evcil hayvan sıkıntısı

Bende en iyi mamalardan veriyordum..zaten bir buçuk kilo mama bir ay gidiyor bir kediye..veterinerimizde çevremizdeki en kliniklerdendi..son zamlardan sonra fiyatlar değişmiş olabilir hiç bakmadım kedimi kaybettikten sonra.. ama msjımda da belirttiğim gibi esas masraf bence veteriner giderleri..rutin aşıları bittiktan sonra aşı masrafıda çok azalıyor..herşey güzel giderse sorun yok..ama hastalık durumlarında işler değişiyor..

kusura bakmayın ama yazanlara ben de hak veriyorum.en ucuz çorap nerde satılır diye aramıyorsunuz can bu ki satışı yasak olmalı.bilmemne papağanları bilmemkim kuşu arama bütçen kısıtlıysa, sokak hayvanı da sana arkadaşlık eder yalnızlığına ortak olur.he ama soranlara bilmemne cins papağanım var diyemezsin tabi.benim iki kedim var ikisine toplam 400 harcamıyorum aylık.oldukça kaliteli mamaları var onu yiyorlar , e aşıları zatn her ay değil belirli zamanlarda, he olurda özellikle hasta olursa mesela küçük kızımın sırf kan tahlili 300 tutmuştu, evet masraf oluyor ancak onun dışında çok da bir masrafı yok.

bende şaşırmanıza şaşırdım :) kedimin kuru maması 1.5 kilo en ucuz dönemde 100 tl, 2 farklı çeşidini alıyorum, her ay bir tanesi bitiyor.. yaş maması 12 li alıyorum, o da en az 100 tl.. bunun yanında ever clean kum kullanıyorum, 12 lt alıyorum ve her 3 haftada bir değiştiriyorum kumu.. 200 lira da kuma veriyorum.. malt'ı, vitamini, kemik güçlendiricisi, tüy dökümünü önleyici macunu derken o parayı buluyorum.. eh buna bir de veterineri eklenince aştığı bile oluyor.. benim kızım ev yapımı hiçbir şey yemez, sevdiği mamayı bulana kadar bile kaç paket mama harcadım.. bunun yanında geçen ay mantar oldu veterinere 400 verdim mesela..

bundan önce sokak kedisi de besledim, o da bir hastalandığında o zamanın parasıyla bir hayli ödüyordum veterinere.. bundan tek farkı pilav bile yerdi :)

Çiftleri ayırmayın zaten.genelde eşli olunca pek oyuncu olmaz diyorlar.biz de hep tekli besledik.eşim de sever,ilgilenir alır da.siteler var ordan takip ediyor.sosyal medya hesabında grupları var bu tarz.oraları araştırın isterseniz.

Kedi bakmak masrafli evet, en iyi kuru ve yaş mama, kumu,veterineri :) ama değer ya çok sevimliler keratalar. Alerjim olmasa 2 tane bakmak isterdim

Bizim köpecik hazır mama yemiyor da ne oluyor sanki :) kuru mamayı sevemedi ama herşeyi de yemiyor, etçil bir tombalak olduğundan aylık ortalama 200-300 lira arası ete gidiyor, kuru mama yemediğinden çene ve diş sağlığı için petshoptan kemik alıyoruz, hastalık, aşı zamanı vb durumlar olmazsa eğer, o'suydu, bu'suydu derken Papi her ay tek başına 400 lira civarı para harcıyor.

Benim yaşadığım yerde dışarıda besleme yapamazsın, kuşlara buğday serpersin anca o da parkın en ücra köşesine ve bir sürü çocuğun dakika başı kuşları rahatsız edeceğini bile bile, mecburen. Sokakta aç, susuz ve donarak yaşamaya çalışacağına, sıcacık eve hapsolsun evet. Ben dışarda su koymaya yer bulamıyorum kaldı ki yemek, bir çatı... Her yer bir değil işte, biz de şartlarımıza göre yazıyoruz.

ben sizinle aynı şekilde düşünüyorum.insanlar çok ütopik yorumlar yapıyor ama gerçek hayatta bir geçerliliği yok.kedi köpek ayrı kuş ayrı birşey.isteyen sokaktan alsın isteyen petshoptan alsın onların hepsi can ve emin olun petshopte hemen sahiplenilmediği takdirde o hayvanlar hep telef oluyorlar.hayvan ticaretini bireysel şekilde boykot ederek durdurmak mümkün değil.herkes en iyi şartları sağlamak ister ama gerçekçi olmak gerekirse çoğu zaman o hayvanın ucuz mama yemesi ev yemeği yemesi bile sokakta kalmasından iyidir.imkanı olmayan petshoptan hayvan almasın ona bende karşıyım.
ben burada papağan besleyenlerden bilgi almak istiyorum.papağanın cinsi kırması zaten olmaz arkadaşlar biraz mantıklı düşünün.

bu kedi konusunda çok farklı yorumlar var.çevremde besleyenlerden duyduğuma göre çok masraflıymış.daha önce kısa bir süre yavru kedi bakmıştım ama o zaman öyle bir masrafı olduğunu hatırlamıyorum.onlarda sokak kedisiydi gerçe.

Valla bilmiyorum ben Haziran'da sahiplendim, kedim mama secmiyor çok kaliteli bişey değil sanırım markette ne varsa onu aldım beğendi yedi. Ara ara evden de yiyor. Hala daha aşıları devam ediyor her seferinde 50-60 veriyoruz buradaki ilçe veterinerine, belki merkezlerde daha pahalidir.
Kapalı kum kabi ve tirmalama oyuncağı aldık biri 60 biri 20 TL. Kum sürekli olan bir masraf, petshopda 5 kilosu 15 TL ama ben nette 20 kilosunu 30a aldım en son yani yarı yarıya kar ettim. henüz hastalanmadi şükür ama anladığım kadarıyla tedavi ameliyat gibi şeyleri masraflı oluyor. Acikcası vitamin, ekstra yaş mama falan almadım belki de o yüzden daha az masraflı diyorum.

biraz dikkatli okursanız ben en ucuzunu vs aramıyorum.satışı yasak olmalıysa bu konuda ne yaptınız?satışı yasak değil kanun dışı değil.imkanı olan ister 10 tane alır ister 100 tane.bu konu çok canınızı sıkıyorsa burada tepki göstermek yerine gidin ciddi elle tutulur birşeyler yapın ve burada paylaşın.benim imkanım kuş beslemeye el veriyor şimdilik.sokakta evcil hayvan olacak kuş varsa getirin sahipleneyim.bütçem sınırlı dediysem hayvanı aç bırakacak değilim 400-500 tl aylık bununla sözkonusu papağanları bakabilirim diye düşünüyorum.evde alacağım hayvanın cinsinide size soracak değilim.kedilerin aylık masrafından çok başına bir iş gelse gelecek olan veteriner masrafı beni korkutuyor.kaldı ki kedi beslemek için konu açmadım.

bizim sokaktaki bebişler bile mama seçiyor bazen.yaş mamaya bayılıyorlar ama kuru mamayı bazen yemiyorlarmerkezde daha pahalı sanırım ama sorun şu ki başına beklenmedik bir iş gelse onu karşılamam mümkün olmaz diye çekiniyorum.inşallah hastalanmaz sizinkide sokaktaki kediler daha sağlıklı oluyor cins kediler daha hassaslar.

Evet cinsler hassas ve seçici oluyormuş, benimki tekir inşallah benimle yaşlanir o kadar çok seviyorumki

Evet cinsler hassas ve seçici oluyormuş, benimki tekir inşallah benimle yaşlanir o kadar çok seviyorumki
tekirler bir başka oluyor benimde bir tane vardı okuldan gelme saatimi bilir hergün evin önünde beklerdi yemek verdiğim için.bir gün geldim baktım yok meğersem çocuklar boynuna ip bağlayıp boğmuşlar hayvnı çok üzülmüştüm.

Burda ilk taş atıldı mı gerisi gelir ama sorunuzun cevabı bir türlü gelmez bazen. Bir anket var burda mesela, hangi evcil hayvanları besliyorsunuz diye, bir sürü kuş besleyen var, hani hiç mi biri görmedi konunuzu? Bazen çifte standart uygulanıyor maalesef. Size gereksizce yüklenildi papağan istiyorsunuz diye, sanki tüm evcil sahipleri sokaktan almış gibi. Başka topikte de bakarsınız kuş sahibi övülmüş de övülmüş. Bana taş gelmesin derdinde sanırım bazı üyeler, doğrusu ben yardımcı olabileceğim birşey varsa yazarım ya.

desteğiniz için teşekkürler.merak etmeyin yeni üye oldum ama ben bayadır bu forumu takip ederim hep böyle iki yüzlülük gördüğüm için alıştım.kuş özellikle en basitinden muhabbet kuşu bizim ülkede en çok beslenen hayvan.doğadan muhabbet kuşu yakalayamayacaklarına göre hayvan beslemiş olan herkesin en az bir muhabbet kuşu kanaryası vs olmuştur.insanlar belliki gelecek tepkilerden çekinmişler.ben yine doğru düşündüğümden geri durmam o yüzden çekinmeye vs gerek yok.bazı arkadaşlar fantazi dünyasında güya duyar kasıyorlar ama sorsam somut ne yaptın diye verecek bir cevabı olmayacakarkadaşın biri facebook gruplarını önermiş sağolsun ben oradan buldum papağan üreten birini mayıs ayında gelecekmiş en geç yeni yavrular.papağan gibi zor bulunan hayvanları isteyenler facebookda ki gruplara baksın.konu amacına ulaşmadı ama olurda biri papağan bakmak isterse bu konudan yararlanabilir nerede arayacağı konusunda.ben sosyal medya kullanmadığım için facebookda papağan satıldığından haberim yoktuşunu da eklemek istiyorum burda evciline 400-500 tl ayıran çok kişi olduğuna da inanmıyorum eleştirmeden önce bir dinleyip anlayın.kötü niyetli insan zaten bakıp bakamayacağını çok araştırıp düşünmez alır heves uğruna bir hayvan bakamayınca sıkılıp atar.nasıl kedi seven bir insana köpek besle demek doğru değilse kuş beslemek isteyen insanada kedi besle demek doğru değil

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…