Eş memleketine tayin

Şunu belirtmedim lakin kayınvalidem bu konuda gayet istekli annem de dönüşümlü şekilde bakar aynı şehirde olsak sürekli de ikisi de seve seve bakarlar. Benim talebim degil
Bence siz yine de kimseye öyle baktırmayın çünkü bu sefer de sizin istediğiniz gibi değil kendi bildikleri gibi davrandıklarında yine siz rahatsız olacaksınız.. Yani şu sitede gördüğüm kadarıyla kendi evinin içine kv veya kendi ailesini karıştıran kimsen mutlu değil..

Bu arada bende öğretmenim, ozel sektordeydim. Hazir atanmissiniz, ücretsiz izin hakkiniz varken bebeğinizin en guzel zamanlarini kendiniz deneyimleyin derim. Bir kez yasayacaksınız cunku bu yaşlarını. Kayınvalide falan istekli torun seviyordur tabii ama gelip kendi kafasına göre bakacak, sizin ders saatleri disindaki vaktinizde de bebeginizle basbasa kalamayabilirsiniz. 2 sene cok uzun bir vakit degil, maddi olarak biraz erteleyin her seyi sonrasinda da zaten işinize döndüğünüzde halledersiniz.

Son düzenleme:
Bu arada bende öğretmenim, hala atanamadım maalesef. Hazir atanmissiniz, ücretsiz izin hakkiniz varken bebeğinizin en guzel zamanlarini kendiniz deneyimleyin derim. Bir kez yasayacaksınız cunku bu yaşlarını. Kayınvalide falan istekli torun seviyordur tabii ama gelip kendi kafasına göre bakacak, sizin ders saatleri disindaki vaktinizde de bebeginizle basbasa kalamayabilirsiniz. 2 sene cok uzun bir vakit degil, maddi olarak biraz erteleyin her seyi sonrasinda da zaten işinize döndüğünüzde halledersiniz.
Şöyle ki maddi plan derken ev dizmek dışında bir planımız yok araba borcumuz var şu an ödediğimiz o da anneme olduğu için çok dert olmaz ev dizersek erteleyebiliriz. Lakin su an kira 10 bin esyasiz yaşanılır bir semtte bir daireye çıkmak demek 20 bin kadar kira demek ekstra faturalar ve eşya borcu 10 bin kadar olsun diyelim. Eşim şu an 40 bin aliyor nasıl gecinecegiz dert ediyoruz ister istemez bir de bebek masrsfi

Çocuğu bakıcıya da verseniz kendi annenize veya eşinizin annesine yakın oturmanız sizin için en güvenlisi olur. İlle de benim annem deyip inatlaşmayın bence hangi şehire gitmek kolay olursa kararı ona göre alalım diyin. İkinizin de aileden uzakta olmanız iyi olmaz o zaman sürekli beraber yaşamak durumunda kalırsınız sorunlar çıkar. Aynı mahalleden ev tutarsanız bırakırsınız çocuğu zaten onlar da bıkar evinize de gelmek istemezler bence.

Şöyle ki maddi plan derken ev dizmek dışında bir planımız yok araba borcumuz var şu an ödediğimiz o da anneme olduğu için çok dert olmaz ev dizersek erteleyebiliriz. Lakin su an kira 10 bin esyasiz yaşanılır bir semtte bir daireye çıkmak demek 20 bin kadar kira demek ekstra faturalar ve eşya borcu 10 bin kadar olsun diyelim. Eşim şu an 40 bin aliyor nasıl gecinecegiz dert ediyoruz ister istemez bir de bebek masrsfi
E siz zaten kararınızı vermişsiniz çoktan. Kimsenin bişi demesine gerek yok. 🧿

Ben olsam asla Karadenize gitmem, asla eş ailesinin olduğu yere de gitmem. Ankara deseniz kiralar almış başını gitmiş. Eğer çocuk planınız varsa, şimdi bulunduğunuz şehirde yapın, kiralar da uygunken. 2 sene de izin kullanıp kendiniz bakın, sonra kreş. Sonra da artık nereye gideceginize uzun bir sure içinde karar vermiş olursunuz. Aileleri karıştırmaya gerek yok.

Karadenizli kayinvalide ile yaşamak pişmanlıktır öncelikle.
İkincisi herşey bir anda olmaz, olamaz. Yeni eve çıkayım, eşya alayım, 30dan önce çocuk yapayım, hem çocuğuma bakılsın hem huzurum kaçmasın..
Bulunduğunuz şehirde eşyalı evdeyken çocuk yapın, iki yıl ücretsiz izin alın. Tekrar ise döneceğini zaman da ev, eşya, tayin olaylarını planlarsınız.

Eş ailesinin olduğu şehire tayin gelip beş yıldır yaşayan biri olarak yazıyorum. Eşiniz sınırları koruyamayacaksa, dengeyi kuramayacaksa hiç yerinizden oynamayın.

Kv il merkezinde, biz yaklaşık 90 km uzak ilcedeyiz. Eşimden yüz bulsa geldiğimiz anda bizimle yaşamaya başlayacaktı.
Biz daha gelmeden gerekli konuşmayı yaptı eşim. Beş yıldır bir kere bile habersiz gelme gitme olayları olmadı. Her zaman da eşim önceliğini bize verdi ve benim artık düşünmem gereken bir ailem var dedi sürekli, annesine karşı.

Ayrıca ben bakarım ben yardım ederim lafları da çocuk olana kadar. Allah zor gün göstermesin ama o zaman görürsünüz gerçek yüzlerini.
Biz kaynanama güvenerek gelmedik, ona güvenerek çocuk yapmadık ama ona rağmen gördüğüm bencillikler karşısında sinirden kudurduğum zamanlar oldu.

Şimdiki yeriniz sağlık imkanları ve çocuğun sosyal gelişimi açısından çok kısıtlı değilse olduğunuz yerde kalın bence. Bakıcıyla da olayı çözün. Anneniz bile olsa uzun süre evde birileriyle yaşamak aşırı bunaltıcı oluyor.

Sorun ev dizmekse ufaktan baslarsiniz.Herseyin en iyisi olmak zorunda degil.zaten bir yatak odasi bir salon birde beyaz esya su anlik isinizi gorur.Kaç yasinsasiniz bilmiyorum ama cocugu 2 sene erteleyip evinizi dizerseniz.Daha sonrasinda 2 sene cocugunuza kendiniz bakarsiniz.Emin olun hic bir sey karsidan gorundugu gibi olmuyor.Bir sure sonra gelen insanda sıkılıyor.cocukla ugrasirken birde kayinvalideyle ugrasmak zorunda kalmayin.

Eş ailesi huzurunuzu bozuyorsa ne diye aynı evde yaşamayı planlıyorsunuz? Öyle olmasa bile çocuk yüzünden aynı evde yaşamak bana saçma geliyor. Önceden yaparsınız birikiminizi, alırsınız ücretsiz izninizi. Ben ilk çocuğumda iki sene izin kullandım, bunda 15 aylıkken başlayacağım. Biz de öğretmeniz. Ömrümde ilk defa parayı bu sebeple biriktirdim. Size de tavsiye ederim. He biz biraz pintiyiz, bunu ben kabul etsem eşim etmez derseniz de eve kamera taktırıp bakıcı ayarlarsınız. Herkes böyle yapıyor. Tabii bunda da biraz para gidecek, anneler gibi bedava olmaz ama olsun. Ücretsiz izin almaktan iyidir.

Maalesef inada bindi aramızda sanırım bu konu yazın çok ciddi kavgamız da oldu tayin döneminde bu yüzden. Biliyorum aynı ilçede olsak sürekli beraber olacağız gelecek gidecekler mesafe kurma olayları yok
Beraber yasasaniz mesafe hic olmayacak ama. Hatta her zaman triplenmelerinden korkacaksiniz

Cok zor şartları olan bir memlekette değilseniz eşinizde idari görevdeymis bulunduğunuz yerden hiç canlanmayin.once evinizi dizin gönlünüzce .borçları hafifletin sonra da Allah dilerse çocuk planına geçersiniz.
Kv anne çocuk büyütmeye hic karıştırmayın ..bir şekilde bir yol bulunacaktır herseyi bukadar düşünmeyin.

İstanbul’dan doğuya şark görevine gittik.Yüksek meblağ ödeyip sözde iyi bir nakliyeci tuttuk.Mobilyalarımın çoğu kırıldı.2,5 yılımız kaldı dönerken beyaz eşyamı alıp döneceğim.Size tavsiyem Eşyalarınız için döviz bazından birikim yapıp ayırın kenara ve o birikimi unutun.Çocuk olduğunda ekonomik şartlarıda düşünürsek eşya,çocuk vs giderler fazla olacağından ağır bir ekonomik yüke ve gerginliğe dönüşebilir.tayin yeri için yorum yok:)

İstanbul’dan doğuya şark görevine gittik.Yüksek meblağ ödeyip sözde iyi bir nakliyeci tuttuk.Mobilyalarımın çoğu kırıldı.2,5 yılımız kaldı dönerken beyaz eşyamı alıp döneceğim.Size tavsiyem Eşyalarınız için döviz bazından birikim yapıp ayırın kenara ve o birikimi unutun.Çocuk olduğunda ekonomik şartlarıda düşünürsek eşya,çocuk vs giderler fazla olacağından ağır bir ekonomik yüke ve gerginliğe dönüşebilir.tayin yeri için yorum yok:)
Bunu yazacaktım.

R ruzgargulu55 Ki zaten 2 yıldır eşyalı evde oturuyormuşsunuz. Çocuk olunca da orda oturmaya devam edebilirsiniz, masraf yapmaya ne gerek var. Zaten ilk 2 yıl bebeğe odaya gerek yok, e çocuk da şak diye her zaman da olmuyor hamilelikle o da eklensin en az 1 yıl; etti zaten 3 yıl. Sonrasında da Ankara’ya tayin isteyebilirsiniz. Eşyaları da mis gibi orda alırsınız. Siz de ücretsiz izinde bir şekilde geçinirsiniz.

Gelelim çalıştığınız senaryoya çocuk bakımına, velilerden falan güvenilir biri bulunur. Kamerayla da mis gibi denetlenir. Ben de öğretmenim, doğuda en güvenilir yöntem bu olur. Ya da eşi ev hanımı olan bir öğretmen arkadaşınız varsa güvenilir ona bakıtabilirsiniz. Ya da anneler dediğiniz gibi 2 aylık periyotlarla gelip bakarlar ya da sadece kv. Ama bunun sonucunda çocuğunuzda oluşacak şımarıklık, uyaran eksikliği, konuşma geriliği gibi ihtimalleri de göz önünde bulundurun. Keza dediğiniz gibi yapan arkadaşım çocuğunda şu an bu problemlerle uğraşıyor

Merhaba herkese eşim ve ben öğretmeniz.İlk atandigimiz şehirde tanışıp evlendik. Beş yıldır burda gorevliyiz iki senelik de evliyiz. Eş ailesi 700 km kadar kendi ailem de 1100 km kadar uzakta. Şu an çocuk yok eşyalı evdeyiz tayın olursa diye bı düzen kurmadik. Ama olduğumuz yerin hizmet puanı az olduğu için batida güzel bı şehre gitmemiz en az üç dört sene daha demek bu da en iyi ihtimal.Kararsiz olduğum nokta burda esyasiz bir ev tutup ev dizip dizmemek. Eşya alacaktiysak başından niye almadık diyorum tayin durumunda nakliyesi eşyanın yıpranması vs diye düşünmedik başından. Açıkçası iki üç sene içinde bir yere gideriz elbet gözüyle bakıyordum. Evlenmeden önce belli bı şehre karar vermedik ama iki aileye ortak Ankara olur gibi konuştuk zaman icinde sekillenir dedik. İkimiz de kendi ailemizin olduğu yerleri çok istemiyorduk.Hala daha buradaki özgürlüğü düşününce yine olsa yine aynı şekilde anlaşırız herhalde diyorum. Burda bir ev kurarsak üç dört sene gitmeyi dusunmeyiz.Ama şu an olmasa da nasipse çocuk olma durumunda bakacak hiç kimse yok. Evhamlı biriyim bakıcıya güvenemem kreş için iki sene izin kullansam daha esyamiz yokken maddi olarak çok zorlanırız. Yani böyle bir durum olduğunda burda ev dizersek annem ve kayınvalidem dönüşümlü gelip kalacaklar bu da bizim iki iki buçuk sene annelerle beraber yaşamamız demek.Bunu düşününce eş ailesi veya kendi ailem birinin yani olması çok mantıklı geliyor. Ama eş ailesinin yanına ne zaman gitsek bir huzursuzluk oluyor o yüzden o şehre yerleşmek istemiyorum. Annem oraya gidip uzak bir ilçeye gitmemizi öneriyor. Eşime net şekilde ailesinin olduğu ili istemediğimi soyledigim için o da benim sehrimi istemiyor. Aramızda inatlasmaya döndü ama ben aile huzurumuz için istemezken o işi inada döndürdü. Oturup konuşup karar almayı beceremiyoruz tayin konusu bizi çok geriyor. Çok kararsızım burda ev kurup üç dört sene kalmak veya ortak şehir olan Ankara'ya gitmek arasında bebek anlamında bir fark yok. İkilemim hem eşya noktasında üç sene için eşya dizmeli miyim hem bebek noktasinda yaş otuz olmadan anne olmak isterim. Eşi ikna etmenin bir yolu var mıdır kendi şehrim için belki bu konuda fikir verecek arkadaşlar olur. Ya da annemin tavsiyesi gibi eş şehrinde uzak ilçeye mi gitmeliyim ki bu takdirde de kayınvalidem bizimle yaşamış olacak bebek buyuyene kadar.
Not: Ailemin yaşadığı şehir batıda ve tayini kolay eş ailesininki de Karadeniz tayin kolay. Ankara için üç dört sene gerekli
Suanki şehirde eşyalı evde devam edin. İstiyorsanız demirbaş eşyaları bilindik markadan alıp bekletin. Tayin istediğiniz şehirde istediğiniz yılda teslim alırsınız. ( Model değiştirirsen ekstra ödersin). Mobilya için aynı şey geçerli değil malesef.

İlla tayin istemeniz lazımsa eşin hakli ne senin ailen ne onun ailesi ortak bir yerde bulusulmali. Çocuk yok diye gözünüzde büyüyor olabilir o zamanın şartları için şimdiden paniklemeyin. Allah uzun ömür versin aniden iki anneden birini kaybedebilirsiniz , Allah korusun ameliyat olabilirler ya da o dönem hiç bakmak istemeyecekler 2-2.5 yıl çok uzun.

Tek avantajı en azından ara tatillerde hafta sonları vs evine gider diğer türlü tamamen birlikte yasayacagiz

Siz kararınızı vermişsiniz zaten. Kim ne fikrini söylese çürütmeye çalışıyorsunuz.
O halde söyleyin eşinize o nun memleketini istediğinizi de bari evdeki huzursuzluk bitsin. Daha gitmeden başlamış tartışmalar. Gitseniz ne olur en iyi siz bilirsiniz. Olacakları bile bile de insan kendine bunu yapmaz.
Çocuk eve mutluluk getirmiyor. Hele kayınvalidenin baktığı çocuk. Sonra çocuğunuza kızım-oğlum diyor, benim dediğimi yedirmiyor, giydirmiyor, eşimle arama giriyor……. Bu liste uzar gider. Demek ki hepsini göze aldınız. Ayrıca niye ücretsiz izin planınızda yok. Dediğiniz gibi pimpirikli iseniz kayınvalide son tercih olmalı. Kendi bildiği gibi büyütür. Ama bakıcı sizin kurallarınıza göre bakar.

*Ankarada yaşarsanız oradaki ile aynı durumda olursunuz.
*Aileye yakın olunca sorun oluyorsa hiç oralara gitmemelisiniz.
*Bebek oldu diye anneler size taşınsa da yine sorun yaşarsınız.
*Eşyalar illa olmak zorunda değil. Ertelenebilir.
*Çocuk olunca ücretsiz izne çıkabilirsiniz.
Ya da eşiniz öğretmenliğe döner. Ders saatlerini ayarlar çocuğunuzu kendiniz dönüşümlü büyütebilirsiniz. Bunu yapan da çok var.

Doğru aile planlamasında tüm bu dedikleriniz gözden geçirilir. Maddiyat, nasıl bakılacağı tüm detaylar. Ben anne/baba olmak istiyorum diye yola çıkılmaz normal şartlarda. Sizin durumunuzda bence beklemek en güzeli. Borcunuz varsa madem bitsin. Tayin olacaksanız olun. Bir yerleşik sisteme geçin. Ondan sonra düşünürsünüz. Yaptım oldu mantığı yüzünden nice bebekler ihmal ediliyor.

Bu tüm bakıcılara önyargı kalksa keşke.İki kızımıda anaokulu yaşına kadar bakicıyla büyüttüm,doğuda 6 sene kaldık öğretmenim.Cok rahatbettim,belli bı sure sonra ailemizin kızı gibi oldu zaten .
Kendi ailem veya kv baksaydi birçok sorun yasayabilirdik,liste uzar gider
En yakın arkadaşım kv ile arası çok iyiyken çocuk olduktan baktirdiktan sonra baya bozuldu.
Ablam anneme baktırdı yıllarca onlarda sorun yaşadılar.
Benim kafam hep rahattı

X