Ev alma fikri ve kararsızlık

Geçenlerde ben de aynı düşünceyi 230 binlik ev için düşündüm. Faizi gözümü korkuttu vazgeçtik,biraz daha birikim yapalım dedik. Siz bütçenizi daha iyi bilirsiniz. Gelir gider durumu,çocuk varsa onun 10 yıl boyunca tahmini aylık masrafı,ekstra hastalık gideri falan bunları hesaba katarak girişin. Hakkınızda hayırlısı olsun
Bız bundan 4 sene evvel ev almaya kalktık
bahce kat sıfır , 120 bın tl idi . Almayalım sımdı bırıktırelım fılan dedık(kendi oturdugumuz ev var). Bu sırada araba aldık, 1-2 ay evvel arsa aldık . Sımdı donduk bı ev mı alsak dıyoruz bodrum katlar olmus 280 bın tl. Sadece 4 senede oldu bu degısım yanı bırıkım yaparken evlerın fıyatlarıda habıre cıkıyor

Aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık misali :KK51: 10 yıl sonra evin olacak ama en dinç en güzel yaşaman gereken zamanında borç ödemekle cebelleşiyo olacaksın birçok şeyden vaz geçeceksin bunu yaparken. Zor:işsiz:
Malesef aynen öyle oluyor :KK64:Gelecekte rahat edeceğimizi düşünerek bir nebze daha iyi hissediyoruz kendimizi:spor:

Çocuk var hatunlar
Kiramız 1.150 suan butik site içerisindeyim.
Ekonomi konusunda gidişat maalesef evet iyi degil.
10 yıllık agır bir borcun içine girmek beni de korkutuyor.
180 bine ailemin oldugu memlekette 140 m2 evler var gayet güzel ve lüks acaba ordan mı alayım diyorum.
Kiraya en az 800'e verilir oralarda.
İstanbul maalesef uçuk ya 75-90 m2 arası evler 280 binden başlıyor bizim burada.
Genel olarak bu fiyatlar ya yüksek giriş ya da 1.kat felan
Başka şehirden almayi düşünuyorsan izmirede bakabilirsin canım 180bine rahatlikla ev bulabilirsin özellikle inşaatte olan binalar var daha ucuz oluyor :KK66:

Çocuk var hatunlar
Kiramız 1.150 suan butik site içerisindeyim.
Ekonomi konusunda gidişat maalesef evet iyi degil.
10 yıllık agır bir borcun içine girmek beni de korkutuyor.
180 bine ailemin oldugu memlekette 140 m2 evler var gayet güzel ve lüks acaba ordan mı alayım diyorum.
Kiraya en az 800'e verilir oralarda.
İstanbul maalesef uçuk ya 75-90 m2 arası evler 280 binden başlıyor bizim burada.
Genel olarak bu fiyatlar ya yüksek giriş ya da 1.kat felan
Kağıthane tarafından kayınvalidem 236.000 tl ye 2+1 aldı,bilginiz olmanız açısından sıfır bina.

:KK16:
Malesef aynen öyle oluyor :KK64:Gelecekte rahat edeceğimizi düşünerek bir nebze daha iyi hissediyoruz kendimizi:spor:
Valla gerçekten iyi düşünülmesi gereken bi konu:KK76: ya bu günün yada geleceğin :KK51: ömrün garantisi Yok ama bu gün değerli. En azından ev alınacaksa da bi süre hayatını yaşamalı insan:KK16:

annemin evini alırken evlenmeden kendime ev alırken şimdi eşimle oturduğumuz evi alırken eğer milleti dinleyip cesaretsizlik etseydim şimdi millet gibi para biriktiriremedim şuna harcandı buna gitti ev fiyatları aldı başını gitti der durur n hiç bişeyede sahip olamazdım şimdi erkek kardeşimide resmen zorla ev aldırıyoruz 10 yıllık borca girmekten korkuyo ama 10 yıl sonra bana dua edicek bunu biliyorum
faizle o evi 2 ye değil 4 e almış oluyorum mantığıı yanlışş kardeşim 10 yıl sonra senin 2 ye aldığın o evde 4 değii 6 olacak olaya böyle bakacaksın borca girmezsen hiç bizaman para biriktiremezsin he biriktirim diyenlerde rahatından çok ödün vermeden biriktirir am taksidin olsa kredin ona göre sıkmaya başlıyorsun kemeri
Allah yuva kuranan yardım eder CESARET kendinizi borca sokun bende özel sektördeyim rızkımızı veren allah

Bız bundan 4 sene evvel ev almaya kalktık
bahce kat sıfır , 120 bın tl idi . Almayalım sımdı bırıktırelım fılan dedık(kendi oturdugumuz ev var). Bu sırada araba aldık, 1-2 ay evvel arsa aldık . Sımdı donduk bı ev mı alsak dıyoruz bodrum katlar olmus 280 bın tl. Sadece 4 senede oldu bu degısım yanı bırıkım yaparken evlerın fıyatlarıda habıre cıkıyor
arsa için hayırlı olsun bence ev almayin o arsayi müteahhite verin. işte daha iyi olur hiç gerek yok ev almaya:KK66:

Bu konu bizim de çok kafamızı kurcaladı zamanında. Ev almayı çok istedim ben.Ama hatırı sayılır bir peşinat olmadıktan sonra İstanbul'da bunun hayalden öteye gidemeyeceğini gördüm. Anadolu yakasında site içinde oturuyruz ve aidatla beraber nerdeyse ayda 1500 tl gidiyor kiraya. gelirimiz fena sayılmaz ama borçlarımız da var. Çekmeköy taraflarından ev baktık bir ara ama oturulabilir ara kat evler 270 bin lerden başlıyordu ve bizim elimizdeki az peşinat sebebiyle nerdeyse tamamına kredi çekmemiz gerekiyordu. aylık 3bin tl ye yakın banka kredisi ödeyip, iş yerlerimize çok çok uzakta bir yere taşınmaya cesaret edemedik ( arabamız da yok). yatırımlık alsak kira ödemeye devam edeceğiz, kiradan aldığımız para krediyi dahi karşılamayacak. üstüne 10 yıllık borç, harcamalardan feci kısmamız gerekliliği vs...alamadık velhasıl. İstanbul dan ev almak çok çok zor artık orta halliler için.

bende üçüncü kata düşündüm balkonlu bir eve.. ama vazgeçtik herade..
oturduğumuz ev görümcemin... onun için hiç bişey yapmıyorum bakmiyorum bile görümcemin diye.. banyo ve mutfak degiştircektim.. görümcem o eve hazir bedavaya oturur diye göbek atmasina izin veremem!!!:63:
nabayim işte kaynanamin oturduğu ev bizim.. inmez degiştirmez kadin!! balkonlu ev istiyorum diyip durmuş daha eşimle evlenmeden önce :kızgın: evlenmeden önce çikmiş yukariya kaptırmış eşimde üçüncü kata çikicam demiş.. bu sefer abarttılar :KK12: yapmıycaz ya vazgeçtik benim içim elvermiyor ki görümcemin evinde oturmaya:KK47:

Hic tavsiye etmem. Birden her sey tepetaklak oldugunda nasil odeyeceksiniz? Bir de ulke durumu da malum. Her seyi goz onunde bulundurmak lazim. O kadar cok faiz de ne ilginc. Ayrica insaat firmalari faizsiz odeme planlari yapiyorlar. Onlara da bakin derim.

İstanbul'da birikim yaparak ev almak çok zor. Siz biriktirdikçe ev fiyatları da artıyor.
Biz 3 sene önce aldık, faizi çok diyorduk ama şu an satsak kardayız bile.

Bizde beş sene önce aldık şimdi satsak iki katından fazla ediyor değeri .Bankaya ödeyeceğimiz toplam faizi saysak yine kardayız.

İstanbulda kiralar almış başını gidiyor .3+ 1 ev için ortalama kiralar 1000 TL .

Kira fiyatlarıda ev fiyatlarıda hızla artarken para biriktirmek yerine biran önce ev kredisine girmek bana daha mantıklı geliyor.

arsa için hayırlı olsun bence ev almayin o arsayi müteahhite verin. işte daha iyi olur hiç gerek yok ev almaya:KK66:
Arsayı 3. havalımanının oralardan aldık arnavutkoy tayakadın koyunden. Koy yerlesımı olan bır yer ama ımarı acık degıl. Hem merkezede cok uzak o arsa bıze yaramaz yarın obur gun cocuk kendını kurtarır dıye dusunuyoruz. O zaman ulasım veya ıs alanlarıda o tarafa kayarsa ne ala

Eltimleride ev almaya teşvik etmiştim.Ödeyemeyiz diye eşi çok korkuyordu ikiside özeldeydi.Neyseki eltim cesaretli çıktı 5 sene kredi çektiler borçları bitmek üzere.Onlarda aynı şekilde çok karlı çıktı bu işten.

Arsayı 3. havalımanının oralardan aldık arnavutkoy tayakadın koyunden. Koy yerlesımı olan bır yer ama ımarı acık degıl. Hem merkezede cok uzak o arsa bıze yaramaz yarın obur gun cocuk kendını kurtarır dıye dusunuyoruz. O zaman ulasım veya ıs alanlarıda o tarafa kayarsa ne ala

Güzel bir yatırım olmuş.Yüzüne bakılmayan en sapa en ücra yerler bile kıymetlendi.Şehir büyüyor ne alırsan kar

olsun yinede arsa sahibi olmuşssun çocuga işe yarar.. :KK66:
yarin bi gün orda evler dolar:KK66:

Hangi merkeze? :)) Bize yakın mesela. Bize satın. :KK53: Şaka bir yana iyi yerden almissiniz. Akıllıca. Degerlenecek merak etmeyin. İmara da açılabilecek bölgeler bence çünkü iş imkanları olunca o taraflara talep olacak.

Konu sahibi bence bu kadar borç bu zamanda risktir.

X