Eşimin cimriliği

Geçen benim eşimde tuvalet kağıdı ne çabuk bitiyor az tasarruflu kullan diyordu. Arkadaşım günümüzün ekonomik koşullarına bakarak çok cimri sayılmaz eşiniz.
O ne kız kurutup bi daha mı kullancaz hey allam :) ama haklısınız ekonomi o kadar berbat

Bazen benim yaptığım şeydir.

3 kişi dışarıda yemek yesek ödediğimiz tutarı görünce ben bununla pazar düzerim bir hafta yerdik derim.

Ya da dışardan söyleyeceksek evde yemek var ne gereği var derim.

Zaman tasarruf zamanı maalesef lüks değil bunlar ama durumlar mağlum.

Dışarı çıkılacaksa eşim lütfen o laf söyleyip te içimize oturtma yemeği der.

Gider geliriz aynı cümlelere devam ederim.

Değişemiyorum ne yapayım.

Hoş kırk yılın başı olur ama cimrilik değil bu tasarruf diyelim.

Ama siz o lafları söyleyince insanı huzursuz ediyorsunuz, söylenince değişiyor mu durum, değişmiyor, o zaman ya dışarıda yemeyeceksiniz ya da insanların boğazına dizmeyeceksiniz.

Korkmayın çocuklar yetişkin olduklarında neden çocukken beş pantolonum vardı da 15 tane yoktu diye üzülmezler. Sizin çocuğunuzu kıskanmış sadece ufaklık.

Büyükler ne demiş “çocuğun yediği helal, giydiği haram”... Maksimum 6 ay giyebildiği şeylere dünya paralar harcayıp dolapları tıka basa doldurmak normal olan değil, müsriflik.

Benım esım de sıkıdır.
Oyle bı yetısmıslerkı,evde kım neyı ucuz alırsa ogunun kralı o oluyor.
Bıraaraya geldıklerınde hep uygun nerden ne almıslar o konusuluyor.
Ama gezmeden kısmaz,bebekten sonra hepten saldı zaten hergun kahvaltıda,simitci de biyerde cocukla:)
sızınkı daha beterıymıs.Yanı ben esımı markete kahvaltılık almaya yollayayım 3 cesit peynır alır gelır.Yemeden ıcmeden kısmaz.Ama mesela kargo gelmesıne laf soyler,yada marketten eve soylediğimizde uygun da olsa pahalı pahalı alıyosunuz suırlardan der.Takıntı yapmıs.

Benim harcamam savurganlık derecede bunu kabul ediyorum ama varken hiç almamayı normal bulmuyorum.
Aşırı kismaktan bahsediyorum.
Mesela benim yeğenimin her kıyafeti çok çok az.
Genelde kardeşimle ben alıyorum.
Küçükken de dışarı cikarmazdi ablam para gidiyor diye.
Şuan benim çocuğumla beraber gidiyor o zaman da gotururdum ama annesi ile gitmek gibi olmaz.
Herşeyden aşırı mahrum kaldı geçende akuluye bindirirken bende binebilir miyim dedi
3 ile 7 yaş arasindaydi ve yaşı yeğenimin 10 şuan seni almazlar ona dedim başka şeye bindirdim.
Cimri heryerde cimri.
Ablamın tek çocuğu var eside polis.
Ev araba var bankada para da var.
Ablam harcamaya karşı.
Hep kenarda birisin kafasinda.
Yeme içme herşeyden kisar valla çocuk mahrum kendim şahidim mutlu olduğunu düşünmüyorum.
Çünkü birşey buldu mu saldırıyor.
Birde komşu var tanıdık oda oyle.
Herşey aşırı kisitli.
Çocuklar mevlutte düğünde yemeklere saldırıyorlar.
Evde yemek yemek çay içmek hep kısıtlanmis.
Birinde gordumu saldırıyorlar.
Okulda da bir ogretmen var o da öyle okula pasta börek gelince saldırıyor eve asla almam diyor.
Bu tipler çok itici.
Hatta çocukken amcamiza gitmiştim birkere kalmali.
Evde alınan ekmek sınırlıydı.
Dedim ki çocuklara ben acıktım ekmek arası yiyeceğim bizim evde iki tane alınır ve daha alinmaz.
Acıkınca napoyorsunuz dedim erkenden uyuyoruz dedi.
Bu mu hayat?

Bu anlattıklarınız çok uç örnekler ama. Yeme içmeden kısılıyorsa, çocuklar aç bırakılıyorsa sıkıntı vardır. Ne dedik yediği helal giydiği haram.

Giysi konusunda kısıtlamakta ya da az olmasında problem yok. Bir çekmece kıyafetle büyüdük çoğumuz, eksik mi kaldık? Hayır.

Kıyafet çokluğu ben pratik olsun diye fazla aldim.
Çoğu zaten küçüldü.
Ama pintiler hep pinti onu demek istiyorum.
Yeğenimin dediğim gibi çok az.
Kardeşimle ben alıyorum.
Az eşya diye yikamiyor da mesela çocuk napsin.
Kirlenecek diye ödü patlıyor.
Cimri insan herşeyde cimri.
Oturup da o yaştaki çocuğa hergun farklı kıyafet alsın diyen yok ama t-shirt kot değiştirmelik üç beş çeşit olmalı en az.
Şimdi benim çocuğum küçük hergun zıbın t-shirt şort değiştiriyorum mecburen fazla alıyorum.
Sonra toplayıp hepsini yıkıyorum.
Benim bir arkadaşım iki tane almıştı hergun makine calistiriyordu bu mu mantıklı?
Cimrinin ortasını görmedim.

Cimrilik ayrı birşey tutumluluk ayrı bir şey.

Katılıyorım size
Telefonu yurtdısından getirince ne oluyo,yanı cımrı bır ınsan olsa iphone gıbı bı marka soylemez,34 bın tllık o telefonu 17 bine alınca cımrı mı oluyor
Bırde herkes dısarda yemeyı sewmez
Benım esımde sewmezdı,zamanla alıstı,şimdi her fırsatta dısarıda yıyelım yada dısardan soyleyelım dıyor
Eşi cimri mi asla degıl
Tutumlu olabılır sadece

Ben de sevmiyorum dışarda yemeyi. Fast food zaten yemiyorum, et sevmiyorum. Dışarı çıktıysak balık yemeye çıkarız. Ona da artık ciddi bütçeler ayırmak gerekiyor 2 kişi 1000 liradan aşağı kalkılmıyor balıkçıdan.

Aynn öyle
Konu sahıbının cocugu yok bellı kı bı cocuk olsunda hele bırde ıkılense bırak dısarda cay ıcmeyi kacak cay almassa ben de la fontaine degılım
O cimri gormemıs bizim bi akraba wardıda coplerı bıle cıkmazdı

Ailesi cimriymiş gerçekten ama eşinize tam olarak cimri diyemicem açıkçası. Evde yemek varken dışarda yemek istemenize bu cevabı vermesi normal bence. Ya da markete gittiğimiz de biz de fiyatlara şaşırıyoruz bu bu kadar oldu mu diye. Anlattıklarınızdan Kendine kıyafet almamasına cimrilik diyebilirim sadece. Telefon konusunda da yarı fiyatına alma imkanı varsa neden fazla para versin bu da mantıklı bence sırf yarı fiyatına almak için Irak'a gitmiyorsa tabi. Yani çok eli açık da değil Ama cimrilik de başka Bi boyut.

Ya ben bu para muhabbetlerini hic sevmiyorum yani senin hareketlerini ne kadar etkilemis. Ok eski telefonlar saglamdi ama ne halta yarar gunumuzde sadece telefon olarak kullanilmiyor sonucta birsuru uygulama var internet var elimizin altinda vs. Eskiye takili kalmakta bir yere kadar yoksa ilk telim 3210 du tas gibiydi hala ama bu zamana gore eski yani..

Eski beyaz esyada alabilirsin ama durumun iyiyse neden? Dunyaya 1 kez geliyorsun sonucta.. ama eski esyalar kullanmayi almayi kultur haline getirmis insanlar var.. mesele donusum yapiyolar onlara bayiliyorum ama iki kisininde hem fikir olmasi gerek.

Buarada fiyatta yari yariya farkediyorsa baska yerden alsin ne fark eder? Bence sen bu konularda dolmussun bu bile batmis sana. Yeri gelir disarda icersin yeri gelir cikip icmezsin… illa starbaksa oturup tanesi bilmem kactan kahve icmende gerekmez. Bir suru guzel daha uyguna kafeler var sonucta.. arada insanin farkli
Seylerede ihtiyaci oluyor. Ayrica sen zaten calisiyorsan durumunuz iyiyse ben bildigimi okurdum yani.. ev ihtiyaci ayri kisisel olarakta kuafor bakim pedikur vs aliskanligimsa giderdim yani ona nesi

Simdi hamilesin cocuk olunca gor sen asil

Konu sahıbının altıncı hıssı cok kuwwetlı heralde
Baksana adamın söylemidigi seylerı de duyuyo

Benim anladığım konu sahibinin şikayeti şu:adam herhangi birşey alırken sürekli serzeniş halinde ve kadın da onun dirdirini duymamak için içine kapanmış ve adamın aldıklarını okeylemis.
Aslında bunu istemiyor ama adam sürekli bu şekil olunca hevesi kaçmış.
Kadın ailesinde yetiştiği tarzı arıyor adam da kendi ailesinde yetiştiği tarzı yansıtıyor.
Artık orta yol bulunacak.
Biraz siz biraz o fedakarlık yapacak.
Kimisi stoklayarak alır en uygununu bulur market market gezer kimi de ilk gördüğü ürünü alır.
Bunlar yaşam biçimi.

Neden cocuk yapıyorlar anlamıyorm.
Ben kıyafet ,ayakkabı hıc almıyorm dıyebılırım.Kardesim den gelıyor sureklı cogu etıketlı almıs unutmus.
Kızım 3 yasında butun dolabı nerdeyse zara dıyebılrıım ,teyzesı hem verıyor hem alıyor.O da oyle bı cesit.
Ama ona ayırdıgım parayı kızıma harcıyorm.
Anne kız gunumuz var.
Cok abartmamak kaydıyla ayda 1 falan oyuncakcıya gıdıyorz.Gonlu olsn ıstıyorm.
Insan tabıkı dıkkat edecek ,musriflik yapmayacak ama cocukları da boynu bukuk bırakamayız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…