Jinekoloji Endometriozis ● Adenemyozis ● Çikolata Kisti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Rabbim hayırlısıyla çabanızın karşılığını size , herkese nasip etsin .🙏🏻
Sormak istediğim birşey var , ben 15 yaşımdayken ağrılı adet sancısıyla doktora gittim ve çikolata kisti olduğunu öğrendim. Doğan suyu içirmişti annem bana o zamanda bir daha da doktora gitmedim . 2 yıldır gebelik olmuyor 1. Aşılama yaptırdım ve ultasonda rahim filminde vs bişey çıkmadı doktora kist var mı dedim hayır kesinlikle dedi , ağrılı adet halâ devam ediyor ama .. birşey varsa bunu nasıl öğrenebilirim bilmiyorum 🤷🏻‍♀️ eşimde morfoloji sıkıntısı var sebebi ona bağlıyoruz belki benim bir rahatsızlığım var diye endişe ediyorum ama görünürde bişey yok . Ne yapmalıyım 😞
Öncelikle sağolun.
Bende 17 yaşımda çikolata kisti gecirdim 3mm idi ve doktorum dogum kontrol hapi vermisti o sekilde düşmüştü sonrasinda hiç yaşamadım. Adet ağrılarım halen var yaş almanin etkisi ole bi tık daha tahammül edebiliyor hastanelik olmuyorum şükür.
Benim tanisal laparoskopik histeroskopi ile kesinleşti endometriozis olduğu, öncesinde doktorum şüpheleniyordu ki hakli çıktı.
Histeroskopi çektirmenizi öneririm.
Esinizde azospermi varsa zaman kaybetmeyin tüp bebek yapin hakkinizda hayirlisi olsun inşallah

Çok geçmiş olsun canım🥰Rabbim en kısa zamanda ,sağlıklı bir şekilde bebeğini dünyaya getirmeyi nasip etsin🤗🤲🏻
Benimde skarda endometriozis var🤦🏻‍♀️1.5 yıldır hayatımı çok zorluyor.
Tabi ağrısını sadece yaşayan bilir🤦🏻‍♀️
Kadın olmak zor😏
Teşekkür ederim ablacim sana da gecmis olsun.
Sezeryan oldunmu hiç? Skar endometriozis ondan oluyordu sanırım üzgünüm oyle bi illet ki gerçekten sadece çeken bilir 🥺
Kadin olmak cok zor hersey kadin bedeni üzerinden oluyor haksızlık..

Merhaba. Çok geçmiş olsun ben 38 yaşındayım. Endometrioma var diyor tüm drlar çikolata kisti. Kist yokken 27 yaşımda kızıma hamile kaldım kızım iyi şükür. Sonra çocuk olmadı tek sebebi bu. 4 aşılama negatif 1 tüp bebek negatif. Şimdi tüp bebekle 7 haftalık hamileyim şükür. Kaç yaşındasınız ? Umudunuzu yitirmeyin sakın
Merhaba teşekkür ederim. 27 yaşındayım. Benim kist yok rahim zari rahim duvarinda odaklar vardi alindi ne zama yenilenir veya tekrar olustu mu bilemiyorum anlasilmasi zor bir hastalik.
Sonradaj oluşan kistler iyileşir ve gebelige engel değildir ama maalesef rahimle alakali ise sorun teşkil ediyor.
Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alin inşallah 🤲🏼

Teşekkür ederim ablacim sana da gecmis olsun.
Sezeryan oldunmu hiç? Skar endometriozis ondan oluyordu sanırım üzgünüm oyle bi illet ki gerçekten sadece çeken bilir 🥺
Kadin olmak cok zor hersey kadin bedeni üzerinden oluyor haksızlık..
Evet canım 2 sezeryan oldum.Aslında yıllardır adet döneminde ağrı oluyordu.Ama ihmal ettim.Gerçi şimdi ağrı nedeni bulundu ama emin olamıyorlar.
Rahimde büyüme var,6 cm ve o civar miyomlar ,sol tarafımda tanımlanamayan bir kitle ve kistler🤦🏻‍♀️
Netleşse ameliyat olacağım.

Evet canım 2 sezeryan oldum.Aslında yıllardır adet döneminde ağrı oluyordu.Ama ihmal ettim.Gerçi şimdi ağrı nedeni bulundu ama emin olamıyorlar.
Rahimde büyüme var,6 cm ve o civar miyomlar ,sol tarafımda tanımlanamayan bir kitle ve kistler🤦🏻‍♀️
Netleşse ameliyat olacağım.
Maalesef açılıp bakilmadan anlasilmiyor bu illet🤦🏻‍♀️
Miyomlari aldir mutlaka ve mumkunse laparoskopik cerrahi ile aldir. Rabbim şifa versin sanada.
Şu doktor hanima bir bak sayfasina goz at isinde başarılı bir doktor belki buna gidersin veya görüşürsün olmasa bile sayfasındaki bilgiler isine yarar belki

Maalesef açılıp bakilmadan anlasilmiyor bu illet🤦🏻‍♀️
Miyomlari aldir mutlaka ve mumkunse laparoskopik cerrahi ile aldir. Rabbim şifa versin sanada.
Şu doktor hanima bir bak sayfasina goz at isinde başarılı bir doktor belki buna gidersin veya görüşürsün olmasa bile sayfasındaki bilgiler isine yarar belki
Bu doktoru bende takip ediyorum hatta bunun gibi bir sürü sayfa😏Rabbim hepimize şifa versin canım🤗🥰
Sakın pes etme💪🏻Her şey çok güzel olacak🤗🥰🤲🏻

2019 ekimden beri hamile kalmak için uğraşıyorum. Daha önceki konularımdan az çok bilenler vardır linkleri ekleyeceğim, endometriozis belasi ile uğraşıyorum. Şubat 2021 de tanisal laparoskopi histeroskopi operasyonu geçirdim endo odaklari varmış ve temizlenmiş dosyamda endo evresi 2. Olarak geçiyor (Enzian P2)
Ayni zamanda adenemyozis illeti ile de uğraşıyorum.
Almanyada yaşıyorum bütün tedavilerimi burda gördüm ve görüyorum.

Doktorum ile geçen haftalarda konuştuk dinlenmemi ara vermemezi söyledi ki ara vermek zorundayiz maddi manevi çok zarar gördük tedaviler ilaçlar hayal kırıklıkları vs..
İmkansız olmadığını, benim durumumda en iyi tedavinin çocuk doğurmak olduğunu söyledi. Bir diğer tedavi yöntemi de cocuk düşünmeyen kadinlar ilaç kullanılarak geçici menepoza sokuluyor haliyle regl kanaması olmayınca endo odaklari oluşmuyormuş, biz çocuk istedigimiz için zor olan yolu seçtik haliyle.
Belirteyim benim yumurtaliklarimda kist yok rahimde miyom yok sadece sol tüpüm kapalı.

●1. Aşılama Nisan 2021 negatif.
●2. Aşılama Mayis 2021 negatif.
●1. Tüp bebek 2021 Temmuz tek yumurtadan 2. Gün Embriyosu sonuç negatif.
●2. Tüp bebek 2021 kasım çift embriyo 3. Gün sonuç negatif.
●3. Tüp bebek 2022 Haziran çift embriyo 5. Gün negatif..

(Hiç ama hiç gebelik yaşamadım düşük kürtaj hikayem yok)

Geçtigimiz haziran ayında 3. Tedavimde negatif oldu haliyle ruhsal bi çöküntü yaşadım halen yaşıyorum toparlanamıyorum çok yorgunum...

Bu illet ile savaşan hanimlar gelin burda toplanalım, sorunlarımızı tedavilerimizi paylaşalım birbirimize yol arkadaşı olalım bizi bizden iyi anlayan olmaz yaşamayan bilmez maalesef..

Linke tıklayarak diğer konumu okuyabilirsiniz👇🏽
Thread 'Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨' Gebeliğe Hazırlık - Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨

Bilmeyenler için;
Nedir bu Adenemyozis? Link birakiyorum👇🏽

Nedir bu Endometriozis? Link bırakıyorum👇🏽
Canım bende hamileyim suan 19 günüm kaldı doguma hayirlisiyla insallah hamilelerin duası kabul olur derler dua edicem sana canim rabbim sana hayırlı evlatlar nasip etsin insallah ne olur kendini uzme zor biliyorum çeken bilir diyeceksin kesin bana ama ayakta durmaya gayret et rabbim nasip eylesin insallahhh

Bende 4.evre cikolata kistiyle ameliyat oldum.sol tupum alindi.sagbtupumde minimal gecis varmis.endlmetria odaklarim ve yapisiklik var:KK43: sende tuplerine baktirdin mi canim

Canım bende hamileyim suan 19 günüm kaldı doguma hayirlisiyla insallah hamilelerin duası kabul olur derler dua edicem sana canim rabbim sana hayırlı evlatlar nasip etsin insallah ne olur kendini uzme zor biliyorum çeken bilir diyeceksin kesin bana ama ayakta durmaya gayret et rabbim nasip eylesin insallahhh
Allah razi olsun. Sag salim alin kucağınıza inşallah 🤲🏼

Bu doktoru bende takip ediyorum hatta bunun gibi bir sürü sayfa😏Rabbim hepimize şifa versin canım🤗🥰
Sakın pes etme💪🏻Her şey çok güzel olacak🤗🥰🤲🏻
Amin inşallah abla. Pes etmek yok lakin yorgunum zaman geçtikçe tükeniyor insan toparlayacagim insallah ❤️
Bu doktor bu konuda çok iyiymiş.Faydalı bilgiler paylaşıyor.
Ercan Baştu
Biri daha önermişti bakacağım abla sağol

Bende 4.evre cikolata kistiyle ameliyat oldum.sol tupum alindi.sagbtupumde minimal gecis varmis.endlmetria odaklarim ve yapisiklik var:KK43: sende tuplerine baktirdin mi canim
Benim sol tüp kapali ona dokunmadi doktor. Benim evre 2 gecen sene var olan odaklar temizlendi laparoskopi ameliyati ile.
Evli misin ?

Ayrica Sag ve sol yumurtamdan da cikolata kist alindi.rezervim dustu:KK43:(rabbim.kucagimizi bos birakmasin

Benim sol tüp kapali ona dokunmadi doktor. Benim evre 2 gecen sene var olan odaklar temizlendi laparoskopi ameliyati ile.
Evli misin ?
Evliyim aldi tupu hidrosalpinks olmus laparoskopi ameliyati ile 1 ay once oldum.sag tupu birakti ama minimal gecis var

Merhaba teşekkür ederim. 27 yaşındayım. Benim kist yok rahim zari rahim duvarinda odaklar vardi alindi ne zama yenilenir veya tekrar olustu mu bilemiyorum anlasilmasi zor bir hastalik.
Sonradaj oluşan kistler iyileşir ve gebelige engel değildir ama maalesef rahimle alakali ise sorun teşkil ediyor.
Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alin inşallah 🤲🏼
Aminnn inşallah. Yaşınız çok genç Anne olacaksınız bence kısa zamanda🤲🏻🤲🏻🤲🏻

Tüpüm alinmadi doktor gerek yok dedi ameliayt yapan ve kendi kadin dogm doktorum da ayni düşüncede. Histeroskopi yapildiginda hidrosalpenks olsa belli olurdu sanirim. Sadece sol tüpüm kapali sivisi cikisi gorunmuyor ameliyat fotoğraflarımda, dr raporunda da yazılı zaten.
Kac yumurtam ciktiysa hepsi döllendi dollenmede sorun yasamadik hic ne oluyorsa rahimde oluyor.

Rahim biyopsi yapildi sonuc temiz. Esimle ben kan verdik genetik testlerimiz temiz çıktı kanda da sorun yok dendi.
Yeniden tedavi düşünürsek bu kez embriyolarin genetige gonderilmesini isteyecegiz illaki.

Bu 3. Tedavimde hormon baskolayici bir iğne yapıldı bahsettiğin o sanirim.
Sende herşey yapılmış kuzum ya benm bildiğim histeroskopide tüpler görülmüyor laporoskopide cıkar ameliyattan sonra endo odakları temizlenince tüplere zarar veriliyor her ameliyatta var bu ne yazık ki benmkide ondan oldu sizin genetiğinz normal de olsa bebek genetiğinde sıkıntı olabiliyor bir de onundene derim ben oda olmazsa miniğin zamanı var demek ki nazlanıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X