Evi iki aşamada taşıyan var mıdır?

mutlucicek

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2019
1.359
2.252
31
Merhabalar herkese,

Yabancı ülkeye Türkiye'deki eşyalarını iki parça hâlinde götürmüş olan var mı acaba aramızda?

Farklı bir ülkeye yerleşiyoruz ve ilk aşamada eşyalı bir ev tuttuk. Açıkçası ülke için de gayet hoşumuza giden bir ev buldu eşim, 2 hafta içerisinde. Yalnızca yatağı ve çamaşır makinasını kendimiz halletmeniz gerekecek evi 1 seneligine tuttuk. Sıfırdan yatak almaya kalksak çamaşır ve kurutma buradan eşyalarımızın yarısını taşıdığımız paraya denk gelecek. Bende eşime Türkiye'den iki aşamada yatagimizi camadir kurutma makinamizi elektirik ve robot supurgemizi işle ilgili envarterlerini götürmeyi teklif ettim. Bir yılın sonunda farklı bir kiralik eve çıkarsak veya ev alma düşüncemiz olusursa bütün esyalarimizi götürmek bana daha mantıklı geldi. Şuan Türkiye'de yaşadığım ev 400 metrekare bu evi zaten orada eşyali bir eve yerlestirmem imkansiz koltuğum vs. Esyasiz ev bulmayı da düşündük ilk aşamada ama eşim vize çıkar çıkmaz gittiği benimde hala Türkiye'de vize beklediğim bir dönemdeyiz. Bu da şartlarımızı çok zorladı. Bir kısım eşyayı almak bir sene sonra kalan eşyaların gelmesi bana en mantıklı gelen seçenek oldu.

Ancak evden iki parça halinde goturmek eşyaları bizi zorlar mı? Çok mu ekstra maliyeti olur taşımaya verdiğimiz para iki katına mi çıkar bilemiyorum. Esyali eve yerleştirevikecegimiz ve sevdiğimiz şeyleri ilk asamda gotursek tuttuğumuz evin depolama alanları da cok. Gerekirse oradaki eşyaları paketler koyar kendi esyalarimizk kullaniriz mutfak için vs.

Daha önce benzer yoldan geçmiş veya duymuş olan varsa çok sevinirim. İşleri bizim için daha da zorlaştırmak istemiyorum. Ama elimde esyalar varken gidip aynı parayı verip ikincisini almakta istemiyorum

Esyalariniz Turkiye'de nerede kalacak? Eger gideceginiz ulkede koyabileceginiz alan varsa, en uygunu deniz yoluyla tum esyalarinizi tek bir seferde gondermeniz. Tek buyuk bir konteynir tutmaniz daha ekonomik oluyor ve bir ayda gider falan denmesine bakmayin gumruk surecleri falan derken 3 ayi bile bulabilir esyalarinizin gelmesi, ona gore planlarsiniz.

Ben ilk tasindigimda Turkiye'deki evimdeki butun esyalari satip sadece kisisel esyalarimla tasinmistim. Ama o zaman dolar 4.5-5 bandindaydi, su an esya satip yenilerini almak kur farkindan dolayi avantajli olmayabilir.

İki nakliye parasına oradan eşya alırsınız. Hiç burdan taşıyıp da gereksiz masrafa girmeyin derim.
Şu anda onu yapiyoruz, nakliyeye verecegim parayi eşyaya veriyorum, gerci hersey cok pahali ve nakliyeyi asicak burda esyaya harcadigimiz, ama kendi esyami getirsem de o para çöpe gidicek gibi düşündüm ben, burdan almak daha mantıklı.

Şu anda onu yapiyoruz, nakliyeye verecegim parayi eşyaya veriyorum, gerci hersey cok pahali ve nakliyeyi asicak burda esyaya harcadigimiz, ama kendi esyami getirsem de o para çöpe gidicek gibi düşündüm ben, burdan almak daha mantıklı.
Aynen öyle,bir nakliye bile yeteri kadar masraflıyken iki kerede yapmak hepten deli işi olur

400 m² ev olmuyo yalnız saray o😂 yerinizde olsam zaten su an bin turlu isle ugrasirken eşyaların hepsini tasir yeni ulkede kiraladigim bir depoya koyarim daha sonra ugrasmamis olurum.

Açıkçası elektronik dışındaki eşyaların hepsi neredeyse iki katı. Ve eşyalarımız 3 senelik, çok severek aldık. Bıraktığım her şey için aylarca üzüleceğime eminim. O yüzden eşyaları satıp oradan almak şuan bizim gündemimizde değil. Ben kendimi biliyorum. :/

400 m² ev olmuyo yalnız saray o😂 yerinizde olsam zaten su an bin turlu isle ugrasirken eşyaların hepsini tasir yeni ulkede kiraladigim bir depoya koyarim daha sonra ugrasmamis olurum.
hahahah 40 mt2 de nasıl sığacağım oynat bakalım.... Evet bunu bende çok istiyorum ama eşimin burada da aktif bir şirketi var, bir sene sonra dönedebiliriz diye hadi her şeyi taşımayalım dedik.

Esyalariniz Turkiye'de nerede kalacak? Eger gideceginiz ulkede koyabileceginiz alan varsa, en uygunu deniz yoluyla tum esyalarinizi tek bir seferde gondermeniz. Tek buyuk bir konteynir tutmaniz daha ekonomik oluyor ve bir ayda gider falan denmesine bakmayin gumruk surecleri falan derken 3 ayi bile bulabilir esyalarinizin gelmesi, ona gore planlarsiniz.

Ben ilk tasindigimda Turkiye'deki evimdeki butun esyalari satip sadece kisisel esyalarimla tasinmistim. Ama o zaman dolar 4.5-5 bandindaydi, su an esya satip yenilerini almak kur farkindan dolayi avantajli olmayabilir.

Selamlar, Bir arkadaşımız 15 günde geldi dedi açıkçası ona sevinmiştim. :KK43: Ben şuan eşyalarımı satsam Türkiye'de iyi para eder ama yurtdışında aynı kalitede aynı rahatlıkta alamam. Astarı yüzünden fazla tutar. Relocation parası aldık şirketten.

İki nakliye parasına oradan eşya alırsınız. Hiç burdan taşıyıp da gereksiz masrafa girmeyin derim.

Maalesef. :KK43: İkeada koltuk 1200 euro dolaylarında, elektronik, yatak makinalar vs. dışında bunun. 2500 euro civarında eşyalarımız gidiyor, şirketten taşınma parasını da yatırdılar hesabımıza.

Açıkçası elektronik dışındaki eşyaların hepsi neredeyse iki katı. Ve eşyalarımız 3 senelik, çok severek aldık. Bıraktığım her şey için aylarca üzüleceğime eminim. O yüzden eşyaları satıp oradan almak şuan bizim gündemimizde değil. Ben kendimi biliyorum. :/
yurtdisinda satip alma cok zor, cunku alisveris yerlerini bilmiyoruz. ayrica turklerin zevklerine uygun olmuyor genelde. daha duz daha kaba oluyorlar. imkaniniz varsa kesinlikle esyalarinizi goturun. ozellikle yatak odasi, yemek takimi, salon takimi gibi parcalari. mutfak esyalarini bile goturebilirsiniz, caydanlik, celik tencere seti vs

Türkiydeki evimizi eşyalı kiraya verdik. Burdan yavas yavas alıyoz. Aklımızın ucundan geçmedi yükleyip getirmek. Hea buzdolabı çamasır makinasi dolap yatak kanepe onları patron sıfır aldı. Mutfak esyası alıyorum sadece

Hangi ülkeye gidiyorsunuz? Avrupa ülkelerinin çoğunda evde beyaz eşya ve gömme dolap olur. Tuttunuz mu evi? Bize ters ama çamaşır odası da ortak olur. Hatta ev profesyönel şirketler tarafından temizlenir gereken tüm tamiratlar, beyaz eşya bakımları yapılmış halde teslim edilir. Şirketin taşınma için verdiği parayla çoğu eşyalarınızı alabilirsiniz.

Ben mesela sadece kişisel eşyalarımı götürmüştüm. Yani iki çocuk ve ben 6-7 bavula sığdırıp gitmiştik. Relocation için verilen parayla gidip IKE.dan sıfır almıştık yatak yorgan vs. Ev yerden ısıtma ve pencerelerde jaluzi stor olduğu için halı-perde vs hiç almadım. Yavaş yavaş ütü süpürge falan almıştım.

Her şeyi götür diyen arkadaşlara belirtmek isterim, Türk sistemi ev eşyalarını sığdırabilmek için 3+1 hatta 4+1 ev lazım. Genelde bu kadar büyük evler olmaz, olanların da kiraları çok ama çok yüksektir ve kazancın çoğu bu eve gider. Ütü süpürge vs elektronik eşyaların çoğu orada daha ucuzdur. €/TL olarak bile daha ucuzdur. İnsanlar az ve öz eşyayla yaşamlarını idame ettirir, taşınırken küçük bir kamyonet kiralar, 1-2 saat içinde taşınırlar.

Yakın zamanda bizde eşyalarımızı taşıdık Türkiyeden. Çok maliyetli bir olay. Ama bende eşyalarımı çok severek almıştım, az kullanmıştım. Çokta masraf yaparak almıştım. O yüzden satmak, burdan yenisi almak benim için hiç gündem olmadı.
Eşyalarıma uygun ev bulmak zor oldu tabii, Türkiyedeki evim çok büyük. Neyse çok şükür bir şekilde bulduk ve eşyaları getirdik nakliye şirketiyle. İyiki getirmişim. Yeni alsaydım beni kendi eşyalarımın yarısı kadar bile mutlu etmezdi. Ayrıca sipariş verdim hemen geldi diye birşey yok burda. Aylarca koltuk, yatak bekleniyor. Düzen oturtmak uzun zaman alıyor. Biz bir günde komple evi döşemiş olduk 2-3 gündede tamamen yerleştik.
Büyük eve geçene kadar az eşya getirdik. Burda kendi evim vardı zaten ama küçük, tek çocuk odalı küçük mutfaklı vs. O yüzden ilk etapta kıyafet ve en önemli eşyaları getirmiştim. İki etapta taşımak tabii maliyetli ama depo vs onlarda maliyetli ve ben eşyalarımı depoda bekletmek istemezdim. Depolar bazısı su alıyor bazısı rutubetli kimi fare yuvası vs. O yüzden bir nakliyeyle anlaşmıştık onlar sürekli yurtdışına eşya taşıyor. Bizim kolileride o eşyalar ile beraber getirdiler. Aşırı bir maliyeti yok çünkü araçta fazla yer kaplamıyor. Daha sonraki etapta evi komple boşaltıp tıra yükletmiştik. O tabii çok pahalıya geldi ama dediğim gibi ben eşyalarımı bırakmayı hiç düşünmediğim için o para beni üzmedi. Nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama 2 hafta sürdü gelmesi, işlemeri vs.

X