Ev Hanımlığı Kabus mu?

ben 12 yıl çalıştım ve son 2,5 aydır evdeyim,5 yıllık evliyim ve çocuğumuz yok henüz,çalışırken hem iş hem ev hayatı ikisi bir arada gerçekten çok zordu ama herşeyim planlıydı,neyi ne zaman yapacağımı bilirdim şimdi ise düzenim tamamen değişti artık hafta sonları iş yapmıyorum , eşimle daha çok vakit geçiriyorum,hafta içi evin işini yapıyorum ama zamanım çok fazla ve bu yüzden sıkıldığım için takı tasarım kursuna başladım çünkü işten ayrıldıktan sonra kendimi boşlukta hissettim bir şeyler yapmalıydım zamanımı boşu boşuna geçirmek istemedim belki çocuğumuz olursa bu kadar zamanım olmayabilir bu güzel zamanları daha iyi değerlendirmek lazım sonra çok arayacağımı biliyorum,şu an halimden memnunum,güzelmiş evde olmak bence.

benim için ev hanımlığı daha doğrusu çalışmamak ve eve bağlı kalmak cidden kabus:III

evet kabus hergün aynı işler yinede evde olmak güzel benim annem çalışıyordu ve bize fazla zaman ayıramıyordu buna çok üzülüyordum bebek istediğim için bende çalışmayı düşünmüyorum ( her işin bi zorluğu var)

ev hanımlıgını yanlıs tanıyan ve anlatan arkadaslar.ben sıze hıc bır zaman katılmıyorum.ev hanımı demek hıc bır ısıne tesekkur edılmeyen bos vaktı olmayan verımsız paspal ve hayatı duzensız sozlerınızden bahsedıyorum.kesınlıkle yanlıs dusunuyorsunuz bence..bende bır ev hanımıyım..ama o kadar yogunumkı ve kendımı okadar verımlı hıssedıyorumkı.bır cok calısan bayandan kulturlu ve kendını gelıstırmıs bır ev hanımıyım...
yapılan hıc bır seyıne tesekkur edılmeyen;tamamen yanlıs..esıme bır bardak su getırsem elımı oper saol mınık kusum der bana..bende afıyet olsun derım ve bır daha bır sey ıstedıgınde gercekten buyuk bır zevkle kalkarım yerımden...calısan bayanlar yorgunluktan ve stresten esıne boyle davranamazlar heralde.degısık ve cok ozel yemekler ogrenıp eslerıne sunamazlar..yada cok sık yapamazlar bunu..
paspal;kesınlıkle katılmıyorum kendı adıma ve gordugum bırcok evhanımı adına..ben ısım bıttıgı anda deıl kocama kendıme saygımdan hemen kıyafetlerımı degıstırırım..saclarımı sekıllendırır ve aksam bır guzel suslenıp makyaj yapıp esımı beklerım.bır cok kez gece elbısesı ve mını etek gıymısımdır..kapalı bır bayan olmama ragmen cok bakımlıyımdır evde..
verımsız;bunada katılmıyorum asla..bır cok ozel yemek pasta borek ogrendım..halı dokudum bır muddet süper zevklı..bır ara nakıs kursuna gıttım.suanda dıkıs kursuna gıdıyorum..esım araba kullanmayı ogretıyor.ehlıyet kursuna baslıcam..haftada bır gun bır sohpet programına katılırım mutlaka..annemle gezmelere gıderım..bazen alıs verıse cıkarım..esımlede carsı pazar gezerım derken onun evde oldugu vakıtlerde demek ıstemıstım.arkadas yanlıs anladı heralde....
kısaca kendıme evıme arkadaslarıma ve en onemlısı esıme ayıracak cok vaktım var sukurler olsun.uc gunluk dunyada maddıyat ıcın bu degerlı seylerı ıhmal edemem ben..ev hanımlıgı kabus degıl bence ozgurluk..kendı patronum olmak ıstedıgım saate uyanmak ıstedıgım saatte kahvaltı yapmak ıstedıgım yemegı pısırmek ve esıme kapıyı acıp onu opup koklamanın zevkı dunyalara bedel...
fakaaaatttt...maddı ımkansızlıklardan dolayıda calısan bayanların herzaman arkasındayım...ozel zevklerı ıcın deılde evıne para goturmesı gerektıgı ıcın calısan bayanların..zaten suan heryer bayan doldu.erkek ısınde bıle bayanlar calısıyor.heralde onlar ev hanımı olmaya karar verıp ıslerını bıraksalar turkıyede ıssızlık dıye bırsey kalmaz..
calısmayı hıc dusunmedım dusunmemde allah gostermesın..hele bırde cocugum olsun ınsallah.onu ben buyutup terbıye etmek ıstıyorum..anane babane veya kıres degıl..o benım cocugum ve ona yabancı olmamalıyım...herkese hayırlı gunler..

oncelıkle herkese merhaba
hanımlar bu baslık ozellıkle dıkkatımı cektı ve okumak ıstedım yorumları.sebebıne gelınce su an ben de calısmıyorum ama elımden geldıgınce bu duruma uyum saglayıp nasıl olumlu hale getırebılırım dıye fıkırler uretmeye calısıyorum.sızden gelenlerı okumak da benı dusundurdu.ne kadar farklı yaklasımlar olabılecegını gordum ve yıne aynı sonuca vardım.ne yasadıgımız degıl nasıl yorumladıgımız onemlı.ozellıkle fatıma zehra arkadasın dedıklerını zevkle okudum .ne guzel bakıs acısıyla tanımlamıs ev hanımlıgını.

ev hanımlığı tabi ki kabus değil..
hatta kıymetini bilene bence çok da güzel bir şey..
bir bayanın kendine,eşineiçocuklarına ayıracak vakti olmasından daha güzel ne olabilir ki?

ben tan 8 yılımı üniversite okumaya verdim.
öncekileri saymıyorum bile.
iki üniversite okudum.
ama bunları bir statü kazanmaktan ziyade,üniversite yaşamını tatmak,ailemden uzakta iadre edebilmeyi öğrenmek vs gibi çeşitli sebeplerden yaptım.

şimdi çalışmıyorum ve evimdeyim.
ve yıllarca yapamadığım,daha doğrusu yapmaya vakit bulamadığım bir çok şeyi yapmak ve daha da önemlisi kendimi keşfetmek için birçok zamanım oluyor.
öyle güzel ki...
ülkemizdeki ev hanımı tabusunun yıkılması lazım bence.
ev hanımı diyince abuk subuk ev gezmelerine giden,günlerden ve dedikodudan,ev işinden kendini alamayan bir imaj çizilmeye çalışıyor.
ha böyle olan yok mu?
tabi ki var.

işte benim kabus olarak gördüğüm ev hanımlığı budur.
bu herkese göre değişir tabi.
ama neden bunca zamanı olan bir kadın kendini geliştirmekten,daha fazla okumaktan,belki değişik el sanatları edinmekten,üretken olmaktan,eşini ve çocuklarını daha fazla memnun etmekten ve arkadaşlarıyla daha doyurucu ve tatmin edici şeyler yapableceği aktivitelere katılmaktan vs uzak kalsın.
ve bunca değerli seyi kaybetsin..

ama ne yazık ki son yıllarda bayanların da üniversite okuma olayı ülkemizde yaygınlaştığından beri çalışmayan kadına garip gözle bakılıyor.
anlamak mümkün değil bana göre bu mantığı.
herşey insanın kendi elinde..

kimi kendini çalışarak mutlu hisseder,kimi de çalışmaktan ziyade başka şeylere vakit ayırarak..
ama önemli olan yaptığımız şeyi başkaları ne der,çalışırsam şu gözle bakarlar,çalışmazsam bu gözle bakarlar mantığından uzak yapmak bence..

uff cok konuştum ama yazdıkça yazasım geldi -tatlicadiarzu-

İçimden geçenleri yazmışın:lepi:...Bende kendime,evime çocuklarıma,eşime vakit ayırmaktan kendimi geliştirip kitap okumaktan,yeni şeyler öğrenmekten,bişeyler üretmekten gayet memnunum:sm_cool:....

Kesinlikle ve kesinlikle 7 aydir evdeyim bana göre deil en kisa zamanda ise giricem ve hayatimi tekrar düzene sokucam bana göre deil

oncelıkle herkese merhaba
hanımlar bu baslık ozellıkle dıkkatımı cektı ve okumak ıstedım yorumları.sebebıne gelınce su an ben de calısmıyorum ama elımden geldıgınce bu duruma uyum saglayıp nasıl olumlu hale getırebılırım dıye fıkırler uretmeye calısıyorum.sızden gelenlerı okumak da benı dusundurdu.ne kadar farklı yaklasımlar olabılecegını gordum ve yıne aynı sonuca vardım.ne yasadıgımız degıl nasıl yorumladıgımız onemlı.ozellıkle fatıma zehra arkadasın dedıklerını zevkle okudum .ne guzel bakıs acısıyla tanımlamıs ev hanımlıgını.

arkadasım yorumun ıcın tesekkur ederım..bazı arkadaslarımızında dedıgı gıbı kımı ınsan ev hanımlıgını sıkıcı bır pozısyona sokuyor kafasında.asla ben evde yapamam gıbı dusuncelerle zaten pısıkolojıkmen daha bastan kaybedıyor..tabı herkesın dusuncesı farklı saygı duyuyoruz..ben sadece ev hanımlıgını kabus olarak gorenlerın bu dusuncelerıne karsıyım..ınsan calısmayıda kendıne kabus hale getırerek yasayabılır..guzel dusunen guzel gorur bence..bu her alanda gecerlıdır.suan evımdeyım..az sonra esım gelıcek onu karsılıcam..ve yıne guzel bır gun yasayacagız ınsallah.allah herkesın gonlune gore versın..

Aslında bütün herşey kadının kendisine biçtiği değerle ilgili değilmi?Ben de çalışıyorum evime gelincede evimin hanımı oluyorum.Ev hanımı çalışan kadın diye bir ayrım olduğunu düşünmüyorum.Akıllı kadın üreten kadındır.Herkes her pozisyonda elinden geldiğini yapabilir.Yeterki istesin.Kabusa dönüştürmeyelim......................

83 papatya 2 üniversite bitirdin ve çalışmıyorsun,çok yazık,ilerde inşallah pişman olmazsın.
Canım 2 üniversite arkadaş bitirmiş ben değilkaydirigubbakcemile3 Ben arkadaşın ev hanımları hakkındaki fikrine katılıyorum...
Yani ev hanımı paspal cahil,sabahtan akşama kadar dizi tv vs. izleyip kendini geliştiremeyen,
yetersiz insan değildir diye düşünüyorum ve arkadaşta bunu çok güzel dile getirmiş....

Canım 2 üniversite arkadaş bitirmiş ben değilkaydirigubbakcemile3 Ben arkadaşın ev hanımları hakkındaki fikrine katılıyorum...
Yani ev hanımı paspal cahil,sabahtan akşama kadar dizi tv vs. izleyip kendini geliştiremeyen,
yetersiz insan değildir diye düşünüyorum ve arkadaşta bunu çok güzel dile getirmiş....

pardon.yazımı düzeltim.

evet yaa bende evhanımlılığı için doğmamışım kaderim böyleymişş
bıktım ev işinden bulaşıktan ütüden sabah 5 te kalkıp kahvaltı haırlamaktannnnnnnnnnn yeterrrrrrrr

bence ev hanimligi hicte kabus filan degil.hanimlar evlerinde kocalarina hizmet edip cocuklarini vatana millete birer hayirli evlat olarak yetistirirse en guzel vazifeyi yapmis olur

kabus olduğu ve olmadığı zamanlar var gerçekten eğer çok yorgunsan ve bunun üzerine başkla yorgunluklar geliyorsa...kabus...
fakat çok nankör ve aynı şeyler...yemek temizlik...
fakat güzel yanlarıda var..

Bence ev hanımlılgı cok zor yani anlamsız hergün aynı şeyleri yapmak cok zor ben calışıyorum evlenmeden once evlendikten sonra calışmatım hergüm bir ızdırap gibi geciyorum bilemessini z nekadar zor

hayatımda hıc calısmadım cunku baskasının emrı altında yasamak bana gore degıl
bekarken sosyal hayatım cok aktıftı bır gunumu dahı evde gecırmezdım
arkadaslarımla gezerdım toplantılar yapardık
evlendım ve eve kapandım 2 senedır hayatım zındana dondu
cunku yasadıgımız yerde hıc kımseyı tanımıyorum butun aılem cevrem ıstanbulda
ama artık karar verdım ve arastırmaya basladım burada cesıtlı kursların oldugunu ogrendım kadın kollarının toplantılarının oldugunu duydum ve en kısa zamanda gıdıp başvuracagım
bu boyle devam etmez cevre edınmem gerek psıkolojım cok bozuldu
ev hanımlıgı bana gore degıl butun gun evde oturup esımın ısten gelmesını dort gozle beklemekten sıkıldım artık

sana tüm benliğimle katılıyorum ve yaşadıklarının aynısını bende yaşıyorum ve hayattan sıkıldım artık :KK43::1no2:

kabus mu evet olabilir.tam bilemiyorum.hiç çalışmadım.hiç başka bir hayatı yaşamadım.8 yıldır evde oturupçocuk bakmaktan bıktım.çalışmak yada üni okumak istiyorum.bundada çocuklarıma kim bakar diyorum.ev hanımıyken yetiştiremediğim işlerimi nasıl yaparım diyorum.boşver otur evde diyorum sonrada benim istediğim hayat bu değildi.bana dayatılan hayatı yaşıyorum.hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum.offffffffffff bilemiyorum çıkmazdayım:a015:

bence ev hanımlıgı kabus
çünkü herşey rutinleşiyor molotonlaşıyor
kadın bütün dünyasını kocasının ve çocugunun üzerine kuruyor
kendine bakmıyor tembelleşiyor (genelde böle)
ama çalışan kadının hayatı daha renkli
iş hayatı sayesinden giyimine görünümine ve makyajına dikkat edip
eşinin göz zavkini doyuruyor
ve iş hayatında hırsları başarıları sorumlulukları gibi faktörler kişisel gelişimini olumlu etkiliyor

bence her kadın iş hayatına atılmalı
çünkü işi zamanında yapamayı işde başardıgı için evde de başaracaktır
ve eşine çocugunu evine en önemlisi kendine vakit ayıracaktır
vakit ayıramıyorum diyen iş hayatının pirensiplerinin farkında deildir diye düşünüyorum.

X