Evlilik konusunda acele mi ediyorum ?

minikpanda12

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2024
1
0
22
Kızlar merhaba, beni yargılamadan dinleyip yol gösterecek insanlara çok ihtiyacım var. Ben 22 yaşındayım iyi bir vakıf üniversitesinde iyi bir bölüm okuyorum. Erkek arkadaşım hukukçu 26 yaşında ve 9 aylık bir birlikteliğimiz var. Erkek arkadaşım romantik, ilgili bir adam. Seneye haziranda evlenmemizi istiyor. Artık bu yola adım atmamız gerektiğini vurguluyor. Ben psikolojik olarak zor bir süreçten geçiyorum. Okulum uzadı, çok zor bir bölüm olduğu için. Mezuniyetim. 2 yıl sonra 24 yaşında. Okuduğum okul çok pahalı ve ailem bu yıl gelen zamlardan dolayı bile ödemekte zorlandı ve seneye için nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorum. Erkek arkadaşım ise evlilik konusunda çok istekli, ayrıca ödemeyi kendinin yapmak istediğini de sıklıkla belirtiyor. Bana sürekli onunla evlenirsem maddi olarak zorluk çekmeyeceğimi garanti etmeye çalışıyor ancak bir yandan da diyorum ki ya pişman olursam. Benim mesleğim de onun ki kadar önü açık bir meslek ve ben evlenerek belki de çok erken bir karar vermiş olacağım ancak aileme de yük hissediyorum. Bu iki psikolojiden çıkamıyorum. Sizce ne yapmalıyım ?

Kızlar merhaba, beni yargılamadan dinleyip yol gösterecek insanlara çok ihtiyacım var. Ben 22 yaşındayım iyi bir vakıf üniversitesinde iyi bir bölüm okuyorum. Erkek arkadaşım hukukçu 26 yaşında ve 9 aylık bir birlikteliğimiz var. Erkek arkadaşım romantik, ilgili bir adam. Seneye haziranda evlenmemizi istiyor. Artık bu yola adım atmamız gerektiğini vurguluyor. Ben psikolojik olarak zor bir süreçten geçiyorum. Okulum uzadı, çok zor bir bölüm olduğu için. Mezuniyetim. 2 yıl sonra 24 yaşında. Okuduğum okul çok pahalı ve ailem bu yıl gelen zamlardan dolayı bile ödemekte zorlandı ve seneye için nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorum. Erkek arkadaşım ise evlilik konusunda çok istekli, ayrıca ödemeyi kendinin yapmak istediğini de sıklıkla belirtiyor. Bana sürekli onunla evlenirsem maddi olarak zorluk çekmeyeceğimi garanti etmeye çalışıyor ancak bir yandan da diyorum ki ya pişman olursam. Benim mesleğim de onun ki kadar önü açık bir meslek ve ben evlenerek belki de çok erken bir karar vermiş olacağım ancak aileme de yük hissediyorum. Bu iki psikolojiden çıkamıyorum. Sizce ne yapmalıyım ?
9aydır tanıdığın birine yük olacağına ailene ol. Çok pişman olursun evlenirsen.

Okuduğunuz okul çok pahalıysa burs seçeneklerini veya yüksek bir ortalama yaparak devlet üniversitelerine geçişi araştırabilirsiniz..

Bu kadar erken yaşta evlenirsen hele okul bitmeden aileni pişman edeceksin.

Aileniz mesleğinizi elinize almanız kendi paranızı kazanıp kendiniz harcayın hayatınız siz kurun diye maddi manevi olarak yıpranıyor farkında mısınız?

Erkek arkadaşınız da gerçekten ciddi ise seneye değil 3 sene sonrasına hayal kursun.

ailenize yük olmazsınız.. iş bulana kadar size bakmakla yükümlüler. ben geleceğimi başka birinin eline bırakamazdım. kalktı söylediği gibi biri çıkmadı ve okulunuzun devamına karşı çıktı? veya devam ettiniz ama her fırsatta başınıza kaktı? kendiniz “biri” olmadan, kendinizi gercekleştirmeden evlenmeyin derim ben.. ayrıca daha kücüksünüz de..

Bence de acele ediyorsun. Evlenince okula gidip gelmen zor olur, sıkıntı çekersin. Okul taksitlerini sevgiline ödetirsen yarın birgün bunun minnetini çekme ihtimalin çok yüksek olur .Birde ailen şuan maddi olarak sıkışıkken onlara nişan, kına, çeyiz masrafı çıkarma. Bunlarida sevgilin ödeyecek değil. Ödetmede zaten. Önce okulu bitir, iş bul. Evlilik kararını sakin kafayla ver.

Konu anlattığın gibiyse evlen tabii ki, neden pişman olasın ki? Reşitsin ve evliyken de üniversite okuyabilirsin. Ayrıca yük olmak olarak görme bunu, evlendikten sonra ailen eşin olacak gayet para harcayabilir senin için neden yük olmuş olasin ki. Hem adam kendi teklif etmiş sana.

Ama ne yalan söyleyeyim konu bana da geçmedi 😁

Aileniz zorlanırken 26 yaşında sizi okuturum diyorsa ailesinin durumu iyidir diye düşünüyorum. Evlenince aileydi, kocaydı, onlarla uğraşacaksınız. Okula şimdiki kadar kolay adapte olamayabilirsiniz.
Okulunuzu bitirin. O kadar seviyorsa beklesin. Sonuçta görüşmeye devam edeceksiniz.

E sen değil sevgilin evlenmek istiyor. Okulunu bitir, sonra işe gir. Koşa koşa evlenmenin manası yok. Ailen bir de düğün hengamesi kaldıramaz bu bütçe ile. Üstüne evleneceğim derdine düşüp bir sene daha kalma ihtimali de var. Kafanı karıştırmaya ne gerek var. Seven adam bekler okulun bitmesini🤷🏻‍♀️

9 ay evlilik için yeterli bir süre değil bence..1 yıl sonra evlilik düşünüyor, hadi diyelim okul masraflarınızı da karşılıyor bir sorun olsa aranızda minnetinizden dolayı bile ayrılamazsınız.. hadi olmadı evliyken okul okumak zor.. Evlendikten sonra okuma ya da çalışma diyecek sakın ama sakın meslek sahibi olup ayaklarınız üzerinde durmadan evlenmeyin yardım da kabul etmeyin. kötü senaryolar gibi gelebilir ama öncelikle kötüye de hazırlıklı olmak ona göre karar vermek gerek..

Bunu sonradan başına kakmayacağı ne malum? Evlenmek için bu kadar acele eden biri düşündürür, neden bu kadar aceleye getiriyor işi? Hem de çok ufaksın, sağlıklı düşünemiyorsun şu anda.

Yaşınız küçük keza erkek arkadaşınızın da öyle. Mesleğin başında bir hukukçu kendisi, bana biraz fazla atıp tutmuş gibi geldi. Şu an sektöründe piyasa bu denli iyi değil çünkü.

Zaten hiçbir erkeğe güvenip üniversite gibi ciddi bir konuda bel bağlamayın. Okulunuzu bitirmeden karun olsa evlenmeyin. Her şeyi geçtim evlenmek için çok küçüksünüz, hayatınızı yaşamak verken

Amcam da gelinine seni şöyle okuturuz böyle okuturuz demişti ikna ettiler kızı evlendirdi oğluyla kızın 2 çocuğu oldu okul falan hak getire
Geçen gördüm evleneli 16 yıl olmuş daha yeni iki yıllık ilahiyat mezunu olmus
Ben de şunu anlamıyorum lütfen aydınlatır mısın… kızların kökü mü kurudu ki okumakla işi olmayanı bırakıp başkasına okuturuz diye sözler veriliyor??

X