Fikrinize cok ihtiyacim var

Yahu kızım anan baban depremzede olmuş, annen telefon etmiş ağlıyor tabi ki ailene para vericeksin bir miktar. Krediyi götür ver ödemelerini falan da isteme, genç insansan çalış öde. Vermem diyen kocayı da boşarım, net.
O işler o kadar kolay değil maalesef. Herkes her şeyi sizin kadar rahat talep edemiyor olabilir, durumları yardım etmek için yetersiz olabilir. Bu zamanda gençler zar zor ayın sonunu getiriyor zaten ne kadar kolay yargı dağıtıyorsunuz. Anında da koca boşuyorsunuz😂 kız da depremzede zaten düğünsüz derneksiz evlenmiş, hem kendisi bir hayat mücadelesinde hem anne babasına yanıyor. Bi de netmiş hey allahımm

Kredi faizleri çok çok yüksek 4 milyon vermezler de 2 milyon verseler 6 geri ödeme isterler çok rahat... o kısma bütçe olarak oturur karar verirsiniz, eşinize söyleme kısmında ise ailenizle konuşun size yardim etmekte istiyorum ama eşimle sorun yasamakta istemiyorum, krediyi ben çekerim tapu sizinle benim adima ortak olur zaten banka da borca karşılık evi ipotek edecek malum kredi vs bitip kapanınca direkt size devrederim maksat eşiminde ya bişey olursa ödenemezse naparız şüphesi içine düşmesin şeklinde konuşabilirsiniz. En kötü ihtimalle ödenemezse borç size kalırsa ortak tapulu da olsa bir mülk sahibi olmuş olursunuz.

İnsan gibi bir sey soruyoruz cidden bazen bu sitedeki hadsiz tavirlardan nefret ediyorum. 4 milyon kredi cekip kendim odeyemem ne yazik ki bu kadar param yok esirgemiyoruz. Ayrica kazancimi nerden biliyorsun ? Keske hayat dedigin kadar kolay olsaydi.
Ailem o durumda olsa, bizden sadece kredi çekmemizi isteseler (ödememizi değil) ne eşim laf eder, ne ben laf ettiririm. Maddi durumunuz belli. Kimsenin size bir şey deme hakkı yok ama çekebilecek durumdaysanız çekin ne olacak?

Bizde aile arasında oluyor böyle yardımlaşmalar. Kimse de kimseye kazık atmadı şu zamana kadar. Biz kredi çektik babam için. O ödedi bitirdi. Şimdi babam ev alalım diye borç verdi bize. Kaynım da esnaf olduğu için onlara ayrı bir kredi hakkı vardı, o şekilde çekti bize verdi. Biz ödeyeceğiz tabii ki bankaya. Aile arasında olabilir böyle yardımlaşmalar. Kimse kimsenin parasına çökmüyor sonuçta. Ki bu dediğiniz anne baba. Deprem bölgesinde şartlar belli. Evler hasarlı, sağlamları pahalı. Ekonomi ortada. Ev sahipleri çıldırmış gibi zam yapıyor, ikide bir çıkın baskısı. Yaşını almış insanlar hep bu şekilde yaşamamalı. Ev onların güvencesi, kirada yaşasınlar diyemem o yüzden.

Ayrıca dört milyon çekebilecek misiniz? İki milyona da kendilerine başını sokabilecekleri ev yapamazlar mı? Hoş adamın ödeyecek maddi gücü varsa, banka da veriyorsa dört milyon da çekilebilir neden olmasın?

El birliğiyle ailenize bir ev kurmalısınız. Allah büyüktür inşallah ileride ev de alırlar ancak ilk etapta kiralık da olsa kendi evlerine geçmeliler her şeyi aynı zamanda yapamayabilirler eşya almak bile çok büyük masraf. Yavaş yavaş bi yerden başlamaları lazım. Allah tüm depremzedelerin yardımcısı olsun insanların her şeyleri gitti.

Bu arada kardeşimin eşinin ailesinin evi yıkıldı depremde. Çocukları tüm birikimlerini verdi yeni ev yaptırsınlar diye. Kardeşim ve eşi de düğünde takılan altınları verdi. Gelinimizin babası esnaf. Kazancı iyi. Geri öderse ne ala. Ödemese de canı sağ olsun modundalar. Böyleleri de var hani. Çok garip gelmedi bana.

Bir ekonomist olarak degerlendirsem: O büyük miktarda kediyi tek basiniza ödeyecek haliniz yoksa cekmeyin. Dünyanin binbir hali var. Babaniz ödeyemezse (Allah korusun saglik sorunu felan da olabilir) borc size ve esinize kalir. Kredi deki faiz oranlari da belli. Sahsen birikimimi verip kiraya gecmelerini saglardim.

Kredi faizleri çok çok yüksek 4 milyon vermezler de 2 milyon verseler 6 geri ödeme isterler çok rahat... o kısma bütçe olarak oturur karar verirsiniz, eşinize söyleme kısmında ise ailenizle konuşun size yardim etmekte istiyorum ama eşimle sorun yasamakta istemiyorum, krediyi ben çekerim tapu sizinle benim adima ortak olur zaten banka da borca karşılık evi ipotek edecek malum kredi vs bitip kapanınca direkt size devrederim maksat eşiminde ya bişey olursa ödenemezse naparız şüphesi içine düşmesin şeklinde konuşabilirsiniz. En kötü ihtimalle ödenemezse borç size kalırsa ortak tapulu da olsa bir mülk sahibi olmuş olursunuz.
Arkadaşlar öyle 2 milyon kredi filan vermiyor bankalar ilk önce ailenin aylık gelirine bakılıyor konu sahibinin karı koca geliri ne kadar? Önce onu yazsın konu sahibi ona göre konuşalım. Ayrıca kişinin ilk evi ise ve aylık geliri de iyi ise o zaman yüksek verebiliyorlar. Öyle bankalar bol keseden kredi dağıtmıyorlar bilin istedim.

Bak aşkım bir sakin ol, üzülmüşsün doğru. Şu an krediler faizler yalan olmuş. Çeksen de peşinat lazım. Çektiğinde en fazla ev eşyası alırsın. Arsa falan alsanız daha mantıklı biraz şehirden uzakta olan artık gel git idare ederler. Üstüne de zamanla evi yavaş yavaş yaparlar. Ev almak çok zor şu an. Hele ki çok yüksek faizle üstüne eşin bu durumu kabul etmez belki. Sonuçta hane geliri yarı yarıya düşecek.
Arsa olur bahçe olur bir şey alabilirsin ev diye odaklanma. Kimse anne babası zor durumda kalsın istemez. Ama şu an fazla duygusallık yüklenmiş biraz sakinleşmen lazım. Baban esnafmış, ticarette duygusallık olmaz biliyorsun.
Bulunuyor ise kira en temizi kalıcı mülk edinene kadar
Evet o oyle agladikca ben doldum ne yapacagimi bilemedim. Arsalar da inan cok pahali, evde kredi cekme imkani var en azindan. Gercekten elim kolum baglandi. En kotu onlar kiraya cikacak baska eve biz de elimizden geldigince destek olacagiz :KK43:

ne zor bir durum. ilk olarak kredi çıkıp çıkmayacağı belli değil ama hadi çıktı diyelim eş kabul edecek mi? eş ailesi bu durumda olsa siz riza gösterir miydiniz asıl soru bu olmalı? çünkü insanoğlu kendi ailesine gönül bolluğu yaparken karşı tarafın ailesine yapmayabiliyor. ha siz öyle değilsinizdir bilinmez ama işte erkek kafası biraz farklı çalışıyor malum. eşiniz 3 veya 4 milyon TL borcun altına girmenize müsaade etmeyebilir ona bisey diyemiyorum. yok terk edin yok alnını karışmayın vs diyemem çünkü kimse başına gelmeden büyük konuşmamalı. bu al ver meseleleri çok sıkıntı. eşiniz yok dese kizilacak tamam dese borç bir dünya... gerçekten zor bir durum. kolay gelsin
Tesekkur ederim en azindan beni anlayan birilerinin olmasi guzel

Kiraya çıksınlar diyince kızmışsınız da anlamadım neye kızdığınızı. Eşya kira çok oluyorsa yeni ev eşya daha fazla olur. Milyonlarca insan kirada yaşıyor. Kiraya taşınacaklar çare yok.

Aileniz başka eve kiraya çıkmak yerine halanızın evinde piyasa değerinde kira vererek otursa nasıl olur? Buradaki sıkıntı halanızın o evde oturmak istemesi mi?
Evet tam olarak oyle. Direkt cik demiyor ama o da suan babaannemlerle oturuyor bizim icin. Yani onu da magdur etmis olmak cok rahatsiz ediyor bizi

Kiraya çıksınlar diyince kızmışsınız da anlamadım neye kızdığınızı. Eşya kira çok oluyorsa yeni ev eşya daha fazla olur. Milyonlarca insan kirada yaşıyor. Kiraya taşınacaklar çare yok.
Kizmadim ki. Muhtemelen uslup yanlistir. Deprem bolgesinde bulundunuz mu bilmiyorum ama kiraya cikacak ev bile yok. Olanlar cok yuksek rakamlar istedigi icin o parayla kredi cekip ev sahibi olunuyor. Hasarli olmalari da tedirgin ediyor cunku deprem olmaya devam ediyor hala. Daha gecen gun 5.5 yuzunden sokaga dokulduler korkuyla. Ancak mecbur kalirsak zaten bu olacak

Bir ekonomist olarak degerlendirsem: O büyük miktarda kediyi tek basiniza ödeyecek haliniz yoksa cekmeyin. Dünyanin binbir hali var. Babaniz ödeyemezse (Allah korusun saglik sorunu felan da olabilir) borc size ve esinize kalir. Kredi deki faiz oranlari da belli. Sahsen birikimimi verip kiraya gecmelerini saglardim.
Beni de dusunduren kisim bu aslinda. Eger onlar odeyemezse karsilayacak gucumuz ne yazik ki yok

X