Ev alma konusunda fikir istiyorum..

1. 1- Hertürlü Dini ve Siyasi konu ve yorum yasaktır.

2- Karabasan, cin, peri, 3-5 harfliler, öcüler, böcüler, hocalar, büyülerle ilgili konu açmak yasaktır.

3- Açtığınız bir konunun devamı niteliğinde Kaynana bölüm-1, çekim 2, kayınpeder bölüm-3 tarzı konular açmak yasaktır, devam niteliği olan konular derhal kapatılır.

4- Burası Bir Derdim Var bölümüdür, canınızın sıkıldığı, üzüldüğünüz, dertlendiğiniz ve çare aradığınız her konuyu buraya açabilirsiniz fakat "saçımı ne renk boyamalıyım, karamel mi fındık kabuğu mu?(resimli), arkadaşımın kuzeninin amcasının kızının görümcesinin düğününde abiye giyeceğim sizce hangisi(resimli), orta sehpa mı konsol mu acaba hangisini alayım karar veremedim, koltuk altı kıllarım, kaşımı nerde aldırayım, gebe miyim test yaptım baksanıza, Küçükbakkalköy'de kuaför önerisi vs vs bölümle alakası olmayan konular açılması yasaktır, açan üye bilmeden bir sefer açmışsa taşınır ama her aklına geleni bu bölüme açmayı adet haline getirmişse bölümle ilgisiz konusu kapatılır, ısrarcı olursa ceza alır. Hele bu bölüm daha çok okunuyor deyip diş taşını bile buraya yazanlara hiç af yok.

Lütfen her aklınıza gelen konuyu buraya açmayın, ilgili bölümlere açın.

Peki "kar payı" FAİZ değilmişte neymiş ? Sen nasıl ikna oldun ? Bizide aydınlat, bizde cahil kalmayalım. Sözleşmede "faiz" kelimesinin geçmemesi gerçekleri değiştiriyor mu ?
Napıyormuş bu kurum ? 110 bin alıyorsun 137 bin ödüyorsun. Aradaki farkı sadaka mı kabul ediyor ? Cennetten tapumu veriyor ? Noluyor ?
Güle güle otur evinde bu arada.
Canım ben aptal değilim ama madem banka bunu söylüyor o zaman gerisi bankayı ilgilendirir. Zaten elimiz mecbur buna en azından faiz olmadığını iddia eden bankayı tercih ediyoruz. Ameller niyetlere göredir. Allah cc affetsin eğer ki yanlış yapıyorsak

Faizle kar payi ayni şeyler değil hanimlar.finans kurumları evi kendi adlarina alip vadeli satisini yapıyorlar yani taksitle size satiyorlar taksitli fiyati artiyo peşine gore bu da dinimizce helal.çünkü paranin bugünkü değeri ile beş yil sonraki değeri ayni değil

Nasılda kılıfına uyduruyorlar... Ahhh sizi gidi oportunist, abdestli kapitalist finans kurumları sizi....

Faiz, kar payı, murabaha... hepsi aynı şeyler.

Sadece isimlerini degiştiriyorlar ki dindar kesimi kandırabilmek için. Murabahada evi alıp satıyor ne degişiyor? Yine fazla para ödüyorsun ama neymiş paranın degeri degişiyormuş.. E faiz de öyle, paranın degeri degişiyor.

Hepsinin temelinde para satışı vardır. Murabahda ise para satışı degil de ev satışı yapıyormuş gibi davranılır ama satılan şey yine paradır aslında. Müşteri hazır, ev hazır, hemen al ondan ona sat, üzerine yıgınla kâr koyarak... Eger bunu normal görüyorsan, para satıp üzerine kâr koyanları da (yani faizi) de normal görmen lazım.

''Bak Allah'ım bu murabaha... faiz degil...'' falan? Kendi inandıgınız Allah'ı mı kandırmaya çalışıyorsunuz yoksa :KK70:aslında hem inandıgınız Allah'ı hem kendinizi kandırmaya çalışıyorsunuz, ne kadar da zekisiniz öyle.

Yine söylüyorum, hepsi aynı şey. Hepsi temelde para satışıdır. Birine burun kıvıryorsan hepsine kıvırman lazım.

Rabbim gelecegi bilmiyor muydu Allah askina yok din degismeliymis.bu düşünceler insani dinden cikarir.bir harami islersin günah kazanirsin inkar edersen dinden cikarsin

Hoşgeldin sultanahmete kaçak otel diken, ilahiyat profu NİHAT HATİPOĞLU !

Ben de ev almak istiyorum ama birikim yapma yeteneğim yok. Bu arada eğitim şart diyorum.

Hanimlar eşimin ve benim aylık gelirimiz toplam 5 bin tl. 400 tlye kirada oturuyoruz. 5 ay sonra düğün ve araba borcu bitiyor. Araba 25 bin TL.eşimin babasından miras 45 bin tl gelecek önümüzdeki yaz, benim babam ev sahibi olmamızı istiyo şimdilik 10 bin tl verecekmiş öylesine. Takı filanda yok bozdursak. 80 bin civarı paramız oluyor. Bizim ev almak istediğimiz şehirde ortalama 3+1 daireler 170 bin liradan başlıyor. Bu durumda ne yapmalı sizce? Eşim murabaha usulü de olsa bankaya fazladan para ödemek istemiyor biriktirelim diyor. Bense borca girmeden alamayacağımızı düşünüyorum. Fikir istiyorum

Kiranız çok uygunmuş para biriktirmeniz çok kolay olur diye düşünüyorum.
Fakat maalesef kenara 3 atsanı ev fiyatları 5 yükseliyor :KK43:
Bu yüzden bence 80 peşinat verip krediyle eve girmeniz daha mantıklı.

Maaşınız iyiymiş maşallah krediyi de ödeyebilirsiniz bir kaç yıl biriktirip de alabilirsniz. Ev alana Allah yardım ediyo canım. Ama faizi katmamaya çalışın.

Hanimlar eşimin ve benim aylık gelirimiz toplam 5 bin tl. 400 tlye kirada oturuyoruz. 5 ay sonra düğün ve araba borcu bitiyor. Araba 25 bin TL.eşimin babasından miras 45 bin tl gelecek önümüzdeki yaz, benim babam ev sahibi olmamızı istiyo şimdilik 10 bin tl verecekmiş öylesine. Takı filanda yok bozdursak. 80 bin civarı paramız oluyor. Bizim ev almak istediğimiz şehirde ortalama 3+1 daireler 170 bin liradan başlıyor. Bu durumda ne yapmalı sizce? Eşim murabaha usulü de olsa bankaya fazladan para ödemek istemiyor biriktirelim diyor. Bense borca girmeden alamayacağımızı düşünüyorum. Fikir istiyorum

İyi ki fikir istedim başka birşey istese m ne olacaktı acaba :) uzatmasaniz konu kapanması diyorum :S

Konu sahibesi dinen caiz mi? Faiz haram mı? Ev alırken kredi çekmek günah mı gibi sorular sormamış ama maşaallah konu Alo Fetva hattına dönmüş.
Dini yorum yasaktır, lütfen konu sahibesinin sorusuna yorum yapın.

İyi ki fikir istedim başka birşey istese m ne olacaktı acaba :) uzatmasaniz konu kapanması diyorum :S

belli bir peşinattan sonra aylık taksitle kalanı ödeyebileceğiniz evler oluyor
krediyle kat kat ödemekten iyidir
bizde böyle bişey düşünüyorduk ama evlerin metrekaresi küçük oldugundan vazgeçmiştik
bi araştırın isterseniz

Canım ben aptal değilim ama madem banka bunu söylüyor o zaman gerisi bankayı ilgilendirir. Zaten elimiz mecbur buna en azından faiz olmadığını iddia eden bankayı tercih ediyoruz. Ameller niyetlere göredir. Allah cc affetsin eğer ki yanlış yapıyorsak
Isi kilifina uyduruyorlar sen bunun farkindasin yemiyorsun ama yemis gibi davranip cikarini dusunuyorsun ozaman.gunahkarsin sende acik ve net !

Simdiden bakmaya baslarsaniz guvenilir muteahhite senetle odeyebileceginiz bi yer bulabilirsiniz. Bir de eminevim sistemi var onu arastirin.

X