Erzurum veya bayburta gelın giden varmı?

Ne kadar sacma bir soru ya. Mesela benim esimin memleketinde hatta yakin cevresinde goruyorum ki erkekler igrenc, sorumsuz, eşine karşı hayvan gibi davraniyorlar. Ama eşim dunyanin en iyi kocası. Boyle veya tam tersiyse nolacak?

Gyzel yorumunuz ıcın twskekeur ederm.. Sızı buldugu ma sevındm. Pekı bayburtun erkekleri yobaz derler ne dersnz? Gıdecegım cocuk Bayburt lu ama annesı Erzurum hınıslı dadas. Sıddete egılımlımıdır Erzurum erkegı. Karısını aılesıne ezdırdı mı.. Biraz daha detaylı bilgi verırmsn
Ay pessss bu nasıl bir soru nasıl bir cehalet vallahi pes.
5 parmağın 5 i bile farklıyken insanları nasıl memleketine göre değerlendiriyorsun?
Belki çok iyi insanlar ama senin ki psikopat ?? Memleketiyle karakterini soruyor hahahaha sen biraz daha bekle evlenmek için bu kafayla milletin hayatlarını mahvetme

Benım esım gocmen.
Gocmenler hersene bı kat cıkar derler,bız 10 senedır kıradayız konu sahıbı gşlgflşflş
Gocmenlerın fenası da bana denk geldı demek.:KK70:Hatta kendısıne de beyan edıyorm ara ara ,sen bu mılletin yuz karasısın kocacım dıye gflgflşgflş

Çok sevdiğim bir arkadaşım var xxx memleketli..
Kayınvalidem de aynı o xxx memleketten.

O kadar farklılar ki.

Kayınvalidem komşum olsa görüşmem mesela, zihniyeti , muhabbeti hiç bana göre değil... mecburiyetten annedir işte görüşüp gülüp geçiyorum.

Diğeri bakın arkadaş.. kendi tercihim tamamen.

Yani bütün xxx memleketliler kötü olur/iyi olur gibi bir çıkarım yapmak pek mantıklı değil.

Arkadaşımın eşi Erzurumlu, Bayburtlu bir aile ile de yıllarca kapı komşuluğu yaptık ben bekarken. Farklı iller ama kültür çok yakın, hemşeri sayılır onlar. Muhafazakar dindar insanlar, çok çay içerler, limonlu çayı severler, çayın yanında şeker, kuru dut, cevizli sucuk gibi şeyler yerler, yemekleri içinde et yoksa yemezler, kadınları süsü püsü sever, erkekleri ev işleri kadının görevi ben karışmam çocuklarıma falan da bakamam kafasında yaşar (Denizlili arkadaşım bu dertten çok muzdarip). Ama şehir dışı görmüş, başka yerlerde üni okumak için bulunmuş olanları farklıdır belki öyle birilerini tanımadım şahsen. Gerçi onlar da genelde hemşerilerini bulup onlarl takılırlar😂

Erzurumlu değilim ama uzun bir süre Erzurum'da yaşadım birkaç yıl önce taşındım. Komsularimdan arkadaşlardan çalıştığım için iş yeri arkadaşlarından vs net bir şekilde söyleyebilirim ki Allah'ım hayatımda tanidigim en kaba erkek grubu Erzurumlu erkekler. Ben g.doguda bile yaşadım ama Erzurumdaki kadar kadınları küçümseyen başka hor gören ben erkeğim errrkekkk diye dolaşan asssla karısına evde yardım etmeyen başka bir grup yok bence. Bu yazdıklarım hani dünya görüşü ile bile ilgili değil sağcısı solcusu yarısı kürttür oranın kürdü türkü hepsi mi böyle olur ya. Çok ilginç bir grup valla.
Ama kadınları aslandır aslan 💪
2 yıl kadar Erzurum merkezde yaşamak zorunda kalan biri olarak söylüyorum ki erkekleri inanılmaz egolu. Yani asla kadınla kendini eşit görmez her zaman baskın taraf kendileri asla ama asla ev işi yapmaz tipler. Aslen doğulum böyle sığ düşünceli insanları gerçekten Erzurum’da gördüm..

Benım knstgm kısıde oyle asla esımın calısmasna ızun vermem diyor namusuna duskun kıskanc sahiplenici bırı o anlamda karakteri guzel ama evlendikten sonra benı sık bogaz edermı diye korkuyorm. Bıde benım olursa ıkıncı evlılıgım olck o nedenle tereddutteym aılem istemez bu durumu ama ben esımı kmsys ezdrmem ben istedikten sonra onlar saygı duyacak fln dedı..
bu saydığın özellikler yüzünden kaç arkana bile bakma herkesin namusu kendine biz kadınlar bir erkeğin namusu olmuyoruz kendi namusumuzu kendimiz koruruz o yüzden sahiplenmesin . kıskanç demişsin buda sevilecek bir huy değil bunu hiç güzellemeyin . eşimin çalışmasına izin vermem demek zaten başlı başına problem bir erkek bu cümleyi kuruyorsa kaç zaten kadınların ekonomik özgürlüğü elinde olmalı kendi paran olmalı bu forumda nice kadınlar ekonomik özgürlükleri olmadığı için öküz kocalarına katlanmaya devam ediyor aç gözünü konu sahibiiiiiiii aç gözünüüüüüüüüüüü

Erzurum, Bayburt'lu degilim,
ailemin oturduğu muhitte cok fazla erzurum, bayburt, gümüşhane'li yasadigi icin, istemeden cok fazla kulturlerine maruz kaldim.
En başta onlar icin soyleyebilecegim ilk sey; kadin, erkek (hatta erkekleri daha beter) , çoluk cocuk, Egitimli egitmsiz hayatimda gördüğüm en dedikoducu ve iftiraci insanlardir. (Abarttigimi düşünenler olabilir ama değil.)
Karsilarindaki insan hakli olsa, bu insan peygamber bile olsa eger kendi cikarlarina halel gelecegini düşünürlerse cok kolay insan satarlar.
Kadının adi yok diyebilirim, kadinin varligi ve gorevi sadece "gelin=köle" olmak, taki bir gün yaslanip kv. Olana kadar. Kv.ler asiri otoriter, baskici, dedigim dediktir.
Aile icerisinde herkes birbirinin dilini baglayip, kendisine itaat ve biat etmesi icin, hoca hoca gezerler.
Yașadiklari yerdeki diger insanlara, toplum kurallarina saygilari yoktur, Surekli misafir ve gelip gidenleri olur, aşırı gürültücü insanlardir, Cok fazla argo konuşurlar.
Farkli kültürden gelip, onlarin kültürüne uyum saglayabileni görmedim.

Selam kızlar. Erzurum dadaşlara veya bayburta gelın giden varmı? Nası insanlar? Esler nasıl oluyor esıne karsı? Bılgısı olan detaylı yazablrmı
Ben kendim erzurumluyum eşim de Erzurumlu. Bu meselenin memleketle alakası yok sizin beklentinizle alakası var. Bunları eş adayinizla konuşmalısınız . Evlendikten sonra geç kalınmış oluyor maalesef

Allah razı olsun bu üyeden, sayesinde eşimin çalışmama izin? veren,kıskanç olmayan namussuz biri olduğunu öğrendim. Hemen boşanma davası açmaya gidiyorum(!) Çocuğunuz var mı? 2. evlilik yapacaksınız ama hala liseli kız kafasında gibi görünüyorsunuz. Bahsettiğiniz özellikler iyi değil korkunç özellikler. Siz herhalde çalışmak falan istemiyorsunuz o yüzden işinize geldi.

Kısacası evlenme uzak dur dıyosun yanı.. Kavgacı es asla ıstemem.. Kıbar nazik es isterm hayatmda. Ayrıca kaynana derdı de cekemem buna yolmu versem acaba. Benım ıkıncı evlılıgm olck cocugum yok bu onlar için sorun olrmu acaba. Cnku hayatımdaki ınsan ben senı sevip evlendikten sonra kmsye ezdırmem senı ddı
İkinci evliliğinizmiş riske atacak durumunuz yok. Yorumlara bakılırsa pişman olursunuz aile yapılarından dolayı. Hiç yeltenmeyin bence.

Benım knstgm kısıde oyle asla esımın calısmasna ızun vermem diyor namusuna duskun kıskanc sahiplenici bırı o anlamda karakteri guzel ama evlendikten sonra benı sık bogaz edermı diye korkuyorm. Bıde benım olursa ıkıncı evlılıgım olck o nedenle tereddutteym aılem istemez bu durumu ama ben esımı kmsys ezdrmem ben istedikten sonra onlar saygı duyacak fln dedı..
Adam bunları söylemiş ve hala sık boğaz eder mi diye soruyorsunuz 😳

Çok güzel karakterliymiş maşallah çok aradınız mı bu hanzoyu?
Siz bu kafayla 10 kere daha evlenirsiniz.

Kadının erkekten bu beklentiyle, bir de hayranlıkla (namusuna düşkün) bahsetmesi, evet onda da bir sorun var. Bizim adamlar biraz değişik:KK48::KK70: galiba. Çalışmamızı istiyorlar.
Bizimkiler geniş. Doğan güneş ve Bayburtlu sevgilisinden biraz ar namus öğrenmeliler. :KK53:

Erzurum ve Bayburttan kibar bir erkek çıkacağını hiç sanmıyorum. Elbette yontulmuşları vardır. Sizin bahsettiğiniz bu karakter tam bir yobaz. Sizin hoşunuza mı gidiyor kıskançlık, çalışmanıza eşinizin karar verecek olması. Dağ ayısı ile evlenecekseniz buyrun…

Erzurum ve Bayburt'ta kaynana faktörü önemli. Yaşlı kadınları çok baskın oluyor. Gördüklerim böyleydi. Sizin ikinci evliliğiniz olacak anladığım kadarıyla, müstakbel eş adayında ikinci evliliği olacak herhalde yoksa kolay kolay Erzurumlu veya Bayburtlu bir teyze buna izin vermez.

Son düzenleme:
Bizimkiler geniş. Doğan güneş ve Bayburtlu sevgilisinden biraz ar namus öğrenmeliler. :KK53:
Şu heriflerle evlenip telefonları, arkadaşları didik didik edilince, bütün geçimişi bir kalemde silinince, çarşafların içine sokulup burnunu pencereden dışarı çıkaramaz hale gelince, markete neden izinsiz gittin diye dayak yiyince şok olmazlar mı bir de..

Yazmayayım dedim ama yazayim.
Orada yaşayan insanların ağzından genelde küfür eksik olmaz. Öyle böyle değil. Ayrıca sözde muhafazakarlik var. Dedikodu bol. Yardımseverlik çok.

Gyzel yorumunuz ıcın twskekeur ederm.. Sızı buldugu ma sevındm. Pekı bayburtun erkekleri yobaz derler ne dersnz? Gıdecegım cocuk Bayburt lu ama annesı Erzurum hınıslı dadas. Sıddete egılımlımıdır Erzurum erkegı. Karısını aılesıne ezdırdı mı.. Biraz daha detaylı bilgi verırmsn
Erzurumluyum.. babam dedem amcam ve ailenin geri kalan erkekleri yani kardeşim kuzenlerim hanım köylü diye tabir edilen grup mensubudur. Bu ne saçma bir başlık. Şimdi benim ailem böyle diye hepsi aynıdır kanısı mı olacak. Benim ailemde otorite kadında. Başka bir ailede öyle olmayabilir. memleketim için şu eleştiriyi yapabilirim evet fazla dikkatli bakarlar. Bu da dışardan gelen biri için fazlasıyla rahatsız edicidir. Bende rahatsız oluyorum o ayrı dışardan gelen için ekstra rahatsızlık verir. Şiddet demişsin ailem komşularım akrabalarim içinde dayak yiyen olmadı. Halamın alkolik kocası dahi esyalara zarar verip bir kez dahi halamı dövmedi. Yine genele yayman saçma olur. Kısaca bu başlığı memleketimin adı geçtiği için değil genel anlamda saçma buldum

X