fikirlerinize cok ihtiyacim var

milenala

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2015
17
9
Herkese merhaba. uzun yazacagim icin ozur diliyorum simdiden. Ama icim oyle sisti ki artik paylasmaya ihtiyacim var.

18 yasindayim daha gencecigim herkesin dedigi gibi en guzel yillarim olmali fakat degil.
Bizimle beraber ileri derecede sizofren hastasi halamda yasiyor. Sizofren hastasi ile buyumenin nasil bir his oldugunu belki bilen bilir. Bilmeyenin anlamasina imkan yok. Ne arkadasinizi cagirabilirsiniz evinize ne rahat rahat telefonla konusursunuz,cunku tehtit algilar arkadasiniza bile saldirir. Neyse. benden bes yas buyuk bir.ablam var sakaryada okuyor.
Ben kendimi bildim bileli evde kavganin kaosun icinde buyudum. Bunlardan midir bilmem zaten her zaman sinirleri hat safhada bir insan oldum. Babam eline her para gectiginde deli gibi icer eve gelir ve hic sebep bile yokken bir seyden kavga cikarir annemi olduresiye doverdi. Cok kez evden kactik annemin ailesine amasyaya ama.annem her defasinda sevgisine yenik dustu geldi. Cunku babam ayikken gercekten iyi bi insandi. Baslarda.bana ve ablama ne vururdu ne bi sey. Fakat biz buyudukce isler degisti satasmaya basladi. Tabi bir tek annem degildi dayak yiyen halamda surekli yiyordu.

Ablam tatil icin evdeyken babam yine kor kutuktu ve ortada bi sey yokken sacma sacma bana bagirip uzerime yuruyup tokat atmaya kalkinca ablam araya girdi. Bu defa ona diklenince ablamda ayni sekilde karsilik verdi ve babam ablama saldirdi. Ablamda babama saldiriyodu bardak firlatti bogazina yapisti. Annemde araya girince ucu resmen kavga ediyodu. Benimde kalp sorunum var ve bu ortamlar beni artik bilinc altimdan oyle cok etkiliyodu ki birden fenalasinca ben araya giremedim kosede oturdugmla kaldim. Annem babama kiz fenalasti su vericem birak demesine ragmen umrunda bile degildi. Babam hic dogru duzgun calisip bakmadi bize. Kazandigi parayi hep yedi alkolle eglenceyle. Annem 55 yasinda hala calisiyor bize bakiyor babama onun kardesine.bakiyor. Neyse.
Sonra babam mutfaktan bicak aldi. Ablami tehtit etmeye basladi delik desik ederim seni diye ablamda karsi cikiyodu gel et senden mi korkucam falan diye. Neyse ortalik biraz duruldu tabi babam icerde agza alimiycak kufurlerle bagirmaya devam ediyodu. Bizde giyindik ki evden cikip gidicez donmicez bi daha. Biz artik kesin kararliydik ablamla.
Bende bi arada mutfaga gittim su icmeye arkami bi dondum babamla burun burunayiz. Babam bile demek istemiyorum. Birden arkamdan tezgahtan bicagi aldi tam kolunu gerdi resmen bana saplicak ablam birden biber gazi sikti o an actik kapiyi kactik yoksa mumkun degil birakmaz.

Alkolluyken bu kadar pislik bi adam goremezsiniz. Agzindan kufursuz tek kelime cikmaz. Annemin annesine agiza alinmiycak kufurler daha sayamadgim nelere sahit oldum ben kucuklugumden beri. Ablam 4 senedir farkli sehirlerde okudugu icin bu iyice cirkinlesen adamdan uzak kaldi. Ama bende tamamen yalniz kalinca bunca sene artik psikolojimin ciddi anlamda zedelendigini hissediyodum. Bazen laf arasi anne ben destrk almak istiyorum dediimde bile hemen halan gibi deli mi saniyosun kendini gibi laflar ediyodu artik onunda kac senedir bozuldu tabi psikolojisi.
babannemde vefat etmeden once bizimle yasiyodu ve.babam o yasli basli kadini bile itip kakiyodu. Felc gecirdi beyin kanamasindan ve alzaymir olustu surekli bagiriyodu o zaman bile.hastalik dinlemez tartaklardi kadini. Utanmadan oldu iyi oldu dedigini bile.bilirim.
Ama bunlar oyle normal geliyoki artik bana. Neyse.
Biz evden cikinca eski komsumuza.gittik aramiz cok iyi. Ablam hemen kocaelinden ev is ayarladi anneme annem basta.bi sey demesede diger.gun ablan okula donsun biz eve donelim senin uni olana kadar demeye.basladi. Ben kabul etmedim. Sonra annem naparsaniz yapin diyip eve donmeye karar verdi bizde ablamla.amasyaya annaanneme.gittik bir.ay kaldik onun haberi yoktu bunlardan anlatmadik yasli hasta kadin. Neyse ordan sakaryaya gectik annem ne yapti ne etti araya sevdigim insanlari soktu beni vaatlerle kandirdi resmen iste evde az kalirsin eski komsunda kalirsin biliyo annem gibi seviyorum onu. Ona aratti beni ikna etti. Geldim sanuyorum ki orda kalicam cogunlukla. Olur mu? Bu sefer baban izin vermiyo diye duye beni yine eski hayatima donmeye zorladi. Ama bana bunlar koymuyo artik o kadar hissizlestim ki bu igrencliklere. Bana koyan babamin hic bi sey olmamis gibi olan tavri. Gelip opmeye calismasi ablami sormasi anneme. Ustelik o gece ikiside birbirlerini reddettiler sen kizim degilsin sen babam degilsin artik diye. Bana eskisi gibi davranmasi benim canimi o kadar.cok yakiyoki. Suratina bakinca midem bulaniyor universite sinavima 1 ay kaldi guzel sanatlar okucam cizim sinavlarim var calismam gerekirken eve geldigim an butun hayat enerjim cekiliyor. Ruh gibi oluyorum aksi sinirli uzgun olumu dusunen. Kalbim sikisiyo nefes alamiyorum artik. Bende dusundum ki onumuzdeki hafta lise diplomami alacagim. Ablamin kapilari bana hep acik. Diplimami alie almaz oraya gidip yerlesip kocaeli uni. Sinavlarina girmeyi dusunuyorum. Kac senedir.hayalim mimar sinan uni. Ama sirf bu sehirden bu insanlardan uzaklasmak icin artik kalbim yapmak istemiyo istanbul tercihi. Ve bikuyorum ist kazansamda beni tek birakmicaklar. Yuzsuz gibi babam hala.marmarayi kazan kadikoye tasinalim diyor bana. Sizce evden gitmekle.ilgili dedigim mantiklimi? Biliyorum ki gidersem ablamla iyi bir hayatim olacak. Ben artik anemi affedemiyorum. İster gelir ardimdan,gelirse kapimiz ona hep acik. İster glmez. Artik ben yasadigimi,bu hayyatta iyi seyler oldugunu gormek istiyorum,mutlu olup rahat uyumak dusunceler yuzunden uykusuz kalmayi yasamamak istiyorum. Hayat zindan oldu ciddi anlamda resmen 8 aydir.birazcik hayat enerjim vardi ona cekti gitti ya. Ne odevlerimi yapiyorum ne kendime bakiyorum. O kadar bitkin yirgunum ki oturdugum yerden ayaga kalkmak zor geliyor. Butun duvarlar ustume geliyor daraliyorum agliyorum takili kaliyorum. Lutfen bana akil verin. Yalvariyorum soyleyin ben nasil kurtulucam bu evden. Burda 1 ay daha gecirmektense olurum daha iyi. Boyle ruhumun can cekismesindense. İmla.ve yazim hatalari icin uzgunum icimi dokmek oyle hararete soktu ki ellerim bagimsiz hareket ediyor.

Son düzenleme:
Gayet mantıklı. Ablanın yanına mı gidersin başka bir yere mi bilmiyorum ama o evde o çılgınlığın arasında kendinden verim beklemek kendine haksızlık olur.

anneler babalar maalesef kör sevgileri yüzünden bizleri nasıl bir deliğe tıktıklarının farkında olmuyorlar. ablanla yaşama imkanın varken seni babanın yanında tutması doğru değil onca yaşanana rağmen. annen tüm haksızlıklara boyun eğerek yaşadığı için başka bir yol bilmiyor ve seni de bildiği yolda tutmaya çalışıyor. madem evden ayrılma şansın var gitmelisin. bu sırada da babanız belki hatalarını anlar da düzelmeye çalışır. ve psikolojik destek için annenden izin alman gerekmiyor. kadın aile sağlığı merkezlerinde ya da belediyelerin bu yönde hizmetleri var diye biliyorum. umut kesme, araştır ve iyileştir kendini.

:KK57:gözlerimmmm.Rica ediyoruz paragraf bırakın,noktalama işareti kullanın.Özet istiyorum okuyabilen arkadaşlardan

Ablan kapim acik diyosa hic durma o evde git kendini hayatini kurtar
Öyle sürekli kavga olan bi evde nasil basarili olacaksinki
Bir an once kurtul o evden herkes kendi derdinde seni dusunen yok gibi

anneler babalar maalesef kör sevgileri yüzünden bizleri nasıl bir deliğe tıktıklarının farkında olmuyorlar. ablanla yaşama imkanın varken seni babanın yanında tutması doğru değil onca yaşanana rağmen. annen tüm haksızlıklara boyun eğerek yaşadığı için başka bir yol bilmiyor ve seni de bildiği yolda tutmaya çalışıyor. madem evden ayrılma şansın var gitmelisin. bu sırada da babanız belki hatalarını anlar da düzelmeye çalışır. ve psikolojik destek için annenden izin alman gerekmiyor. kadın aile sağlığı merkezlerinde ya da belediyelerin bu yönde hizmetleri var diye biliyorum. umut kesme, araştır ve iyileştir kendini.
benim korktugum babamin yuzune cikip ben gidiyorum dersem beni birakmayacak. habersiz gidersem anneme.bi sey yapar diye korkuyorum. son zamanlarda da ictikce annemi sucluyor kizlarimla arami bozdun diye onlari doldurdun diye. katiyen kendinde suc bulmak yok. ayildignda da.bir.kere. ozur dilemedi bizden.

Ablan kapim acik diyosa hic durma o evde git kendini hayatini kurtar
Öyle sürekli kavga olan bi evde nasil basarili olacaksinki
Bir an once kurtul o evden herkes kendi derdinde seni dusunen yok gibi
o kadar baski ve korku altinda buyudum ki sanirim cesaretim yetmiyor. acik acik korkuyorum. ama bir yandanda canima tak etti. dedikleriniz mantikli bu sene olmaz ise.seneyede girebikirim universiteye su an ki dolu kafamla zaten olmayacak gibi hissediyorum. annem icin endiseleniyorum. ama bir yandanda eger.bunu yaparsam oda dayanamaz kisa surede ceker gelir diye dusunuyorum,buna inanmak istiyorum

Snn yasadiklarini kismen ama daha agir sekilde ben kardeslerim de yasadik.(farkli olarak alkol yoktu)
Bende o donem sirf evden uzaklasmak icin farkli bir sehirde universite okumayi kafaya koydum,oyle de oldu,diger turlu o evden uzaklasmam imkansizdi.
Okudum,okurken o arada evlendim esimi sevdim kaçış degildi :) 10 unda mezuniyetim var mutlu bir evliligim var elhamdülillah,tek eksigimiz bebek Allah nasip etmedi daha...
Hala babamla annem sorun yaşar ama bizler evlenince torun torba sahibi olunca azda olsa duzeldi,bizde misafir gibi gidip geliyoruz maalesef.
Cunku cok haklisin insan gormek istemiyor.!
Neyse dertlendim bian :KK14:
Oku cnm git o evden lutfen.! Nerde mutluysan orda yaşa.

Her satırını itinayla okudum.Dehşete kapıldım, çok üzüldüm. Ancak çok akıllı bir kadın olduğunu düşündüm.Herşeye rağmen dik kalabiliyorsun.Helal olsun kardeşime, hayallerini bırakmadığın için.

Annen için elinizden geleni yapmışsın ablanla birlikte. Bundan sonrası onun tercihi..
Çalışan ve eve bakan bir kadının neden hala o kahrı çektiğini , kızlarına nasıl bu eziyeti verdiğini anlayamıyorum.Acaba size mi guvenmiyor , yalnız kalmaktan mı korkuyor?

Peki ablan çalışıyor mu okuyor mu? Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız. ?

Canim benim seni ve ablani takdir ediyorum. Bende annemle benzer durumu yaşamıştım, onun icin her fırsatı sundugum halde ayrilma kararinin arkasinda duramadi. Hep sen liseyi bitir sonra dedi, lise bitti, üniversite bitsin dedi. O da bitti evlen dedi, evlendim simdi artik onu kafama takmiyorum. Bıraktım kendi tercihinin bedelini kendi odesin. Sen kendi hayatini kurtarmaya bak.

Bende hep anneme zarar verecek korkusuyla bir çok seyden geri kaldim. Sonra gördüm ki annem o zarardan memnun demek ki hicbir cabasi yok. Ama ben hayatimdan memnun değildim ve cabaladim.iyi ki de öyle yapmisim.. simdi harika bir hayatim var cok sukur, insalllah seninde olur. Hayatin bana sormadan elimden aldiklarini, cektigim acilarin bedelini bana mucize gibi hayal gibi bir hayat vererek ödediğini hissediyorum hergun

Her satırını itinayla okudum.Dehşete kapıldım, çok üzüldüm. Ancak çok akıllı bir kadın olduğunu düşündüm.Herşeye rağmen dik kalabiliyorsun.Helal olsun kardeşime, hayallerini bırakmadığın için.

Annen için elinizden geleni yapmışsın ablanla birlikte. Bundan sonrası onun tercihi..
Çalışan ve eve bakan bir kadının neden hala o kahrı çektiğini , kızlarına nasıl bu eziyeti verdiğini anlayamıyorum.Acaba size mi guvenmiyor , yalnız kalmaktan mı korkuyor?

Peki ablan çalışıyor mu okuyor mu? Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız. ?
annem tum bunlara ragmen ona hala aciyor. ama bende inan merhamet kalmadi artik.
ablam hem okuyup hem calisiyor. bir senesi kaldi onunda sadece. bende gittigimde okuyup calisacagim bir sekilde ayakta durmak zorundayiz ben burada yasamaktansa her kosula raziyim cunku

Snn yasadiklarini kismen ama daha agir sekilde ben kardeslerim de yasadik.(farkli olarak alkol yoktu)
Bende o donem sirf evden uzaklasmak icin farkli bir sehirde universite okumayi kafaya koydum,oyle de oldu,diger turlu o evden uzaklasmam imkansizdi.
Okudum,okurken o arada evlendim esimi sevdim kaçış degildi :) 10 unda mezuniyetim var mutlu bir evliligim var elhamdülillah,tek eksigimiz bebek Allah nasip etmedi daha...
Hala babamla annem sorun yaşar ama bizler evlenince torun torba sahibi olunca azda olsa duzeldi,bizde misafir gibi gidip geliyoruz maalesef.
Cunku cok haklisin insan gormek istemiyor.!
Neyse dertlendim bian :KK14:
Oku cnm git o evden lutfen.! Nerde mutluysan orda yaşa.
insanin ortak seyler yasadigi birileri oldugunu bilmesi gercektrn umut veriyor. Allah mutlulugunu daim etsin ,sana saglikli bir.bebek banada senin gibi yeni iyi bir hayat nasip eder insallah :)

Bende hep anneme zarar verecek korkusuyla bir çok seyden geri kaldim. Sonra gördüm ki annem o zarardan memnun demek ki hicbir cabasi yok. Ama ben hayatimdan memnun değildim ve cabaladim.iyi ki de öyle yapmisim.. simdi harika bir hayatim var cok sukur, insalllah seninde olur. Hayatin bana sormadan elimden aldiklarini, cektigim acilarin bedelini bana mucize gibi hayal gibi bir hayat vererek ödediğini hissediyorum hergun
sizin gibi guclu insanlar gormek oyle iyi geliyor ki bana! bende herkes gibi bir yere kadar hayattan medet umdum bekledim ama dedigin gbi insan bi yerden sonra kendini dusunup yol cizmesi lazim. umarim bende finalde senin gibi mutlu iyi bi hayata sahip olurum

insanin ortak seyler yasadigi birileri oldugunu bilmesi gercektrn umut veriyor. Allah mutlulugunu daim etsin ,sana saglikli bir.bebek banada senin gibi yeni iyi bir hayat nasip eder insallah :)
Amiiiin inşallah canim benim :)
Ümitsiz olma,hicbir zaman.
Son olarak,hic unutmadigim bir animi daha dogrusu benim icin hayatımdaki "ümit etmenin" kaynagi dedigim bir olayi anlatayim :)
Ilkokul 4.siniftim, birgun okula aglayarak gitmistim,cunku eve ogle molasinda yemege gitmiştim ancak karşılaştığım annemin gördüğü siddet yüzünden ambulansla hastaneye götürülmesiydi,ogretmenim beni aglarken gorunce sormuştu,anlattigimda ise bana aynen şöyle dedi "her firtinali günün sonunda güneşli gunler vardir,merak etme,umidini kaybetme" hep buna inanarak sabrettim,belki iyi bir cocukluk yaşamadım ama iyi bir anne (ümit ederek) iyi bir eş iyi bir öğretmen olup yararli biri olucam cevremdekilere,yetistirecegim cocuklara.
inşallah:)

X