icin para biriktiriyoruz. Dugun vs yapmadik zaten olanlardan dolayi.

Bugun annem beni aradi ve cok agladi. Evde istenmiyorlar ve 1 yildir para biriktirmeye calisiyorlar. Babam ticaretle ugrasiyor ve isleri iyi ancak 10 yil once Irakta savas ciktiginda orda calisiyordu ve iflas edip canini zor kurtardi. Durumlari duzelmis olsa da o zamandan beri bankalarda kara listedeler ve kredi cekemiyorlar.
Konunun nereye gittigini anlamissinizdir. Ne kadar biriktirseler de elde belli bir nakit olmadan temelden eve giremiyorlar. Yasadiklari yerde neredeyse her bina hasar aldigi icin yeni bina bakmak zorunda kaldik. Talep de arttigindan ev fiyatlari ucmus durumda. Babam esnaf, isini baska ilde yapabilmesi mumkun degil. Mihlanip kaldilar orda.
Esimle konusup ben kredi ceksem onlar odese nasil olur sorsam mi diye dusunuyorum. Ama bu cok hassas bir konu farkindayim ve gercekten arada kaldim. Ailemin odeyebilecegini biliyorum ancak esim benim kadar emin olmayacaktir bundan. Sizce ne yapmaliyim ?
Başka bir daireye kiraya çıkabilirler ev almak zor şu dönem

X