Eşim ve özgürlük anlayışı

Kerkenes kimse doğumgünü kutlamasın demiyor.
Konuyu çarpıtma. Doğumgünü zaten kutlanacak. Balonları öğlen 16 yerine gece 12de de şişirebilirler.
Ben bu durumda olsam sen git derim hazırlığı da gece yaparım.
Bu kadar basit bir konu bu bence
Ay evet o balonlar tam 4te şişirilcek kanepe tam o saatte düzeltilecek sanki yazılı kanun😄

Ay evet o balonlar tam 4te şişirilcek kanepe tam o saatte düzeltilecek sanki yazılı kanun😄
Ama benim gözlemlediğim şey şu.
Böyle kocam da kocam başka kimseye gerek yok diyen insanlar çocuklar biraz büyüdüğünde çocuğuna akran arıyor. Sosyalleşmek istiyor. O zaman da işte bu küstürdükleri insanların ocağına düşüyorlar.
Buldumcukluğun gereği yok. Koca sevgisi kocayla yaşanan başka, evlat aile başka, arkadaş başka, komşu başka hepsine iyi kötü ihtiyacımız oluyor.
Hayat tek bir kişiye bağlı devam edecek bir şey değil.
Sonra ileride yalnız kaldıklarında anlıyorlar

Çevremde gördüğüm tüm kadın arkadaşlarım kocalarını darlıyor. Adamlara nefes dahi aldırmıyorlar. Kadınlar kendi kıyafet alışverişlerne dahi adamsız çıkmıyor,avmye de beraber,yemeğe de beraber,kahve içmeye de beraber gitmek istiyorlar. Hafta arası da beraber kocayla olsun,hafta sonu da beraber olsun,kimse arkadaş yüzü görmesin istiyorlar. Bence biraz rahat olmak gerekiyor. Evlendik diye tapumuzu vermedik,ya da kocaların tapusunu almadık. Herkes görevlerini yerine getirdikten sonra kendine zaman ayırmalı. Aksi durumda evlilik çok yıpratıcı oluyor.

Eşinizin özgürlük anlayışı nedir o önemli bir de. Mesela adam işten gelmiş,sofrayı kurmuş salatayı yapmışsa, eşiyle çocuğuyla sohbet ettiyse,beraber yarım saat bir saat oturduysa bence gece geç saatte arkadaşlarıyla çıkabilir. Okeye gider,nargileye gider ne bileyim yani kendine göre bir şeyler yapabilir bana göre. Bahsettiğim arkadaşlarım asla izin vermez mesela bu duruma. Ben desteklerim,hadi çık biraz hava al derim şahsen. Sizdeki durumu tam bilmediğim için rastgele örnek verdim.

Ama benim gözlemlediğim şey şu.
Böyle kocam da kocam başka kimseye gerek yok diyen insanlar çocuklar biraz büyüdüğünde çocuğuna akran arıyor. Sosyalleşmek istiyor. O zaman da işte bu küstürdükleri insanların ocağına düşüyorlar.
Buldumcukluğun gereği yok. Koca sevgisi kocayla yaşanan başak, evlat aile başka, arkadaş başka, komşu başka hepsine iyi kötü ihtiyacımız oluyor.
Hayat tek bir kişiye bağlı devam edecek bir şey değil.
Sonra ileride yalnız kaldıklarında anlıyorlar
İnsanların iyi kötü hiçbir zamanlarında yanlarınla olmazsalar tabiki tek kalırlar kim ister böylelerini. Ben acil sezeryana alındığım zaman en yakın arkadaşımda yeni doğum yapmıştı 3-4 gün olmuştu kalktı geldi yanıma elimi tuttu, eşi eşimin yanında bekledi. Bunlar o kadar önemli ve değerli ki, yeri geliyo ailenden önce dostları koşuyor insanın yanına.

İnsanların iyi kötü hiçbir zamanlarında yanlarınla olmazsalar tabiki tek kalırlar kim ister böylelerini. Ben acil sezeryana alındığım zaman en yakın arkadaşımda yeni doğum yapmıştı 3-4 gün olmuştu kalktı geldi yanıma elimi tuttu, eşi eşimin yanında bekledi. Bunlar o kadar önemli ve değerli ki, yeri geliyo ailenden önce dostları koşuyor insanın yanına.
Annemin okulu eski tip köklü okullardanmış haliyle ortaokul ve lisede beraber okumuş kopmamışlar.
Sık sık görüşür. Senede bir kerede pilav günü yaparlardı. Pilav gününün gecesi de gece eğlenceleri olurdı otelde.
Ben çok ufakken beni anneanneme teyzeme bırakır giderlerdi. Ama hep gittiler. Bir kaç tanesi evlenince eşi kıskanç demiş bir şey demiş kopmuşlar.
Sonrasında eşleri öldü, çocuklar evlendi torunlar geldi onlar hep görüşenler birbirine destek devam etti. Bir kısmı 60tan sonra çocuklar eşler gidince geri dönmek istedi. Sadece gecelere gelebiliyor. Diğer buluşmalardan haberi olmuyor. Sitem de etseler olmuyor. Kopmuşlar.
Geçenlerde annemin en yakın arkadaşı vefat etti o gruptan. Tek bir çocuğu kaldı hayatta. Hepsi oğluna tek tek sen emanetimizsin yavrum bu kadar annen var baban var diye bak her zaman ara dediler. Annem hala yemek yaptıysa gönderiyor. Emanet diye.
Diğer kopanlar işte bu bağı bu dostluğu kaçırıyor aslında.
Ben annemden gördüğüm özendiğim bağı devam ettiriyorum hem eşim için hem kendim için

Yoo sen yanlış anlamışsın. Ufak yaş anlamıyor dedk kutlamasın demedim. aksine ilk dört yaşta bende büyük kutlama yaptım da dedim.
Sadece bu kadar abartılacak bir gün önceden üstelik öğlenden hazırlanacak kadar bir durum olmadığını söylüyorum.
Taş çatlasın bir saatlik olay
Ayrıca gelin alma da bence son derece saçma. Hatta nişan, düğün, kına vb organizasyonlar da saçma. Ama adam seviyor ve katılmak istiyor. Gelin almaya gidecem çocuğun doğum gününe gelmem de demiyor. Adamın istekleri önemsiz olsun her şey kadının istekleri ve planlarına göre yapılsın istiyor bazıları. Koca değil kukla…

Ben eşinizin taraftarıyım bu konuda.
İnsanlar evlendi diye sürekli yapışık ikiz gibi yaşamak zorunda değil bana göre, bazen kendimde çocuğumun sorumluluklarindan evin sorumluluklarından bıkar bir saatde olsa kaçarım hayati mesele değilse lütfen beni aramayın da derim.
eşim içinde aynı şey gecerlidir arkadaşımla buluşacagim dediği an ölüm kalım meselesi olmayan hiç bir şey için arayıp rahatsız etmem nerde kaldın dahi demem.
Böyle zamanlarda fark ediyorum mesela beyni boşalmış, ruhu gevşemiş yüzüne renk gelmiş şekilde eve döner.
sizede öneririm hem kendiniz, hem eşiniz kendiniz için ayda bir bile olsa zaman ayırın hiç bir şey yapamiyorsaniz gidin bir parkta bankta öylece sessiz sakin hic bir seye yetismeden oturun inanın ferahlayacaksiniz o zaman eşinizi daha iyi anlayacaksiniz.

Çevremde gördüğüm tüm kadın arkadaşlarım kocalarını darlıyor. Adamlara nefes dahi aldırmıyorlar. Kadınlar kendi kıyafet alışverişlerne dahi adamsız çıkmıyor,avmye de beraber,yemeğe de beraber,kahve içmeye de beraber gitmek istiyorlar. Hafta arası da beraber kocayla olsun,hafta sonu da beraber olsun,kimse arkadaş yüzü görmesin istiyorlar. Bence biraz rahat olmak gerekiyor. Evlendik diye tapumuzu vermedik,ya da kocaların tapusunu almadık. Herkes görevlerini yerine getirdikten sonra kendine zaman ayırmalı. Aksi durumda evlilik çok yıpratıcı oluyor.

Eşinizin özgürlük anlayışı nedir o önemli bir de. Mesela adam işten gelmiş,sofrayı kurmuş salatayı yapmışsa, eşiyle çocuğuyla sohbet ettiyse,beraber yarım saat bir saat oturduysa bence gece geç saatte arkadaşlarıyla çıkabilir. Okeye gider,nargileye gider ne bileyim yani kendine göre bir şeyler yapabilir bana göre. Bahsettiğim arkadaşlarım asla izin vermez mesela bu duruma. Ben desteklerim,hadi çık biraz hava al derim şahsen. Sizdeki durumu tam bilmediğim için rastgele örnek verdim.

Ay benim etrafımda da var bundan bi tane. Yazık adama diyorum cidden

Ben eşinizin taraftarıyım bu konuda.
İnsanlar evlendi diye sürekli yapışık ikiz gibi yaşamak zorunda değil bana göre, bazen kendimde çocuğumun sorumluluklarindan evin sorumluluklarından bıkar bir saatde olsa kaçarım hayati mesele değilse lütfen beni aramayın da derim.
eşim içinde aynı şey gecerlidir arkadaşımla buluşacagim dediği an ölüm kalım meselesi olmayan hiç bir şey için arayıp rahatsız etmem nerde kaldın dahi demem.
Böyle zamanlarda fark ediyorum mesela beyni boşalmış, ruhu gevşemiş yüzüne renk gelmiş şekilde eve döner.
sizede öneririm hem kendiniz, hem eşiniz kendiniz için ayda bir bile olsa zaman ayırın hiç bir şey yapamiyorsaniz gidin bir parkta bankta öylece sessiz sakin hic bir seye yetismeden oturun inanın ferahlayacaksiniz o zaman eşinizi daha iyi anlayacaksiniz.
Ay öyle deme şimdi eşini sevmiyorsun diyecekler. Eşin de senden ayrı yüzüne renk geliyorsa siz anlaşamayan mutsuz bir çiftsiniz diyecekler 😂😂
Sadece eşini sevebilir sadece onunla mutlu olabilir sadece onunla eğlenebilirsin(!) biri bile yoksa da neden evlendin sevmiyorsunuz da siz şimdi 😁😁

Ay öyle deme şimdi eşini sevmiyorsun diyecekler. Eşin de senden ayrı yüzüne renk geliyorsa siz anlaşamayan mutsuz bir çiftsiniz diyecekler 😂😂
Sadece eşini sevebilir sadece onunla mutlu olabilir sadece onunla eğlenebilirsin(!) biri bile yoksa da neden evlendin sevmiyorsunuz da siz şimdi 😁😁
Eşimin yüzünün renginin benim sevgimle ne alakasi olabilir ki 😂
Adam haftanın beş günü 2000 işciyle ugraşıyor eve zombi gibi geliyor ve beyin çalıştirmasi gereken bir işi var.
Eşini seven yüzünün beyazlığını kendine bağlamak yerine haline üzülüp onun için mutlu olacağı bir şey yapmaya çalışır.
Benim eşimin ailesinden ayrı yapacagi mutlu olacaği sey arkadaşlariyla buluşmak ise seve seve gönderirim.
10 senelik evliyim toplasan 5 kez sesimiz yükselmemiştir, tek bir kötü sözünu dahi duymadım akşama kadar burun buruna oturup birbirini yiyen insanlar bir zahmet bana sevgiden aşktan bahsetmesin

Üff evlendikten sonra dışarı çıkacaksa evlenmeseymiş ne demek tapusunu almadık ya????

Kızlar merhaba. 10 yıldır tanışıyoruz 6 senedir sevgiliyiz 2 senelik evliyiz. 1 kızımız var 1 yaşında suan . Bebek konusunda ikimizde evlendikten sonra hemen olmasını istedik yani bize supriz olmadı ve korunmadik bilinçli yaptık. Eşimle yaşadığım sorun sürekli özgürlük ve kişisel alan konusunda evlendiğimizden beri birbirimiz haricinde bir hayatımız olması gerektiğini söylüyor ben evcil bir insanım işime gider gelir zamanımı evde geçiriririm zaten kızım küçük olduğu için genelde ona göre yaşarım parka gideriz alışverişe gideriz kızım hava alsın diye çıkarız ama tek başına çıkma huyum pek yoktur. Eşim ise tam tersi sürekli özgürlüğünü kısıtladıgımı söylüyor kendime vakit ayırmak istiyorum diyor bu da beni gerçekten kırıyor 3 aydır bireysel terapi alıyor 1 defa çift terapisine gittik artık düzenli,gideceğiz diye konuştuk ama benim üzüldüğüm nokta henüz 2 senelik evlilikte neden sıkılır bir insan neden bunalır bu kadar. Sizce abartıyor muyum

Demek ki 10 senede birbirinizi hic tanimamissiniz. Ciftler bu sebeple dogru insanla evlenir. Dogru insanin tanimi size ve hayatiniza yani yasam seklinize gore dogru olmasidir. Ayni hayat gorusu ve ayni beklentileri icerir. Esiniz bireysel takilmayi seviyor siz ise esinizle birlikte vakit gecirmek istiyorsunuz bu terapi ile cozulurmu bilemedim.

Ay ben de tam buna benzer bir şey soracaktım.
Düğün günü yakın arkadaşın yanında olmayı gereksiz gören insanlar 1 yaşında, hiç arkadaşı olmayan çocuğun doğum gününe kimi çağırıp kaç kişilik ikram hazırlayıp tam olarak kim için şişiriyorlar acaba o balonları 🤔
5 tane aile bireyi için mi salon düzeni değişiyor, 20 saat hazırlık yapılıyor?

Ay benim etrafımda da var bundan bi tane. Yazık adama diyorum cidden
İş başvurularında bile çok geliyor başıma.
Adamın tüm görüşmeleri olumlu geçmiş. İş başı vermek için arıyorum. Karıma soracam diyor. Gelmiş 30-40 yaşına,çalışmak için iş seçerken karısına soracak daha. Beyinsiz diye eliyorum sonra. 😄🤷🏻‍♀️

İş terapiye dayandiysa başka birşey o.Size ilgi bakimindanmi çok eksiklik hissettiriyor.Yalniz başına yada arkadaşlarıyla tek bekar takilmak istemek evden iyice uzaklasmak istemek en sonunda ev arkadaşına dönmek gibimi.Yani bakın sizde ev çocuk park bu bıktırici bir düzen.Cocuk büyür ya sonrası.Ben erkek şöyle iyi böyle yeterli beterin iyisine katılmıyorum.Her evlililigin dinamiği farklı esas sizi rahatsız eden nokta nedir

Bir tarafin özgürlüğü elinden alınıp isteği dışı calismasina yada sosyal hayatını inşa etmesine izin vermeyen taraf özgürlükten bahsedemez.Bu karşılıklı bir olgu eşiniz kendi düzenini dayatma şeklinde değil sizide hayata katılım konusunda desteklerse sorun kalmaz.Lakin ben erkeğim beni sıkma gibi bir durum var ise bizde Allah'ın kulu insanız patlıcan degilizki evde oturtma tadında küçük yaşamlara hapis olalim degilmi Burada kadın erkek normlarına takilmamaliyiz.Bogucu olduğunuzu düşünmüyorum tam anlatamadiginizi düşündüm

X