Jinekoloji Endometriozis ● Adenemyozis ● Çikolata Kisti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tüplerimde yapışıklık olmuştu hsg ile açıldı. Ancak çözüm olmadı. Transfer öncesinde 6 ay lucrin ile baskılama oldu. Transfer sonrasında günde 12-13 tane ilaç kullandım. Ancak her hastanın durumu farklı olduğu için isimlerini yazıp da şaşırtmak istemem. Benim rahim içimde yapışıklıklar had safhadaydı.

Endometriozis var ise kesinlikle Ercan Hoca ya gitmelisiniz. Ercan Hoca bu alanda bence Türkiye'de tek. Biz başladığımızda Fulya Acıbadem hastanesinde idi. Sonra kendi kliniğini açtı. Nesta Clinic ismi. Fulya Acıbadem hastanesinin karşısında. İşlemlerini yine orada yapıyor.
Gecmis olsun.birkac kisiden daha duydum.iyilesince gidecegim

2019 ekimden beri hamile kalmak için uğraşıyorum. Daha önceki konularımdan az çok bilenler vardır linkleri ekleyeceğim, endometriozis belasi ile uğraşıyorum. Şubat 2021 de tanisal laparoskopi histeroskopi operasyonu geçirdim endo odaklari varmış ve temizlenmiş dosyamda endo evresi 2. Olarak geçiyor (Enzian P2)
Ayni zamanda adenemyozis illeti ile de uğraşıyorum.
Almanyada yaşıyorum bütün tedavilerimi burda gördüm ve görüyorum.

Doktorum ile geçen haftalarda konuştuk dinlenmemi ara vermemezi söyledi ki ara vermek zorundayiz maddi manevi çok zarar gördük tedaviler ilaçlar hayal kırıklıkları vs..
İmkansız olmadığını, benim durumumda en iyi tedavinin çocuk doğurmak olduğunu söyledi. Bir diğer tedavi yöntemi de cocuk düşünmeyen kadinlar ilaç kullanılarak geçici menepoza sokuluyor haliyle regl kanaması olmayınca endo odaklari oluşmuyormuş, biz çocuk istedigimiz için zor olan yolu seçtik haliyle.
Belirteyim benim yumurtaliklarimda kist yok rahimde miyom yok sadece sol tüpüm kapalı.

●1. Aşılama Nisan 2021 negatif.
●2. Aşılama Mayis 2021 negatif.
●1. Tüp bebek 2021 Temmuz tek yumurtadan 2. Gün Embriyosu sonuç negatif.
●2. Tüp bebek 2021 kasım çift embriyo 3. Gün sonuç negatif.
●3. Tüp bebek 2022 Haziran çift embriyo 5. Gün negatif..

(Hiç ama hiç gebelik yaşamadım düşük kürtaj hikayem yok)

Geçtigimiz haziran ayında 3. Tedavimde negatif oldu haliyle ruhsal bi çöküntü yaşadım halen yaşıyorum toparlanamıyorum çok yorgunum...

Bu illet ile savaşan hanimlar gelin burda toplanalım, sorunlarımızı tedavilerimizi paylaşalım birbirimize yol arkadaşı olalım bizi bizden iyi anlayan olmaz yaşamayan bilmez maalesef..

Linke tıklayarak diğer konumu okuyabilirsiniz👇🏽
Thread 'Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨' Gebeliğe Hazırlık - Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨

Bilmeyenler için;
Nedir bu Adenemyozis? Link birakiyorum👇🏽

Nedir bu Endometriozis? Link bırakıyorum👇🏽

Benim de çikolata kisti tanısı kondu. Ama tabi o tanıya kadar binbir işlemden geçtim. Eşimin tahlili de normal çıkıyordu. En son doktor tekrar doğum kontrol hapı kullanman lazım kistin büyümüş deyince ben herseyden vazgeçtim hayata küstüm resmen. Bi arkadaşımin ısrarı ile bitkisel kürler hazırlayan bi yere gittik. Adam tahlillere tek tek baktı asıl sorunun eşimin morfolojisinde olduğunu söyledi ben tabi itiraz ettim kac tane spermiyogram yapıldı doktorlar normal dedi diye. Neyse eşime bi karışım hazırladı 45 gun kullandiktan sonra tekrar gelin 2. Karışıma baslicaz sana da rahim temizlensin diye bir karışım hazirlicaz o gun dedi. Sonuç 2. Karışıma gerek kalmadi hamile kalmışım. ben şanslıydim bitkisel bi ilaçla problem çözüldü. Ne yazık ki ne yapsa olmayan insanlar da var. Bir de ben hastanede çalışıyordum ona rağmen o kadar yipranmistim ki. Allah yardımciniz olsun hakikaten zor bi süreç

Benim de çikolata kisti tanısı kondu. Ama tabi o tanıya kadar binbir işlemden geçtim. Eşimin tahlili de normal çıkıyordu. En son doktor tekrar doğum kontrol hapı kullanman lazım kistin büyümüş deyince ben herseyden vazgeçtim hayata küstüm resmen. Bi arkadaşımin ısrarı ile bitkisel kürler hazırlayan bi yere gittik. Adam tahlillere tek tek baktı asıl sorunun eşimin morfolojisinde olduğunu söyledi ben tabi itiraz ettim kac tane spermiyogram yapıldı doktorlar normal dedi diye. Neyse eşime bi karışım hazırladı 45 gun kullandiktan sonra tekrar gelin 2. Karışıma baslicaz sana da rahim temizlensin diye bir karışım hazirlicaz o gun dedi. Sonuç 2. Karışıma gerek kalmadi hamile kalmışım. ben şanslıydim bitkisel bi ilaçla problem çözüldü. Ne yazık ki ne yapsa olmayan insanlar da var. Bir de ben hastanede çalışıyordum ona rağmen o kadar yipranmistim ki. Allah yardımciniz olsun hakikaten zor bi süreç
Gecmis olsun.ayni zamanda tebrik ederim ne guzel cok ugrasmadan hamile kalmissiniz. acaba rahim temizlensin diye ne hazirlayacakti ne hazirlayacagi konusunda bilgi vermis miydi.yipratici ve emek isteyen bir surec maalesef rabbim herkese sifa versin ve herkesin dileklerini kabul eder insallah

Merhaba visanne kullanirken herhangi bir yan etki yaşadınız mi ? Banada bugun yazdi doktorum daha önce kullanmadim
Selam, topikteki bütün mesajlarınızı okuyamadım ama visanne yazıldıysa kullanın. Herkeste aynı yan etkiler görülmeyebilir. Ben altı ay kullanacaktım ama iki ay kullanabildim ve onu kullandıktan sonraki ay ilk gebeligimi yaşadım ki öncesinde hiç korunmayıp hiç hamile kalamamıştım. O ilaç sayesinde mi oldu bilemiyorum. Yine de söyleyeyim dedim.
Bende de 2013'te başka bir ameliyat sayesinde tanı konmuş bir endometriozis öyküsü var, evre hakkında bir şey söylemediler o zaman, sadece çok yaygın oldugu için ameliyatın bir şey ifade etmeyeceğini söylediler. Yani odakların temizlenmesi için şu zamana kadar hiçbir doktor yaklaşmadı. Sol yumurtalıkta da 4.5cm civarı endometrioma var.
Şu ana kadar iki defa hamile kalabildim, ikisi de düşükle sonuçlandı. Kan pıhtılaşması varmış. Ilk düşükten tam ondört ay sonra hamile kalmıştım. İkinci düşük 2021 nisanda oldu, hala yeni bir gebelik yok. Bu arada ekonomik sebeplerden ötürü ben de çocuk yapmayı rafa kaldırdım bir dönem. Neyse kolay kolay hamile kalamıyorum ama imkansız değil.
Geçtiğimiz aylarda yasamaya başladığım adet duzenligisizligi için doktora gidince tüp bebek merkezine yonlendirildim. Orada yapılan muayenede de adenomiyozis çıktı. Rahimde ufak ufak bir sürü de miyom varmış. Şimdi tüm bu miyomlarin bebek yatağına baskı yapıp düşüğe sebep olup olmadığına da bakacaklarmış.
Bu arada düşük diyorum ama aslinda kalp atışı olmadığı için kürtajla alındı ikisi de. Ama doktor bana kürtaj deme, düşük diyoruz bunlara dedi. Sanırım yaşayan bebeği aldırmak kürtaj olarak adlandırılıyor, o sebeple ben de düşük diyorum artık.
Şu ana kadar hiçbir doktor bana miyomlardan ya da adenomiyozisten bahsetmemisti.
Çok yazdım sanırım ya. Yazma sebebim şeydi: visanne yazıldıysa kullanmalısınız, adet kanamasını durdurduğu için odakları geriletme konusunda faydası olacaktır.

2 yıla yakındır istiyoruz biz de..
Sağ yumurtalığımda 3 cm çikolata kisti vardı.. 2-3 aydır advictor kullanıyorum mfknın ürünü.. Son ölçümde 2 cm ölçüldü kist..
2 yumurta geliştirici ilaç ve 1 aşılama negatiff.. Hsg Aralıkta çekildi açıktı tüpler.. Doktorlar olmaması için sebep yok diyor ama olmuyor da..
Son çare tüp bebek.. Ekim gibi başlayacağız nasipse..
Advictor ben de kullanıyorum siz günde 1 mi 2 mi kullanıyorsunuz

Burayı okuyunca kendimi gördüm. Benimde çikolata kistim var 1 ay doğum kontrol hapı kullanmıştim geçmişti tekrar etmiş ya da doktorlar göremedi bilemiyorum sol yumurtada 3 buçuk cm di kanamalarim 2 hafta suruyo 1 yıldır birsurü doktor gezdim sebebi bulunmadı. En son Hacettepe de bı doktora gittim saolsun o gördü sol tüpün şişmiş almamız lazım dedi. Dün ameliyat oldum sol tüpümün yarisi alınmış ama bağırsağa yapıştığı için yarısını elleyememis rahimle ilişkisini kesmiş. Doktor laporoskopi ve histereskopi yaptı histereskopi de sorun olmadığını söyledi ama karnının içi çok karışık bağırsaklarına kadar yapışıklık var elleyemedim köylere de dokunamadim sağ da ve sol da birer tane çikolata kisti var dedi. Çocuk olur mu bu şekilde bu yasiklik ve kist engel mi dedim hayır engel değil tek tüp le kalabilirsin dedi ama benim gördüğüm kadarıyla kalinmiyo bu kistle ve yapisiklikla. Dün çok üzüldüm çok ağladım. Doktor 6 ay dene olmassa tüp bebeğe başvur dedi ama maddi manevi çok zor

Selam, topikteki bütün mesajlarınızı okuyamadım ama visanne yazıldıysa kullanın. Herkeste aynı yan etkiler görülmeyebilir. Ben altı ay kullanacaktım ama iki ay kullanabildim ve onu kullandıktan sonraki ay ilk gebeligimi yaşadım ki öncesinde hiç korunmayıp hiç hamile kalamamıştım. O ilaç sayesinde mi oldu bilemiyorum. Yine de söyleyeyim dedim.
Bende de 2013'te başka bir ameliyat sayesinde tanı konmuş bir endometriozis öyküsü var, evre hakkında bir şey söylemediler o zaman, sadece çok yaygın oldugu için ameliyatın bir şey ifade etmeyeceğini söylediler. Yani odakların temizlenmesi için şu zamana kadar hiçbir doktor yaklaşmadı. Sol yumurtalıkta da 4.5cm civarı endometrioma var.
Şu ana kadar iki defa hamile kalabildim, ikisi de düşükle sonuçlandı. Kan pıhtılaşması varmış. Ilk düşükten tam ondört ay sonra hamile kalmıştım. İkinci düşük 2021 nisanda oldu, hala yeni bir gebelik yok. Bu arada ekonomik sebeplerden ötürü ben de çocuk yapmayı rafa kaldırdım bir dönem. Neyse kolay kolay hamile kalamıyorum ama imkansız değil.
Geçtiğimiz aylarda yasamaya başladığım adet duzenligisizligi için doktora gidince tüp bebek merkezine yonlendirildim. Orada yapılan muayenede de adenomiyozis çıktı. Rahimde ufak ufak bir sürü de miyom varmış. Şimdi tüm bu miyomlarin bebek yatağına baskı yapıp düşüğe sebep olup olmadığına da bakacaklarmış.
Bu arada düşük diyorum ama aslinda kalp atışı olmadığı için kürtajla alındı ikisi de. Ama doktor bana kürtaj deme, düşük diyoruz bunlara dedi. Sanırım yaşayan bebeği aldırmak kürtaj olarak adlandırılıyor, o sebeple ben de düşük diyorum artık.
Şu ana kadar hiçbir doktor bana miyomlardan ya da adenomiyozisten bahsetmemisti.
Çok yazdım sanırım ya. Yazma sebebim şeydi: visanne yazıldıysa kullanmalısınız, adet kanamasını durdurduğu için odakları geriletme konusunda faydası olacaktır.
Adenomiyozisten nedir acaba

Visanne muadili icerigi birebir ayni olan Endovelle kullaniyorum yaklasik bir haftadir.
Şubat 2021 de odaklarim temizlenmisti laparoskopi ile ve sadece rahim duvarinda varmis evre 2 benim.
Adenemyozis işi zora sokuyor maalesef tutunmayi hamile kalmayi zorlastiriyor.
Rabbim hakkimizda hayirlisini nasip etsin zor bir hastalık 2 si bir arada fazlasiyla berbat bir durum

Eczaci visanne yerine baska bir ilac verdi içerik ayni ismi 'Endovelle
Adetimin baslamasini bekliyorum oyle kullanıcam umarim agir yan etkiler yasamam
Ben kullanmadım ama bir arkadaşım kullanmış bayağı etkili olmuş. Sende kullan dedi.
Ama doktor bana ilaç önermedi🤷
Geçen hafta gittim ameliyat dedi. 🤷

Ben kullanmadım ama bir arkadaşım kullanmış bayağı etkili olmuş. Sende kullan dedi.
Biz bebek istiyoruz diye banada hic onermemisti. 3. Negatif tedaviden sonra dinlenecegim sure icinde kullanayimmi diye ben sormuştum. Evet kullan endo oluşmasini engeller bu süreçte iyi olur demisti.
Bir sorsan mi 🤔
Ama ameliyat denildiyse daha iyi ondan sonra kullanirsin

Hemen ameliyat olmayın kistiniz kaç cm ne zamandır bu şekilde hiç ilaç kullanmadan ameliyat olmak bence mantıklı değil ilaca cevap vermeyen küçülme olmayan durumlarda ameliyat olunuyo ben mesela 8 ay kullandım ilaç kullandığım süreçte kistim 3 katına çıktı mecbur ameliyat oldum ve zaten benim bağırsakta mesanede falan da odaklarım vardı

Burayı okuyunca kendimi gördüm. Benimde çikolata kistim var 1 ay doğum kontrol hapı kullanmıştim geçmişti tekrar etmiş ya da doktorlar göremedi bilemiyorum sol yumurtada 3 buçuk cm di kanamalarim 2 hafta suruyo 1 yıldır birsurü doktor gezdim sebebi bulunmadı. En son Hacettepe de bı doktora gittim saolsun o gördü sol tüpün şişmiş almamız lazım dedi. Dün ameliyat oldum sol tüpümün yarisi alınmış ama bağırsağa yapıştığı için yarısını elleyememis rahimle ilişkisini kesmiş. Doktor laporoskopi ve histereskopi yaptı histereskopi de sorun olmadığını söyledi ama karnının içi çok karışık bağırsaklarına kadar yapışıklık var elleyemedim köylere de dokunamadim sağ da ve sol da birer tane çikolata kisti var dedi. Çocuk olur mu bu şekilde bu yasiklik ve kist engel mi dedim hayır engel değil tek tüp le kalabilirsin dedi ama benim gördüğüm kadarıyla kalinmiyo bu kistle ve yapisiklikla. Dün çok üzüldüm çok ağladım. Doktor 6 ay dene olmassa tüp bebeğe başvur dedi ama maddi manevi çok zor
Lütfen iyi bir doktora görünün. Doktor ugraşmak istememis belli ki.
Yapisikliklar temizlenmeden gebelik olusmasi tabiki şansınızı azaltiyor. Tek bir doktora bel bağlamayin işini iyi yapan bir çok uzman var.
Pes etmek yok bu yolda uğraşmaya devam edeceğiz 🤷🏽‍♀️

Benimde ayni durum :KK43:bakalim ne olacak

Biz bebek istiyoruz diye banada hic onermemisti. 3. Negatif tedaviden sonra dinlenecegim sure icinde kullanayimmi diye ben sormuştum. Evet kullan endo oluşmasini engeller bu süreçte iyi olur demisti.
Bir sorsan mi 🤔
Ama ameliyat denildiyse daha iyi ondan sonra kullanirsin
Ameliyat sadece endo olsa hemen olurdum. Ama olmayacağım 🤷
Kapalı başlayıp duruma göre açarız dedi.
Benim miyom çok büyümüş ve alınması gerek miyomlardanmış. Sol yumurtam hiç görünmüyor🤦
Ameliyat çok büyüyebilir dedi. Bağırsakları falan endo yayılmış olabilir.

Eylül'e gün verdi. Ama imkansız olamam🤷Acaba ameliyat olmadan kullanılır mı? Yani bana uyar mı🤔
Sizde ara verin biraz dinlenin belki daha iyi olur🤗

Hemen ameliyat olmayın kistiniz kaç cm ne zamandır bu şekilde hiç ilaç kullanmadan ameliyat olmak bence mantıklı değil ilaca cevap vermeyen küçülme olmayan durumlarda ameliyat olunuyo ben mesela 8 ay kullandım ilaç kullandığım süreçte kistim 3 katına çıktı mecbur ameliyat oldum ve zaten benim bağırsakta mesanede falan da odaklarım vardı
Benim kist değil endometriozis var.
Miyom, ve rahimde büyüme var. Biyopsi yapıldı, emar ve ultrason çekildi. Ama doktor açmadan bilemeyiz diyor. Böyle sıkıntı büyük ama açınca daha büyük şeyler çıkabilir diyor.

Ameliyat sadece endo olsa hemen olurdum. Ama olmayacağım 🤷
Kapalı başlayıp duruma göre açarız dedi.
Benim miyom çok büyümüş ve alınması gerek miyomlardanmış. Sol yumurtam hiç görünmüyor🤦
Ameliyat çok büyüyebilir dedi. Bağırsakları falan endo yayılmış olabilir.

Eylül'e gün verdi. Ama imkansız olamam🤷Acaba ameliyat olmadan kullanılır mı? Yani bana uyar mı🤔
Sizde ara verin biraz dinlenin belki daha iyi olur🤗
Bir kaç dr görüşü daha mi alsan acaba 🤔 kist büyükse ilaçla küçülme olmaz sanirim zor..
Laparoskopik cerrahi ile cok buyuk kistler bile aliniyor neden açıga donebilir ki bu korkutmus olmali ben olsam bende ikileme düşerdim ya

Benim kist değil endometriozis var.
Miyom, ve rahimde büyüme var. Biyopsi yapıldı, emar ve ultrason çekildi. Ama doktor açmadan bilemeyiz diyor. Böyle sıkıntı büyük ama açınca daha büyük şeyler çıkabilir diyor.
Tanisal laparoskopi olacak o zaman, anladım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X