Esimin babaannesi bizle yasarsa....

annemde 1 yıla yakın baktı...aynen annemde de fıtık çıktı ve şimdi psikolog pisikolog gezdiriyoruz...çok zor...

haklısınız isyan hanımcım, bizde şimdi annemi doktor doktor gezdiriyoruz, işin manevi boyutunu bilemem, ama anneme verdiği fiziki eziyet çok kötü, inşaallah manevi olarak bişiyler kazanmıştır. şimdi 50 yaşındayken 70 yaşında gibi oldu :KK43:(

Bence canım tedirginliğin boşa, çünkü kayınvaliden henüz senin bakarım yada bize gelsin dediğini bilmiyormuş, muhtemelen bilse utanır ona varana kadar ben varım der. yani böyle demesi gerekir. Utanması gerekir.

Sen çalışıyorsun, hem çocuklu hem yeni evlisin... Senin oğluna bakmakla bir olabilir mi koskoca insan bu, gündüz bakıcı olsada gece yanlız olacaksınız, banyo işini falan bakıcı yaptırır paklar, ama bir yere eğlenmeye gittiğinizde hep aklın evde olacak ki akşamları çıkamayacaksın, Bir yerden de düşünürsen 2 ay ama diyorsun ya hiç istemezlerse :KK43: onlar gibi gitte diyemezsiniz :KK43:

tamam huzur evine gitmesini bende istemem ama sana varana kadar yani... Ayrıca amcayla yıllardır kalmış ama o zaman sağlığı yerindeymiş değil mi? kadın ne zaman felç geçirdi hemen göndermişler kadını. Bence evlat olarak herkesin bakması gerekir, Kayınvalidene bir şey diyemiyorum, bilemiyorum neler yaşandı aralarında, kayınpederin bence iyi bir karar vermiş, evlat olarak bunu demesi gerekirdi zaten, kayınvalidende kocasının hatrına biraz olsun bakabilirdi. Aman yaaa neden dönüp dolaşıp olay sana gelmiş anlamadım... :KK43:

Benim bir tanıdığım vardı Genç bir Kadın, öyle yaşlı kimsesiz birine bakıyordu, hemde hiç akrabalık bağı yoktu biliyormusun, tanıdığımın çocuğu yoktu çalışmıyordu. Ne kadar sevap demiştim çok imrenmiştim. kadıncağız uzun zamandır ondaydı. ama ben evine 1-2 kere gittim o kişinin kadını bir kez wc ye çıkarken gördüm, odasından hiç çıkmıyormuş yemek yiyip hep odasında duruyormuş. E elden ayaktan düşmemeiş olunca gözüde arkada kalmaz bir yere giderse. ama sizin ki zor canım ne bileyim. Ben yapamazdım herhalde, yapabilene helal olsun :KK43:

büyüklerle yaşamaya zaten karşıyım fılanda kayınpeder kalınca halıyle ben oglumla uyumam gerekecekkı 2. bır kısıye yatacak baska bır yer yok cunku yatak olarak ne bilim duşuydu sabah annemın cocugumu almaya gelmeseydı cocugumada ılgı gosteremem gıbı gelıyor..
eşime bunları soylemem gerek bence

hepsini söle...bizim san ayazdıklarımızıda dile getir..
anlasın zorluğunu..
tabiki çocuğuna vakit ayırramıcaksın..
bu egeyide olumsuz etkileyecek...

gecmıste yasadıkları bır durum yok
ben bakamam dıyor evımde dıyor kayınvalıdem yoksa daha ocneden bır kırgınlıktan oturu degıl

babaanne saglıdındayken 2 torununada bakmıs hatta buyuk olanın cocugunada bakmıs torunun cocuguna yanı tarladada calısmıs fılan banada gorede senın dedıgın gıbı 3 cocuk arasında donusumlu bakılmalı

ıs bana nasıl geldı ben bıle anlamadım orada olmama ragmen ınanamadım boyle bır aglamak geldı ıcımden ıcım doldu o anda.ben toplantıya gırıyorum cıkınca yazarım yarım kaldı

maddi olarak durumu ıyımıs babaannenın bır tarla ıcınde evlerı varmıs ama orayı hep amca cekıp cevırmıs ıste babaannede calısmıs saglıklıyken onların cocuklarına vs bakmıs
yanı maddı yardım yapılması gerektırecek bır durum yokmus ben gıtmedım gormeıdm sadece duyduklarım bu. sımdı o buyuk amcayı oradan cıkarsalar baanne oraya gıtse kı buda bızım yasadıgımız sehırden 4-5 saat uzaklıkta bır yer
donusumle bakarım dıyor kayınvelıdem ama sureklı kabul etmez cunku hayatı burada onunda cocukları burda kayınpederın ısı burada bılmıyorum

buarada eşim vardıyalı çalışıyor yaklaşık 30 günün sadece 12-13 gecesi evde oluyor
7-8 gun gececı , gerı kalan gunler gece 12 de evde oluyor
iş bana dusecek ben yapamayacagım ıcın kayınpederde gelecek

dedıgım gıbı alısmıs oldugumb ır yasam kalıtem var gıyınmem yemem ıcmem ızledıgım programlar evın duzenı
yanı sadece ıs babanneyle kalmayacak ev acık kapılı bir yer olacak olurmu.. yapmasammı ben zaten eşim ben babamı bır aksam bıze cagırır detaylı konusuruz demişti en son böyle kaldı konu.. belki bir daha eşim acmaz cunku oda dusunuyordur kendı ıcınde

Sanırım başka bir yol bulacaksınız.. Eşinde bu konuda emin değilmiş.. :KK31:

Kaç tane çocuğu var babaannenin? Evde dönüşümlü baksınlar o zaman.. Bakarken illa bir yardımcı gereklidir,sonuçta bakacak kişiler de yaşlı insanlar...

3 cocugu var bırı memleketlerınde bırı benımkıler ıstanbulda dıgerılerıde baska bır sehırde ıkı erkek bır kız

buarada baslarında attıkları gıbı bırde zıyarete hıc gıtmedıler baanneyı aramadılar sormadılar ne kadar ayıp..

başlrına kalmasın dıye sanırım dıye dusunuyorum . Buarada kaynanam ben karısmıyım cutemom bakar dıye dusunmemıstır benı kac zamandır tanıyorkı sonucta o ıse hıc karısmıyor konu acılınca odadan fılan cıkıyordu daha ocnedende dunde onun yanında konusulmadı..
2 erkek kardesı var esımın kayınpederımınde ısı cok ıyı maası da oldukca ıyı ıyı derken baya baya ıyı
ıstıfa edıp gıderım demesıne esım bozulmus nasıl olur zaten bır erkekte annesıne bakamazkı bılemıyorum nasıl olur nasıl ederde ben esıme tum bunları anlatıcam beraber kararvermıs oluru bu konusma ardından

bırde 2 ay sonrada kımse almazsa ıste sıkıntı orada başlar :KK50:

çok zor bir durum. eğer kendi kendine bakabilecek bir durumu olsa tamam kalsın sizde ama yatalak birine bakmak gerçekten çok zordur. ne olursa olsun bakıcıda tutsanız olmaz. bütün gün evde olup bakılması gerekir. belki ona özel yemek yapılacak, temizliği, şusu busu çok zor be canım. ne kendine ne eşine ne de çocuğuna zaman ayırabilirsin.

bizde şimdi eşimin babaannesi var 2 hafta oldu geleli. Allah razı olsun çocuğuma bakıyor oynuyor onunla. daha dinç mesela. çıkar yürü gelir. bizimle her yere gider. annemle gündüz gezmeye giderler. akşam temizlik işlerimiz vardı çocuğu arabasına koyduk gezdiler uyuttu o arada biz de işimize baktık. böyle bir durum olsa sana daha faydası olur gelsin derim ama yok canım ya yatıyor. onun bakımı çok farklı.

eşin seni mutlaka anlayacaktır. konuş anlat neler yaşanacağını.

Babaneneye büyük geçmiş olsun elbette siz ilgilenmelisiniz babanneyle ama çocukları dururken size mi kalmış bakmak :KK53: Hani eviniz müsait olsa durumunuz çok iyi olsa evde yatılı bakıcı kadın alırsın ilgilenirsiniz ancak ev 2+1 çocuk da var. Bence en uygunu çocuklarının dönüşümlü olarak bakmaları aralarında para toplasınlar bir bakıcıyla anlaşsınlar arada da gidip annelerini yoklasınlar.

yorumlar ıcın tesekkur edıyorum kızlar , ben bu yükün altına girmemem gerekiyor

2 aylığına gibi düşünme bunu canım bu çok uzun ve zorlu bir süreç.Çalışıyorsun bütün gün zaten evde yoksun.Kendi çocuğuna bile annen bakıyor.Bu durumda size gelene kadar kayınvalideye düşer babanneye bakmak.3 çocuğu 3er 4 er ay baksa kadıncağıza.2 ayda bir ev değiştirmek bile hırpalar onu da.Bence kayınvaliden baksın sen de izin günlerinde, akşamları işten sonra ziyaret edip yardım edersin.Bence senin altından kalkabileceğin bişey değil bu.Hayırlısı olsun yine de

cok guzel ve insani dusunceler icerisine girmissin fakat
is uygulamaya gelince: zor!
cunku calisiyorsunuz ve kucuk bir cocugunuz var
aksamlari ve haftasonlari bakmakta zorlanaksin

canla basla yaparim hic surat asmam evirir cevirir temizlerim
diye kendine buyuk bir guven duyuyorsan sevabini alirsin ama
calisan ve kucuk bir cocugun varsa ciddi bir yipranma olabilir

kadin tutulacak kayinpeder her dahim anasina bakmaya gelecek
sik sik giren cikaniniz olacak bu detayida atlamamak gerek

bir arkadas dogru bir sey yazmisti: sevabina bakarsin sonra surat asarsin gunaha girersin diye
formule edersek bu yorumu durum soyle olur sen bu ani degisiklkten dolayi yipranirsan
suratin asilir yorgun duser ve bunu disa vurursan
esinle sorun yasayabilirsin diye dusunuyorum
ya kisa bir vade icin söz alin (iki ay diyip daha fazla surmesin)
yada bu sorumlulugu alamayacaginizi soyleyin

ben büyük sözüme tövbe kayınvalidem kayınpederime bile bakamam nerde kaldı babaannesi evlatları çare bulacak kayınvalidene demen ne kötülük yaptıki istemiyor zaten bakmak zorundada değil evlatları haş çaresine bakacak evi yoksa ev tutacak yanına bakıcı bir kadın yatılı evin ihtiyacını kadının maaşını v.s evlatları halledecek gelinler torunlarda ziyaretine gidicek olay bu sanamı kaldı sonra en kötüsü olursun önce ses etmezler baktığın sürece pohpohlarlar sonra sen yoruldum bakamıyorum alın dedin mi seni defe tutarlar eşinde dahil

Böyle ağır bir sorumluluk altına girmemeni tavsiye ederim canım.
Sonuçta birinci derece yakını değilsin.Yardım etme fikri çok güzel takdire değer ancak evde bakım sorumluluğunu üstlenmek bambaşka bir konu.
Bu derece ağır bir hasta kadının sorumluluğu çok ağırdır.En ufak bir sorun yaşasanız seni suçlarlar .Bir de evde istenmeyen kazadır yaradır oluştuğunu düşünsene.Üstesinden gelebilecekmisin.
Sen çalışıyorsun ve 2. derece bir yakınını eve alıyorsun, bakıcı tutup baktıracaksın.Bana mantıklı gelmiyor açıkcası.
İlk öncelikle evlatları düşünmeli ve kaygılanmalı.
Bu işlerin şakası olmaz.Allah gecinden versin ama vefatı da sizin evde olursa bu daha da kötü.İnsan annesine babasına bakar ama evlat olarak bütün sorumluluk ve söz hakkı sende oluyor o zaman.Ama bu eşinin babaannesi ve siz direkt olarak onun hakkında sorumlu ve söz sahibi değilsiniz.En kötü ihtimalleri de düşünmek lazım böyle bir kararı verirken.
Hasta bakmak kolay değildir canım hemde hiç değil.Bu tür bir deneyimin de yokmuş.Ben annemden biliyorum yatalak değildi ama ağır kanserdi.Çok ama çok zor oluyor gerçekten.

eşim suanda benımle bu konuyu konustu ben buradan duyduklarımı yazdım soyle soyle olursa vs dıye oda demıs annem gelır yanına gunduz dedım annen gelecek olsa kendı evınde bakar yanı
dedım soyle boyle olursa benımde psikolojım bozulur yatalak olmasa sorun degıl fılan
dur bakalım ses etmeyelım ama babamla annem cok kavga etmıs bosanmalarına kadar gıdecek o olacak annemede dedı
tamam dedık kaldı konusma oyle ama benden olumlu bır yanıt alsa esım alacak galıba .....

gel demesi kolayda git demesi zordur. eğer güleryüzle seve seve bakarım diyorsanız çok güzel ama içinizde en ufak bi şüphe varsa hiç atlamayın

eşim suanda benımle bu konuyu konustu ben buradan duyduklarımı yazdım soyle soyle olursa vs dıye oda demıs annem gelır yanına gunduz dedım annen gelecek olsa kendı evınde bakar yanı
dedım soyle boyle olursa benımde psikolojım bozulur yatalak olmasa sorun degıl fılan
dur bakalım ses etmeyelım ama babamla annem cok kavga etmıs bosanmalarına kadar gıdecek o olacak annemede dedı
tamam dedık kaldı konusma oyle ama benden olumlu bır yanıt alsa esım alacak galıba .....

ayyy canım yaa daha çok gençsin :KK43: çalışmıyor olsan neyse.... bakıcıyla halledilir ama olmaz ki yaa... ayyy kadına da yazık ordan oraya atalanıyor bizdemi böyle olacağız :KK43: herşeydende haberi var sanırım yani istenmediğinden :KK43: huzur evine verin dediğine göre :KK43:
çok üzüldüm... benim kaynanam böyle bir durumda olsa acbaa ben ne yapardım ki her lafı duydum kendisinden.

yatalak olmasa olur gelsın evde dursun ne olacak sevap olur ama ıste
bılmıyorum bu bır sınav galıba bana ama cesaret edemıyorum
esıme he desemgetırecek ama sonrasını dusunmuyor sanıyorum
bır daha bu konuyu acmama gerek benım acmamam gerek sanırım yani

kv gelmez bi kere yardima , kadin yardim etmek istese kendi evine alirdi
ben torunun neneye bakdigini hiç duymadim valla
bu o kadinin buyuttugu emek verdigi çocuklarinin sorunu bi kere
herkes kendi anne babasina yukumlu , kii dinimizde gelin le damat bile yukumlu deil kp kv ye, oz çocugu kimse o yukumludur ..

bence bu agir yukun altindan kalkamazsin gibime geliyor ..
kadinada çok uzuldum , Alalh iki uiyilikden bi iyilik versin dedikleri durum bu halde ...
bakim evi guzel fikir gibi sanki, torun evinden daha ILIMLI geliyor kulaga ...

e$in seni sevap i$lemek için almadiki çocugunla , sevdigi için sevildigi için almi$tir .. bunun kar$iligi olmaz, olsada bu deildir bence ..

Cocuguna olan ilgiye karsilik hasta birinin bakimini ustlenmek istiyosun...
Cocugun isin kocan hepsini gectim ama daha senin yasin hasta bakmaya musait degil canim ya..
Birak kizi baksin oglu baksin . Sen hic vicdan yapma kendine

onur için bişi yok ki canım
o işe gidicek falan evi çekip çeviren sensin..
dediğn gibi alıştığın bir standart var
çocuğun annende olur evde kocanla yarı çıplak bile gezersin ama evde bir nefes ve yatalak çok zor
bnce böyle bir sorumluluğa girme ben olsam girmezdim.
eşinin senden böyle bişi beklemesi bile tuhaf :KK20:

o insan altına yapıcak terlicek temizlenmek banyo yapmak isticek.
kndin demişssin oğlum banyo yaparken kakası yapmış öğürdüm diye
birde yatalak bir kadını düşün :KK19:

X