Evlilik teklifi beklemek, 4 yıllık ilişki

Yani ben Türkiye sandım
Daha nasıl finansal olarak hazır değil, TRde asgari ücertli çalışanlar bile öyle ya da böyle evleniyor.
Adam mühendis, evler zaten eşyalı. İkiniz ayrı ayrı kira veriyorsunuz.
Zaten belirli bir miktar masraf çıkarsa çıkar o da halledilebilir.
Finansal olarak daha neye hazır değil? Sizin düğün/nikah/eviniz buradaki gibi olmayacak ki zaten bir şart falan da koşmamışsınız.

Araba alacağına ilk evlenelim diyebilirdi.

Bana biraz bahane gibi geldi, belki biraz daha bekar olarak kalmak istiyor olabilir. Sonuçta evlendikten sonra bir ömür aynı evde 2 kişi yaşayacak.
Yani yanlış anlamadıysam evlilik sizi zorlayacak bir maddi yük getirmeyecek zaten

Dört senelik ilişkide bence her şey şeffaf ve net şekilde konuşulmalı. Onun evliliğe bakışı bu o zaman sen de "ben şu tarihte teklif istiyorum" diyebilmelisin. Kendi bakış açını, ne istediğini söyleyebilirsin.

Evlilik düşünceniz ev birleştirme planınız varsa zaten birbirinizi bütçesini, imkanını bilmenizve konuşmanız gerekir.

Arabayı işi çok uzak olduğu için ve toplu taşımayla çok uzun sürdüğü için almak zorunda kaldı biraz. Ama o kredi yüzünden şimdi cebine hiç para kalmıyor. Cidden kirayı ödüyor (kiralar çok pahalı), krediyi ödüyor araba sigortasını ödüyor masrafları da ekleyince son bir hafta 50 pound parası falan kalmış oluyor. Yani şu şartlar altında yüzük alabilecek parası yok diye anlıyorum.

Baskı yapmak istemiyorum da ama artık herkes bir beklenti içerisinde. Özellikle ailem. Babam sorup duruyor artık.

Hem mühendis hem cebinde nerdeyse parası kalmıyor hem de Türkiye'de bile değil.
Araba mı çok pahalıydı?

Siz ne yapabilirsiniz ki, adam yüzük için kredi çekse bile ödeyemez zaten bu durumda.

Ama bu şekilde nasıl devam edecek? Araba kredisinin bitmesini mi bekleyeceksiniz yoksa maaş zammını mı?

Bu şekilde süreç çok uzar gibi görünüyor

Süreci hızlandırmak sizi yıpratır. Yüzük alacak parası olmayan adam Nisan söz isteme nasıl yapsın ?

ya finansal olarak durumunu toparlamasını bekleyeceksin yada düğünsüz(sadece nikah) ve çeyizsiz evleneceksiniz.
Ara ara laf arasında düğün istemediği söyle bu masrafları gereksiz bulduğunu söyle bakalım ne diyecek? evlenmek istemiyor dicem ama kendisi teklif etmiş aileler tanışsın diye.

hmm o zaman bahane gibi ailemler sıkıştırıyor denet konuş devam etmek istiyorsa illaki adım atar

Finansal olarak ne zaman toparlayacak bilmiyorum. Ben de o yüzden teklif etsin en azından yüzük takalım sonra evleniriz diye düşünüyorum. Aileler çok ısrar ederse küçük sade bir düğün yapılabilir 1 yıl sonra falan.
Laf arasında söyledim masraflı düğün vs istemediğimi hatta yüzük için bile mütevazı bir şey beklediğimi biliyor.
Oyaladığını asla düşünmüyorum inanın dünyanın en iyi insanı ve tanıdığım en dürüst kişi. Ama böyle bi arafta kaldık anlamadım ki ben de

Eşya masrafı yok, düğün yok, zaten mevcutta ikinizin de ayrı evi var. Hatta evleri birleştirseniz kirayı paylaşırsınız daha bile karlı oluyor. Tek masraf yüzük, bir de belki takılacak birkaç takı. Bu mu mesele? Türkiye’de üç kuruş maaşla bin tane geleneğe katlanan zavallılar napsın

Ben sizi sevse de evlilik kurumundan çekiniyor diye yorumladım. Biraz üzerine gidip, bahanelerini çürütüp dürüstçe esas duygularını itiraf etmesini sağlayın. Sonra da kaygıları üzerine konuşun, her erkekte oluyor bu korku. Onu da anlamış değilim asıl kadınlar korksun evlilikten, sorumluluğun da yükün de çoğunu kadın sırtlanıyor çünkü

Seni oyalıyor bence. Yurtdışındasınız, kiradasınız, gidip konsoloslukta nikah yaparız düğün olmaz diyorsunuz. Ne masrafı varmış bunun, burdaki gibi düğünü, nişanı, kınası, altını, takısı olmayacak? Bi yüzük, bi beyaz nikah elbisesi, takım elbise gidip nikah kıyacaksınız. Evleri birleştirince 1 kira parası da cebinizde kalacak.
Finansal dediğinde, ne mesela neye para harcayacağız, neyi hesaplıyorsun diye detaylıca sor.

duzeltme; oha her iki kişinin de kirada evi varmış, o ulkede evler esyaliymis, aile vs de turkiyede dugun de olmayacakmis.
ne masrafi bu ya

yüzük alacak para bile kalmıyor olması canımı sıkıyor. Yani yüzük bile alacak para kalmıyorsa neye çabalıyoruz bu kadar
is yüzükle bitiyor mu ya?
adamin bekar evine gelin gitmeyecekseniz yeni bir ev tutmak lazim ki kiraları biliyorsun. peşinati depozitoyu ekle, boyayi badanayi ekle, beyaz esyalari eskiyse onlari ekle, yatak odası salon vs ekle, ailenin bekleyeceği altinlari ekle, dugun salonu ekle, kadin ve es dost kuafor gelin basi ekle, gelinlik ekle... bugün evlenmenin maliyeti en az 500 bin.
ama şöyle olabilir.
adama sey diyebilirsin; "biliyorum bu devirde evlenmek pahali ama benim tek istedigim seninle yuva kurmak. evin var ne guzel, cocuk planlayana kadar ben bu evde yasarim. beraber boya badana yapar, bazi eşyaları degistirir daha tatli bir dekor yapariz. sonra durumumuzu toplayınca daha guzel bir eve geçeriz. masraflari düşünme,düğün yapip elalemi eglendirmeye gerek yok, basit bir nikah yeterli"
buna rağmen hala laf ediyorsa niyeti yoktur denebilir.
sen bu duruma okey degilsen adam masraflar icin beklemekte hakli diyebilirim

4 yıl birbiriyle evlenmek isteyen, çalışan ve yurt dışında yaşayan insanlar için çok uzun bir süre bence. Hadi tr de zor kosullarda falan olsa anlarımda. Zaten maddi olarak değişecek çok biseyinizde olmayacakmış hatta 2 kiradan tek kiraya düşeceksiniz bu iyi bişey sonuçta maddi olarak. Bence bu adam biraz daha bekar kalmak istiyor. Madem böyle yapacakti neden aileler tanıssin dedi anlamak güç. Evlenme teklifini böyle beklemekte ne biliyim değişik ama haklisinizda bence.
Seven, evlenmek isteyen erkek çok hevesli oluyor ya sen istemeden düşünmeden herşeyi ayarlayıp teklif ediyor zaten. Boyle bekletmesi sizede haksızlık. Ne kadar ki orda yüzük fiyatları hiç mi para bulabileceği bir kaynak yok?

İyi de masrafsız evleneceğinize göre finansal anlamda evlenmek isemesi gerekmez miydi? Kiralar çok pahalı diyorsunuz tek kiraya düşseniz zaten rahatlarsınız. Sevgiliniz ya masrafsız düğün istemiyor ailesi nedeniyle ya da 4 sene onu biraz gevşetmiş. Çünkü evlenmeye finansı yetmeyeceğini bilen birisi gidip araba almaz. Sizin olayı bir sebepten geri atıyor sanırım.

Üzgünüm ama bu adamın evlenme niyeti yok, Türkiye'de yaşasaydınız direkt finansal sorunlar derdim ama finansal olduğunu sanmıyorum.

Bazı aileler evlilik teklifinden sonra tanışmalı, benim ailem mesela aileler tanışsa ee hadi ne zaman nişan o zaman derler, sevgilinin keyfine kalmış gibi tüm işler araba almasaydı evlenince ikinizinde işine ortak mesafede olabilicek bir yer tutsaysınız, arabayı da birlikte alırdınız ama adamın kafasından evlilik fikri çıkmış gibi

Masrafları sadece eşya düğün olarak düşünmeyin. Geline takılacak altınlar bile büyük bir masraf kalemi. Sterlinle maaş alan biri olarak ailesinin maddi durumu çok iyi değilse onlardan destek almak istemiyor olabilir haklı olarak.

Seninle evlenmeyecek bahane.

Bu model sevgiliden bende de vardı, yapacağı her şeyi yapıyor konu evlilik olunca maddi durumum yok diyordu, bana yüzük alacak durumu yoktu ama en pahalı otelde tatil yapalım diye tutturuyordu, ben de düğün falan istemiyordum zaten eşyalarımı da yalnız yaşadığım için yeni değiştirmiştim tek istediğim onunla evlenmek zamanla birlikte yapmaktı her şeyi, sanırım sorun burdan çıkıyor evlenmeye de niyeti olmayınca ben bu kızı elimde tutayım kaybetmeyim diye oyalama yoluna girmişti, ayrıldım ben evlenme teklifiyle falan geri dönmedi, öylesine konuşmak istedi ben de gitmedim kapttım konuyu, daha sonra ortak arkadaşımız dedi ki x kişisi ayrı eve çıkmış, varmış yani durumu ben istenmiyormuşum demek ki, ama senelerce oyaladı beni tabi ki evleneceğiz çok istiyorum durumum yok faln diye, evimde yattı kalktı senelerce hepsi haram olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…