Evi terk eden kardeşim için ne yapmalıyız?

Nerde kalıyor kimle kalıyor o ev nasıl geçiniyor bu devirde bedava kim kime bakar
Bırakmayın peşini nolursa olsun bırakmayın
Babanız biraz saatleri esnetsin
Biraz daha kendini özgür hissetsin ama evden ayrılmasın
Bakın organ mafyası var fuhuşa çetesi var hırsızlık uyuşturucu neler neler Allahim esirgesin asla bırakmayın çok genç tecrübesiz Allah korusun
Allahim aklına fikir koysun eve dönsün amin
Arkadaşı var onda kalıyor açık adres bilmiyorum kızın annesi kardeşlerini alıp tatile gitmiş (bunlar da yalan olabilir) anne baba ayrı babası da binde bir ugruyormus eve yani şuan ikisi olduğu için kafaları rahat yiyip içip geziyorlardır.
Kimse 7 de evde ol demiyor 11 12 yi buluyor gelmesi daha sonrasında otobüs yok zaten, bu özgürlüğün sınırı yok inanın akran sayılırız. Özellikle annem baskıcı,yobaz bir kadın değil sadece belli sınırlarımız var şuan gerçekten saldık dün geceden beri mesajlar attı annem, dönse de şuan kocaman bir sorun huzursuzluk bizim için.

Son düzenleme:
Bu tiktoktan tanıştığı arkadaşı nasıl biri? Sayfasına göz attınız mı? Ya da ailesine dair söyledikleri doğru mu emin misiniz? Koca koca kadınlar şu uygulamadan bir iki kişiyle tanışıp,çocuğunu atıp kaçıyor görüyoruz.Çoğu genç tiktokta kendini büyük gösterip,partilemeyi elitlik görüyor,para tabi ekstra cezbediyor derken yanlış şeyler yapıyor.Arkadaşı size gelmiş,yaş olarak sizde yakınsınız hiç ortamlarına dahil olup bu kız doğruyu söylüyor mu diye baktınız mı?

Bilemiyorum cidden çok zor bir durum.Kardeşim(erkek) 15 yaşında oyunda birileriyle tanışıp Ankara'dan İzmir'e gidicem diye tutturmuştu,ben delirince duygusal manipülasyonla annemden izin almış.Bütün gün telefonu kapalı olunca o çocukların tüm sülalesini bulup ulaşmıştım.Rezil oldum diye telefonları açıp koştur koştur eve dönmüştü:KK12: Kızın ailesine ulaşın,aile evinde yaşıyorsa elbet dönecektir. Aile bence çok yumuşak davranmamalı bu konularda,19 yaşında yetişkin olduğunu düşünüyorsan ya okuyacaksın ya gidip çalışacaksın.Ben yatayım herkes beni dinlesin ama kimse karışmasın,böyle bier dünya yok.Zoru görmemiş şımarmış diye yorumladım.

Türk aile yapısına göre yani bize göre çok zor bir durum bu sizi çok iyi anlıyorum. üzülmekten çaresiz hissetmekte de öyle haklısınız ki...yani anneniz açısından da sizin açınızdan da zor. atsan atılmıyor satsan satılmıyor. ne yapılabilir hiçbir fikrim yok. çünkü siz birsey yapamazsınız kendisinin normal olmayı istemesi gerek. eve bağlayacak haliniz yok ne acı. kim ister evladı başıboş kalsın orda burda? allah yardımcınız olsun. yani ya sileceksiniz ki bu çok zor ya kabullenecek dönmesini bekleyeceksiniz. insallah döndüğü zaman iş işten gecmemiş kötü tercihler yapmamış olur.

Biz ergenlikte böyle değildik. Teknoloji bu kadar ileride değildi. İnternet, bilgisayar vs. Vardı ama amacına uygun kullanırdık. Şimdi tiktok vb. Gibi garip garip sosyal medyalar türedi.

İnfluencer adı altında, Sosyal medyada özendirici (giyim kuşam demiyorum) yayınlar mevcut. Daha kıçını söz temizleyen çocuklar, sanıyorlarki kolay yoldan, çok parayla insanlar böyle yaşıyor. Kim istemez rahat yaşamayı? Ama bu yaşamı, onların izlettiği şekilde elde edeceklerini, onların daha özgür bir hayat sürdükleri sanıyorlar.

Oysa ki özgürlük, özellikle bir kadın için okumaktır ve mesleğini eline almaktır. Üniversite sınavlarında ekran kısıtı getirilmiş çocuklar çok daha başarılı. Kafası çalışmayan bile o, elinden telefon düşmeyen (zeki bile olsalar) çocuklardan daha başarılı oluyorlar.

Şu an size çok üzüldüm. Sosyal medya, kardeşinizi maalesef yutmuş ve geç kalınmış. 4 yaşında oğlum, kendini yerden yere atıyor bazen ekran için. Umrumda olmuyor, istediği kadar debelensin. Ben ağlayacağıma, o ağlasın.

Bazen fazla ilgi ve toleransta bunu doğuruyor. Çocuk bu durumu istismar ediyor. İlgili anne ve babayız ama, mesela biz bahçe işi yaparken çocuklara uygun görev veriyoruz. Burda hava çok sıcak, ikindi vakti şapkaları takarım ve bahçeden taş toplatırım. Topladığı belki bir avuç taş ama, onu toplayana kadar düşüyor, çalı çiziyor vs.

Çocuklara kıymayacağız diye hanım evladı, şımarık, bencil bir nesil çıktı ortaya.

Geç kalınmış bir çocuk var ortada. Siz elinizden geleni yapmışsınız ve yapmaya devam edin. Ama anlamıyorsa evet evlat bu fakat tepemizde s*****masınlar bir zahmet salın ne hali varsa görsün.

babam da tamam gelme nerde istiyorsan orda kal gibisinden bir şeyler demiş.
Bence bu asla söylenmemesi gereken bir cümle. Benim de genç kızlarım var büyük konuşmak istemem ama bu cümleyi kurmam. Evet baş belası oluyorlar, tembeller, ite kaka zorla hareket ettiriyorsun, dilinde tüy bitiyor ama sonuçta evlat. Bu eve gelme demenin bedeli ağır oluyor. Kızıma bir şey olsa benim daha çok canım yanar.

Bu kadar yalan niye söylüyor, aileniz hiç mi izin vermedi, arkadaşlarıyla rahat sosyalleşemedi mi? Bana veya babasına nereye kimle gittiğini haber verdiği sürece biz hiç yasak koymadık kızıma. Nasılsa yapacaklar gidecekler, bari gizlemesin, yalan söyleme ihtiyacı duymasın dedik. Telefondan ve dijital kredi kart kullanımından görüyorum takip ediyorum.

Umarım güzellikle halledersiniz, sorunlarını çözersiniz.

Bence bu asla söylenmemesi gereken bir cümle. Benim de genç kızlarım var büyük konuşmak istemem ama bu cümleyi kurmam. Evet baş belası oluyorlar, tembeller, ite kaka zorla hareket ettiriyorsun, dilinde tüy bitiyor ama sonuçta evlat. Bu eve gelme demenin bedeli ağır oluyor. Kızıma bir şey olsa benim daha çok canım yanar.

Bu kadar yalan niye söylüyor, aileniz hiç mi izin vermedi, arkadaşlarıyla rahat sosyalleşemedi mi? Bana veya babasına nereye kimle gittiğini haber verdiği sürece biz hiç yasak koymadık kızıma. Nasılsa yapacaklar gidecekler, bari gizlemesin, yalan söyleme ihtiyacı duymasın dedik. Telefondan ve dijital kredi kart kullanımından görüyorum takip ediyorum.

Umarım güzellikle halledersiniz, sorunlarını çözersiniz.
Kesinlikle haklısınız ben o an orada değildim, anneme tam ne dedi diye diretince öğrendim babama da tepkiliyim... Ama inanın bu onun bahanesi oldu ve babam bunu ciddi anlamda söyleyecek biri değil. Annem ne kadar uğraşsa da hiçbir zaman açık iletişim kurmuyordu. Hep belli kız isimleri geçse de doğru olmadığını hissediyorum. Aynı anda kaç çocukla konuştuğunu anlatmıştı bir keresinde. Sizin kızınıza karşı olan iletisiminizi annem ve ben sağlayabiliyoruz. Ondaki tamamen sorumsuzca, hesap verme kaygısı gütmeden istediği her şeyi yapmak, ilgi çekmek.

Biz ergenlikte böyle değildik. Teknoloji bu kadar ileride değildi. İnternet, bilgisayar vs. Vardı ama amacına uygun kullanırdık. Şimdi tiktok vb. Gibi garip garip sosyal medyalar türedi.

İnfluencer adı altında, Sosyal medyada özendirici (giyim kuşam demiyorum) yayınlar mevcut. Daha kıçını söz temizleyen çocuklar, sanıyorlarki kolay yoldan, çok parayla insanlar böyle yaşıyor. Kim istemez rahat yaşamayı? Ama bu yaşamı, onların izlettiği şekilde elde edeceklerini, onların daha özgür bir hayat sürdükleri sanıyorlar.

Oysa ki özgürlük, özellikle bir kadın için okumaktır ve mesleğini eline almaktır. Üniversite sınavlarında ekran kısıtı getirilmiş çocuklar çok daha başarılı. Kafası çalışmayan bile o, elinden telefon düşmeyen (zeki bile olsalar) çocuklardan daha başarılı oluyorlar.

Şu an size çok üzüldüm. Sosyal medya, kardeşinizi maalesef yutmuş ve geç kalınmış. 4 yaşında oğlum, kendini yerden yere atıyor bazen ekran için. Umrumda olmuyor, istediği kadar debelensin. Ben ağlayacağıma, o ağlasın.

Bazen fazla ilgi ve toleransta bunu doğuruyor. Çocuk bu durumu istismar ediyor. İlgili anne ve babayız ama, mesela biz bahçe işi yaparken çocuklara uygun görev veriyoruz. Burda hava çok sıcak, ikindi vakti şapkaları takarım ve bahçeden taş toplatırım. Topladığı belki bir avuç taş ama, onu toplayana kadar düşüyor, çalı çiziyor vs.

Çocuklara kıymayacağız diye hanım evladı, şımarık, bencil bir nesil çıktı ortaya.

Geç kalınmış bir çocuk var ortada. Siz elinizden geleni yapmışsınız ve yapmaya devam edin. Ama anlamıyorsa evet evlat bu fakat tepemizde s*****masınlar bir zahmet salın ne hali varsa görsün.
Yani 10 yaşında çocuk olsa gerçekten tamamen haklısınız diyeceğim ama 19 yaşında reşit olmuş oy kullanmış bir insan yani hani dışarının toz pembe olmadığını o da biliyor işe girdi para kazanmanın ne kadar zor olduğunu da defalarca anlattım. Sadece şuan yarını düşünmeyecek kadar aklı havada.

Yani 10 yaşında çocuk olsa gerçekten tamamen haklısınız diyeceğim ama 19 yaşında reşit olmuş oy kullanmış bir insan yani hani dışarının toz pembe olmadığını o da biliyor işe girdi para kazanmanın ne kadar zor olduğunu da defalarca anlattım. Sadece şuan yarını düşünmeyecek kadar aklı havada.
Zaten bu yüzden geç kalınmış dedim. Tamam 30 yaş diyene kadar ve sonrasındaki aklımız, 20 li yaşlarda olsa keşke diyoruz ama, bu kadarıda fazla yani.

Kimisi büyük lafı dinler veya çocuğun kendi yetileri usludur, kimsi naparsan yap iflah olmaz. Sizinkisi iflah olmayan cinsten.

Siz vazifenizi yapıyorsunuz ama karşının kafası kalın, hayatın sillesini yememiş. Anlamayana, anlatmak imkansız. Bu sebepten çabanız beyhude ve kendi düşen ağlamaz. Yazık, olan annenize olmuş.

Kızım var benimde büyük konuşmak istemiyorum ama. Bırakın ne hali varsa görsün yaptığı şımarıklıktan başka birşey değil. Cebinde 5kuruş parası olmadan türkiye şartlarında kaç gün yaşayabilir ? Yanında kaldığı arkadaşı onu kaç gün idare edebilir ki?
Sorun en başta ailenizin yetiştirme tarzında 19yaşına gelmiş bir kızı haşa 10yaşımda gibi şımartıkca tepelerine binmiş çok yazık.

Anneniz için çok üzüldüm inşallah geri döner anne yüreği işte dayanamıyor.

Babanız çok hatalı belli ki zaten mutsuz yanan ateş gibi çocuğuna neden gelme diyor belli ki kendini zaten yük hissediyor çocuk. İşe de girmiş yani uğraşıyor bir şeyler için. Babanız gidip özür dilesin oturup konuşun ona yük olmadığını söyleyin.

Merhaba öncelikle üzüntünüzü paylaşıyorum, Allah yardımcınız olsun. Bunun inanın ergenlikle bir alakası yok biz de o yaşlarda olduk, aile travmamız da vardı ancak yine de en güvenilir yer ailemizin yeridir dedik. 18 yaşından küçük olsaydı polis araya sokulabilirdi lakin reşit olmuş birine hiçbir şey yapmıyorlar. Müge Anlı'yı düşündüm ancak o bile bir şey yapamaz. Üzülerek söylüyorum ama bir musibet bin nasihatten yeğmiş. Ne kadar konuşsanız da, yalvarsanız da anlamayacak. Bir de çocuklarımızı yetiştirirken ne baskıcı ne de serbest olmalıyız ortasını bulmalıyız.

Çok üzüldüm. Umarım canı yanmadan aklı başına gelir. 19 yaşındaymış. Yapacak bir şey de yok.

Siz konuşabildiniz mi mesaj hariç? Sesinizi duysa, belki duygusal yaklaşsanız bir şeyler fark eder. Amaçsız insandan korkmak lazım. Ne yapacağı hiç belli olmuyor. Bir amaç edinse, bir şekilde yolunu bulsa keşke.

Babanız çok hatalı belli ki zaten mutsuz yanan ateş gibi çocuğuna neden gelme diyor belli ki kendini zaten yük hissediyor çocuk. İşe de girmiş yani uğraşıyor bir şeyler için. Babanız gidip özür dilesin oturup konuşun ona yük olmadığını söyleyin.
Dikkatli okumadınız sanıyorum kendini yük gibi hissedeceği bir durum yok. Annem online terapi ayarladı 3. haftada randevu saatini uyuduğu için kaçıran biri (ücretini ödedik) + psikiyatriste gittiler ilaç tedavisi aldı. İstediğin kursa göndereyim dedi. Kimse git asgari ücrete 9 saat çalış paranı bize ver demedi, okumadığı için bir mesgalesi olsun diye ise girmesine izin verdik ki sosyallesir biraz zorluk görür diye ben istedim 3. gün tansiyonu düşmüş baygınlık geçirdi. Daha 1 hafta önce şu anki durumumuz müsait olmamasına rağmen çok istediği için kendi bursumdan kedi aldım ıvır zıvırına kadar. Keşke ben de böyle yük olabilseydim.

Neye güvenerek bu kararı aldığını öğrenmeye çalısın konusun mantıklı bır sekılde ve ve bence her hareketının sorumluluğunu anlatın. Sonrası onun bılecegı iş maaalesef ki.

Kardeşiniz özgür ruhlu falan değil düpedüz şımarık ve sizi kendisine kul köle etmiş. Kedisinden, terapisine kadar ilgilenmişsiniz, okuması için çeşitli imkanlar sunmuşsunuz ama g*tü yemediği için kaçmış. Herkes 19 yaşında üniversite okuyor okumuyorsa bir işe giriyor çalışıyor, sadece onun en güzel yılları okumakla çürümüyor.
19 yaşında insan çocuk değildir, reşittir. Bir süre burnu sürtülmeden akıllanmaz, siz taviz verdikçe daha da suistimal eder. Biraz sert durmalısınız ve kardeşinizin dünyanın onun etrafında dönmediğini öğrenmesi gerekir, yolu nasıl olursa olsun.

Kuzenim 20 yaşında kız, oda sürekli olarak evden kaçıyor ve malesef uyuşturucuya alışmıs halde. Her türlü erkeklerle konuşan aşırı aşırısı özgüvene sahip biri. Üniverisite istemedi, liseyi zor bitirdi bi sürü okul değiştirerek çünkü devamlı saçma bir suçtan okuldan atıldı ve hala devam ediyor akıllanmadı. Babası ona çok düşkün bir dediğini 2 etmez halada ole bebeği gibi bakıyor yine evden gider diye anne daha otoriter baskıcı. İşe girse 1 haftada kovulur ve bunu gülerek anlatır. En kötüsü de uyuşturcuya alışmış olması. Paraları bitince geri dönüyorlar ve ne darbe yeselerde akışlanmıyorlar böyle gelmiş böyle gidecek. Bir tanıdığım bağımlı cocuklarını umreye götürerek gerçek manada sağlıklı düşünebilen biri haline getirmişti tamamen maneviyatla. Umarım aklı basına erken gelir

suan evinde kaldığı arkadaşına güveniyor barınmak için en azından. Ben arkadaşındaki özgüvene de anlam veremiyorum annemin polis çagırıcam mesajı üzerine insan bir korkar arkadaşını göndermeye çalışır bak annenler çok üzgün bana yazıyor orta yolu bul vs der. Kızın soy ismini dahi bilmiyorum hiç bizle samimi olmadı ailesine ulasabilsem iş çok daha ciddiye biner, umarım bulurum.

İki saftirik clublerde gezerek hayatlarını devam ettirebileceklerini sanıyor, kız da aynı kardeşim gibi akademik bir şey düşünmüyor protez tırnak kursuna gitmiş vs. Hayır bir ton müşteriyle ilgileniyoruz düşünmemeye çalışıyorum ama içimizde bir sıkıntı oluşturdu psikolojik olarak inanılmaz yordu. İnsana bu kadar düşüncesizlik çok fazla geliyor. Allah herkese hayırlı aklı başında evlat versin. Ablası değil ikinci annesi gibi hissediyorum.
Neye güvenerek bu kararı aldığını öğrenmeye çalısın konusun mantıklı bır sekılde ve ve bence her hareketının sorumluluğunu anlatın. Sonrası onun bılecegı iş maaalesef ki.

Abla olan umudum da gitti şuan bizim de aramızda 2 yaş var.. annem sabah mesaj atmış annecim gel özledim diye upuzun bir paragraf yazmış siz bana hapis hayatı yaşatmak istiyorsunuz yok en güzel gençlik yıllarımı böyle geçirmek istemiyorum ben burda çok mutluyum 2 gündür ilaç içmiyorum vs diye. Anneme bırak dedim ne hali varsa görsün şuan o da biraz sakinleşti en azından cevap aldık şaka gibi.
Oysa sırf çok istiyor mutlu olsun diye bursumla gittim istediği kediyi aldım tırnak markasından tarağına kadar.. değmezmis gerçekten
Benim bir akrabamın çocuğu da aynı şeyleri yaptı. Sonra parası bitince döndü. Parasız "özgürlük" falan olmayacağını anlar yakında. Annenize üzüldüm.

suan evinde kaldığı arkadaşına güveniyor barınmak için en azından. Ben arkadaşındaki özgüvene de anlam veremiyorum annemin polis çagırıcam mesajı üzerine insan bir korkar arkadaşını göndermeye çalışır bak annenler çok üzgün bana yazıyor orta yolu bul vs der. Kızın soy ismini dahi bilmiyorum hiç bizle samimi olmadı ailesine ulasabilsem iş çok daha ciddiye biner, umarım bulurum.

İki saftirik clublerde gezerek hayatlarını devam ettirebileceklerini sanıyor, kız da aynı kardeşim gibi akademik bir şey düşünmüyor protez tırnak kursuna gitmiş vs. Hayır bir ton müşteriyle ilgileniyoruz düşünmemeye çalışıyorum ama içimizde bir sıkıntı oluşturdu psikolojik olarak inanılmaz yordu. İnsana bu kadar düşüncesizlik çok fazla geliyor. Allah herkese hayırlı aklı başında evlat versin. Ablası değil ikinci annesi gibi hissediyorum.
Evinde kalmada dışarda klublere takılması minimum 1000 lira kardeşinin cebinde para var mıydı? Sonuçta harcamalarını da o kız yapmaz ki. Sonu umarım bedeninden para kazanmaya gitmez. Allah yardımcınız olsun siz annenize tepki göstermeyin lütfen siz boşverseniz de sonuçta evlat.

X