Eve gelen yatılı misafir ve temizlik problemi

justdiary

Üye
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2022
74
248
Herkese merhabalar ve hayırlı ramazanlar diliyorum.

Benim derdim evimize yatılı misafir gelen dedem. Kendisi yalnız yaşıyor. Ramazan ayında yalnız kalmaması için yanımıza davet ettik. Ancak temizlik konusunda çok büyük problemleri var. En basitinden tuvaletten çıktıktan sonra ellerini hiç yıkamıyor. Çok afedersiniz tuvaletini ayakta yapıyor ve üzerine her yere sıçratıyor. Arkasından bir su bile dökmüyor. Biz onunla aynı tuvaleti kullanmıyoruz ama yine de üzeri de çok kötü kokuyor. Bir kere benim evde olmadığımı düşünmüş kapı açık tuvaletini yapmış. Hemen halıları vs. yıkamaya verdik. Artık her şeyden huylanıyorum evde odamdan çıkmıyorum, dokunduğu hiçbir yere dokunamıyorum. Genelde babam ilgileniyor, peşinde dolanıyor o çıktıktan sonra tuvaleti banyoyu yıkıyor ama yine de huylanıyorum. Birkaç kere nazikçe uyarmayı denedik, tamam diyor ama yine yapıyor.

Mübarek ayda yaşlı olduğu için kötü düşününce kendimi kötü hissediyorum. Alttan almaya çalışıyoruz ama temizlik bu ne kadar alttan alınabilir ki? Yaşlı olup temizliğine çok dikkat eden insanlar da var bunun yaşlılıkla değil karakterle ilgili olduğunu düşünüyorum. Zaten yaşlı ama bir hastalığı vs. yok. Normalde her işini kendi yapıyor, çalışıyor. Babama mesaj attım tuvalet konusunda ciddi bir şekilde uyarır mısın diye, böyle babam da üzülüyormuş gibi hissediyorum Misafir geldiği evde dikkat etmesi gerekmez mi? Sanki kendi evi de biz misafirmişiz gibi davranıyor.

Yemekten önce babam ellerini yıka diyor, deyince yıkıyor ama sürekli mi ellerimizi yıkayacağız diye söyleniyor. Artık aynı sofrada yemek bile midemi bulandırıyor. Böyle düşününce de günah oluyor mudur bilmiyorum kendimi kötü hissediyorum.

Bakın ne güzel dediniz mübarek aydayiz.O deseniz dinimize göre bakmakla yükümlü olduğumuz kişi.Ecet temizlik konusunda çok haklısınız ama bu saatten sonra çok değiştiremezsiniz.Biraz daha idare edin Babanız zaten temizliğine yardım ediyormuş Şimdi kalp kıracak bir şey söylerseniz sonra vicdanen çok rahatsız olursunuz

Ben bu şekilde davranan birini evime çağırmazdım.

çağırdıysnız katlanmanız lazım. daha önce böyle biri olduğunu biliyordunuz
Daha önce böyle biri olduğunu bildiğimizi belirtmemişim ki onu nereden çıkardınız. Köyden çıkmaz evimize ilk defa geldi. Biz de çok gitmezdik, gittiğimizde de 1-2 gün kalırdık daha önce hiç böyle bir şey de fark etmedik kendi evlerinde. Eşi vefat edeli bir yıl oldu yalnız kalmasın diye ilk defa çağırdık. Babannem varken de hep o ilgilenirdi.

Şurada ne kadar kaldi katlanın demeye geldim.
Bu yaştan sonra asla değişmez zira.
Babanız daha fazla ne yapabilir bilemedim adam arkasını topluyor bir yandan, bir yandan uyarıyor sürekli,yazık ben babanıza üzüldüm.
Dedeniz gidince çağırıp birini dip köşe temizletirsiniz evi olmazsa.

Ramazanda torunu değil de kendi çocuklarından biri evinde ağırlamış olsa daha kolay uyarırdı diye düşünüyorum. Size biraz zor bir misafir olmuş. Ama bence dayanın az daha.

Değiştirmeniz neredeyse imkansıza yakın. Yaşlıların temizlik alışkınlıkları neredeyse yok denecek kadar az. Anladığım kadarıyla anne babanızla yaşıyorsunuz size geldi dedeniz. Zaten babanız yardım ediyormuş uyarsa da zor dedeniz bu saatten sonra değişmez. Ama çağırmışsınız bir kere babanız ilgilenmeye devam etsin.

Bu şekilde davranacağını biz de bilmiyorduk inanın şok olduk. Yine de konu Anne-baba olunca pek öyle olmuyor sanırım..
Bi rahatsizligi yok, bile isteye üstünü etrafı çiş yapan insanı gerçekten istemem, size de yazık abdest bile tutmaz o şekilde çişli çişli siz tatlı sert uyarın isterseniz.

Buna niye beğenmedim atılmış ya, sağa sola çiş sıçratan ve el yıkamayan birini kim misafir etmek ister ki
Valla bende aynı şeyi düşünüyorum ama istedikleri kadar beğenmedim atabilirler eli ayağı tutan sağlıklı yetiskin bi bireyin çişini kendi evinden kim temizlemek ister ki, ayrıca çiş abdest bozar namaz kılınmaz evde o şekilde.

Tabiki yaslilikla ilgisi yok , oturarak yapmalı, ayakta her yere sıçrar. Temizlik kurallarini küçükken öğretmek gerekiyor. Ben oğluma o şekilde ogretiyorum. Muhakkak babanız ciddi şekilde ama azarlamadan konussun , dini acidanda sakıncalı idrar sıçraması, namaz kiliyorsa orda girsin

Dedenizin bu özelliklerini anlamak için birlikte yaşamaya gerek yok hiç mu evinde kalmadınız. Böyle olduğunu biliyorsanız keşke çagırmasaydınız şimdi göndermek daha ayıp olacak.

Yaşlı pisliği zor cidden ya, çoğu yaşlı ozbakimini yeterli yapamıyor bence. Ama olması gereken ondan sorumlu kişinin (kızının/oğlunun) hemen pesisira tuvalete girip temizlemesi bence.
Benim bildiğim böyle olur, o zaman ortada problem kalmaz. Dedem son yıllarında parkinsondu, benzer sorunlar yaşardı. Ama annem hemen o çıktığı gibi kendi lavaboyu kullanacak gibi girer, kontrol ederdi. O yüzden ev halkı olarak biz rahatsız olmadık hiç. Aynı şekilde dedem teyzemlerde kaldığı zaman tuvaletten çıkmasını bekliyordum kapıda. Ben girmeden eniştem sanki kendi ihtiyacı varmış gibi izin aldı, sıramı kaptı. girdiğimde çamaşır suyu kokuyordu icerisi adam dedemi mahcup etmemek icin girip temizlemiş.
Yani bu deden annenin mi babanın mi babası .kiminse o kişiye söyle, pesisira girsin yapsın temizliğini, ev halkıni zor durumda bırakmasın.
El yıkama meselesinde de yaşlılar bir ilginç. Bir kere hamur açıyordum, ince olmadı bir türlü. Yardıma çağırdım ananemi, hiç elini faaln yıkamadan geldi yardıma banyoya gönderdim el yıkasin diye 'kizim ben beş vakit abdest alırım, tertemizim elhamdülillah' dedi :)) tabii ki temizsin ama kumanda vs elledigin ellerinle yani neden hamura dokunasın
Ben böyle zamanlarda ,el yikanmasini istiyorsam "gel anane,ellerimzii yıkayalım da yemeğe geçelim" diyorum, beraber banyoya yürüyoruz,yıkayıp geçiyoruz. İşleyen bir yöntem,tavsiye ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…