Ev alma konusunda fikir istiyorum..

Yalniz dinde esneklik olmaz gunahsa gunahtir

Kuranın indirildiği an ile bugün aynı değil. Dünya değişiyor, hayat değişiyor, ekonomik sistem değişti, her şey değişti. Bazı şeyler elbette nettir kesindir, değiştiremezsin. Ama dış dünyaya bağlı olan konularda insanlar mecburen uyum sağlayacak.

Bankadan kredi çekmeden ev alamıyorsa bi insan, birikimini harcamamak adına, o borcun altına girecek mecburen. Zaten ev değerleniyor zamanla. Yapacak bir şey yok. Bakkaldan muz almıyorsun, en az 200 bin tlye ev alıyorsun.

Ayrıca ben dinde esneklik olduğuna inanıyorum. Allah bize akıl, fikir vermiş, düşünelim tartalım diye. Eğer her şey kesin ve tartışılmaz olsaydı, akıl vermezdi bize.

Kuranın indirildiği an ile bugün aynı değil. Dünya değişiyor, hayat değişiyor, ekonomik sistem değişti, her şey değişti. Bazı şeyler elbette nettir kesindir, değiştiremezsin. Ama dış dünyaya bağlı olan konularda insanlar mecburen uyum sağlayacak.

Bankadan kredi çekmeden ev alamıyorsa bi insan, birikimini harcamamak adına, o borcun altına girecek mecburen. Zaten ev değerleniyor zamanla. Yapacak bir şey yok. Bakkaldan muz almıyorsun, en az 200 bin tlye ev alıyorsun.

Ayrıca ben dinde esneklik olduğuna inanıyorum. Allah bize akıl, fikir vermiş, düşünelim tartalım diye. Eğer her şey kesin ve tartışılmaz olsaydı, akıl vermezdi bize.

Canım tam rakamları bilmiyorum ama 110000 çekildi 137000 fln ödenecek 5 yıllık. Kar payı olarak geciyor faiz diye bir kelime yok sözleşmelerde. Zaren başka türlü ev sahibi olamazdık bu yuzden kar payı faiz değilmiş ya dedim eşime ve kullandık mecbur. Gerisini banka düşünsün. B beutsa

günah yada değil demek bize düşmez çok iyi bilmiyoruz. arkadaşın konusu da kapanmazin.

konu sahibi arkadaş ne içinize siniyorsa öle karar verin.

Hanimlar eşimin ve benim aylık gelirimiz toplam 5 bin tl. 400 tlye kirada oturuyoruz. 5 ay sonra düğün ve araba borcu bitiyor. Araba 25 bin TL.eşimin babasından miras 45 bin tl gelecek önümüzdeki yaz, benim babam ev sahibi olmamızı istiyo şimdilik 10 bin tl verecekmiş öylesine. Takı filanda yok bozdursak. 80 bin civarı paramız oluyor. Bizim ev almak istediğimiz şehirde ortalama 3+1 daireler 170 bin liradan başlıyor. Bu durumda ne yapmalı sizce? Eşim murabaha usulü de olsa bankaya fazladan para ödemek istemiyor biriktirelim diyor. Bense borca girmeden alamayacağımızı düşünüyorum. Fikir istiyorum
Hamilesin arabasız kalmayı göze alamazdım ben .

Yalniz dinde esneklik olmaz gunahsa gunahtir

Devlet bizden çatır çatır faiz alıyor dış borçlar faizi ile ödeniyor ve bu alunan paradan diyanete bütçe aktarılıyor
Bunlarda sıkıntı yok ama çalışıp çabalayıp ev alacağız bu günah???
Konu sahibi
Kredi alıp helal paranızla ev sahibi olursunuz umarım
Şimdiden hayırlı olsun

eminevim sistemi var ama net bilgim yok, peşinat verip evde otururken taksitler ödeniyor diye duymuştum..

Faizle kar payi ayni şeyler değil hanimlar.finans kurumları evi kendi adlarina alip vadeli satisini yapıyorlar yani taksitle size satiyorlar taksitli fiyati artiyo peşine gore bu da dinimizce helal.çünkü paranin bugünkü değeri ile beş yil sonraki değeri ayni değil

arkadaşlar konuyu dine getirmek yasaktır. buna dikkat edelim lütfen.devam edilirse konu kapanır

esini nasil ikna edecksin bilmiyorum ama arabaa ve dugun içinde kredi çkemis aynisini yeniden neden yapmak istemiyorki ,

bu devirde kredi almadan ev almak çok zor imkansiza yakin gibi bisey

Canım tam rakamları bilmiyorum ama 110000 çekildi 137000 fln ödenecek 5 yıllık. Kar payı olarak geciyor faiz diye bir kelime yok sözleşmelerde. Zaren başka türlü ev sahibi olamazdık bu yuzden kar payı faiz değilmiş ya dedim eşime ve kullandık mecbur. Gerisini banka düşünsün. B beutsa

Peki "kar payı" FAİZ değilmişte neymiş ? Sen nasıl ikna oldun ? Bizide aydınlat, bizde cahil kalmayalım. Sözleşmede "faiz" kelimesinin geçmemesi gerçekleri değiştiriyor mu ?
Napıyormuş bu kurum ? 110 bin alıyorsun 137 bin ödüyorsun. Aradaki farkı sadaka mı kabul ediyor ? Cennetten tapumu veriyor ? Noluyor ?
Güle güle otur evinde bu arada.

X