Facia gibi bir nişan.

zezella

ay bak tahsin geliyorlar soldan soldan.
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2014
2.905
7.948
Herkese iyi akşamlar.

Dün gece evde isteme+nişanım oldu. Aile arasında sessiz sakin bir nişan olsun istedim ama buna rağmen berbat geçti ve uzun süre bu iğrenç günü unutmayacağım. Maalesef karşı taraftan ziyade kendi ailem yüzünden üzüldüm.

1)kardeşimle çok ciddi bir kavga ettik. Sebebi de ben temizlik yaparken anneme bağırmışım. Öyle hakaret falan da etmedim sadece "of anne dayanamıyorum bu işlere artık şeklinde ev işlerine dair bir söylenmeydi. Buna rağmen düğün stresimi hoş görmeyip bana sataştı, en büyük kavgamız oldu sanırım. Nişanda hiç konuşmadık, şu anda da konuşmuyoruz.

2) annem de tartışmada kardeşimi tuttu ağırlıklı olarak ama buna alınmadım. Alındığım şey isteme olurken ilk bir sene eşyalı evde oturacağımızı söylemesi. Bir sürü insanın içinde bu konuyu açması ortamı çok gerdi. Dayım teyzem falan eşyalı ev olmaz'a getirdi ama bunu sert cümlelerle ifade ettiler yer yer. Yani annemin bu konuyu o ortamda açması felaket oldu, bi ara imdat diye bağırıp kaçacaktım. Ayrıca nişan günü anne kız soğuk olmamız da beni çok üzdü.

3)dayım genel olarak konuştu (babamla görüşmüyorum) ama arada teyzem lafa girdi ve beni çok gerdi. Teyzem 42 yaşında ve bekar evlenmek istiyor buraya kadar okey ama kendi bakış açısını bana empoze etmeye çalışıyor evlilikle ilgili bundan aşırı derecede rahatsızım. Mesela herkesin içinde "geleneklerimiz önemli, biz zezellaya daha çeyiz yapmadık o yüzden daha zamana ihtiyaç u. Bu yüzden istediğiniz tarihte ev-le-ne-mez-si-niz dedi bastıra bastıra. Kendisini hiç sevmem zaten açık söyleyeyim iyice sinir oldum. Ayrıca hiç gelenekçi bir insan değilim ve geleneklere uymak zorunda da değilim. Bi ara dedem gençler ne diyor deyince teyzem "onların fikrini burada biz sormuyoruz, Türk geleneklerine bağlı bir aileyiz yakışık almaz." dedi. Yani bizi konuşturmadı bile iyice nefret ettim kadından.

4)annem sağolsun çocukluğumuzdan beri bizi korumadığı ve sahiplenmediği için birkaç kadın akrabamız beni mutfakta sorguya çekti bildiğiniz. İşte düğün zamanı şöyle olmalı, düğününüz böyle olmalı siz yanlış yapıyorsunuz vs. Mizacım gereği mücadeleci bir insanımdır hepsine nazikçe cevabını verdim ama canım çok sıkıldı. Haddini hududunu bilmeyen bu insanlardan da bıktım usandım.

5)görümcem olacak kişi de yüzüme gülüp arkamdan neler diyormuş bunu bana nişanlım söyledi. Biz şeffaf bir çiftiz ve ben istedim her zaman bana en azından genel tutumları söylesin ki karşımdakini iyi zannedip aldanmayayım. O terbiyesiz kız da bu nişan üstüne bugün canım çok sıkkın ve suratsız olduğum için nişanlıma "bak seni sevmiyor, gözlerinde aşk yok, seni evlenmek için kullanıyor." demiş. Yüzüme de gülüyor ama tahlil etmiştim zaten iğrenç karakterini. Mesafeli ve resmi konuşuyorum onunla ve evlenince de bayramdan bayrama görüşmek istiyorum çünkü karakteri midemi bulandırıyor.

Uzun oldu ama üstümden kamyon geçmiş gibi hissediyorum. O kadar mutsuzum ki, ben hiçbir insana karışmayan kendi halimde biriyim ama insanlar beni mahvetti. Hayatımın en iğrenç günlerinden biriydi. Ne yapayım bundan sonra bilmiyorum. Kimseyle konuşasım yok, ağlayıp durdum bugün. Bundan sonra kime nasıl davranayım bilmiyorum.

Son düzenleme:
Teyzen konuşurken hop diye lafını kesip ben bu şekil istiyorum teyzecim senin zamanında kaldı o çooook eskidendi diyecektin :KK53:
Kendisi kalaşnikofla falan dalardı herhalde bana :KK69:

Şaka bir yana hiçbir zaman evlenmedi de şöyle böyle demedim ona Allah biliyor. Ama o hırsla ev-le-ne-mez-si-niz dedi ya ne kadar sinir oldum değmezmiş o kadar düşündüğüme.

Kıyamam ya. Kız isteme olayında kesinlikle isteyecek olan kişiler de istenecek olan büyükler de iyi seçilmeli. Tabi bu kalabalık olan aileler için geçerli, alternatif olmayınca mecbur kalınıyor.

Kıyamam ya. Kız isteme olayında kesinlikle isteyecek olan kişiler de istenecek olan büyükler de iyi seçilmeli. Tabi bu kalabalık olan aileler için geçerli, alternatif olmayınca mecbur kalınıyor.
Benim ailemin geneli böyle maalesef. Teyzeme de gelme diyemedim. Hatta daha kötüsünü söyleyeyim bana sorulmadı bile annem kafasına göre çağırmış tanımadığım insan bile vardı düşünün. Bu kadar saygısız, sınırları belirsiz bir ailede yaşıyorum düşünün.

Bu ne ya tiyatro gibi nişan :deli: ama yine son noktayi görümce koymuş:KK70:
Gerizekalı ya, ben evlenmek için nişanlımı kullanıyormuşum. İnanın nişanlım karşıma çıkana kadar hayatım boyunca evlenmem herhalde ben diyordum. Karşıma da ne insanlar çıktı yine evlenmek istemezdim. Allah tan nişanlım söylüyor da ne biçim bir sinsi var karşımda biliyorum.

Nişanlınızın tutup da kardeşinin laflarını sana taşıması hiç hoş değil bu şeffaflık da değil evlendiğinizde de sürekli annem kardeşim bunu dedi mi diyecek size bu zaten başlı başına problem size söylüyor da ne oluyor nifak sokmuş oluyor. Çeyizinizin yoksa bunun gelenekle alakası yok ki illa sizinde birşeyler almanız yapmanız lazım değil mi herşeyi erkek tarafı yapmayacak ki hazır olunca evlenin.

Kardeşiniz haklı sizi istemeye geliyorlar o temizliği kendiniz için yapıyorsunuz yani size gelecek misafirler için neden annenize bağırıyorsunuz ben olsam bende kızarım.

Konu komşu ne diyor umrumda da olmaz ama nişanda tabii ki eşyalı ev mevzusu konuşulacak nişan da düğün evle ilgili herşey konuşulur karar verilir. Şimdiden geriliyorsanız düğün zamanı ne yapacaksını
z?

En çok gözleri aşkla bakmıyor kısmına bittim şey diyeydiniz hepsini yapıyorum da gözlerimden ateş çıkaramıyorum:deli:
Herkeste ayrı bir hasetlik sezdim. Böyle özel zamanlarda çok gerginlik olur ama hadsizlik başka şey. Ailemizi kendimiz secemiyoruz. Ben bizim oraya göre çok radikal bir şekilde evlendim. Mehir bile istemedim. Kulağıma küpe bile almamistik. Kendi klasimda kızlara set set altın takar kocaman dayalı döşeli ev ister yığınla eşya aldırırlar. Uzağa gelin gitmeye de hiç hoş bakmazlar. Hepsini geçtim. Ailem destek oldu biraz kavga koptu istemeden önce yalan yok. Ama hallettik bir şekilde. Annem ucuz gittin diye hala söylenir hepsi halloluyor bir şekilde anlayacağınız. Noktayı da şöyle koyayım:
Yemişim geleneğini sana bir şey olmasın:KK200:

Nişan-düğün olaylarında mutlaka gerginlik oluyor büyükler alttan alıp hoş görceğine gelin damadı kıvrandırıyolar amann siz yinede gidip habersiz evlenmeyin aile kötüde olsa arkanızda dursun evlenip 3 -5 yıl geçince anlıcaksınız

Benim ailemin geneli böyle maalesef. Teyzeme de gelme diyemedim. Hatta daha kötüsünü söyleyeyim bana sorulmadı bile annem kafasına göre çağırmış tanımadığım insan bile vardı düşünün. Bu kadar saygısız, sınırları belirsiz bir ailede yaşıyorum düşünün.

Çok iyi anlıyorum seni. Teyze ne ki benim öz ablam (gerçekten mutluluğumu çekemediğini düşünüyorum) o kadar çok ortalığı karıştırdı ki, annemle bir çok konuda uyuşmazlığa düştük çünkü gelin benken o hep ablamın istediği olsun istedi. Hatta bu yüzden erkek kardeşim odanın kapısının camını vurup kırdı ben arkasındayken. En son ben düğünden vazgeçtim, bu sefer de onlar kendi yaptıkları duyulmasın diye hayır olacak dediler. O zaman da ben emrivaki yaptım, şu tarihte şu şekilde olacak istemeyen gelmesin dedim konuyu kapattım.

Eğer nişanlının senin yanında olacağına insnıyorsan gerekirse ailene tavrını göster.

X