Evlilikte kocanın ailesi mi ağır basar? İstemediğimiz şeyleri yapmak zorunda mıyız?

Benim ilk yılımda öyle geçti yok aşağı anneme indin mi yok incen mi. Bizim erkeklerde birazda şu var eşleri olunca hizmet etsinler istiyorlar sanki ne oluyorsa.

Şimdi rahatım canım isterse aşağı iniyorum istemezse kayınvalidem çay yaptım gel diyor mesela bazen inemiyorum.

Misafir geldiğinde önceden inerdim şimdi ev işi çocuklar derken zaman olmuyor. Bu pandemi birazda bize yaradı her gün misafir olurdu misafir dediğimde hep aynı kişiler.

Halalar, teyzeler, kuzenler, yeğenler. Mangal partisi piknikler bitmezdi. Şimdi rahatız

Ama kötü niyetli değildir kayınvalidem iyidir severim. Şu an 3 kat çok zor geliyor bazen aşağı inmek

Bizde bugüne kadar sen ara, ben aradım vs gibi muhabbetler hiç geçmedi. Bizde tam tersidir. Kabile aile değiliz. Hatta kardeşler ve anne baba olarak hepimiz farklı sehirdehiz.ama 15 tatilde olsun yazın olsun annemlere her zaman tatillerimizi bir araya getiririz. Eşlere illa siz de gelin demeyiz. Benim eşim kav kere gelmedi yani özellikle 15 tatillerde. Eşlerimin kardeşleri de öyle. Ama biz kardelser ve anne babaları olarak hep denk getiririz. Sonuçta birbirimizi seviyoruz ve yılda iki kere de olsa beraber buluşmak hakkimiz. Hepimiz aynı şehirde olsak ne olurdu bilmiyorum. Halamlar ve amcamlar da gelir en azından yılda birine. Ama bizde zorlama yok:)) iş yaptırmak gele hiç yok. Yani bence zorlama olunca sorun oluyor. Ben böyle konularsa erkek ailelerinde de gelinde de suç olduğunu düşünürüm genelde. Siz de çok takmayın. 3 derse 2 gidin.. 2 derse bir. Sonra da kafaniza göre takılın. Eşiniz istiyorsa gitsin gelsin.

Ben genel anlamda telefonda konuşmayı çok sevmem ve bunu da en başında söyledim gücenmeyin ben kendi annemi bile sık aramıyorum dedim. Arada sırada giderim çağırırım vs. bu kadarı yeterli benim için fazla samimi olmaya gerek yok.

Es ailesinin israrlarindan yakiniyorsunuz ama siz de esinize karsi cok israrcisiniz. Anami ara babami ara niye bu israr? Herkes cani isterse arar,siz de caniniz istemiyorsa aramazsiniz. Aranizda bir sorun yoksa yilda iki bayram gitmek de zor degil. Ama sorun varsa aranizda ona da mecbur degilsiniz. Bence sizinki dertsiz basa dert aramak su anda

Ara ara benimde yaşadığım bazı şeylere değinmişsin..
Bende küçük bir aile akraba çevresinde büyüyüp hooop diye Kalabalik bir ailenin içine ilk evlenen gelin olarak girdim..
Eşim ailesine aileside ona pek düşkün..
Kişisel olarak hic biriyle bir sorun yok sadece gelin gelin annemi ara burada kalın falan bunlardan ilk başlarda cok çektim..10 dakika mesafeye ara ara kaç gun kaldığımız belli değildi..

Sana tavsiyem canin ıstemiyorsa zorla hic bisi yapma..nasıl davranmak istiyorsan öyle yap..

Nedense istisnalar hariç çoğu erkek elime telefonu alayım aman kayınbabamı arayım, kaynanamın hatrını sorayım diye aramıyor açıkçası. Bir dönem bende yaptım babamı arasana bayramda, mesaj atsana gibi baskıları. Baktım içinden gelmiyor ondan sonra hiç zorlamadım. Eşimde bu konuda hiç baskı yapmaz bana. Hatta bir gün kv arayıp x ablanı(büyük görümce) neden hiç aramıyorsun, sen ve kocan aramıyorsun diye üzülmüş dedi. Bende açıkçası valla ne içimden geldiğini ne de aklıma geldiğini,beni merak ediyorsa onun aramasını, kardeşinin gurbette zor bir işi olduğunu, merak ediyorsa da o büyük önce arayıp bizi utandırmasın söyledim. Muhtemelen bu konuşma görümce ve kv arasında geçtiği için uzun bir süre sonra görümce aradım, hal hatır sordum ve aramanın aklıma gelmediğini, çok meşgul olduğumu söyledim gülerek. Ondan sonra mesaj alındı sanırım, onlar beni arıyor, bende bazen ararım.

Size tavsiyem eşinizi zorlamamanız. O nasıl davranıyorsa bir müddet sizde öyle davranın. İçinizden gelmiyorsa sık sık aramayın. Tamamen ipleri koparın demiyorum ama bir süre kendinizi aramalarda ve ziyaretlerde geri çekin, emin olun onlar arayacaktır.

Ben ilk başta eşinize kendi ailesini arattırıyorsunuz sandım ama sizin anne babanızmış. Benim eşimde öyleydi annemi ara babamı ara dedemi ara ninemi ara. Nefret ederim telefonla konuşmaktan. Hele saçma sapan uzayan muhabbetler. Anneside tam öyle 10 dk konuşur elle tutulan bişey yoktur ama muhabbette. Ben hiç bi zaman benim ailemi ara demedim ama.
neyse zaman geçiyo hafta da bi arıyorum 2 ara diyor. 2 arıyorum 3 ara diyor. La dedim banane ben onun ailesi ile telefonda görüşmek için mi evlendim.
şimdi bişey soracaksam ararım yoksa hayatta aramam. Çok kavga ettim bu sebeple ve eşim artık diyemiyor bana şunu bunu ara diye. Ve ben hala ona demiyorum benim ailemi ara diye. Bunlar içten gelinerek yapılacak şeyler yapmacık olduğu çok belli.
uzun yazdım ama aramayın, arattırmayın.
gerekirse kavga edin.

Erkeklerin evlenince eşinin ne kadar tatlı ve düşünceli , mükememel , örnek bir gelin olduğunu ispatlama çabalarına sinir oluyorum. Benim eşim de denedi bunu. Hadi aşkım annemi ara şöyle şöyle de, hadi balım ablama gidelim bize davet et. Neden çünkü en tatliş gelini eşim aldı. Ben o tatliş gelin değilsem ama? Bu durumu kabullenince ben de özgür olunca ailesini sevmeye başladım. Eşim 20 kardeş. 20'sini de çok severim. Arayıp soramam onların da artık böyle bir beklentisi yok. Olmasın da zaten 20 kardeşe telefon şarjı dayanmaz. Tabi en az bir 50-60 yeğen var. Ama ne zaman bir araya gelsek gerçekten iyi vakit geçiriyorum. Yani ilişkilerde dayatma olmasa kendi halimize bırakılsak aslında ne kadar güzel olur.. Olduğunuz gibi olun, aksi taktirde çok samimiyetsiz hissediyor insan kendini zaten. Eşinizle kısas yöntemini deneyip bu sorunu daha da derinleştirmek yerine kendinizi anlatarak çözmeye çalışın. Emin olun bu tür konularda iş eşte bitiyor.

Bizimde ailemiz küçüktü ve akrabalar bağımız kuvvetli değildir. Nişanlandıktan sonra eşimin ailesine girdim ve akrabalar birbirlerine sık gidip gelirler, sürekli kalabalık yemekler kahvaltılar. Ben kalabalık aile özlemi olan biri olarak bu duruma sevindim ama başta yeni nişanlı olunca tüm ilgi sizde oluyor. Zorla yemek yedirmeye çalışıyorlardı mesela. (biraz minyon ve zayıf biriyim) Yemekte seçen bir insan olduğum için zorlandım. Bir kaç kez aman kırılmasınlar diye doyduğun halde bişeyler yedim ama baktım kabul ettikçe ısrarların arkası kesilmiyor. Herkesi net şekilde istemediğim şeyler konusunda uyardım, istemediğim şeyi ne yedim, ne istemediğim ziyaretlere gittim (hiç halimizi hatrımızı sormayan ve araları iyi olmayan büyük dayıya gitmemiz konusunda kv sürekli ısrar ediyordu), ne istemediğim insanları aradım. (kv mesela evlendikten sonra annemi ara kızım ara sıra hatırını sor diye ısrar ederdi, hiç aramadım)

Bu kural hiç değişmez. İstemediğiniz şeyleri yaptıkça üstüne hep bir fazlası daha eklenecek. Bir süre sonra kendinizi kendi istekleri hariç herkesin isteklerini gerçekleştiren biri olarak bulacaksınız.

bu kadar üstüme düşülüp ısrar edilmesinden bunalırdım galiba bende olsam

Mesafe koyacaksınız başka yolu yok , eşinize de açıkça ben ne zaman arayıp ne kadar konuşacağımı bilirim bana dayatma yapma diyeceksiniz.

Aynı sulaleden olabiliriz.Bizim de anne tarafı aynı . Ben de ısrardan hiç hoşlanmam ,söyleye söyleye anladılar Ama şimdi de bı bana yapmıyorlar.Gelen misafirleri korumak ta bana kalıyor

Aynı sulaleden olabiliriz.Bizim de anne tarafı aynı . Ben de ısrardan hiç hoşlanmam ,söyleye söyleye anladılar Ama şimdi de bı bana yapmıyorlar.Gelen misafirleri korumak ta bana kalıyor

Olabilir, "Yetheğğrr" diye bağıran bir kadın görürsen uzaktan neyim akrabalarından, o benimdir muhtemelen.
Misafirleri korurum, yetişme çağındaki gençlerimizi korurum, gelinleri korurum, kimin ihtiyacı varsa o an atlar korurum bana gelmişler artık, bozulmuş ayarlarım bu konularda.

-Arayıver bi x'i ayıp olmasın, hadi yeni doğum yaptı arayıver.
-Annem, kızla samimiyetimiz yok, ilk doğurduğu gün de aramayayım başı doludur, sonra ararım.
-5 dknı almaz, arayıver.
-Anne vakit değil, bak çok samimili değiliz, gerek yok hemen aramaya.
-Samimi olursunuz, ara hadi.
-Anne!
-Niye böyle oldun sen, nerede hata yaptım... (Söylenerek gidiyor)

-Belin görünüyor belin.
-Görünebilir anneanne alla allağ.
-Eğildiğinde hep görünüyor, çok çirkin.
-Bakma anneanne o zaman ya.
(Annem dalıyor)
-Öğretemedim giyinmeyi, öğretemedim.
-...
-Böbreklerin hep üşüyecek, beli uzun giy tamam mı?
-Anne.
-Belin uzun giy.
-Anne 30 küsur yaşındayım anneeeğğ!
-30 yaşında gibi giyin o zaman, bu ne? Çocuk da doğurdun, anne gibi giyin.
-O nasıl oluyor ya?
-Anne gibi giyin, ağır ağır, deli kız gibisin böyle.
-Üstümü parçaliğğğcüüğüm yetheğr.
-Ay tamam sustum. Ne dedim ki? Sinirin kime çektiyse!

Vs vs vs...

Ama baya aştık, aşıyoruz.
Yani kendi ailemden ısrar ve posta koyma konusunda idmanlıyım, eşimin ailesini bu konuda öpüp başıma koyabilirim. Çok şeyleri yok öyle (Annem sülalesine nazaran).

ay biz bunu ben hamileyken kayinvalidemle yasadfik,

tam 20 kez, kizim sunu ye hamilesin dedi,
ki normalde sevdigim ve hic geri cevirmedigim bir sey, ama o an canim istemiyor yani,
o israr ettikce normalde sevdigim yiyecekten sogudum,
bir yudum ye diyor, yok diyorum yemeyecem.

20. seferin sonunda esimin mudahalesi ile kayinvalidem kendi icine dondu,
yalniz hala benim hayir dememin bir etkisi yok

Bneım kaynanam hayır kelımesınden anlamaz hemde hıc
Kım ne derse desın

konu sahibi sunu anlamadim konunuzda acikcasi.
Yani siz istemiyor da esiniz israri ile mi ailesi ile gorusuyorsunuz,

yoksa siz esinizin ailsi ile gorusmeyi seviyorsunuz ama esiniz de sizin ailenizle ayni yakinlikta olmasini mi istiyorsunuz?

bu ikisindan ilkini yapiyorsaniz orada hata sizin. Ben boyle birisi degilim demeniz gerekir. Esiniz cok israr ediyorsa da esinizle kavga bile edilir bu konuda. Yani kimse sizi olmadiginiz biri olmaya zorlayamaz, yapmak istemediginiz seylere zorunlu kilamaz. (Acalim parantez, bayramda seyranda yapilan ziyaretleri tabi ki burada ayri tutmak lazim, asgari gorusme sosyal hayatin bir parcasi)

ama ikincisi ise dogru bir talep degil. Simdi bazi insanla kolay sohbet kurulur, bazi insanla da iletisim zordur. Esiniz arayip ne konusucam diyorsa aileniz de belki o zor insanlardandir diye dusundum ben. Ornegin bazi cok yakin akrabalarimla ben bile sohbette zorlaniyorum, esim nasil sohbet edebilir dusunemiyorum bile. Bazisi ile de yilda bir gorusmemize ragmen sohbet akar gider, esim boyle akrabalarimla gorusmekten cok keyif alir. O yuzden esinize bu konuda baski yapmayin, zaten geri teper.
Ayrica siz esinizin ailesi ile gorusmekten hoslana da bilirsiniz, tamamen esitlik talebi bu konuda size de zarar verir. Neden sevdiginiz bir kayin aileniz varken kendinizi geri cekesiniz ki.

O senin ailene nasilsa sende öyle olacaksın.Neden aramadın,neden gitmedin derse cevabın belli. Ayrıca baskın falan değildir ,kimse kimsenin hayatında baskın olamaz. Seni üvey çocuk olarak mi almış ailesi ? Yoksa oğlu ile hayatini paylasmak için mi evlendin ?
Gerekirse kötü desinler,umrumda olmaz.

KV ya da en iyi anlaştığınız görümceniz olur elti olur hatta KP olur onunla konuşabilirsiniz ben çok alışık değilim böyle ortamlara ısrarlara diyebilirsiniz.ilk evlendiğim yıllar da neden konuşmuyorsun diyolardı hatta eşime senin eşin soğuk demişler o da kendi ailesinde de öyle çok konuşmaz filan demiş. Gerçi uzak olduğumuz için eşimin ailesinde pek görüşmem eşim arar gitmiyorum da arkamdan konuşuyorlar mı bilmiyorum duymadığım içinde sorun yok

şimdi iki ayrı aile

senin ailen az kişi ama onlar değil

az kişi olduğu halde annene gidilmiş, birileri geldi ise onlarla da görüşülmüş

diğerleri de kv evinde gider onlarla da görüşürsün hepsini ayrı ayrı ağırlamak ya da ziyaret etmekten kurtulursun

hengame çoluk çocuk vs de sonuçta bayram seyran özel gün demişsin yılda kaç eder bu

adamı aramıyorsun diye darlıyorsun

adam haklı arayıp annen ile ne konuşacak

geçen bir konu da vardı adam babamı aramadın demiş kadına

kp ile ne konuşulur demiştim aynı şey annen ile de geçerli

eşim anneme gidince hoş sohbet değil ben onun annesi ile sohbet ediyorum karşılaştırılacak bir şey değil

ne konuşsun ki

iyi misin nasılsın hava su bitti muhabbet

erkekler zaten toplumun genelinde kadınlarla ortak muhabbetten uzak tutulur kv ile ne konuşsun adam hoş sohbet

keza siz de kp ile muhabbetin dibine vurmuyorsunuz yazdığınızdan anladığım

olayda erkek ailesinin baskın tutulması vs yok

farklı yaşam alışkanlıkları var, bir de sizin kısasa kısas baskınız

arada sırada gidersin ve evet herkes orada toplanırken eşinin gitmemesi şık olmaz, zaten o da kardeşleri ile görülmek ister zira yıllardır işte bayramda ana baba evinde toplanılmış

üstüne önce sizinkilere gidilmiş örnekte

daha nasıl bir eşitlik beklediniz bilemedim

Bizde de benim ailem çok geniş.Esimin ailesi ise çok az.Cekirdek ailesi var, bir de teyzesi ve oğlu.Tum sülale bu.Biz de, hiç sen benim ailemle konuştun mu aradın mi muhabbeti olmaz.İki aileye de 3-4saat mesafede oturuyoruz.Surekli de gelip gitmeyiz.Sadece eğer uzaktaysak, bayramlarda diğer aileyi arayıp kutluyoruz bu kadar

Oyle bir kabileye bende düştüm.Ve bommm patladim yeter diye bosanma durumlarina geldik.Ne var ne yok yüzlerine söyledim.Kv kabullenemedi kadının yüzüne demedigim kalmadigi halde.Esimle resmen kanlı bıçaklı olduk.Ailem ailem diye kendini paraliyordu.Kiyamadim bıraktım ailesine ciktim.Sonra kendisi eşim,cocuklarim diye mizmizlanmisGeldi artik benim kontrolümde haftada 1 kez giderim aksam gelir yemek çay eve geliriz.Ama tabi ne savaşlardan sonra oldu bunlar.Siz baştan kendinizi belli edin.Saygisizlik yapmadan çizgilerinizi cekin benim ailem yok ondan aramadin aramam yapamadım. Ama sizin bu kozunuz var bunu kullanip empati yaptirin.Kvnize de annemi neden aramadın ben sizi arayıp sormasam gelmesem hosunuza gider mi bahanesiyle azicik mesafe koyun.Ilk gelinsiniz sanirim zamanla ilgi azalacaktir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…