Evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanmak için ne yapmam gerekiyor?

Daha geçen evlilik için başvuru yaptığımda bana bu uygulama resmi olarak yürürlüğe girmedi dediler. Ben dilekçe yazmak gerekiyormuş tek soyadı- kendi soyadımı kullanmak istiyorum dememe rağmen geçerli değil bu yasa dediler. Sizlerin bu konuda tecrübeleri ne oldu? Galiba evlendikten sonra dava açmam gerekiyormus kendi soyadımı kullanmam için

Daha geçen evlilik için başvuru yaptığımda bana bu uygulama resmi olarak yürürlüğe girmedi dediler. Ben dilekçe yazmak gerekiyormuş tek soyadı- kendi soyadımı kullanmak istiyorum dememe rağmen geçerli değil bu yasa dediler. Sizlerin bu konuda tecrübeleri ne oldu? Galiba evlendikten sonra dava açmam gerekiyormus kendi soyadımı kullanmam için
Ben başvuru yaptığımda oradaki görevliler kendi soyadımı kullanacaksam o an belirtmem gerektiğini söylediler sonradan değiştiremiyorlarmış. Başvurumu Ankarada yaptım belki şehirden şehire uygulamaya geçilmesinde gecikmeler yaşanıyor olabilir 🤷‍♀️

Evlendikten sonra eşimin soyadını almak istemiyorum. İki soyadı kullanmak da istemiyorum, sadece bekarlık soyadımı kullanmak istiyorum. Bunu evlilik başvurusu sırasında dilekçe vererek yapabiliyor muyuz yoksa illa evlendikten sonra dava filan mı açmam lazım? Nasıl yapabiliriz?

Başlıkta kızlık demiştim ama yanlış bir tabir olduğunu sonradan fark ettim. Bekarlık*
Nikah için başvuru yaparken memurlar soruyor. Hangi soyadınızı kullanacaksınız diye. Ona göre kayıt alıyorlar. Sormazlarsa da siz belirtin..

Nikah için başvuru yaparken memurlar soruyor. Hangi soyadınızı kullanacaksınız diye. Ona göre kayıt alıyorlar. Sormazlarsa da siz belirtin..
aaa. ben belirttim, bize devletten öyle bir onay belgesi gelmedi,o yasa güncel değil gibi birşey söylediler. Ben tek kızlık soyadı istiyordum mecbur ikisi de oldu, neyse dava açıp değiştiricem artık

X