Eşlerinizin dert ortağı siz misiniz?

Babanın vefatı konusunda da sizi ilginç buldum. Eşinizin babası ölüm döşeğindeyken yanında değildiniz ve haber vermedi diye kızıyor musunuz?
Ben de bunu düşündüm. 2 aydır yoğun bakımda yatıyormuş kp ama konusahibi ilgili biri olsa bilirdi, haber verilmesine gerek bile kalınmazdı. Benim eşimin kuzeni trafik kazası geçirdi 1,5 ay yoğun bakımda kaldı. Vefat haberini ben verdim eşime.

ben zaten kuzenim olsun abim olsun kimsenin anlattığını eşim dahil kimseye anlatmam.
Ben de hiç sevmem öyle gevşek ağızlı insanları. Bunun tam tersi de çok kötü. Ablam mesela herşeyi eşine anlatır. Ağzında bakla ıslanmaz. Bir derdimizi anlatırız hooop enişte duyar. Ben ilk regl olduğumda bile gitmiş anlatmış eşine. Çok utanmıştım.

Babasının vefat ettiğini söyler insan ya.
Uzaktan amca sizi nasıl arıyor ben o kısmı anlamadım böyle herkeste telefonunuz var mı? Ben eşimin epey uzak bi amcasının değil telefonunu kendini bilmem. Hem samimi hem uzak gibisiniz.
Eşinin telefonundan aramış, eşi rica etmiş herhalde.

Yanında olmaya bılır insan o an.bizim de basımıza geldı. Bnde yanında degılıdm. Baska sehırde oldugu içim kendıde tesadufen ogun oradydı. Bu aranmayıp haber verılmemeyi mi gerektırıyor. Gecen hafta teyzemizin damadı vefat etti onlar bıle arayıp haber verdıler..
Başka şehirde değilmiş ki, çalışıyordum bebeğim vardı falan diyor. Ani ölüm değil, adam ölüm döşeğinde, yoğun bakımda. Doktorlar söylüyorlar zaten her an bekleyin diye öyle durumlarda. Yaşadım ordan biliyorum. Hastanede olmasa bile cenaze evinde olmalıydı bebeğiyle, haber gelene kadar. Ya da en azından sık sık arayıp sormalıydı ne oldu, nasılsın, ne yaptınız diye. Adam ölmüş, millet haberdar olmuş, herkes cenaze evine toplanmış, hastanedekiler bile eve dönmüş ki işlemler saatler sürüyor kadının anca biri ararsa haberi oluyor. Saatlerce eşini aramamış böyle bir durumda demektir bu.

Bende öyleyim normali bu zaten
Ama bu olay farklıydı. Olayları ortaya çıkarıp eşime kardesinin yanlışını anlatan bendim zaten. O günde. Eşimi bir kadın aradı tanimadigimiz. Esim marketteydi telefonu arabada bırakmış ısrarla çalınca ve kayıtsız no olunca actim. Kadın baya atarlandi. Birde yalan söyledi eşiniz beni aradı diye. kardeşiyle alakalı konusacakmis. Esim sonrasında aramadi kadınida aramadigini söyledi. kadın ertesi günü mesaj atmis sonra mesajı silmiş. 3 gün sonra Tesadüfen görüyorum. Ne yazdı neden bahsetmedin bilmediğim mevzu değil vs. Dedim. Meğer olayin devamı da varmış. Sıkışınca anlattı. Bozuklugum ona.
Olayları ortaya çıkaracak ve eşinize anlatacak kadar herşeyi kurcalıyorsanız adamın sizi aile sorunlarından uzak tutması normal değil mi?

Evliliğnizde sen ben meselesi var demekki o henüz biz diye bakmıyo olaya.
Hadi kaynı geçtim o olaylar çok incitici onur kırıcıydı, babasının ölümünü neden söylemez bir insan… eş ya çocuğunun annesi ne demek el kızı..

özel tutmak istedikleri olayları anlarım, söylemedim konu bilinsin istenmedi dese anlayışla karşılarım ama ölüm, hastalık gibi şeylerin saklanması çok art niyetli bence.
Halam hastalanmış 2 ay hastanede yatmış kimse haber vermedi saklı tuttular yayılmasın diye. Ki bizim aile ilişlileri de sağlamdır Hastalık ya neyini saklıyorsun insan kötü günde insana ihtiyaç duyuyor en çok. Babam çok delirmişti mesela.

Sırcı insanı severim ama ketum, sırf nazar değer veya göz olur laf olur diye sevdiklerinden bile her şeyi saklayan esirgeyen insana hiç sıcak bakmıyorum. Fesat geliyorlar bana.

Bende herşeyi anlatmiyorum bozulduğunu görüyorum ama laf etmiyor kendiside öyle olduğu için.
Yerinde olsam hicbir sey anlatmam. Hele su kayinpederin vefat olayında tam sacmalamislar. Adam iki aydir zaten ha öldü ha ölecek neyin şokunu yasiolar hadi biri şok oldu tum sülale mi şok oldu niye kimse haber vermiyor? Toplum icinde seni dış kapının mandalı konumuna düşürüyorlar.

Yüzeysel konuş görev gibi. Bi yere gideceğin zaman not yaz birak eve telefonla da haber verme. Bence buna sitem etme çünkü anlayacak kafada olsa zaten yapmaz. Buna bin beterini yaşat. Cocukla ilgili konularda bile en son bu duysun.

Ay o ne ya ben kavga çıkarırım dış kapının dış mandalı mıyım da en son her şeyi duyuyorum. Eşim de kardeşi işe başladı diye çiçek yollamış bana da haftalar geçmiş öyle söyledi valla açtım ağzımı. Küçük büyük farketmez zamanında tepki göstermezsen saklamalar çoğalmaya başlar.
Severek evlendiğim insan benden bir şey saklayamaz benim fikrim bu.
Diğer olayı seneler sonra öğrenmeniz fiyasko maalesef aile olamamışsınız. Eşinizin birincil ailesi hala kök ailesi.

Başka şehirde değilmiş ki, çalışıyordum bebeğim vardı falan diyor. Ani ölüm değil, adam ölüm döşeğinde, yoğun bakımda. Doktorlar söylüyorlar zaten her an bekleyin diye öyle durumlarda. Yaşadım ordan biliyorum. Hastanede olmasa bile cenaze evinde olmalıydı bebeğiyle, haber gelene kadar. Ya da en azından sık sık arayıp sormalıydı ne oldu, nasılsın, ne yaptınız diye. Adam ölmüş, millet haberdar olmuş, herkes cenaze evine toplanmış, hastanedekiler bile eve dönmüş ki işlemler saatler sürüyor kadının anca biri ararsa haberi oluyor. Saatlerce eşini aramamış böyle bir durumda demektir bu.
Yogun bakımda heran ölebılır demedıler mesaka bıze. Bızde de 1 aydır yıgun bakımdaydı. Doktor ıyılesede bılır, ölede bılır demiş. Esım hastaneden cıkmıs otobus e bınecekken vefat haberı gelmiş mesela. Yogun bakımda olup nolacagı bllı olmuyorkı. Bebekle cenaze evınde beklese ne yapacak. Her turlu o anda esın araması lazım. 2 ay boyunca hergun blkı bugun bugun olur dıye cenaze evıne gıdılmez kı

Yogun bakımda heran ölebılır demedıler mesaka bıze. Bızde de 1 aydır yıgun bakımdaydı. Doktor ıyılesede bılır, ölede bılır demiş. Esım hastaneden cıkmıs otobus e bınecekken vefat haberı gelmiş mesela. Yogun bakımda olup nolacagı bllı olmuyorkı. Bebekle cenaze evınde beklese ne yapacak. Her turlu o anda esın araması lazım. 2 ay boyunca hergun blkı bugun bugun olur dıye cenaze evıne gıdılmez kı
Benim babam da başka şehirde bir aya yakın yoğun bakımda kaldı. Bilinci açıktı bir hafta önce gittim gördüm. Sonra bilinci kapandı, sonra organları tek tek iflas etmeye başladı. Son gün bana hadi gel artık doktorlar tamam diyor dediler. Biletimi ertesi güne aldım o gece vefat etti, yetişemedim. Yoğun bakımda ani ölüm ihtimali çok düşük. Süreç belli, vücut yavaş yavaş iflas ediyor. Yaşlı bakım evimiz var, hastaneye gönderdiğimiz her yaşlıda süreç hemen hemen aynı ilerliyor. Ani ölüm dahi olsa kadının hastanede babasını bekleyen eşini saatlerce aramadığı gerçeği ortada.

+111111111
Evet kp yoğunbakımda ara sıra değil her gün arayıp sormalı insan bence eşinin babasını, adam bir şey anlatmamakta haklı geldi bana
Bence de eşler arası da her şey sınırsızca anlatılmalı diye bir şey yok, ben bekarım ama ailemin bazı sırlarını eşimden saklarım gerekirse çünkü ona ne, ama konu sabihi bu kadar ilgisiz olursa aramaz sormazsa ona yapılacak olan muamelede bu olur

Valla bu da bir bakış açısı :)
Ben hepsinin dert ortağıyım. Eşim bazen benden işitir ailesinin sorunlarını (örn kv veya kp'in sağlık sorunlarını vs) ben haber veririm ona. Bazısını da işitmez (örn görümcem bir şey anlatır genelde aşk hayatı ile ilgili veya kızı ile ilgili ve bana da eşime anlatmamamı rica eder. Özeli olduğu için de sırrını saklarım) Eşimse bana ailesine asla anlatmadığı ve anlatılmayacak bir iki sırrını anlattı. Herkesin sırrını saklıyorum yani. Ancak sizin anlattığınız olaylarda ilkinde acısına verilebilir, ama ikincisi çok garip geldi bana "anlatacaktım" 5 sene geçmiş, ne vakit anlatacaktı? bildiğiniz gizlemiş. Yani haklısınız gerçekten de. Sonuçta siz de o ailenin bir ferdisiniz ama belli ki onlar öyle görmüyorlar sizi. Ailesi anlatmasını istemedi muhtemelen. Peki eşiniz ailesi ile ilgili olmayan kendi dertlerini anlatmaz mı? Yine de garip. Yani bunun için de boşan denmez de, gerçekten üzücü, siz haklısınız.
Bazı insanların yapısıyla alakalı sanırım, ben çok sıcak kanlı anaç ruhlu insanlar olur ya öyle değilim, herkesin her derdini bilmek konuşmak istemem kendim de anlatmam, ama sır saklar gibi değil benimki gerekirse anlatırım yani duruma göre, bekarım zaten ama evli olsam da değişceğini sanmıyorum, çok içli dışlı samimi olmak eş ailesiyle isteyeceğim bir şey olmazdı

konu sahibi bence bu olay senin anladığından farkli bir sey olabilir.
kadinin teki eşini arıyor, "eşin beni aradi" diyor.
siz de diyorsunuz ki; esim aramadi, yalan söylüyor
iyi de nasil eminsiniz?
esine ara diyorsun, aramıyor
ki nasil emin oluyorsun, belki de yanında aramadi
kadin mesaj atiyor, mesaji siliyor...sen telefonu karıştırdıgin icin görüyorsun.
bilmiyorum, belki de bu kadın ve esinin tatsiz bir mubabbeti var. sen mudahil olunca adam hemen kardes bahanesini atti, ayaküstü atti bir şeyler.
belki de böyledir.
her söylediğine bu kadar cabuk inanma cunku supheli davranıyor
Yok kadın o gün kaynimin adını verip abisimi oluyor dedi. Eminim eşim de aramimistir. Karşı taraf epey çirkef vede haklı. Çünkü kaynimin yediği naneler yenilir yutulur değil. Esim basindan beri uzak duruyor. Eşime de ben anlatmıştım hatta olayları.

+111111111
Evet kp yoğunbakımda ara sıra değil her gün arayıp sormalı insan bence eşinin babasını, adam bir şey anlatmamakta haklı geldi bana
Bence de eşler arası da her şey sınırsızca anlatılmalı diye bir şey yok, ben bekarım ama ailemin bazı sırlarını eşimden saklarım gerekirse çünkü ona ne, ama konu sabihi bu kadar ilgisiz olursa aramaz sormazsa ona yapılacak olan muamelede bu olur
Aynı sehirdeyiz eşim öğlen yanımdan ayrilip hastaneye gitti babasının yanına. Tam hatırlamıyorum ama maks 3/4 saat sonra babasının haberi geldi. her saat başı arayip soramam adamın ölüsünü bekler gibi. Yada ölmedi mi hala demeliyim.

Şu anlatmak zorunda degıl diyenleri anlamıyorum. Babası öldüyse ilk seni aramalı, kardes ihraç edılsıyse sızle paylaşmalı vs.. Herseyı paylasmalı
Evlılık budur. Sizi boşboğaz buluyorsa da eş olarak gormemeli ozmn.. İnsan boşboğaz gordugu bırınj koynuna almasın bır zahmet.
Haklısınız. Evlılık nedır paylaşmaktır. Aynı hayatı, aynı evı, aynı yatagı, derdi, tasayı.. Artık aile sizsiniz anne, kardes degıl
Gunumuz evlılıklerinin derdi bu. Eşler arası sır saklama, esler arası asırı ozgırluk.. Boyle evlılık olmz. Esınızle konusun. Sızı aıle olarak gormuyor. Baba olmus arayan yok. Acısına falan da verılmez. Bnm de esimin babası öldü. Baska sehırde hstanede idi. Kış gunı bnde evde bebegım ve cocuklarımlaydım. Bnde yanında degıldım. Ama ilk bnı aradı. Konusmadı. Babam öldü dedi sadece. Olayı ıdrak edınce arrık aradı cenaze işleri için.
Tamda su durumdayim zaten.

Ee eşinizin teyzesini kim aramış? Ya eşiniz ya da kayınvalideniz aradı. Sizi de arayabilirlerdi. Ben kırılırdım
Vallahi yinede kirilmadim. İçime attım. Saniim ben kusmuyorum sorun etmiyorum diye düşünülüyor. Ve ya kv dış kapı gibi gördüğü için eşimde annesinin yanında çekiniyor. Ama acayip uzuyor artık beni bu haller

Olayları ortaya çıkaracak ve eşinize anlatacak kadar herşeyi kurcalıyorsanız adamın sizi aile sorunlarından uzak tutması normal değil mi?
He evet o kadar boş bir insanım ki kurcalıyor olay buluyorum.

Ben buna ilahi adalet diyorum aslında. Yıllarca itham edilgidigim çirkin sözler kendi cocuklarinin başının altından çıkıp önüme düşüyor.

Ben de bunu düşündüm. 2 aydır yoğun bakımda yatıyormuş kp ama konusahibi ilgili biri olsa bilirdi, haber verilmesine gerek bile kalınmazdı. Benim eşimin kuzeni trafik kazası geçirdi 1,5 ay yoğun bakımda kaldı. Vefat haberini ben verdim eşime.

Ben de hiç sevmem öyle gevşek ağızlı insanları. Bunun tam tersi de çok kötü. Ablam mesela herşeyi eşine anlatır. Ağzında bakla ıslanmaz. Bir derdimizi anlatırız hooop enişte duyar. Ben ilk regl olduğumda bile gitmiş anlatmış eşine. Çok utanmıştım.

Eşinin telefonundan aramış, eşi rica etmiş herhalde.

Benim için uzak amcanın eşinin telefonunun olması da garip. 😀

Birde bunu anlasalar. Hayır birde çalışan ve bebekli bir kadın ne kadar bekleyebilir cenaze evinde. Hos bize deli olanda yok kimse istemeigi ici

Ay o ne ya ben kavga çıkarırım dış kapının dış mandalı mıyım da en son her şeyi duyuyorum. Eşim de kardeşi işe başladı diye çiçek yollamış bana da haftalar geçmiş öyle söyledi valla açtım ağzımı. Küçük büyük farketmez zamanında tepki göstermezsen saklamalar çoğalmaya başlar.
Severek evlendiğim insan benden bir şey saklayamaz benim fikrim bu.
Diğer olayı seneler sonra öğrenmeniz fiyasko maalesef aile olamamışsınız. Eşinizin birincil ailesi hala kök ailesi.
Böyle kimbilir neler var sakladığı. Bende yegenlerimle alakalı şeyleri anlatmam onu alakadar eden şeyler değil.
Ama kadının biri benim eşimi arıyorsa sorarım.

X