Erkek olursa Tahrik; kız olursa Rıza olsun!

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.873
40.715
Erkek olursa Tahrik; kız olursa Rıza olsun!
19 Nisan 2015 Pazar, 00:03:32 Güncelleme:09:03:43

Umur Talu
utalu@htgazete.com.tr

Yaşayanlar arasında aşırı ayrımcı bir sistem ölüler arasında da ayrımcıdır.

Ölmekle de kurtulamazsın.

Ama “Öldürenler” arasında da ayrımcı!

Nevin Yıldırım müebbet aldı; bir “cani” olarak da damgalandı.

“İlişkisi” de olduğu söylenen bir adamı “defalarca, silahlı tecavüz” gerekçesiyle öldürüp kafasını kesmiş, köy meydanına atmıştı.

Bakarsan; öldürmek, kafa kesmek, sergilemek… Caniliğin daniskası!

Evliydi, çocukları vardı, “tecavüzcü”den hamile kalmıştı!

“Cani”nin “defalarca tecavüz” beyanı da geçersiz sayılıyor; çünkü köylülerine göre de “ilişki” var.

Onun dediğine göre ise, “hiçbir ilişki” yokken henüz, adam herkese “ilişkiyi duyurmak”la tehdit etmişti.

“Suçun cezası” sadece suçun kendisiyle verilmiyordu; genellikle erkekler böyle bir cinayet işlediğinde otomatikman devreye giren “tahrik” gibi hafifletici sebepler burada hafif kalıyordu!

“İlişki” ise, sanki “ilişkiler”de tecavüz olmazmış, tecavüzlerin, dayağın, cinayetlerin birçoğu “ilişkisi” olanlar arasında, erkeğin kadına uyguladığı şiddetle ortaya çıkmazmış gibi.

Çünkü bu sistem, erkekte “tahrik”; kadında, genç kızda, çocukta “rıza” üzerine kurulmuş!

Kültürel prangalar, ön kabuller, önyargılar kadar yargı da böyle işliyor!

Bırakın önyargı ve yargı adamlarını; genelde kadınların önyargısı da böyle.

Kadınları en çok taşlayanlar kadınlar olabiliyor!

“Kim bilir neler yapmıştır da hak etmiştir” diyerek tecavüzü, taciziyi hatta cinayetleri onaylayanlar sadece erkekler değil; “erkeklik tahakkümü”nü sorgusuz sualsiz kabul eden, güçlü erkekler yerine zayıf kadınlara vuran kadınlar.

Maalesef analar da!

Komşular, akrabalar, bazen tecavüzcü erkeğin en yakınları bile!

Cinayet, kafa kesme, sergileme üzerine konuşmak, bunu makul bulmak zor.

Tepkiyle, öfkeyle ne derseniz deyin, bu zor.

Lakin “tecavüz” üzerine ne diyecek, “caniye cani diyenler?”

13 yaşında çocuklara tecavüz eden yaşının iki katı erkeği; memur, esnaf, eşraftan bir sürüyü “Kızın rızası vardı” diye hafifletmiş Adaletin bir şey diyecek yüzü olabilir mi?

Elbette çok sayıdaki “insan gibi insan”ın arasındaki tecavüzcü askerler, tecavüzcü polisler, karakolda bir kadını “şey” diye dövmeyi hak bilen polislerin de bulunduğu, daha yeni kayıp iki kızı alıkoyduğu ortaya çıkan iki polisin de mensup olduğu “Güvenlik” nasıl olacak?

Kadının giyimini, kuşamını, makyajını, gülmesini “tecavüze, tacize müstahak” sayan bir millet, kendi çocuklarını, kızlarını nasıl koruyacağını sanıyor?

Nasıl utanmaz bir ikiyüzlülüktür ki, “açık” kadını buna müsait saymakla kalmıyor…

Tecavüze uğrayan kadınların, kızların çoğu daha küçük, daha dar, daha muhafazakâr sayılan çevrelerde olduğu için, o erkekleri de buna ehil sanıyor!

Mesele ne giydiğin, neye inandığın, nasıl yaşadığın değil özünde…

Mesele kadın olmak; kız çocuk olmak. Çocuk olmak. Güçsüz olmak!

Öğretmeni aşağılayıp ölüme sürükleyen; provokasyonla askerleri ve insanları ölüme iten; kurşuna dizilmiş katırları intiharla suçlayan bir “yerel yönetim”anlayışı…

Herkesi sırf kendisi olduğu için suçlayan, aşağılayan, küçük gören, yargılayan, ön yargılarla boğan bir merkezi devlet, yargı ve derin millet zihniyetinden beslenmiyor mu zaten?

Güçsüzün boğulduğu yerde…

Bir yılda katledilmiş 1800’den fazla işçi de…

Aşağılanmış öğretmen de…

Dayak yemiş çocuk da…

Tecavüze uğramış kız da…

Kurşuna dizilmiş katır da olabilirsin!

Fakat bir şey daha var kardeş.

Adaletsizliğe, haksızlığa, güçsüzlerin lime lime edilmesine esas kim isyan edecek?

Katledilen işçilerin kardeşi olup başkalarını kimlikleriyle, cinsiyetleriyle aşağılayabilen, ezebilen, karısını, kızını, bir kadını kolayca hırpalayan bir işçi isen, nasıl olacak?

Yüzlerce kadının katledildiği, tecavüze uğradığı bir ülkede; önce o kadını hor gören, müstahak gören, erkeğe tek kelime etmeyen bir kadınsan, nasıl olacak?

Güçlülere, güce, ezberlere yapışıp eleştiriye şiddet gösteren, çocukları ezen, bir ufuktan ziyade birer kuyu açan öğretmensen, nasıl olacak?

Ne bileyim, “Gezici” bile olup sonra işyerinde altındakileri ezen, haklarını bastıran, işsizlikle tehdit eden, adeta köleleştiren, kolayca kapı önüne koyan patron, Ceo, yönetici isen; işyerindeki derin haksızlıklara, mobbinglere, baskılara tek kelimesi olmayan biri isen, nasıl olacak?

Çocukları, belki katırları da vurulmuş ami bir kadına, bir çocuğa, bir kız çocuğa, bir güçsüze karşı öfkeli elin sık sık havada dolaşanlardan isen, nasıl olacak?

Ezilenler açısından tarihin en kadim problemi, zalimlerin varlığı değil; mazlumların boyun eğmesi, başka mazlumlara diş bilemesi, başka güçsüzler üzerinde zalimlik gösterebilmesi veya fiilen arazi olmasıdır zaten Ayten!

Çok güzel bir yazı. Dün bana bu Türkiye gerçeğinden bahsettiğim için vatan haini muamelesi yapıldı.
Millet olarak öz eleştiri yapma vaktimiz geldi de geçiyor.
"Dünyanın her yerinde oluyor böyle şeyler yeaaaa." züğürt tesellisini bir kenara koyarak başlamak gerek işe.

Ezilenler açısından tarihin en kadim problemi,
zalimlerin varlığı değil;
mazlumların boyun eğmesi, başka mazlumlara diş bilemesi, başka güçsüzler üzerinde zalimlik gösterebilmesi veya fiilen arazi olmasıdır zaten!

Söylenebilecek en güzel cümleyi kurmuş zaten.
Ordaki mazlumu bir şey bildiğini sanıp,bilmediğinin farkında olmayan insan olarak adlandırıyorum.

Çok güzel bir yazı. Dün bana bu Türkiye gerçeğinden bahsettiğim için vatan haini muamelesi yapıldı.
Millet olarak öz eleştiri yapma vaktimiz geldi de geçiyor.
"Dünyanın her yerinde oluyor böyle şeyler yeaaaa." züğürt tesellisini bir kenara koyarak başlamak gerek işe.
Hoş geldin dünyama

Adaletsizliğe, haksızlığa, güçsüzlerin lime lime edilmesine esas kim isyan edecek?

Katledilen işçilerin kardeşi olup başkalarını kimlikleriyle, cinsiyetleriyle aşağılayabilen, ezebilen, karısını, kızını, bir kadını kolayca hırpalayan bir işçi isen, nasıl olacak?

Yüzlerce kadının katledildiği, tecavüze uğradığı bir ülkede; önce o kadını hor gören, müstahak gören, erkeğe tek kelime etmeyen bir kadınsan, nasıl olacak?

Güçlülere, güce, ezberlere yapışıp eleştiriye şiddet gösteren, çocukları ezen, bir ufuktan ziyade birer kuyu açan öğretmensen, nasıl olacak?

Ne bileyim, “Gezici” bile olup sonra işyerinde altındakileri ezen, haklarını bastıran, işsizlikle tehdit eden, adeta köleleştiren, kolayca kapı önüne koyan patron, Ceo, yönetici isen; işyerindeki derin haksızlıklara, mobbinglere, baskılara tek kelimesi olmayan biri isen, nasıl olacak?

Çocukları, belki katırları da vurulmuş ami bir kadına, bir çocuğa, bir kız çocuğa, bir güçsüze karşı öfkeli elin sık sık havada dolaşanlardan isen, nasıl olacak?

İktidarlardan ziyade önce toplumun zihniyetinin değişmesi lazım. Kökten.

Aci ama Türkiyenin bir gercegi...söz bulamiyorum.
Paylastigin icin tesekkürler canim Okypete. Saygi, her zaman söyledigim sey, olmadigi zaman bu durumlari yasamamiz dogaldir.
burda insanlar farkli siyasi görüstekilere bilee tahammül edemezken saygi duymuyorum zorlami duymuyorum diye kendini parcalarken kaldiki insanin insana saygisindan bahsediyorsunuz...
zor ama insallah birgün olur..

burda insanlar farkli siyasi görüstekilere bilee tahammül edemezken saygi duymuyorum zorlami duymuyorum diye kendini parcalarken kaldiki insanin insana saygisindan bahsediyorsunuz...
zor ama insallah birgün olur..
Bu taş banaydı sanırım.
Herkese saygı duyuyorum diyen insanların samimiyetine inanmıyorum.
Bu arada bu yazıyı yazan zatın şikayet ettiği tam olarak da o gün bana karşı savunup, saygı duymamı rica ettiğiniz Uğur Işıldakın zihniyetindeki insanlar farkında mısınız?

Bu taş banaydı sanırım.
Bu arada bu yazıyı yazan zatın şikayet ettiği tam olarak da o gün bana karşı savunup, saygı duymamı rica ettiğiniz Uğur Işıldakın zihniyetindeki insanlar farkında mısınız?
güzeldi. tam cuk oturmuş.
. o adamın şu makalede anlatılan kişilerden farkı yokki. birde ona saygı duyalım.kadına erkeğin kölesi diyen adama saygı ha. o kadarda değil.
ben buradaki pisliklere ne kadar duymuyorsam aynı kafadaki uğurmu ne menem şeyse onada duymam

Çünkü bu sistem, erkekte “tahrik”; kadında, genç kızda, çocukta “rıza” üzerine kurulmuş!

noktası virgülüne kadar katılıyorum.Ve maalesef doğru ...kadınların kadına yaptıklarını hiç bir erkek yapamaz.
Erkektir haklıdır deyip o gazla büyütülen erkekleri de yetiştiren kadındır.

Bu taş banaydı sanırım.
sen olayi cok yanlis anlamissin o zaman, zira ugur isilak erkektir hersey haktir kadindir herseye razi olmalidir demiyor! anlamak istediginiz gibi anlayip o sekildede yayiyorsunuz etrafa!
ben esime aitim ve herdaim beni korumasini kollamasini benim ihtiyacimi karsilamasini isterim! bana git calis eve katki sagla diyemez, ancak ben istersem calisirim! yada biri musallat oldugunda basinin caresine bak da diyemez! bunlar onun görevidir! kadina kendini her konuda güvende hissettirmelidir bir erkek! yani sandiginiz gibi aidiyet kötü birsey degildir! bunu karsiligindada kadin namusuna söz getirmez, cocuklarina ve esine en iyi sekilde bakar. bunun neresi kötü???
adamin bikac cümlesinden zihneyetini cözmüssünüz bravo diyorum...

peki bana sunu aciklayin o halde, ben ugur isilagin aciklamasina katiliyorum! calisan bir bayanim cocuklarimda var!
esim hicbirseyime karismaz ne para pul ne baska meseleler evde iste yapar temizlikte cocuklarin bakiminida!
ailemde ayni sekilde herdaim yanimdadir! ben eziliyormuyum sizce? yada basima kötü bir olay gelse ortadan kaldirilirmiyim? ailemden biri bir pislik yapsa onu savunurmuyum?? hepsinede hayir!

yani ugur isilagin söyledigi söz ve anlami kadinlarin ezilmesi gerektigi degil!! aksine cok iyi birsey söylüyor! aidiyet duygusunu eminim her kadin yasamak ister!!

sahip kelimesinide yanlis anlamissiniz! köle sahibinden bahsetmiyor orda! sahip derken koruyucu olmayi kastediyor ama diyorum ya nasil isinize geliyorsa öyle anliyorsunuz...
birkadinin basina birsey geldiginde polise git yada ailene git SAHIPSIZ mi sandilar seni denir! yani koruyan kollayanin yokmu senin anlaminda yoksa senin bir sahibin yokmu götürelim onada kölelige devam et anlaminda degil...

güzeldi. tam cuk oturmuş.
. o adamın şu makalede anlatılan kişilerden farkı yokki. birde ona saygı duyalım.kadına erkeğin kölesi diyen adama saygı ha. o kadarda değil.
ben buradaki pisliklere ne kadar duymuyorsam aynı kafadaki uğurmu ne menem şeyse onada duymam
sizde köle kelimesini cok yanlis anlamissiniz ama vaktim yok simdi az önceki gibi uzun yazamiycam..

sen olayi cok yanlis anlamissin o zaman, zira ugur isilak erkektir hersey haktir kadindir herseye razi olmalidir demiyor! anlamak istediginiz gibi anlayip o sekildede yayiyorsunuz etrafa!
ben esime aitim ve herdaim beni korumasini kollamasini benim ihtiyacimi karsilamasini isterim! bana git calis eve katki sagla diyemez, ancak ben istersem calisirim! yada biri musallat oldugunda basinin caresine bak da diyemez! bunlar onun görevidir! kadina kendini her konuda güvende hissettirmelidir bir erkek! yani sandiginiz gibi aidiyet kötü birsey degildir! bunu karsiligindada kadin namusuna söz getirmez, cocuklarina ve esine en iyi sekilde bakar. bunun neresi kötü???

peki bana sunu aciklayin o halde, ben ugur isilagin aciklamasina katiliyorum! calisan bir bayanim cocuklarimda var!
esim hicbirseyime karismaz ne para pul ne baska meseleler evde iste yapar temizlikte cocuklarin bakiminida!
ailemde ayni sekilde herdaim yanimdadir! ben eziliyormuyum sizce? yada basima kötü bir olay gelse ortadan kaldirilirmiyim? ailemden biri bir pislik yapsa onu savunurmuyum?? hepsinede hayir!

yani ugur isilagin söyledigi söz ve anlami kadinlarin ezilmesi gerektigi degil!! aksine cok iyi birsey söylüyor! aidiyet duygusunu eminim her kadin yasamak ister!!

sahip kelimesinide yanlis anlamissiniz! köle sahibinden bahsetmiyor orda! sahip derken koruyucu olmayi kastediyor ama diyorum ya nasil isinize geliyorsa öyle anliyorsunuz...
birkadinin basina birsey geldiginde polise git yada ailene git SAHIPSIZ mi sandilar seni denir! yani koruyan kollayanin yokmu senin anlaminda yoksa senin bir sahibin yokmu götürelim onada kölelige devam et anlaminda degil...
bunu sadece ortalığı karıştırmak gündem yaratmak için söyledi,

köle
Savaşta tutsak alınan, yabancı ülkelerden zorla kaçırılıp özgürlükten yoksun bırakılan veya başkasından satın alınan erkek, kul, esir,
2. Birinin emri altında bulunan, özgür olmayan kimse.

o zaman neden sadece erkek kadının sahibidiir. kadında erkeğin sahibi olnmalı bu durumda. ama uğurcuk sadece kadın erkeğe aittir erkek kadına değil diyor
erkek bağlanamazmış karısına bu ne şimdi. kadın erkeğe ait olur erkek kadına olamaz.

neden her iki seven insan o zaman birbirine bağlı ve ait olmuyorda sadece kadın oluyor

Kadının tabiatı bağlanmaktır, ait olmaktır. Erkeğinki öyle değildir. Erkek kadına ait olmaz, sahip olur. Bazı kadınlar bunu karıştırıyor; ben sahip olurum, sen ait olursun" sözlerini sarf etti.

ha bu arada kocanında başına bir şey gelse kadın git başının çaresine bak demez.
bir ek kadın namusunu kendi kogruyabilir. bunun iimn bir erkeğe ihtiyacı yoktur

Aidiyet duygusu başka bir şey. Zateb kadın ve erkek yaradılış olarak farklıdır. Ama hiçbiri diğerinden üstün değildir. Doğal hayatta erkek avcıdır savaşçıdır. Eve yemek getirir. Kadının görevi çocuklara bakmak doğadan otlar toplamak yemek hazırlamak vs dir.

Bu anlamda bana esas sahip olan kadındır gibi geliyor. Kadın evine sahip çıkar korur kollar.

Ben de eşimin benden daha zeki olmasını isterim. Benden daha az kazansa ben rahatsız olurdum itiraf ediyorum. Bazı duygularımdan o kadar arınmış değilim evet.

Ama bir erkeğin çıkıp kadın aittir demesi hele ki bu topraklarda zaten erkekler kadına mal muamelesi yapıyorken yanlış. Kadının alınıp satıldığı bir ülkede çocuk gelin sorununu çözememiş bir ülkede bir sanatçı böyle konuşmamalı. Kızlarını malı gibi gören babalar karılarını köpeği gibi gören erkeklerden kurtulamayız bu şekilde. O nedenle çok talihsiz bir cümle olmuş. Kötü bir niyetle demek istememiştir. Niyet iyidir belki. cahilliğine yetişme tarzına veriyorum

X