Eşimden boşanmalı mıyım?

Merhabalar Kizlar,
Sürekli takip ettigim bir Forum burasi, ama hic böyle bir konuyla ilgili buraya baslik acacagim aklima gelmezdi. Velhasil, konuma gelelim. 3 yillik evliyim. Evliligimde sorunlar hemen dügün sonrasi basladi. Erkek tarafi dügün sonrasi benden takilarimi istedi ve bu nedenle tartismalar cikti. Ailelerin arasi bozuldu ve esimle aramiza sogukluk ve güvensizlik girdi. Bu nedenle ayrililik bile yasadik. 2-3 hafta sürdü bu ayrilik, sonrasinda ikimizde ayrilamadik ve tekrar birlestik. Aileler birbirleriyle konusmamaya devam etti. Tabi hal böyle olunca bizim evliligimiz catirdamaya devam etti. Kayinvalidem beni sürekli ezmeye devam etti. Ailemi asagiladi, beni asagiladi ve agiza alinmayacak seyler söyledi. Iftiraya kadar gitti. Namusumdan süpheleniyormus, ve sevgilim olabilirmis, "ailen bu konuya aciklik getirsin" dedi. Hic bi sucum yokken iftira atmaya calisti bana. Sustum, ya sabir dedim.

Bundan bir yil sonra esimle aramiz düzelmeye basladi. Mutluyduk. Esim bebegimizin olmasini istedi ve bende bu fikrine cok sicak baktim, cünki yasimizda gelmisti artik diye düsünüyordum. Hamileydim. Hamileligimde esim artik eve gelmemeye ve sacma sapan nedenlerle tartisma cikarmaya basladi. Erkek arkadaslariyla tatiller bile yapti benim rizam olmadan. Ailesinden destek istedim ama onlar ogullarini korumaya calisti ve onun hakli oldugunu savundular. Saskindim. Kayinvalidem "Sende kocani eve bagla" diye beni sucladi. Dogum günümde isden sonra annemi ziyaret ettim diye, esim evi terk etti ve telefonuna hic bir sekilde ulasamadim. Aradim, acmadi ve kapatti. Gece eve gelmedi ve nerede olduguna dair hic bir fikrim yok. Daha sonra sordugumda gece otelde kaldigini söyledi. Bu huylarina devam etti. Hamileligimin 7. ayinda sancilandim ve beni hastaneye götürmedi. Hastane yakin oldugu icin tek basima arabayla kendim gittim. Sonrasinda hastaneye ugradilar ailecek ama kirilmistim bi kere. Affedemiyorudum.

Bu böyle devam edemezdi.......

Ailem bi gün beni ziyarete geldi habersiz. Yolda aradilar geliyoruz diye. Esim yine evde yoktu ve evde ickide icmeye baslamisti. Tabi ailemin bu olan bitenlerden haberi yoktu. Sorunlarimizi aileme yansitmamaya calismistim. Ailem beni tek basima hamile halimle, icki siselerinide görünce deliye döndüler. Babam "hadi hemen gidiyoruz" dedi, basta direndim gitmemek icin ama bende zaten evliligimde mutsuz oldugum icin ailemin istedigini yaptim. 8 aylik hamileydim. O gün O evden ciktik gittik. Kayinpederim benim evde olmadigimi fark edince esime haber vermis. Esim evde olmadigimi ögrenince "Benden habersiz adim atmissin artik gelme bitti" diye mesaj atti.

Dogum yaptim, tek basima bir hastane odasinda. Cok zoruma gitti. Esime dogum yapmak üzere oldugumu bildirdim. Cevap bile vermedi. Ailem her zaman yanimdaydi ve bana saolsunlar cok destek oldular. Esim bebegimizi görmeye hic gelmedi. Ailesinden hic kimse arayip sormadi. Dogumdan sonra biraz iyilesince esimin ayagina kadar gittim sirf kendi kanindan canindan olan bebegini görsün diye. Belk insafa gelir diye düsündüm. Sonra tekrar görüsmeye basladik ve görüsüyoruz. Niyetimiz barismak ama benim kafam cok karisik. Nerdeyse bir sene ayri kaldik ve bebegimiz su an bir yasina girmek üzere. Bu süre icersinde hic arayip sormadi, hep benim cabalarimla görüsmeye basladik. Su an bize cok iyi davraniyor ama bilemiyorum, nasil güvenebilirim.....

Fikirlerinize cok ihtiyacim var. Siz olsaniz ne yaparsiniz? Bosanmalimiyim yoksa sabir mi etmeliyim?
Sakın tekrar baslama bence
Ne güzel ailende arkandaymış
Barışırsan nolcak biliyo musun;kazara(!) ikinciye hamile kalıcaksın ve eşinle yine aynı problemleri yasayacaksın
Çünkü esinin düzeldiginden sen bile emin deilsin

Aslında ben sizi anlıyorum. Kendimi de içine katarak söylüyorum, bize default olarak yüklenmiş: her şeye sabret, yuvanı kurtar, ne gerekirse yap, eşini hep alttan al... Annelerimizden bunu görüyoruz. İyi kadın olmayı bu sanıyoruz, aslında değil. Bunları yapmak sizin yuvanızı kurtarmayacak. Yuva dediğin karşılıklı gayretle kurulur, özveriyle sürdürülür. Sizi bırakıp gitmeyi seçen eşiniz. Hiçbir koşulda yanınızda olmayan, kendi istediği bebeği taşırken sizi insan yerine koymayan o. Düşünün, yabancı bir kadın olsa sokakta 7 aylık hamileyim sancım tuttu dese kim olsa alır hastaneye götürür. Eşiniz size 7 kat ellerden uzak. Üstüne üstlük merhametsiz. Sizin bu insan müsveddesi için atacağınız her adım beyhude. Bunu adam diye başınızda tutup ne yapacaksınız? Ömrünüz bu dertlerle uğraşmakla geçer. Çocuğunuza da size de yazık olur.
Evet insan yuvası için çaba gösterir, fedakarlık yapar ama değecek biri varsa karşınızda yapın bunları. Bu adama değmez!
Çocuğum analı babalı büyüsün istiyorum demişsiniz, haklısınız ama babası istememiş evladının başında olmayı. Zorla mı tutacaksınız? Babası ölmüş farz edin.
Çocuğun bu terk edilmişlik, istenmeme duygusunu yaşamasına izin vermeyin. Bu çocuğunuzda derin yaralar açar. Çocuğa durumu nasıl anlatacağınız konusunda mutlaka bir uzmana danışın. Bir akrabamız böyle küçük bebeğiyle ayrılmıştı, çocuk babasını öldü bildi. Doğrusu nedir, mutlaka bir uzmana sorun.
Çevreden gelen baskılara aldırmayın, güçlü durun. Bu sizin hayatınız, onun bunun lafı için olmayacak bir insanla heba etmemelisiniz. Milletin ağzı torba değil ki büzelim, konuşur konuşur susarlar. Zamanla yeni dedikodu malzemesi çıkar sizi unuturlar. Çocuğunuzu da bu insanlardan koruyun.
Umarım karşınıza değerinizi bilen biri çıkar. Allah iyilerle karşılaştırsın.

Annesi hadsizce size iftira atıyor, ailenize size hakaret ediyor adam tatile gidiyor eve gelmiyor, sancilaniyorsunuz hastaneye goturmuyor, doğum yapıyorsunuz yaniniza gelmiyor ve siz bunlara rağmen ayağına gidiyorsunuz barışmak için zorluyorsun üzgünüm. Hemde aileniz sizin arkanizdayken hiç bişey diyemiyorum bunlar ne demek neden hala bu adamla olmaya calisiyorsunuz hiçmi kiymetiniz yok yada sizi bosverin o küçücük meleğin hiçmi kiymeti yok yazık o çocuğa onu sevmeyen bir babayla saçma sapan bir aileyle büyümeye mahkum etmeyin lütfen yaa

Hiç gururunuz yok mu ? Gerçekten ciddi ciddi soruyorum ?? İstenmiyorsunuz ya adam daha ne yapsın bunu belli etmek için? Hala barışayım mı diye düşünmek,sizi istemeyenle görüşmek nedir ya..

Evet boşanmalısınız Ama iciniz rahat olsum elinizden geleni fazlasiyla yapmissiniz Evet her çocuğun aldığı ilk dualardan biri Allah analı babalı büyütsün olur Ama bazen de anlasamayan anne baba bosaninca cocugu alan taraf öyle güzel büyütür ki şaşar kalırsınız Umarim siz de oyle olursunuz Ki mesleginiz geliriniz ve yanindayim diyen aileniz var

Selam bile verilecek biri değil. Bu ne vicdansızlık! Asla umrunuzda bile olmamalı lütfen! Böyle biriyle muhattap dahi olunmaz inanın ki, insan değil cünkü. Bırakın yuva kurmayı evli olmayı! Umursamayın konusmayın bosayın!

Yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim, belkide hamilelik sonrası insanin ilgi beklemesinden ve bebeğinin her hareketini eşiyle paylaşma isteği dolayısıyla bu şekilde hareket ettim. Çevremizden duyduğumuz "yuvayı dişi kuş yapar" ve kadinin hep ezik alttan almasi gerektigi yönünde eğitildiğimiz icin yaptıklarımız haliyle bize "olması gereken" biseymis gibi görünüyor. Eşim ve ailesi cevrelerinde sevilen insanlar belkide benim icin kafa karışıklığına sebeb olan durum budur.

Merhabalar Kizlar,
Sürekli takip ettigim bir Forum burasi, ama hic böyle bir konuyla ilgili buraya baslik acacagim aklima gelmezdi. Velhasil, konuma gelelim. 3 yillik evliyim. Evliligimde sorunlar hemen dügün sonrasi basladi. Erkek tarafi dügün sonrasi benden takilarimi istedi ve bu nedenle tartismalar cikti. Ailelerin arasi bozuldu ve esimle aramiza sogukluk ve güvensizlik girdi. Bu nedenle ayrililik bile yasadik. 2-3 hafta sürdü bu ayrilik, sonrasinda ikimizde ayrilamadik ve tekrar birlestik. Aileler birbirleriyle konusmamaya devam etti. Tabi hal böyle olunca bizim evliligimiz catirdamaya devam etti. Kayinvalidem beni sürekli ezmeye devam etti. Ailemi asagiladi, beni asagiladi ve agiza alinmayacak seyler söyledi. Iftiraya kadar gitti. Namusumdan süpheleniyormus, ve sevgilim olabilirmis, "ailen bu konuya aciklik getirsin" dedi. Hic bi sucum yokken iftira atmaya calisti bana. Sustum, ya sabir dedim.

Bundan bir yil sonra esimle aramiz düzelmeye basladi. Mutluyduk. Esim bebegimizin olmasini istedi ve bende bu fikrine cok sicak baktim, cünki yasimizda gelmisti artik diye düsünüyordum. Hamileydim. Hamileligimde esim artik eve gelmemeye ve sacma sapan nedenlerle tartisma cikarmaya basladi. Erkek arkadaslariyla tatiller bile yapti benim rizam olmadan. Ailesinden destek istedim ama onlar ogullarini korumaya calisti ve onun hakli oldugunu savundular. Saskindim. Kayinvalidem "Sende kocani eve bagla" diye beni sucladi. Dogum günümde isden sonra annemi ziyaret ettim diye, esim evi terk etti ve telefonuna hic bir sekilde ulasamadim. Aradim, acmadi ve kapatti. Gece eve gelmedi ve nerede olduguna dair hic bir fikrim yok. Daha sonra sordugumda gece otelde kaldigini söyledi. Bu huylarina devam etti. Hamileligimin 7. ayinda sancilandim ve beni hastaneye götürmedi. Hastane yakin oldugu icin tek basima arabayla kendim gittim. Sonrasinda hastaneye ugradilar ailecek ama kirilmistim bi kere. Affedemiyorudum.

Ailem bi gün beni ziyarete geldi habersiz. Yolda aradilar geliyoruz diye. Esim yine evde yoktu ve evde ickide icmeye baslamisti. Tabi ailemin bu olan bitenlerden haberi yoktu. Sorunlarimizi aileme yansitmamaya calismistim. Ailem beni tek basima hamile halimle, icki siselerinide görünce deliye döndüler. Babam "hadi hemen gidiyoruz" dedi, basta direndim gitmemek icin ama bende zaten evliligimde mutsuz oldugum icin ailemin istedigini yaptim. 8 aylik hamileydim. O gün O evden ciktik gittik. Kayinpederim benim evde olmadigimi fark edince esime haber vermis. Esim evde olmadigimi ögrenince "Benden habersiz adim atmissin artik gelme bitti" diye mesaj atti.

Dogum yaptim, tek basima bir hastane odasinda. Cok zoruma gitti. Esime dogum yapmak üzere oldugumu bildirdim. Cevap bile vermedi. Ailem her zaman yanimdaydi ve bana saolsunlar cok destek oldular. Esim bebegimizi görmeye hic gelmedi. Ailesinden hic kimse arayip sormadi. Dogumdan sonra biraz iyilesince esimin ayagina kadar gittim sirf kendi kanindan canindan olan bebegini görsün diye. Belk insafa gelir diye düsündüm. Sonra tekrar görüsmeye basladik ve görüsüyoruz. Niyetimiz barismak ama benim kafam cok karisik. Nerdeyse bir sene ayri kaldik ve bebegimiz su an bir yasina girmek üzere. Bu süre icersinde hic arayip sormadi, hep benim cabalarimla görüsmeye basladik. Su an bize cok iyi davraniyor ama bilemiyorum, nasil güvenebilirim.....

Fikirlerinize cok ihtiyacim var. Siz olsaniz ne yaparsiniz? Bosanmalimiyim yoksa sabir mi etmeliyim?
O "insan" müsveddesi ne sizi nede bebeği haketmiyor

Görsün diye ayağına götürdünüz ya size de pes diyorum başka birşey demiyorum. Rezil olmaya devam o zaman. Ya su bebekleri hasta evliliklerde dünyaya getirmeyin! Olan onlara oluyor sonra

Görsün diye ayağına götürdünüz ya size de pes diyorum başka birşey demiyorum. Rezil olmaya devam o zaman. Ya su bebekleri hasta evliliklerde dünyaya getirmeyin! Olan onlara oluyor sonra

Bebek istedigimiz zamanlarda iyiydik, rezil olmaya niyetim yok, bebeğimi en güzel şekilde yetiştirebilecek durumum var, hamileliğimde böyle yapabileceği aklimin ucundan bile geçmemişti, ....

Önce kendinize saygınız olsun diyorum boşuna değil. Siz daha kendinize saygı duymayıp bu ne olduğu belirsiz kişinin ayağına çocuk götürüyorsunuz.

5-6 sene sonraki konunuzu da yazıyım ben sizin şimdiden " Çocuğum bana saygı duymuyor ne yapmalıyım " .Duymaz tabi annenin kendine saygısı yokki çocuk niye böyle birine saygı duysun. Aileniz ne güzel arkanızda ki bunu bulamadan yalnız kalmaya cesaret etmiş nice güçlü kadın gördüm ben gerek hayatta gerek bu forumda...

Bence size ne söylense dinleyecek gibi değilsiniz. Kaşınıyorsunuz diyebilirim.

Bebek istedigimiz zamanlarda iyiydik, rezil olmaya niyetim yok, bebeğimi en güzel şekilde yetiştirebilecek durumum var, hamileliğimde böyle yapabileceği aklimin ucundan bile geçmemişti, ....

Yaşadıklarınızı siz biliyorsunuz ve hala bu adamla görüşüyorsunuz. Hani bize deseniz çok değişti, çok ilgili bize sahip çıkıyor felan o zaman anlarım da. Ama neyise siz bildiğinizi yapın yaşayacak olan siz ve çocuğunuzsunuz. Ve bu adam çocuğu yok saydığı aslında onu yok saymaya yetecek bir sebeb bana göre. Birleşmeyi düşünüyorsanız aile terapisi alın

Yok artık "boşanmalı mıyım sabır mı etmeliyim" diye sorarken ciddili değilsiniz di mi? Ben öyle olmadığınızı umuyorum. Öncesinde iyi bir eş olmamış, baba olmuş, Çocuğunun doğumuna gelmemiş, bir yıl arayıp sormayan bir adamdan ne gibi bir beklentiniz olabilirki?
Tekrar birleşip mutlu bir aile olabileceğinizi mi? Üstelik bir şeylerin olabilmesi için siz çaba sarfediyorsunuz.

Önce kendinize saygınız olsun diyorum boşuna değil. Siz daha kendinize saygı duymayıp bu ne olduğu belirsiz kişinin ayağına çocuk götürüyorsunuz.

5-6 sene sonraki konunuzu da yazıyım ben sizin şimdiden " Çocuğum bana saygı duymuyor ne yapmalıyım " .Duymaz tabi annenin kendine saygısı yokki çocuk niye böyle birine saygı duysun. Aileniz ne güzel arkanızda ki bunu bulamadan yalnız kalmaya cesaret etmiş nice güçlü kadın gördüm ben gerek hayatta gerek bu forumda...

Bence size ne söylense dinleyecek gibi değilsiniz. Kaşınıyorsunuz diyebilirim.

Haklısınız, benim korkumda ilerde bebeğimi istediğim gibi yetiştirememe korkusu. Üstelik bi sene hic arayip sormadı

Yaşadıklarınızı siz biliyorsunuz ve hala bu adamla görüşüyorsunuz. Hani bize deseniz çok değişti, çok ilgili bize sahip çıkıyor felan o zaman anlarım da. Ama neyise siz bildiğinizi yapın yaşayacak olan siz ve çocuğunuzsunuz. Ve bu adam çocuğu yok saydığı aslında onu yok saymaya yetecek bir sebeb bana göre. Birleşmeyi düşünüyorsanız aile terapisi alın

Biraz görüştükten sonra, şu an bi sene sonra sürekli arayip soruyor, bebeğimizi görebilmek icin mesajlar atiyor, görüşmek istiyor, elinde hediyelerle geliyor ama ben bizi bi sene yok saymasını unutamiyorum haliylede güvenmiyorum kendisine. Aceba neden bi sene sonra babaligi tuttu anlam veremiyorum. Aile terapistine gidelim mi diye oda sordu ama ben istemedim. Tersledim hatta hasta olan sensin kendin git dedim.

Merhabalar Kizlar,

Siz zaten kararınızı vermişsiniz. Bence sevdiginiz sey eşiniz değil eski güzel gunlerinizi ozluyosunuz. Sadece sizin cabalarinizla başlayan ve devam eden bir görüşme süreci olmuş. Mantikla düşününce esinizin tutar tarafı yok insani yani gelişmemiş ve bencil . Fakat siz eski sevildiginiz günlerin hatrina sizi yeniden sevecegi dusunuyorsunuz ama esiniz sevmeyi bilmiyo anladigim kadariyla yani sizi yeniden sevse bile canınızı yakmaya devam edicekseniz. Burada sorular soruluyo barismali miyim bosanmali miyim vs. Bunlar sizin verebileceginiz kararlar. Eşinizin yaptıklarını bizlerden daha iyi biliyorsunuz ama düşmanım olsa sancim var dese onu hastaneye goturmek icin elimden geleni yapardım

X