evcil hayvan sıkıntısı

cinsi önemli değil daha önce kısa süreliğine yavru kedi baktım sokaktan bulduğum ama kedi kuş aynı yerde olur mu?birde aylık masrafı 400-500 geçer mi?bakamayacaksam almak istemem.

kedi besleyememe nedenimi belirttim dediğinizde haklısınız ama alıp en iyi şekilde bakma o hayvanın kaderi için en iyi seçenek zaten siz almasanız başka biri gelip alıyor buna emin olun.eskiden bende sizin gibi düşünürdüm şimdi farklı düşünüyorum yinede herkesin düşüncesi hayvan severliği kendine ne diyim.papağanı nerede bakmayı planlıyorsunuz?ben bugün muhabbet kuşlarımı salsam yarın öleceklerinden eminim.doğada yaşamayaz onlar artık zaten yaşabilecekleri bir mevcut doğada yok.

kuşlarım evcil zaten ikiside ele gelir oyuncudur.onlardan yana benim bir sıkıntım yok.teke düşürmem haksızlık olur gibi çünkü kendi aralarındada anlaşıyorlar.önerinizi için teşekkür ederim.benim konuyu açma amacım daha çok besleyen varsa nereden almam uygun olur çünkü petshopların durumu malum.

Kısıtlı bütçeyle kedi köpek bakamazsınız. Kuşlar için de tehdit olur. Okulunuz bitince annenizle aynı evde yaşayacaksanız iki kuşla idare edin. Zira "şimdilik yalnızlığımı paylaşayım, okul bitip aile yanına dönünce bi çaresine bakarım" gibi bir dusunceniz var gibi geldi. Çünkü ayrı evde yaşadığınız halde annenizin hiçbirini istemediği bilgisi ekstra ve gereksiz olmuş.

başka seçenek olmadığı için alıyorum bazen acıyıp aldığım hayvanlarda oldu mesela ikinci muhabbet kuşumu acıyıp aldım ertesi hafta aynı petshopa bir daha gittim kardeşlerinin durumunu görmek için ve hepsi hasta olmuştu.ben o kuşu almasam onunda aynı kaderi paylaşmayacağı ne malum?tamam sokaktaki can ama petshoplardakilerde can.hepsi can bunların imkan olsa hepsini alırım.

Hayvan haklari savunuculari “biz alsak da almasak da sektor devam ediyor” diye dusunmezler. Siz o sekilde dusunurseniz ben o sekilde dusunursem sektor var olmaya devam eder. Bir hayvansever ve hayvan haklari savunucusu olarak bu dusunce yapisindan cikmanizi oneririm. Cins hayvan olsun,su papagani bu kedisi olsun diye diye suni ortamlarda uretiliyor bu zavallilar,birileri satin aldi ve almaya devam ediyor diye. Yapmayin. Egitimli,bilgili,kulturlu insan yapmaz boyle.

İlla almak istiyorsaniz cins hayvanlardan evet pahalilar. Kimse evinde cins hayvan uretip de ucretsiz vermez. Cunku amac para kazanmaktir.

Ek olarak ucretsiz sahiplendirme yapan kisiler var,internetten bunlara da ulasabilirsiniz. Kedi bakan arkadasimin kuslari da vardi. Farkli ortamlarda tutarsaniz bir sorun olmuyor ama kedinin de bakimi masraflidir. Sokaktan da alsaniz asilari var,tedavisi,mamasi vs vs. Hasta olursa ilaci var. Aylik masrafi 500-600 buldugunu soyledi arkadasim. Ama tabii hayvana gore degisiyor bu durum da.

aynı evde yaşamayacağız iki evimiz var ben başka şehirdeyim onlar başka şehirde.belirtme sebebim işe başlayana kadar çok masraf yapamam 400-500 tl aylık bütçem bu işe başlayana kadar.kedi köpeğe yeter mi bilmiyorum.kuşlar içinde zaten bilgi almak amacım.

sorunda burada başlıyor ya işte, biz petshoptan aldığımız için sistem böyle böyle ilerliyor. evet bu kuşları dışarıdan bulamayız ama farklı seçeneklerimiz var.. mesela benim kapkara bir kedim var, sırf millet ayy karar kedi der veya çocuklar zarar verir diye aldım sokaktan..

Kedi köpek için yeterli değil bence. Kumu var, maması var. Aşısı var. Bazen hasta oluyorlar veteriner masraflari bayagi tutuyor. Yok taragi, oyuncagi, tırmanma tahtası derken bir bakmışsın eve ekmek alacak paran kalmamış :)
Kuşlarınla kediyi aynı evde güvenle besleyemezsin. Köpek icin aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Daha önce beslemedim.

işte bende o sebeple almadım sonra bakamazsam günaha girmiyim diye.teşekkür ederim bilgi paylaşımı için.onları artık imkan olursa işim olunca alırım.köpek özellikle çok büyük sorumluluk.

Sultan papağanı olmaz mı? Güvenini kazanınca omzunuzdan inmez. En yakın arkadaşlarımdan biri bi sultan papağanıydı Şu anda bir kedi anasıyım ama kalbim hala kuşçu :)

o zaman petshoplarda hayvan satışı yasaklansın.bu olmadığı sürece bu sektör bu şekilde devam eder.zaten yasaklasada merdiven altından bu sefer devam eder.sorunu kökten çözmedikten sonra kalıcı bir çözüm olmaz.kedinin cinsi önemli değil her yerde bulunur ve benim için hepsi aynı yani cins olması fark etmez.benim için önemli olan hakkını vermek hayvanın.

Duzeltme...
Mesajı kedi almak istiyorsunuz diye düşünüp uzun bir mesaj atmıştım ama tekrar okuyunca anladım ki kuşmuş.

neyse kediyle kuş aynı ortamda olmuyor bilginiz olsun

Siz yoldaştan çok cins kuş arıyorsunuz sanırım.
Kedi masraflı bir hayvan değil sokaktan dahi sahiplenebilirsiniz. Kedilerin Ense damlası, iç parazit hapı, kum ve mama dışında bir ihtiyacı yok ve gerçekten yoldaş. Benim kedim var kedi canını yediğim 25 lira ense damlasına gidiyor o da sene de 2 kere pirelenmesin diye.. 7 litre kedi kumu 15 lira marketlerde 9 liraya bile satılan markalar var. 4 paket kum benim kedime rahat rahat bir ay yetiyor. Mama kısmına gelirsek ben sokak kedisi sahiplendim mama asla yemediğinden insan gibi biz ne yiyorsak ondan yemek istiyor ve öyle besleniyor. Bir de tarak alıp düzenli tarayacaksınız tarak zaten bir kere alınıyor.
ve kedili ev gerçekten bambaşka oluyor. Gece birlikte uyuyoruz evin çocuğu gibi. Kedilerle kanatlıların pek arası yok bilgin olsun boşluğunu yakalarsa boğar. Sinek bile sevmiyor kediler.

sultanda olur aslında daha önce papağan bakmadım.muhabbet kuşuna yakın mıdır?
Sultan papağanı ve hint bülbülü eşzamanlı besledim. Aynı kafeste olmadıkları takdirde (e heralde yani) iyi geçinirler. Muhabbet kuşlarıyla da böyle olur. Kuşlar acayip sosyal ve cana yakın canlılar. Kedi diye baskı yapanlar olmuş ama ne alaka yani? Kuş kuştur kedi kedidir. İkisi de farklı. Ama kuştan da çok iyi arkadaş olur. Kuş bakmayan bilmez.

bir can için şu kadar para bu kadar para ne kadar kötü çirkin bir durum. onlarda can taşıyorlar artık kaldırılsa keşke şu hayvan satışı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…