Ev alma fikri ve kararsızlık

Bizde ilk evlendigimizde kredi cekip ev mi alalim yoksa birikim mi yapalim diye cok düşündük. 6 yillik bi birikimden sonra 3 yil surecek kredi odemesiyle ev aldik. Çoğu gitti azi kaldi insallah. Ama simdiki aklimiz olsa bastan kredi ile ev alirdik

Acikcasi bana da Amerika'daki gibi patlayabilir gibi geliyor. O yuzden kemeri sıkıyoruz bayagi girmiyoruz kredi isine. Bakalim gorecegiz artik.

Ben olsam bisüre daha para biriktirirdim hatta şu konut hesaplarına bakardım hani şu heray endüşük 250lira yatırılan ve en az 3 sene sonrada 15 binliraya kadar devlwt yardımı yapılan hesaplar. Şimdi bankalarda artı faiz veriyorlar onlara müşteri olun diye. Ev kredi faizlerine bakınca dudağım uçukluyor enazından daha az kredi çekmiş olursunuz. Şimdi değilde 3 sene sonra alırsınız ama daha az sıkıntınız olur belki şuan çekeceğiniz krediyi oZaman çekersiniz ama daha iyi bi ev alırsınız

Şu dönem ülkenin durumu karışıkken en akıllıcası nakitte durmak.Ev sahibi olmak iyi güzel ama bir şu toz duman dağılsın o zaman bakın bence.Emlak piyasası patlamış balon misali. Ülkede biraz istikrar ve huzur ortamı oluşursa emlak piyasasına bence bir düzenleme getirilecek.
Biz de 6 yıl önce kredi ile aldık evimizi.1 sene kaldı kredinin bitmesine.
Şu dönemdeki kaos ortamı 6 yıl önce olsaydı kesinlikle almazdım.

Acikcasi bana da Amerika'daki gibi patlayabilir gibi geliyor. O yuzden kemeri sıkıyoruz bayagi girmiyoruz kredi isine. Bakalim gorecegiz artik.
Ben sürekli emlak sitelerini takip ediyorum evler satılmıyo mesela bi ev alacaktık yazın 4-5 yıllık bina 125 bine ters dubleks ev biraz karanlık geldi içimize sinmedi vazgeçtik ev hala ilanda satılmayı bekliyodu bi iki hafta önce. Ayrıca ev fiyatlarını artıranlar da 500 kira ödeyeceğime 1500 kendi evimin taksidini öderim zihniyeti inan bir evin değeri=bir kira bedeliX200 daha fazlasını vermek doğru değil ekonomiye ters yani diğer ödediğin para balon, emlakçılar bildiğin simsar bir iki ev gösterip 3-4 bin komisyon alma derdindeler sırf onun için 100 binlik evi 130 bine satmaya çalışıyolar. Mart ayı dert ayı diye duymuşsundur piyasanın en sıkışık olduğu kimsenin parasızlığa artık dayanamadığı dönem işte o dönemde ev alacaksın ben bekliyorum avını bekleyen avcı gibi kelepir evleri

Açıkçası almak istedigim evler öyle içime sinen evler değil 300 bine sattıgı ev 80 m2 6-7 yıllık bina insan oturup düşünüyor acaba değer mi diye.
Beylikdüzü ve esenyurt civarına hiç göz atmayın bile diyen arkadaşlarım var gerçi orada oturmak için degilde kiraya vermek için sormuştum ama yine de uzak durun cümlesini duydum :)

Ben 300 binlik evlere bakamıyorum maalesef sonuçta evin inşaat maliyeti 50 bin geri kalanı müteahhite giden para ki bu balon kesinlikle ve kesinlikle patlayacak. Benim kuzenim Arnavutköyden 180 bine ev aldı 700 liraya kiraya verdi, o evin değeri 140 bin bi de iki katı banka kredisi diyo ki kar yapıcam değerlenecek buralar yani kar yapması için 500 bine falan satması gerek arkadaş Arnavutköyden bahsediyoruz. Esenyurt ben de istemiyorum ama Beylikdüzü öyle değil gayet temiz ve sakin bi yer, bi de Beylikdüzü olarak geçen Esenyurt var, Avcılar olarak geçen Esenyurt var oralar farklı zaten aklımda.

Suan ülke durumumuz cok karışık, ekonomik kriz var.
Gündemi biliyorsunuz.
Malesef ne zaman ne olacağının belli olmadığı bir ülkede yaşıyoruz.
Bu yüzden ben 10 yıl gibi uzun vadeli bir birca girmezdim sahsen.
Daha 1 hafta once eviminiz tapusunu aldik cok şükür ama kredi çekmedik. Kredisiz almak icin kendinizi cok zorlandık.
Altin fiyatlari ne alemde? Sizin yerinizde olsam nakiti altina ceviririm.enflasyon var ve para durduğu yerde deger kaybediyor.
Yaza dogru genel olarak altin fiyatlari artar.o sirada da bozdurursaniz kariniz olur.ha ev aldirtmaz ama yine de paraniz degerlenir.2700 civari odeyebiliriz demissiniz.her ay o parayi da altin yapin.

Bu arada yatırım amacliysa baska bir sehirden alsaniz?
Yani bildiginiz küçük bir sehir varsa alabilirsiniz temelden girerek.hem daha uygun olur hemde temelde girilen evlerde kar iyi oluyor.
Sonra ister satin ister kiraya verin.al sat yaparak da kar elde edebilirsiniz.

Kredi cekme den pesin parayla ev alindiginda evin fiyatinda indirim yapilmasi mumkunmu farketmiyormu yoksa kredi ve pesin
Fark etmiyor aynı hesap sonuçta sen karşı tarafa parasının hepsini ödüyorsun karşı tarafa peşin ödeniyor para kredi çekincede peşin ödenmiş oluyor.

bu gelirle her sartta ev alırsınız
cesaretli olun biraz
korkarak yol alamazsınız
Korkum şu ülkemizin gidişatı malum emlak sektörü de gerçekten aldı başını gidiyor fiyatlar konusunda.
İkimiz de özel sektör çalışanıyız
İş yerim suan bir krizin eşiginde ocak ayından sonra patlayabiliriz çekler yüzünden, bir garantim yok benim.

Yaza kadar beklemenizi tavsiye ederim. Önünüzü görmek için. Allah göstermesin belki işinizden olacaksınız, kredi çekip ilk aylardaki faizi ödediğinizle kalırsınız öyle bi durumda.
Aslında ben de öyle düşünüyorum 1 sene daha beklemekte en azından fayda var diyorum suan maalesef önümüzü göremiyoruz..
İş yeri sıkıntıda.
Borçlarımız daha yeni bitti şükür 1 sene diyorum en azından birikimin üzerine bir şeyler daha ekleyip ona göre yol alalım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…