Ev alma fikri ve kararsızlık

Ev görümceninse hiç yaptırma işini sonra çık der benim evimden tamam kira vermiyorsundur ama sonradan çık derse yaptığın masraf boşa olur.bir tanıdığım ablada abisinin evinde oturuyordu oda abisine güvendi evin içini yaptırdı a dan z ye yıllar önce fakat ne oldu kadın evden çıkmak zorunda kaldı.

240 bınlık evi ağustos ayında
60 bin peşinat verip, 180 bın kredı cekerek aldık
aylık odememız 2650 tl
10 yıl cektık

zorluyor mu evet zorluyor , ama 1500 kira vermektense bir iki yıl zorlanmayı sectık eşimle
evi alalı 5 ay oldu bıle.

bence alın

Başka memleketten alırsanızda hem kira ve kredi ödeyeceksiniz ama en iyisi bulunduğunuz yerde alın siz oturun tek kredi ödersiniz.

bende 2 buçuk sene önce krediyle ev aldım 10 senelik..ve yaklaşık 170 bin civarı kredim ...devlet memuruyum ama ülkenin son hali vs beni çektiğim krediye pişmanlık getirtti..faiz oranlarının düşüp yeniden yapılandırmayı bekliyoruz ama benim çektiğim değere bile gelemedi daha ..ben 0,99 dan çekmiştim krediyi..mümkünse kredi çekeceksen süreyi kısaltabildiğin kadar kısa tut atıyorum 5 sene..ben taksit miktarları azalması için ara ödeme yapmak istiyorum ama hatırı sayılır bir düşüş olması için 30-40 bin civarı bir şey yatırmam lazım o da çok zor..
şöyle bir durumda var ev fiyatları her geçen gün feci artıyor ben de Anadolu yakasındayım küçükyalıdayım ..ben evimi 320 bin tlye aldım şuan 500 bine dayandı bizim burda evler ve kiralarda çok uçuk karşı dairem 1800 tlye kiraya verildi ve karanlığa bakıyor ..bu kadar yüksek kira vermektense krediyle almak mantıklı ama dediğim gibi şu sıra ortam biraz sıkıntılı

Memleketteki evide alsan bankadan kredi çekeceksin.

Eğer burada kalıcıyız diyorsan buradan 90 m2 ev almak daha mantıklı .Birikmişimizde var diyorsun.Biz birikim yokken girmiştik.

Memleketten alırız diyorsan krediyi 10 yıllık değilde daha kısa süreli çekebilirsin.Böyle bir avantajın var.

Kredisiz kaldığım süre iki kredi arasındaki bikaç aydır :) kredi çekmeden bişey sahibi olunmuyor. Biz genelde kısa süreli kredi çekmeye özen gösteriyoruz,faizi az ödemek için. 10 yıl çok uzun evet ama insanlar böyle ev sahibi oluyor. Gelirin artacak kredi sabit kalacak,10 yıl sonra aldığın malın değeride farklı olacak.

ya o yüzden yaptırmıyorum tabi ufak tefek tamirleri oluyor 5 bin tl doğalgaz aldik döşedik eşim soba işiyle uğraşamam diye
doğalgaz hazir oh diyo öle deyince bende mutfak ve banyo dolaplari yaptırmıyorum.
masraf boşa olmasin dedim eşimde benim fikrimde.. oda yaptırmıyor. ölece otel gibi kullaniyoruz evi. işe gidip geliyorum akşamlari nabayim. işte oturduğum evi görümcemin diye sevemiyorum hiç bakmiyorum.. kaynanam eve bak temiz tut desede bile.. benim evim degil eşimin de degil niye bakayim..

bende zaten o taraflarda oturuyorum viaportu bılırsın orası bıle heryere uzakken tayakadın haylı haylı uzak :) merkezı taksım fılan dusunursek
Sız neredesınız bolluca fılandır dıye dusunuyorum, soyle kucuk bı baraka fılan yapalım dıyoruz ama baya ınek tavuk kecı kopek var kokuyor gıbı gelıyor bana komsular haycanlılıkla ugrasıyor ımara acılacak denıyor ama bakalım ne olacak

sen hiç merak etme zamani geldiğinde herşey hallolur
bu dünya 100 günlüktür ahirette bi günlüktür

Canim kesinlikle kendini zorla ve ev al derim. Sana kisaca kendi hikayemden bahsedeyim...

3 yil once daha bekarken biraz birikim biraz baba destegi 80 bin nakitle bodrum kat bir ev aldim. Hayatimda bodrum kata girmemistim camlari yukarda yerin altinda bir ev. Ama o zaman gucum o kadarina yetti, maasimin tamamini yatiriyordum odemelerine.

Hatta babam cok kizdi bodrum kattan baska daire mi bulamadin dire, yok tuvaleti tasar yok su basar yok rutubet olur...

Sonra evlenmeye karar verdik, direkt girdik o eve oturduk. Dugun altinlariydi felan derken 2 sene dolmadan biz krediyi kapattik bi sekilde, birde o aralikta bir metro projesi onaylandi tam bodrum katimin 500 metre yakinina.

Sonra biz evi satmaya karar verdik tam uc yil sonra, evimi 130 a almistim, 235 e sattim simdi, ve elimde 235 bin nakitle site projesi buldum bitmek uzere olan ve dubleks kat aldim 360 bine. Tesaduf etti buldum iste mal sahibinin acil paraya ihyiyaci olmus falan filan. 130 bin kadar kredi cektim.

10 yil odeyecegim ama eminim ki site oldugu icin 3-4 sene sonra 750 bine satabilecegim bir ev bu yeni aldigim ev. Cunku ev fiyatlari gunden gune katlaniyor yetisemiyor insan, ben o aldigim bodrum kat sayesinde 2 senede 100 bin kazandim en az. Dusunuyorum evi almasam 2 senede 100 bin atabilirmiydim kenara....

1500 tl kira vereceğinize en iyisini yapmışsınız güle güle oturun.

1500 tl kira vereceğinize en iyisini yapmışsınız güle güle oturun.
kiramız aslında 800 dü
ama ev sahıbı 1500 yapacağım dedi
ve oturdugumuz yerde kıralar yuzde yuz arttı

ev fıyatları da arttı tabiki
biz 240 a aldık evı
gecen ay alt katımız 260 a satıldı

alamazsak bırdaha asla o evı alamazdık
240 üzerıne asla cıkamazdık cnk
tesekkurler

Haklısınız 2 senede nerede birikicek 100 000 Tl

Güle güle oturun iyi ki zamanında bodrumdur karanlıktır v.s falan dememişsiniz girmişsiniz.Hem kiradan kurtuldunuz hemde elinize sermaye olmuş.Şimdide dublekste sefanızı sürersiniz.Allah ağız tatlığı versinde yinede akıllı yatırım yapmakta önemli.

Bizim burada da 2 yeni evli aynı sizin gibi yaptı.Düğün takıları v.s değerlendirdiler.Zaten çoluk yok çocuk yok iki kişilerdi.Çoluk çocuğa karışınca satıp sermaye yapıp geniş eve geçtiler.

Yeni aldığınız ev ne tarafta?

Evden asla zarar etmezsiniz onu bilin mutlaka,ayrica taksitler bir kac sene sonra iyice azalmis olacaken azindan sizin maaslariniz artacak ama o artmayacak. O yuzden bir an once girin bir krediye derim ben.

Ne güzel işte doğal.

Evden asla zarar etmezsiniz onu bilin mutlaka,ayrica taksitler bir kac sene sonra iyice azalmis olacaken azindan sizin maaslariniz artacak ama o artmayacak. O yuzden bir an once girin bir krediye derim ben.

Ev almıştık.2017 Mart ayında 6 sene olacak.Borcunun bitmesine 4 sene kalacak.Maaşlar artıyor ,evin değeri artıyor , kiralar artıyor onlara bakınca aylık ödenen rakam devede kulak

2016 Mart ayında 135 bin peşinatla ev aldık..
toplam borcum 247 bin.. aylık ödemem 2.060 tl.
Evet gerçekten zor.. Bir çok şeyden vazgeçmek zorunda kalıyoruz.. Ama 2-3 yıl sonra neredeyse kira parasına denkleşecek ve epey küçülecek..
Borç sabit, gelir her zaman artışta. O yüzden kâr yapıyoruz. Ayrıca 9 ayda ev fiyatı 20 bin lira arttı.. sonraki yılları siz hesap edin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…