Evinde kedi besleyen varsa yardım lütfen

o kedi sahipleri ne kadar sorumsuzmuş ya. kedi öyle bırakılıp tatile mi gidilir. benimde oğluşum var tatile gitmeden önce bakıcısını ayarlarım ona göre bilet alırım vs. parayla bakıcı tutuyorum yani. komşuya, arkadaşa 2-3 gün anahtar veriyorum ona bile burun kıvırıyorlar 1 hafta olunca bakıcı tutuyorum bi ablamız var sağolsun gelir hergün 2 saat. suyunu değiştirir, oynar bana foto, video atar. müsaitsem görüntülü konuşuruz. kameralı mama kabımız var oradan kedimi kontrol ederim seslenirim. aklım kalmaz böylece. liste yaparım her gün bunlar yapılacak diye. rutinlerimiz var bizim. böyle bakılır kedi. kediye üzüldüm böyle sahipleri olduğu için. resmen hayvanı kaderinize terk etmişler. bir de hiç arayıp sormuyorlarmış şaka gibi.

**ayrıca kedi kokar diyen arkadaşlar biz insanların bile kendilerine has bir kokusu vardır. kedinin de kuşun da, köpeğinde kokusu olacak tabi ama pis bir koku değil. eğer o hayvan pis kokuyorsa hastadır. ev pis kokuyorsa sorun sizdedir. maması kötüdür o kokar. tuvaleti her gün değiştirilmiyordur o kokar. (o tuvalet her gün değiştirilir. ayda bir o kum tamamen dökülür, baştan temiz kum dökülür. tuvaleti sirke ile sıcak suda yıkanır.) bak bakalım evde koku oluyor mu eve gelen kimse şimdiye kadar senin evin kedi kokuyor, pis kokuyor dememiştir. kuzenim geldiğinde bile bana başka kedili evlerde koku oluyor senin evinde hiç kedi olduğu belli değil hiç koku yok demişti. yani sizle alakalı koku olayı.
Rutinleriniz neler?
Ne güzel bebek gibi bakıyorsunuz 🥰

Merhabalar öncelikle
Eşimin samimi olduğu bir arkadaşı var, eşi öğretmen olduğu için okullar kapandığından beri memleketinde, evde kedisi var. Şimdi eşi de gitmiş onların yanına giderken kediyi de eşime bırakmış 😤😤
Yahu insan bir arayıp sorar bakabilir misin diye değil mi? Eve bir geldim şokk kedi lavabonun içinde. Her yere tüyü dökülüyor sinirden patladım.
Bir hafta idare et diyor birde paşam zaten evde balkon yok banyoya koymuş kumunu banyo kokuyor katlanılacak gibi değil.

Asıl sormak istediğim şey şu, evde klima yok balkon yok bu sıcakta dolayısı ile camlar açık, ama camları açmayacakmışız sebebi ise, yüksek katta oturuyoruz ve camın önünde sürekli martılar uçuyor kedi martıları görünce onların üstüne atlarmış aşağı düşermiş örneği çok görülmüş.
Ben bu sıcakta camlar kapalı nasıl nefes alayım acaba? Atar mı kendini bu hayvan aşağı?

Çok sinirim bozuk, bu arada yanlış anlaşılmak istemem hayvanları da kedileri de çok severim, dışarı çıkarken yanımıza mama alır besleriz sokakta ki hayvanları, ama evimde hayvan istemiyorum. Ve bu konuda kimse fikrimi sormadı.
Haliyle sinir oldum. Cam falan kapatamam dedim eşime de.

Evet atlar malesef

Maddi masrafı yok gibi gözüküyor büyük hayvanlara oranla o yüzden öyle diyorlardır. Ama öyle değil aslında. Kuşumun kaliteli yemi, vitaminleri, kontrolleri, son dönemde ameliyat olmuştu mesela :KK43: aslında kedi köpekten farksızdı ama kuşu hastalanınca veterinere göturmek yerine zaten ucuz yenisi alirim diyerek doğaya bırakan zihniyetten bisey beklemiyorum.
Sosyal medyada kuş fakir işi diyen bile gördüm.
Çok saçma gerçekten bana söyleyenler genelde kedi istemiyorum evin içinde dediğim içindi. Halbuki benim sokak hayvanlarına yaptığımın çeyreğini evdeki kedisine yapmamış insanlar bayat mamalar, günlerce pis kumda yatıran kişiler.

Ayyyy hiç böyle düşünmemiştim😱😱
Şuan bence sen bir sınava girdin bakalım geçecek misin kalacak mısın ? Kedi sana geldi düzgün bakacak mısın? Yoksa ordan buradan düşecek mi aç mı kalacak gibi gibi ? Bu birinci sınav şuan o noktadasın . 2. Sınav da kadın kediyi almazsa başlayacak o kediyi satacak mısın ? Bakacak mısın sokağa mı atacaksın ? Satarsan sınavdan kaldın atarsan kaldın . İnsan gibi bakarsan geçtin olacak bu olaylara göre karma olacak mı olmayacak mı belli olacak bakalım

Aaa hayvansever için kuş nasıl hayvan beslemekten sayılmaz, kuşları bilmeyen anca öyle konuşur.
Kuşlar öyle hisli hayvanlar ki, hastalandigim zaman gagasını burnuma değdirip ikimizde öyle uyurduk. Ağladığımda gelir koynumda dururdu. Hatta kuştan sonra kedi sahiplenince çok farklı gelmişti. Yani kısaca kuş candır 💜
Kuşu bilmiyorum ama bu kediler sanki robot gibi eskiden kedilere pisi pisi derdik koşarak gelirdi kucağımıza alır severdik oynardık. Bunlar bi ruhsuz sanki. Pisi pisi diyorum üstüne bile alınmıyor 🙄

Rutinleriniz neler?
Ne güzel bebek gibi bakıyorsunuz 🥰
o benim yavrum, oğluşum. :KK200:
şöyle söyleyim: haftada 3 gün malt + tarama (tüy dökme mevsiminde ise 5 e çıkıyor) mama saatleri en baştan beri sabah 7 akşam 5 gece 11 ( kendi iş saatime göre ayarlamıştım sonra otomatik mama kabı alınca değiştirmedim kedim o saatlerde mama kabına gidiyor hemen :) ) 2 hafta da bir tırnak kesimi. hafta bir kulak temizleme tabi sonrasında ödül maması. hafta bir gün yaş mama. (çarşamba günü). ayda bir kumunu tamamen dökerim temiz kum koyarım ve tuvaletini sirke ile sıcak suda yıkarım. her gün zaten kumu temizlenir. sular her gün tazelenir. çeşme suyu koymam kendi içtiğim sudan. mama kapları su kapları hafta bir yıkanır deterjan ile. akşam 22:00 ile 23:00 arası oyun saatidir. yatmadan önce yorarım sonra mamasını yer uyur. gece 5 gibi uyanır kendi kendine oynar bazen beni uyandırır :KK70: bu şekilde. :) şuan kedi olasım geldi :KK70:

Çok saçma gerçekten bana söyleyenler genelde kedi istemiyorum evin içinde dediğim içindi. Halbuki benim sokak hayvanlarına yaptığımın çeyreğini evdeki kedisine yapmamış insanlar bayat mamalar, günlerce pis kumda yatıran kişiler.
Bende bunu anlatmaya çalışıyorum. Evimde istemiyorum dedim diye beddua eden bile oldu:)
Halbuki sokak kedileri için devamlı mama alırım çocuklarla birlikte her dışarı çıktığımda yanımıza alır dağıtırız hayvanlara. Çocukları kaç kez tırmaladılar kaç kez kuduz aşısı yaptırdık.
Bakın millet evde bırakıp aylarca tatil bile yapıyor! Evinde besliyorya daha iyi bir hayvansever!
Sanki evimde beslemek zorundaymışım gibi üstelik kimse bana bu konuda fikrimi sormadı bile.

Kuşu bilmiyorum ama bu kediler sanki robot gibi eskiden kedilere pisi pisi derdik koşarak gelirdi kucağımıza alır severdik oynardık. Bunlar bi ruhsuz sanki. Pisi pisi diyorum üstüne bile alınmıyor 🙄
😃 çoğu kedi öyledir. İşine gelirse kendini sevdirir istemezse mümkünatı yok sevemezsin.
Köpekler kuşlar öyle değil ama kediler canı ne isterse onu yapar 🤣

Şuan bence sen bir sınava girdin bakalım geçecek misin kalacak mısın ? Kedi sana geldi düzgün bakacak mısın? Yoksa ordan buradan düşecek mi aç mı kalacak gibi gibi ? Bu birinci sınav şuan o noktadasın . 2. Sınav da kadın kediyi almazsa başlayacak o kediyi satacak mısın ? Bakacak mısın sokağa mı atacaksın ? Satarsan sınavdan kaldın atarsan kaldın . İnsan gibi bakarsan geçtin olacak bu olaylara göre karma olacak mı olmayacak mı belli olacak bakalım
Bir hafta elimden geldiğince bakmaya çalışacağım aksini yapamam zaten bakmayın burada kapıya koyarım dediğime. Kadın almazsa satmam, sokağa da bırakmam bı da net. Ama ilan veririm sabiplenmek isteyen olursa veririm. İyi bir kedi dostu bulana kadar bakarım.
İnşallah alırlar 😕

Merhabalar öncelikle
Eşimin samimi olduğu bir arkadaşı var, eşi öğretmen olduğu için okullar kapandığından beri memleketinde, evde kedisi var. Şimdi eşi de gitmiş onların yanına giderken kediyi de eşime bırakmış 😤😤
Yahu insan bir arayıp sorar bakabilir misin diye değil mi? Eve bir geldim şokk kedi lavabonun içinde. Her yere tüyü dökülüyor sinirden patladım.
Bir hafta idare et diyor birde paşam zaten evde balkon yok banyoya koymuş kumunu banyo kokuyor katlanılacak gibi değil.

Asıl sormak istediğim şey şu, evde klima yok balkon yok bu sıcakta dolayısı ile camlar açık, ama camları açmayacakmışız sebebi ise, yüksek katta oturuyoruz ve camın önünde sürekli martılar uçuyor kedi martıları görünce onların üstüne atlarmış aşağı düşermiş örneği çok görülmüş.
Ben bu sıcakta camlar kapalı nasıl nefes alayım acaba? Atar mı kendini bu hayvan aşağı?

Çok sinirim bozuk, bu arada yanlış anlaşılmak istemem hayvanları da kedileri de çok severim, dışarı çıkarken yanımıza mama alır besleriz sokakta ki hayvanları, ama evimde hayvan istemiyorum. Ve bu konuda kimse fikrimi sormadı.
Haliyle sinir oldum. Cam falan kapatamam dedim eşime de.
Yuh insan bir sorar yahu. Rezillik yani. Aradınız mı ne dediler

Bir hafta elimden geldiğince bakmaya çalışacağım aksini yapamam zaten bakmayın burada kapıya koyarım dediğime. Kadın almazsa satmam, sokağa da bırakmam bı da net. Ama ilan veririm sabiplenmek isteyen olursa veririm. İyi bir kedi dostu bulana kadar bakarım.
İnşallah alırlar 😕
Bu arada kedi aslında çok zeki senin onu istemediğini anladığı için seni takmıyor . Bu kediler laboratuvarda üretiliyor cins . Mesela benim kedi oğlum bize ilk geldiği zamanlardı bir akşam papağanın yanında oturuyor bende kediye dedim ki sen yanıma gel Buda kafasını iki yana salladı bana hayır dedi 🤦🏻‍♀️ o an şoka girdim

Kokmaz derken??? İki tane sokaktan sahiplendim birj 15 günlük diğeri 6 aylıktı. Normalde kediler yıkanmaz ama ben yıkamama rağmen bir sene sonra bile ev kokuyordu özellikle kedinin takıldığı oda daha çok kokuyordu. Pis bir koku değildi ama çok güzel de diyemiycem. Bunu eve gelen arkadaşlarım da fark ediyordu. Sonra cins kedi de besledim onda da aynı koku vardı. Kumunu günde iki kez temizlerdim tuvaletini mama kaplarini devamlı yıkardim en iyi marka mama ve kumu almama rağmen o koku hiç geçmemişti.
Bende evde 3 yıldır kedi bakıyorum cins kedi, teyzemlerin kuzenimin evlerinde baktığı kedileri var hepsi sokak kedisi ve hiç yıkanmadılar, kendi kedimi her gün öper koklarım ve kediler kesinlikle kötü anlamda kokmazlar.
Kumu ve tuvalet kabı düzenli temizlenmezse kokar , mamalar da özellikle balık içerikli olanların çiğ balık tarzı bir kokusu var o nedenle mama kapının olduğu oda havalandırılmalı.
Köpek deseniz anlarım onlarda ağız kokusu oluyor cinsi fark etmeksizin.
Eğer ki rahatsız edici bir koku varsa kedilerinizde belki mantar türevi bir sıkıntısı vardır bir veterinere götürün bence.

Bu arada kedi aslında çok zeki senin onu istemediğini anladığı için seni takmıyor . Bu kediler laboratuvarda üretiliyor cins . Mesela benim kedi oğlum bize ilk geldiği zamanlardı bir akşam papağanın yanında oturuyor bende kediye dedim ki sen yanıma gel Buda kafasını iki yana salladı bana hayır dedi 🤦🏻‍♀️ o an şoka girdim
Aslında tekirlere göre cins kediler daha saf gibi geliyor bana.
Dün akşam smokin oğlum (buaralar buna taktı, mama yerken yanında istiyor) mama yiyecekti beni çağırdı mamasinin başına gittim oturdum, kendisi başka yere gidip yattı.
'Seni bekliyorum beni getirdin sen gidip yattın hadi gel mamanı ye sonra yatalım' dedim. Anında kalkıp geldi mama yedi sonra yatağa koştu 🤭
Buarada konudaki kedi kesinlikle sevilmediğini hissediyor. Sahiplerine çok kızdım nasıl bırakır ya, hadi bıraktın bi ara sor nasıl insanlar bunlar böyle. Kedi stresten çok tüy döker, malt yok inşallah tikanmaz bağırsakları

Kokmaz derken??? İki tane sokaktan sahiplendim birj 15 günlük diğeri 6 aylıktı. Normalde kediler yıkanmaz ama ben yıkamama rağmen bir sene sonra bile ev kokuyordu özellikle kedinin takıldığı oda daha çok kokuyordu. Pis bir koku değildi ama çok güzel de diyemiycem. Bunu eve gelen arkadaşlarım da fark ediyordu. Sonra cins kedi de besledim onda da aynı koku vardı. Kumunu günde iki kez temizlerdim tuvaletini mama kaplarini devamlı yıkardim en iyi marka mama ve kumu almama rağmen o koku hiç geçmemişti.
Nihal her canlının kendine has kokusu var. Ama kesinlikle kediler pis kokmaz. Ha kokuyorsa iyi bakilmiyordur veya hastadır. Evime onlarca kedi alıp bakımını yapıp sahiplendirdim, biri haricinde hepsi mis gibi kokuyordu. O yavrumda hastaydı, veterinerde 1 hafta tedavi görüp geldi sonrasında o da mis gibi oldu.

X