Evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanmak için ne yapmam gerekiyor?

damaged lemon

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2020
2.812
7.677
Evlendikten sonra eşimin soyadını almak istemiyorum. İki soyadı kullanmak da istemiyorum, sadece bekarlık soyadımı kullanmak istiyorum. Bunu evlilik başvurusu sırasında dilekçe vererek yapabiliyor muyuz yoksa illa evlendikten sonra dava filan mı açmam lazım? Nasıl yapabiliriz?

Başlıkta kızlık demiştim ama yanlış bir tabir olduğunu sonradan fark ettim. Bekarlık*

Son düzenleme:
Maalesef evlendikten sonra aile mahkemesine dava açmamız gerekiyor. Süreç aslında basit bir dilekçeyle çözülebiliyor teoride ve bir gerekçe göstermemiz gerekmiyor ama mevcut muhafazakar iklim sebebiyle biraz süründürülen davalar da varmış. Bence maddi durumunuz elveriyorsa feminist bir avukatla görüşün, yoksa da eminim kadın derneklerinden bu konuyu takip eden kızkardeşlerimiz vardır. Lütfen gelişmeleri ara sıra buradan da paylaşın :KK200:

Maalesef evlendikten sonra aile mahkemesine dava açmamız gerekiyor. Süreç aslında basit bir dilekçeyle çözülebiliyor teoride ve bir gerekçe göstermemiz gerekmiyor ama mevcut muhafazakar iklim sebebiyle biraz süründürülen davalar da varmış. Bence maddi durumunuz elveriyorsa feminist bir avukatla görüşün, yoksa da eminim kadın derneklerinden bu konuyu takip eden kızkardeşlerimiz vardır. Lütfen gelişmeleri ara sıra buradan da paylaşın :KK200:
Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ❤️

Evlilik başvurusu yaparken dilekçe vermeniz yeterli. Davaya gerek yok, yeni düzenleme bu şekilde.

En son seda sayan dava açmıştı. Öyle hatırlıyorum.
Ben de şurdan biliyorum bir arkadaş anlatmıştı, arkadaşı evlenme başvurusu yapmış nikah günü babası zorlamış dilekçe ver soyadın kızlık soyadın kalsın diye. Nikah günü bir de babasının kaprisi yüzünden dilekçe vermişti.

Ben de şurdan biliyorum bir arkadaş anlatmıştı, arkadaşı evlenme başvurusu yapmış nikah günü babası zorlamış dilekçe ver soyadın kızlık soyadın kalsın diye. Nikah günü bir de babasının kaprisi yüzünden dilekçe vermişti.
Son uygulamayı bilmiyorum. Kızlık soyadının kalıp kalmayacağını soruyorlardı önceden öyle işlem yapılıyordu.

Evlendikten sonra eşimin soyadını almak istemiyorum. İki soyadı kullanmak da istemiyorum, sadece kızlık soyadımı kullanmak istiyorum. Bunu evlilik başvurusu sırasında dilekçe vererek yapabiliyor muyuz yoksa illa evlendikten sonra dava filan mı açmam lazım? Nasıl yapabiliriz?
Nasıl olacağını bilmiyorum fakat niçin bu kadar katısınız bu konuda onu merak ettim

Bu dilekçe olayı iki soyadını kullanmak için oluyor diye okumuştum, emin misiniz? Yani sadece kendi soyadımı kullanmam için de yetiyor mu dilekçe?

Erkeğin malı olmadığımı düşündüğüm için olabilir.
Soyadını alanlar erkeğin malı mı oluyor? O zmn annenizde babanızın malı
İki soyadı kullanabilirsiniz. Yada bekar kalarak kimsenin malı olmazsınız.

Soyadını alanlar erkeğin malı mı oluyor? O zmn annenizde babanızın malı
İki soyadı kullanabilirsiniz. Yada bekar kalarak kimsenin malı olmazsınız.
Malı olmuyor ama devlet öyle gördüğü için erkeğin soyadına geçiliyor maalesef. Kadını erkeğin malı olarak görmeseydi zaten öyle bir yasa olmazdı en başta.

Zorunluluktan evleneceğim (aile birleşim vizesi, kanunlar sevgililiği tanımıyor) yoksa evlilik meraklısı değilim ben de. İki soyad kullanmak da istemiyorum, ismimin değişmesini istemiyorum.

Kocana dava açıyormuşsun öyle yazıyordu soy ismini almak istemiyorum diye en güzeli 2 sinide kullanmak :KK70:

Evlendikten sonra eşimin soyadını almak istemiyorum. İki soyadı kullanmak da istemiyorum, sadece bekarlık soyadımı kullanmak istiyorum. Bunu evlilik başvurusu sırasında dilekçe vererek yapabiliyor muyuz yoksa illa evlendikten sonra dava filan mı açmam lazım? Nasıl yapabiliriz?

Başlıkta kızlık demiştim ama yanlış bir tabir olduğunu sonradan fark ettim. Bekarlık*
Ben nikah başvurusu sırasında dilekçe verdim, halloldu. :)

Bana memur sordu çift soyad istedim ama eşim sorun yaptı tekrar e devletten başvuru yaptım sadece eşimin soyadını kullanmak için ilk önce bunu esinle konuşup karar ver.

X