Eşim ve yeğenim, arada kaldım

İnanın yeğenimin bencil ve egolu olduğunu ailenin diğer fertleri de söylüyor. Hatta onunla muhatap olan herkes aynı fikirde. Hatta burada lise kazanınca kardeşim beni aradı, nasıl baş edeceksin falan dedi. Ama ben salak olduğum için konuşmayla düzelebileceğini düşündüm. Yani öyle fikri olan ve bunu savunan biri değil. Mesela teknofestte bu yıl birinci olan projenin aynısını alıp saçma bir değişiklik yapmış ben bununla tekrar katılacağım diyor. Özgün olması gerektiğini anlattık. Hemen celallenip "görürsünüz ben kazanıcam" diye tripleniyo

Yok onlar söyleyince biz de hayır demedik. Yani aslında bana kalsa gelmemesini isterdim çünkü az çok tanıyordum. Ama onlar teklif edince minnet sebebiyle hayır demedim. Eşim de seve seve kabul etti.
. Ben önce minnet duygunuzdan dolayı siz teklif ettiniz diye anlamıştım. O zaman işiniz zor.Ama siz bir daha gelmesinde hamile olduğunuz için sadece kendi yatağınızda rahat edebileceğinizi söyleyin. Hatta ablanıza da söyleyin. Zaten bebek doğunca kendisinde bebek ağlamasından rahatsız olup sık sık gelmez

Mogombo sizin zamanınızda da var mıydı? Ya da üst dönemlerin tuhaf baskıları falan. Ben sadece bir gün yurtta kalabilmiştim, yatağımda yatıyorum her gelen üst döneme selam vermem gerektiği ayağa kalkmam gerektiği söylenmişti. Herkes yapıyordu ben bunu çekemem deyip eve döndüm. Siz yurtta kalabilmişsiniz. Ben de birkaç gün daha kalsam belki de adapte olurdum. Çok da yaş farkımız yokmuş. 5 yaş sadece, ne yaşlısı😃
Ya bide tam aksine tüm yurt ve okulu o kadar iyi ki. Hep bir dayanışma ortamı. Bunun alışamadığını bildikleri için hep yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama en son yine bu kendi isteğini diretince yurttaki bir grup kız tavır almış. Konuşmuyorlar.

Çok zor bir durum sizin adınıza. Dönecek gibi bir durum konuşuluyor dediniz. Yerinizde olsam biraz beklerdim. Zaten dönecekse durduk yere kötü olmanın anlamı yok. Ama kurallarınız olsun, orası sizin eviniz. Zor bir hamilelik geçiriyorsunuz sanırım. Stres yapmamamız lazım. Yardım gerekiyorsa alsın, psikolojik anlamda ancak siz nerde rahat ediyorsanız orda yatın. Kendi fikirleri onun için önemliyse ve sizinle konuşurken dinlemiyorsa, uyarmanıza rağmen, onunla çok fazla sohbet etmeyin. Zamanla iyi bir yerde okumanın yeterli olmadığını, toplumda adap gibi değerlerin var olduğunu keşfedecektir. Ancak bir sonraki hafta sonu örneğin, baktınız sizi zora sokuyor ablanızı arayıp durumu anlatın. Hamile olduğunuz için durumun sizi fazlaca zorladığını söyleyin. Uzatmaya gerek yok. Anlatın ve kenara çekilin. Annesi olarak çözüm bulmak zorunda. Bir de minnet hissi duyuyorsunuz ya... Siz de ablanıza ve eniştenize böyle mi davranmıştınız? Zannetmiyorum.

Ayrıca eşiniz de biraz çocukça davranıyor maalesef. Haklı olduğunu düşünüyorum bir yerde ama tepkileri, evden gitmesi vs. hiç olgun değil.

Bebek çok ağlıyor o eniştemle yatsın deme potansiyeli görüyorum.
Of o zaman da enişten emziremez dersiniz sert bir ifadeyle.Siz bence en kısa zamanda ablanızla konuşun. Kedi,bebek,yeğen, size çok zor. Zaten doğumun ilk zamanları alışma evresi sizi yoracak.

Siz de ablanıza ve eniştenize böyle mi davranmıştınız? Zannetmiyorum.
Kardeşi var mı? Tek çocuk mu yoksa?
Ben tabiki böyle biri değildim asla. Hatta bu yeğenime çocukken çok baktım. Sırf onların yükünü hafifletmek için. Sadece onlara karşı değil hiçbir zaman kimseye rahatsızlık vermek istemedim hep uyum sağladım.

Kardeşi var. Zaten evde kardeşiyle uyuyormuş.

Konuyu takip ediyorum da insan neden çocuğunu lise için başka bir şehre gönderir ki üniversite olsa anlarım da…
Son güncelleme şu oldu: ben salonda, dünyanın en uslu kedisi de benim yanımda yatıyordu. Gönder onu korkuyorum dedi. Bi 5 kere falan kedinin zaten uyuduğunu, sabaha kadar yanımda uyuyacagini korkulacak bir şey olmadığını anlattım. Israrla hayır gitsin dedi. Ben de "o zaman ben kedimle diğer odada uyuyorum sen ışığı açıp uyu" dedim diğer odaya geldim.

Bakın eşinizle net konuşun evin kuralları konusunda taviz vermeyin, kendi yatağınızda yatın, kedileriniz uysalmis salın odaya ikingun bağırır en fazla...kkardesimin kedileri var ve bence çok hircinlar,eşim hayvanlardan korkmaz o bile korkuyor o kedilerden 🤣 gittiğimizde kapatin vs demiyoruz ben korkarım ama kediler odaya girince kollluyorum kendimi, sadece mutfağa girmlerinden hoşlanmıyorum mutfağı kapatıyoruz... Kız istediği simarikligi yapsın taviz vermeyin ama eşinize söyleyin çocukla da çocuk olmasın, net olsun ya illerde kendi cocugunuzda ona benzer dikkat edin 😁🤷 biraz kınıyor gibi görünüyorsunuz....eltimin kızları var büyüğünun huyları çok gıcık yani 5 yaşından beri aynıydı şımarık, bağırır vs vs ama küçüğüne bayılıyorum huy olarak gerçekten çok tatlis bir kız, benim de kızım var kucuguyle aynı yaşta oyun vs oynarlarken bakıyorum bazen benimki gıcıklık yapıyor

biraz kınıyor gibi görünüyorsunuz....eltimin kızları var büyüğünun huyları çok gıcık yani 5 yaşından beri aynıydı şımarık, bağırır vs vs ama küçüğüne bayılıyorum huy olarak gerçekten çok tatlis bir kız, benim de kızım var kucuguyle aynı yaşta oyun vs oynarlarken bakıyorum bazen benimki gıcıklık yapıyor
Yemin ederim eşim geçen "ömrümü çocuğumun böyle biri olmamasına adayacağım" dedi. Çok ciddiyim ben de öyle düşünüyorum. Tabi biz ne kadar doğru yetiştirmeye çalışsak da sıkıntılı biri olabilir. Bu beni mahveder. Çocuğum böyle biri olsa yaşama hevesim kalmaz.

Yemin ederim eşim geçen "ömrümü çocuğumun böyle biri olmamasına adayacağım" dedi. Çok ciddiyim ben de öyle düşünüyorum. Tabi biz ne kadar doğru yetiştirmeye çalışsak da sıkıntılı biri olabilir. Bu beni mahveder. Çocuğum böyle biri olsa yaşama hevesim kalmaz.
Hayır hayır sakın yukardaki cümleleri kullanma 🤣🤣🤣 buyum konusuyorsun yapma, yeğenine bakıp de ki aaa ne kadar tatlı ya aslında özünde iyi flan de 🤣🤣 ben gıcık olduğum çocuk olunca öyle diyorum, geçen yıl teyzem geldi bana küçük kızı vardı kızımdan 1.5 yaş büyük ama ömrümde böyle çocuk görmedim ki ben çocukları çok severim tahammülüm yüksektir çocuklara ama bu başka birşey ya,benim çocuğum uslu bir çocuk evet normalden uslu kriter olmamalı ama bu kuzenim yani böyle simariklik, iticilik gormedim...teyzem çok mahcup oldu kızı yüzünden, anneme dedim benim ki cocukda yeğenin sytan hii yok o çocukça benim ki melek 🤣🤷 ya 5 gün kaldilar yavrum sabah uyanıyor diyordu ki bugün gittiler di mi anne

Bir laf vardır çocuklar osuruk gibidir kendininkine katlanabilirsin ama başkasının ki çok kötü...bazen çocuğun böyle olsa bile fark etmeyebilirsin, sonra hiç ummadığın bir anda tokat gibi çarpar yüzüne ve dersin ki çocuğum böyle...misal geçen akşam kızımın ne kadar beceriksiz olduğu gercegiyle yuzlestim 🤣🤣🤣

Son güncelleme şu oldu: ben salonda, dünyanın en uslu kedisi de benim yanımda yatıyordu. Gönder onu korkuyorum dedi. Bi 5 kere falan kedinin zaten uyuduğunu, sabaha kadar yanımda uyuyacagini korkulacak bir şey olmadığını anlattım. Israrla hayır gitsin dedi. Ben de "o zaman ben kedimle diğer odada uyuyorum sen ışığı açıp uyu" dedim diğer odaya geldim.
Bundan sonra salonda yatmayın artık. Kocanızın evden gitmesi çok saçma yalnız, durum o kadar mı kötü? En ufak olayda anasının evine gitmesi ne alaka? Otursun oturduğu yerde, siz de onu yalnız bırakmayın.

Yalnız kalamayan çocuğu tek başına başka ile gönderen ve onunla uyumanızı isteyen ablanız da çok düşüncesiz.

Bundan sonra salonda yatmayın artık. Kocanızın evden gitmesi çok saçma yalnız, durum o kadar mı kötü? En ufak olayda anasının evine gitmesi ne alaka? Otursun oturduğu yerde, siz de onu yalnız bırakmayın.

Yalnız kalamayan çocuğu tek başına başka ile gönderen ve onunla uyumanızı isteyen ablanız da çok düşüncesiz.
Yok evi terk eder gibi gitmedi. Kusura bakmazsan ben tahammül edemiyorum canım sıkılıyor. Anlıyorum senin elinden de bir şey gelmiyor. Ben haftasonu annemde kalacağım dedi. Evlendiğimizden beri ilk defa bu şekilde ayrı kalıyoruz.

Bunu kendinize ve evliliginize neden yapiyorsunuz?🥴
Haftada 3 gün esten ayrı yatmak, evden gitmesi vs evliliginize geri dönusu zor zararlar verebilir.. Araniza sogukluk girebilir.

Ablaniz nasil esini birak haftada 3 gun kizimla yat diye bir istekte bulunabilir. Bencillikte son nokta resmen.☠️

Ben sizin yerinizde olsam abla esim bu durumdan memnun degil. Haftada 3 gun ayri yatmak evliligimde sorun olusturuyor. Ben bu sekilde esimden ayri salonda uyumaya devam edemem hele bebek olunca hic olmaz derim.Kizinin bu korkusu normal degil bu konuyla ilgili acilen bir seyler yapmak gerek terapi vs aldirabilirsiniz derim.
Duzgun bir insansa kirilmaz anlayisla karsilar. Sorunun cozumune yonelik aksiyon alir.

Kediyle ilgili de yegeninize sert sınırlar cizmeniz gerek. Bu ev onun da evi ozgurce evde gezecek. Onu odadan cikartamam kisitlayamam bu duruma alisman gerek. Bu evin bir duzeni var burada misafir olacaksan bu duzene uyman gerek. Evin alisila gelmis duzenini degistirmek aile icinde huzursuzluk yaratiyor diyeceksiniz.

Bu senede 1-2 kerelik bir misafirlik degil ki hadi bu seferlik rahat etsin kediyi kapatayim, yaninda uyuyayim vs diyesiniz. 4 sene boyunca hemen hemen her hafta gelecek.

En saglam evlilikler bile bebek dogduktan sonra catirdayabiliyor. Sizde bir de yegen problemi var. Bebek dogduktan sonra ne olacak esiniz yine 3 gun gidecek mi? Yegeninize Sert sinirlar cizmeden boyle devam ederseniz evliliginizin temeline bombayi kendi ellerinizle atmis olursunuz.

Ayrica is falan da yaptirin derim gelince misafir gibi oturmasin 😅 Belki ozaman gelme sıklıgı azalır.

siz ondan yaşça büyüksünüz, karşınıza alıp ciddi bir konuşma yapın. bu şekilde büyümesine izin vermeyin, bir nevi terbiye edin yani. ailesine bu durumdan bahsedebilirsiniz, aslında borçlu olduğunuz bir durum da yokmuş ama yine de çocuk sizin sorumluluğunuzda biraz saygı göstermesi gerektiğini öğretin.

Çok ilginç konuymuş.. bence öncelikle çocuğun her hareketini çok ciddiye almayın, ergenus klasik, bilmişlik saçma sapan haller, illa 7/24 onla ilgilenmek zorunda değilsiniz ki bebek değil, karı koca geçin odanıza film falan izleyin, kitap okuyun, kendi alanınızı oluşturun yani..

2. beraber uyuma ve bunun sizden beklenmesi inanılmaz, hadi göz kulak ol çamaşırını falan yıka denir okay de beraber uyu ne?! Burada kesinlikle sınır çizin. Defalarca söyleyerek de değil, bir kere söyleyin, ben eşimle uyumaya gidiyorum.

3. kediler konusunda da; yine sınır, korktuğun için üzgünüm, alışmanız için ne yapabilirim çünkü uzun süreler misafirimiz olacaksın, onlar da bu evde yaşıyor, ve benle eşim için önemliler. Onları başka bir yere koymam bir seçenek değil.

4. Ablanız ve eşi size ne kadar destek oldu bilmiyorum, ama onlar için size destek olmak da her zaman kolay olmamıştır, yani insani ilişkileri sürdürebilmek için fedakarlık gerekiyor, bu bir gerçek, onlar da siz banane diyebilirdi ama sınırını sadece siz kalbiniz sorarak bilirsiniz.

X