Endometriosis (Çikolata kisti)

valla cnm bende çok yıprandım bu yolda..ama zeynep kamil ameliyat bir kere olmadan yapmıor biliorum tüpü ama belli deolmaz çünkü benden kanserden de şüphe etmiştiler..çnkü yapmadığı şöle anladım birinci aşılamam tam yapılacakken ya bu kötü huylu bir şeyse ne olacak dediler ve yapmadılar aılamayı doplere gönderdi ca tesi istedi oda yüskek çıkınca hayli şüphe ettiler kanserden.ama ben olmadım iki sonra yine test yaptrdım değerler normal çıktı bu sfser.daha da zeynep kamile dönemdim açıkcası orası benim psikolojimi çok bozdu bedavda yapsa artık dönmem herlde oaraya..çok kötü günler yaşattı bana orsaı..jinekoloji bölümü hariç oraya bir şey diyemem..ama tüp raporu için hayli ğraşıorsun..eşinde sorun yoksa alamzsın evet rapor..üç aşılama yada iki alımadan geçmen gerek..benim tek tüp kapalı olduğu halde kistte var eşimdede sperm yarısı harakestsiz ynede alamadım düşün..kartal eğitim araştrmayı hiç duymadım cnm sanırım oarada verilmior ama tam emin değilim haydar paşa numuneyi duydum..birde ocakta marmaraya gelicekmiş diolar

8 ay sonra kontrole gittim. Yaklaşık 4 cm.lik kistim birazcık küçülmüş. Yasmin kullanmaya devam ediyorum. İyi ki yasmin'in hiç bir yan etkisi olmadı bende, aksine kilo bile verdim. Ama doktorun dediğine göre hamile kalmam zor olabilirmiş... Diğer yumurtalıkta ise birşey yokmuş. Üzüldüm ya...

Kizlar ameliyat care degil cok arastirdim... Ben 1 kez laparoskopi oldum 7 cm kistle.. Ve cocuk yasta gecirdigim apandisit acik ameliyatlari nedeniyle icerisi tup patlamis gibi yapisik dedi doktor....kistim 6 ay sonra tekrarladi ve yine 6 cm ulasti... Bir tup denedik olmadi...ve gecen ay 2. Tup bebek denememizi yaptik allaha sukurler olsun hamileyim 🌺 ben bu hastalik yuzunden isimi biraktim sadece bu ise odaklandim.. Allaha sukur bugun keseyide gorduk... İnanin kizlar inanin ve hemen ameliyat olmayin...ben ne macun ne sogan suyu hic fayda gormedim... Ginera yasmin diane 35 vb bircok hapta kullandim.. Yillardir ugrasiyorum allah hepimizin yardimcisi olsun..

ben de bu kistlerle doğal yoldan hamile kaldım, kistlerim olduğunu bilmiyordum, doğumda görüldü, her biri bilye büyüklüğünde yarım pet bardak kist çıkardı doktor,

bir arkadaşımda portakal büyüklüğündeki çikolata kistiyle tüp bebek yaptılar, daha önce defalarca laporroskopi olmuş ama tekrarlamış, doğumda alcaklarmış onunkini de

ameliyat işi hikaye çok büyük kistler dışında tehlikeli olanlar ameliyat olunmamalı çocuk düşünenler direk tüp yaptrmalı bence

Akadaşlar ben ara ara bu topiğe girip yaşadıklarımı paylaşıyorum. Çünkü bu hastalıkla nasıl baş edileceği konusunda doktorlar bile hem fikir değil. Birinde işe yarayan bir başkasında işe yaramıyor. Ben de kendi yaşadıklarımı paylaşıp bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

Bu topikteki ilk mesajlarım "kistin engel olacağını düşünmüyorum, soğan kürüyle gider" şeklindeydi. Bundan 8 ay sonra laparoskopi ile 3cm'lik sağ yumurtalıktaki ç.kistini aldırdım. Doktorum 3 ay kendi kendinize deneyin olmazsa Tüp Bebek dedi. O zaman kendi kendime olacağına inanıyordum ama olmadı. Geçen ay da tüp bebek yaptırdık. Negatifi alana kadar tüp bebek işlemleri çok kolay geldi. Negatif ise hayatımda yaşadığım en sarsıcı olaydı. Eşim de ben de çok üzüldük. Doktor %60-70 şans vermişti. Ben hamile kıyafetleri bile bakmaya başlamıştım. Eşimle ikiz mi olacak tek mi diye konuşuyorduk. Olmama ihtimalini aklımıza getirmek istemedik ama gel gör ki olmadı.

Daha da kötüsü tüp bebekte kullanılan ilaçlar bu hastalığı azıdırıyor. 15 gün önce kontrole gittiğimde ultrasonda her şey normaldi. 3 gün önce adet oldum ve dünkü kontrolde her iki yumurtalıkta da 2 cm boyutunda çikolata kisti gördüler! En başa döndüm. Hem de eskisinden de kötü olarak.

Laparoskopi tedavi değil. Sadece çok az bir zaman kazandırıyor. Sizlere tavsiyem eğer lap olursanız ve ileri evre endometriosis (kist+yapışıklıklar) tanısı konursa hiç kendi kendinize denemeyin ve en iyi merkeze gidin.

Benim merkezin Ankarada en iyiler arasında sayılan özel bir merkezdi. Ama bana hiç doğru bir tedavi uygulamadılar. İlaçlar yüzünden önce polip oluştu sonra da kistler geri geldi. Fazla embriyolarımı bile ellerindeki eski ve kötü yöntemle dondurmuşlar. İyi yöntemlerinin reklamını yapıyorlar ama size kullanmıyorlar. Ucuz olanı kullanıyorlar. Doktor benim kesinlikle hamile kalacağımı düşünüyordu. Ama şimdi belki de bir daha üretemeyeceğim kötü yöntemle dondurduğu embriyolarımı çözüp kullanmak durumunda. Tabi çözülülerse!

Allah doktorların eline düşürmesin. Eğer vicdanlı, Allah korkusu olan, cebinden çok hastalarını düşünen biri varsa ne ala.

Arkadaşlar güzel hikayelerini paylaşma lütfen devam edin. Gerçekten umut oluyor. İnşallah ben de 1 ay sonra buraya gelip ümidinizi kaybetmeyin olabiliyor yazarım.

Bu ay dondurulmuşları deneyeceğiz. Son denemem. Eğer olmazsa çocuksuz bir hayat kurmaya başlayacağız.

Son bir tavsiye hiç bir zaman gerçek olmamış bir bebek için lütfen kendinizi yıpratmayın. İçinizdeki, gerçek insana eziyet etmeyin. Ben kendimi çok yıprattım. Şu an her an her şeye ağlayacak drumdayım. Sinirlerim bozuldu. İşe gidemez oldum. Rabbim istedikten sonra bir kist ona engel olamaz. Hz Adem'i yoktan yaratan Hz. İsa'yı babasız yaratan Rabbim eğer isterse hepimizi evlat sahibi yapar. İstemezse de takdirine boyun eğmekten başka çaremiz yok. Ben çoğumuzun hamile kalacağına inanıyorum.

Son düzenleme:
ameliyat işi hikaye çok büyük kistler dışında tehlikeli olanlar ameliyat olunmamalı çocuk düşünenler direk tüp yaptrmalı bence

Kesinlikle katılıyorum. Ben tüpten önce sağ yumurtalıktaki kisti aldırdım. Tüp bebekte sağdan 3 yumurta soldan 10 yumurta alındı. Sağdaki 3 taneden de 2 tanesi olgun değildi! Ameliyatta yumurtalığa zarar veriyorlar. Yalnız bu kistler ben de ağrı yapıyor. Kalçam ve kaburgalarım ağrıyor. Eğer çok ağrı varsa da ameliyat kaçınılmaz.

Benim gibi üst kaçada (belin hemen altı) ve en alt kaburgalarda ağrı yaşayan var mı?

canım geçmiş olsun. bence 8 ay bekleme benimki 4. ayın sonunda artarak geri geldi Hemen tüp yapın derim. Benim tüp de başarısız oldu ama en azından deneme şansım oldu kistler geri gelmeden.

9 ay canım... bir ara sana özel mesaj yazdım ama görmedin galiba. oldu 1 ay kadar sanırım. neyse. ben seni profilden takip ediyorum ne durumdasın diye, sürekli sorup canını sıkmak istemedim, negatifi gördüğünü biliyorum. tüp bebek büyük umut doğuruyor insanda, büyük umut olunca da büyük hayal kırıklığı oluyor... Rabbim yardımcınız olsun. neden olmuyor diye bişey yok, her şeyi sağlıklı olup da olmayan da çok var biliyorsun, eşimin halası şu anda 51 yaşında, 2 kez tüp bebek denemiş, ne kendisinde ne eşinde hiç bir sıkıntı yok, takdiri ilahi...
sen de bunun farkındasın yani her şeyin Rabbimden olduğundan, kabul etmek bunu hayata geçirmek kendine söz geçirmek o kadar da kolay değil haklısın... psikolojin çok etkilenmiş. belki de biraz destek alsan rahatlarsın...
ne büyük umutlarla bağlan canım ne de son deneme gibi laflar et... ne son ne ilk biz bilemeyiz. ne zaman rahatlarsan o zaman geliyor bebek, şaka gibi ama öyle...
daha yaşın müsait, beynini de vücudunu da yorma bu kadar. acele etme. duanı da eksik etme. olacak canım Rabbim in izni ile... şifa kapılarını aralasın diye dua etmiştim ben hep... inşallah hayırlı ve sağlıklı olarak bebeğine kavuşursun canım.

ben de iki kere hemde ameliyattan döndüm zeynep kamilde üstelik masadan kalktım ameliyat masasından korktuğumu anlayınca doktor yapmadı ama çok sıkıntılı günler yaşadım piskolojim bozuldu kanserim diye doktor doktor gezdim meğer öle bir şeyim yokmuş beni boş yere zeynep kamilde telaşa vermiş bir doktor..ona hakkımı helal etmem asla..zaten tüp bebek raporu almak içinde ameliyat olmak gerekiormuş bunuda sonradan öğerendim bir rapor alacam para vermeyeceğim diyede kendimi kestiremem doğrusu param gitsin daha iyi özel de tüp denerim..devlet kesip biçmeden önce o rapaoru vermior çikolata kisti oldumu..bir kere olda çıkarsa bir daha çıksın onlara ne o zaman yapıorlar tüp ama önce bir kere ameliyat olucan..kusura bakmasınlar ben canımı düzde bulmadım..ameliyatın yan etkileri oldukça ürkütücü yumutalık alınma riski rezerv düşme riski yapışıklı yapma riski var da var..
ayrıca tekraralama olasılığı fazla olan bir şey için neden aemliyat olalaım..doktorlarda bu konuda ikiye bölünmüşler kimisi olunmalı kimisi olunmamlı direk tüp diorlar..hala tartışma konusu anlıcanız..bana da mantıklı gelen tehlikleliler dışunda olanlar olmamlı..zeynep kamilde senin çocuk isteğini düşünen yok ymurtalık ne olursa olsun..bana hep özelde ameliya derler para için gibi gelirdi ama şimdi öle değil bence devlet hastaneleri en ufak bir şeyde kesip biçior ..ben 4 senedir özelde bana bir tane amliyat dememişlerdi..

belki cnm ameliyatan sebep ağrın vardır çünkü baş aşağı yattığın için amliyat sırasında bu ağrılar olabiliormuş..am kistten de olabilir herkeste farklı olur ağrı bölgesi demkki senin o bölgene vuruyor..benim fazla ağrım olmaz adet zamanı olurdu baya çok oda iki aydır olmadı soğan suyu bana çok iyi geldi cnm..

kesinlikce cnm allah ol derse olur herşey onun isteğinde ne insanlrın çocuğu olmuyormu ne rahatsızlık çeknelerin rabbim verior herşeyin bir zamanı vardır yada hayırlı olan budur allah herşeyi bilir hakkımızda hayılısını..kistlede olur ne kişilerin olmuş ama olmuyorsa da kendimizi yıpratmanın alemi yok ..eğer bizden bir ruh gelecekse bu dünyaya nasipte varsa gelir..zenginlik gibi allah nimetini dilediğine verir..imtihan sebebidir ayrıca herkes farklı bir şeklde imtihan edilir..vardır bunun da bir karşılığı muhakkak..RABBİM zekeriya as kaç yaşındayken hem de karısı o kadar yaşlı kendide yaşılıyken bir duasıyla vermedimi..veren allah verir her şekişde

Kardeşimin yumurtalığında 7cm kist çıktı.Doppler utrasyonda kanamalı kist mi yoksa çikolata kist mi olduğu anlaşılamadı.Doktor 1 ay yasmin kullandırdı bu süre sonunda Ca125 seviyesi 83de 36ya düştü fakat kistte hiçbir küçülme olmamış.Doktor bu yüzden çikolata kistten şüpheleniyor,ameliyat dedi.İzmirde üniversite hastanesine ya da eğitim araştırma hastanesinden birine git dedi.İzmir'de önerebileceğiniz bu konuda uzman en iyi doktor kimdir?

hemen ameliyat olmasın biraz araştrın bence 7 cm büyük biraz ama yinede araştırın derim

bnm eşimde sorun var şekıl ve hareketınde sorun var .bndede sol kanal tıkalı ve sağda 2cm lık kıst endrometrım var. bu şekılde 2 aşılama sonrasında 1 tup yaptırdım olmadı.bnde acaba kıst tedavısı olmalımıydı yada kanal açılmalımıydı dıye düşünüyorum ondan mı tutmadı dıyorum.(laporoskopi) ne yapmalıyım çok kararsız kaldım. bu şekılde olup hamıle olna var mı

valla olanın kistlede oluyor hemde kocaman kistlerle tutumayanın hiç bir şey olmasada tutmuyor bence öyle düşünme kısmet..bir daha ki denemeye inş tutar.laporoskopi olma bence yapışıklık yapar ameliyat hem kist küçük ymurtalık rezervinde azlaır bence.

teşekkür ederim zaten 2 yıl önce dr dedı ama ben hep cevremden olumsuz eleştiri aldım laporosdkopiden ondan dolayı hep erteledım rabbım tez zamnda hepimize nasıp etsın

Arkadaslar
İyi diyorsunuz ameliyat zararlı ama kendimi anlatayım
Tup tedavime başladım transferden sonra 40 derece ateşle hastaneye kaldırıldım
Sebep kist apse yapmış enfeksiyon dolmuş Opudan mı yoksa kendiliğinden mı belli degil ki kist 3 cm di kendiligimden de hamile kalmıştım oncesinde Ama bebegim yasamadı
Neyse cok sükür hamileyim tup neticesi ama hamile iken ameliyata alındım zira apse degerim cok yüksekti su anda ultrason bekliyorum ins bebegim benimledir dualarınızı bekliyorum
Ama bana Dr keske tiupten once alsaydık dedi ne olacağı belli olmuyor
Kist durup durmuyor yerinde apse yapabiliyor yapısıklik oluyor bunlardan vücudumuzun haberi yok ben bir hafta grip zannettim ates düşmedi testler vs kistim de hic ağrımıyordu bana hic zararı yoktu yani ben oyle biliyorum
Ameliyat yeti geliyor zaruri oluyor kendiliğinden gebelik beklerken ihmal etmemek gerekiyor.
Herkese saglikli evlatlar diliyorum

ameliyatımı da cok iyi bir Prof Dr yapti ins iyi gecti ve laparoskopik ameliyatın her zaman daha risksiz ve en az yapısıklıgı olan ameliyat oldugunu söylüyor acik ameliyatta organ dısına çıkarılıyor gaz bezi doktorların elleri vs tabi zorunlu ise yapacak bir sey yok. Yumurtaliga zarar verme olayı da risk değerlendirmesi, kist masumca durmuyor oldugu yerdeki yumurtalara zarar veriyor çıkarılıp cikarilmamasi usta bir Dr kararı ile olmalı yoksa kim ameliyat olmak ister? Bence bu kadar on yargı ile ameliyat olması gereken kisileri korkutmamak gerek. Yumurta rezervim zarar görmesin diye ertelenen ameliyat sonrasi Allah korusun yumurtalik kaybedilebilir. En dogru kararı bizler degil Dr lar veriyor kisiye ozel bir hastalık bu kiminde senelerce sessiz kalıyor kiminde bir ayda Yumurtaligi sarıyor. Tedaviden korkmamalı diyorum ben . Sevgilerimle

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…