Aile Planlaması ertesi gun hapi

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Adetin son günü hamile kalmak neredeyse imkansiz falan degil. Hamile kaldığım günü gayet net hatirliyorum. Zira tekrarı olmadi. Adetin son günüydü. Ben de ayni kafayla "neredeyse imkansiz" deyip ertesi gün hapi kullanmadim. Sonuc itibariyle hamileyim.

Ertesi gün hapina gelecek olursak, bittabi her kimyasal kadar hatta biraz daha fazla zararları mevcut. Ben kullanmadim lakin kullanan cok arkadaşım oldu. Adet duzensizligi dışında ciddi problemler yasamadilar. Hepsinde etkili oldu. Muhtemelen sizdede de olmustur. Ihtimalli konuşuyorum çünkü bu husustaki tüm keskin bilgilerim bebek olarak döndü bana. Hani bebegin olasi varsa yumurtlama zamani olmasa da geliyor.

Ama bence bu istisna diyerek rahatlatayim seni :)

Bir arkadasim belki 5 kereden fazla kullanmistir ertesi gün hapi
Onda bebis olmadi

Zaten bebeğim var demistinz galiba
Yavrunuzu saglikla buyutursunuz inşallah

Ama bence hamile olmazsiniz zaten adetin son gunuymus

Hakkinizda hayirlisi olsun
Mutluluklar :)

Canım eczacı arkadaşıma sordum eşi de doktor aynen bunu yazdı. Benim dediğim gibi.

Adetle birlikte hamile kalınmaz, yumurtlama olması imkansızdır çünkü. bir yumurtlama olmuşsa adetle birlikte o yumurta düşmüştür.. Oluşmasına zaman kalmamıştır. ama son günü olduğu için gene de almasında fayda var. Ertesi gün hapı kullanan birinin hamile kalması İMKANSIZ şartlara uygun kullandığı sürece.

Ben evlenınce bununla korunmayı dusunmustum napıyomus kı bu zararını hıc arastrmadm bak bı arastrym..

Ama bence bu istisna diyerek rahatlatayim seni :)

Bir arkadasim belki 5 kereden fazla kullanmistir ertesi gün hapi
Onda bebis olmadi

Zaten bebeğim var demistinz galiba
Yavrunuzu saglikla buyutursunuz inşallah

Ama bence hamile olmazsiniz zaten adetin son gunuymus

Hakkinizda hayirlisi olsun
Mutluluklar :)
Amin canim cok sagol :)

Canım eczacı arkadaşıma sordum eşi de doktor aynen bunu yazdı. Benim dediğim gibi.

Adetle birlikte hamile kalınmaz, yumurtlama olması imkansızdır çünkü. bir yumurtlama olmuşsa adetle birlikte o yumurta düşmüştür.. Oluşmasına zaman kalmamıştır. ama son günü olduğu için gene de almasında fayda var. Ertesi gün hapı kullanan birinin hamile kalması İMKANSIZ şartlara uygun kullandığı sürece.
Bilgin icin tesekkurler.

Son okuduğum bilgilere göre 120 saat koruyormuş ama yan etkisi hormonları değiştiriyor yumurtalığın olgunlaşmafan ölmesini sağlıyor

Son okuduğum bilgilere göre 120 saat koruyormuş ama yan etkisi hormonları değiştiriyor yumurtalığın olgunlaşmafan ölmesini sağlıyor

Oncelikle merhaba bayanlar yeni uye oldum daha oncedende uye idim malesef telefon degisikliginden sifremi unuttum ve tekrar uye olmak zorunda kaldim.neyse uzatmak istemiyorum adetimin son gunu aksam yani 7.gunu esimle birlikte olduk ve esim dikkatsiz davrandi malesef anlamissinizdir.dun aksamdi ve ben bugun aradan 12 saat sonra ertesi gun hapi aldim cunku suan cocuk istemiyorum bi cocugum var tedavimden dolayi istemiyorum suan sizce ilac etkili olmusmudur isim veremiyorum ama tekli olan 5gune kadar olan ilacti

Daha once ertesi gunu hapini 1 kere kullandim ayni sizin durumunda oldugunuz gibi regl yeni bitmisti . Hamileleik olmadi olayin sabahinda kullanmistim. Yalniz 1 hafta icinde tekrar regl olacaksin malesef kanama yapiyor bilfin olsun

bahsettiğiniz ilacın iki tipi var birinde sadece östorejen birinde hem östorojen hem progesteron var. ilaç ismi veremiyoruz galiba. ilk 72 saatte kullanılabiliyor fakat ne kadar erken o kadar iyi yani en kısa sürede alınmalı süre ilerledikçe risk artıyor. ilacın hangi mekanizmayla gebelli engellediği hala araştırılıyor benimde takipte olduğum bir konu ama etkili olduğu kesin. ama en çok veri elde edilen genel kabul gören mekanizma rahim içinde dengeleri değiştirmesi yani olası zigotun rahme tutunmasını engellemesi şeklinde. ben daha önce 2 kere kullandım. ikiside çift hormon içeren ilaçtı ve ilk 6 saatte almıştım. adet düzenimi bile etkilemedi. bulantı kusma vs de olmadı. gebeliği engelleme oranı %98.

Evet son gun diye cunku sperm 3gun canli kalabiliyomus korktum

Sperm 3 gün kalabiliyor ama bu günlerin senin yumurtlama gününle de çakışması gerekiyor. Yani eğer 28 günde bir adet oluyorsan 7.gün girilen ilişkide hamile kalman olası değil. İki ve üç gün sonra girdiklerin daha kritik.

Tabi tedbiri elden bırakmamak lazım. Mesela hiç bir yöntemi kullanmadığını eşinin dikkatli olduğunu söylemişsin ama bu tedbir değil. Kendi fikrim bu.

Son düzenleme:
Ben evlenınce bununla korunmayı dusunmustum napıyomus kı bu zararını hıc arastrmadm bak bı arastrym..
Ertesi gün hapı riskli dönemlerde alınır,sürekli korunma yöntemi olmaz,mesela doğum kontrol hapını içmeyi unutmuşsundur birliktelik sonrası ertesi gün hapını alırsın.

Ertesi gün hapı riskli dönemlerde alınır,sürekli korunma yöntemi olmaz,mesela doğum kontrol hapını içmeyi unutmuşsundur birliktelik sonrası ertesi gün hapını alırsın.
Bu konu hakkında doktora gıdıcem zaten ne uygundur iğnemi hapmı diye ama forumdada arastrsam iyi olucak sanırım ..

Korumuştur. Ayrıca ilaç hakkında bazı yanlış bilinen bilgiler çok zararlı falan olduğu. Tabi ki değil sadece çok fazla hormon içerdiği için 1 senede 3ten fazla kullanımı tavsiye etmiyor doktorlar. Ömrü hayatı boyunca 3 kez kullanma hakkı falan doğru bir bilgi değil. Ve kesinlikle ertesi gün hapını korunmak için sürekli içmemek gerekiyor. Ertesi gün hapı ile doğum kontrol hapını karıştırmayın.

Daha once ertesi gunu hapini 1 kere kullandim ayni sizin durumunda oldugunuz gibi regl yeni bitmisti . Hamileleik olmadi olayin sabahinda kullanmistim. Yalniz 1 hafta icinde tekrar regl olacaksin malesef kanama yapiyor bilfin olsun
Tesekkur ederim bilgi icin

Sperm 3 gün kalabiliyor ama bu günlerin senin yumurtlama gününle de çakışması gerekiyor. Yani eğer 28 günde bir adet oluyorsan 7.gün girilen ilişkide hamile kalman olası değil. İki ve üç gün sonra girdiklerin daha kritik.

Tabi tedbiri elden bırakmamak lazım. Mesela hiç bir yöntemi kullanmadığını eşinin dikkatli olduğunu söylemişsin ama bu tedbir değil. Kendi fikrim bu.
Evet haklisin ama yaklasik hamilelim oldu zamani saymazsak yakladik 4yildir boyle korunuyorum surekli hap icmem esimin korunmasi alerji gibi seyler yapiyo bu sekilde alistik bide :)

X